Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

S. MAX

/ #8095 Transcrierea conferintei de presa - CAPITOLUL IV OLTCHIM -

2013-09-26 19:54

Transcrierea conferintei de presa sustinute de ministrul Varujan Vosganian si secretarii de stat, Adrian Ciocanea si Manuel Donescu- 26 sept 2013 - (CAPITOLUL IV OLTCHIM).

Reporter :

Sindicalistii de la Oltchim de vreo saptamana stiau de vanzarea Ramplast si spun ca au trimis scrisori la creditori, la dumneavoastra ca nu sunt de acord, urmeaza proteste de strada.

Varujan Vosganian :

Discutam cu sindicalistii, ii respectam, ei muncesc, noi le platim salariile la oameni. Stiti, am avut discutii si cu sindicalistii de la Aversa, in care ei mi-au spus: dar n-aveam loc sa ramanem la stat ? Nu se poate sa ramaneti la stat. Si a venit ieri cel care a cumparat si a constatat ca nu au nici macar aparatura de protectie, ca nu au cantina si au inceput sa discute cu ei si oamenii, incetul cu incetul, au inceput sa intre in dialog cu noii proprietari. Asa si aici. Sunt de acord sa nu vindem nimic, desi pana la urma tot trebuie sa vindem tot, e putin ciudat sa nu vrei sa vinzi o unitate de 4 milioane cand trebuie sa vinzi o unitate de 300 de milioane. Si pentru ca eu trebuie sa decid, si eu imi asum raspunderea daca ei nu isi mai iau salariile si daca opresc tehnologiile, atunci eu trebuie sa am curajul sa merg mai departe. Si eu am curaj. Chiar cu acest proces de subminare a economiei nationale, am curaj. E cazul sa asezam puterile statului intr-o relatie corecta. Sa fie o lectie ca, pe viitor, cine mai face astfel de lucruri, sa respecte si puterea legiuitoare.

Preluare - http://vosganian.ro/?p=4536