Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!
Musafir |
/ #25103 O firmă din Polonia a cumpărat caietul de sarcini de la Oltchim2014-08-14 08:55
Mult aşteptata privatizare a combinatului Oltchim care tot întârzie să apară de mai bine de un an a făcut un pas important săptămâna trecută. Chiar dacă au fost organizate de-a lungul ultimului an mai multe sesiuni de privatizare şi în ciuda faptului că multe companii mari din lume au părut la un moment dat interesate de preluarea combinatului vâlcean, care deţine şi platforma petrochimică Arpechim, în cele din urmă toţi potenţialii cumpărători au spus pas pe rând. Ultima încercare de privatizare a fost considerată un eşec total şi în ciuda faptului că societăţi din China, Azerbaidjan şi chiar România păreau interesate de cumpărarea Oltchim, până la urmă nici una dintre ele nu a cumpărat măcar caietul de sarcini. Totuşi săptămâna trecută minunea s-a întâmplat şi acţionarul majoritar al Uzinelor Sodice Govora, compania poloneză Ciech Chemical Group SA, a spart gheaţa şi a cumpărat caietul de sarcini, ba mai mult, a avut şi vizite de lucru la Vâlcea şi Piteşti pentru a vede starea celor două unităţi. Astfel, potrivit unor surse din interior, acesta poate fi considerat un prim mare pas în vederea privatizării Oltchim, noua licitaţie urmând să aibă loc în luna decembrie a acestui an. |
|
Petiții promovate de alți utilizatori
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
Salvați-l pe Cezar Avrămuță („Stegarul Dac”)! Scrisoare deschisă către autoritățile statului român
Anularea cetateniei Române persoanelor din Republica Moldova
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Susținem desemnarea lui Ilie Bolojan ca Prim-Ministru al României
LIBERTATEA de EXPRIMARE
Salvăm Casa Dinu Lipatti
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
GRATIERE 2025
33158 Creat: 2025-02-03
Spune NU taxării mamelor aflate în concediu pentru creșterea copilului!
1981 Creat: 2025-07-09
Salvați-l pe Cezar Avrămuță („Stegarul Dac”)! Scrisoare deschisă către autoritățile statului român
1347 Creat: 2025-07-11
Declarație privind respingerea majorării normei didactice
2254 Creat: 2025-07-09
DREPTATE PENTRU ASISTENȚII PERSONALI – SPORUL DE RISC ESTE UN DREPT, NU O FAVOARE!de!
490 Creat: 2025-07-13
Salvați cei trei pui de urs rămași orfani pe Transfăgărășan!
2794 Creat: 2025-07-04
„Drepturi reale și nediscriminatorii pentru persoanele oncologice – aplicare imediată a Legii 293/2022”
493 Creat: 2025-07-13
Nu penalizați maternitatea: respingeți plata CASS impusă mamelor în CCC
620 Creat: 2025-07-05
IUS-Lubrifin - parcul din inima Brașovului. Cerem Consiliului Local demararea unui referendum. Semnează petiția!
6052 Creat: 2024-11-02
Stop vânzării animalelor vii în pet-shop-urile din România!
17 Creat: 2025-07-15
Eliminarea reținerii de 10% din indemnizație creștere copil pentru CASS
841 Creat: 2025-07-07
Scaunul Auto pentru Copii si Centura de Siguranta Salveaza Vieti!
15095 Creat: 2021-04-05
DEMISIA Domnule Ministru DANIEL DAVID
104 Creat: 2025-07-08
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
93 Creat: 2025-07-05
Mamele aflate în concediu de creștere a copilului TREBUIE să rămână asigurate medical!
909 Creat: 2025-07-05
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
510 Creat: 2025-07-02
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
4349 Creat: 2025-06-14
Stop facturării apei de ploaie și a pierderilor din rețea! Vrem tarife corecte la apă în județul Hunedoara!
172 Creat: 2025-07-10
🤚STOP inculturii copiilor noștri!🤚
9 Creat: 2025-07-15
Respectarea programei la definitivat – Educația timpurie nu e caracterizare!
420 Creat: 2025-07-10