Lasati cainii pe spatiile verzi din Bucuresti

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lasati cainii pe spatiile verzi din Bucuresti


Musafir

#26

2015-05-19 23:20

Am semnat ptr ca este normal ca si animale sa aiba un spatiu al lor, ingradit, unde sa poata socializa si sa se joace nestingheriti de nimeni. In Sectorul 5, Parcul Sebastian deja are o zona de joaca a cainilor. Ar trebui sa fie in orice parc.

Musafir

#27

2015-05-20 00:05

Ce tot aveti probleme cu animale si iei au dreptul sa traiasca unii oameni sint mai rai ca iei si as dori sa nu fie pe lume ca si-au spalat mintiile cu cacat, animalele sint mai destepti decit unii aici care dau comentari aici care nu intereseaza pe nimeni 


Musafir

#28

2015-05-20 02:24

Teroarea autoritatilor, care trimite cu gandul la supliciile psihologice aplicate propriei populatii in vremurile dictaturilor, trebuie sa inceteze imediat!

Musafir

#29

2015-05-20 07:12

pentru Cainii care trebuie sa aiba acces la zonele cu iarba, asa cum se intampla in tarile civilizate.

Musafir

#30

2015-05-20 09:14

Este o petitie justa si de bun simt!!
Andreea
Musafir

#31 POLITIA ROMANA ESTE DEGEABA!

2015-05-20 10:21

Vrem stoparea abuzurilor din partea politiei romane privind amenzile date proprietarilor de caini pentru orice fleac. Vrem tarcuri curate, unde sa ne putem duce animalele sa se joace sau sa se plimbe. In tarcurile deja existente si PUTINE nu ne putem duce animalele deoarece sunt pur si simplu infecte, fara pic de iarba. E ca si cum ti-ai duce cainele sa joace la groapa de gunoi si eventual sa il iei de acolo precum un porc, plin de noroi, capuse, pureci si doamne fereste cine stie ce boli. Daca aveti pretentia ca noi, stapanii de caini sa facem curat in urma animalelor noastre (lucru pe care il si facem de altfel, cel putin eu!) va rugam sa creeati si niste spatii decente pentru ei! Nu doar sa fluturati caietelul cu amenzi in stanga si in dreapta pentru ca asa vreti voi si aveti chef de scris! In loc sa stati sa panditi in sectorul 1 si 3 daca vedeti picior de animal pe iarba mai bine v-ati face treaba privind, criminalii, violatorii, hotii, masinile parcate ilegal peste tot pe benzile de circulatie, soferii care nu dau prioritate si nu respecta regulile in trafic. AVETI ALTE PRIORITATI mai importante dragi politisti, nu daca se joaca un catel pe iarba! Sunt oameni cu copii mai jegosi decat orice animal, care isi lasa copiii sa defecheze pe spatiul verde sau pe plaja, neavand o toaleta aproape si care nici nu se sinchisesc sa stranga in urma copilului lor! Am fost martora la aceste intamplari de cateva ori, o data la mare, o data in Parcul Circului din sectorul 2 si in niciuna din situatii cand le-am zis sa stranga, nu au strans! Faceti-va treaba cum trebuie si puneti accent pe adevaratele ilegalitati, nu orice prostie!

Andreea

#32 Re: Re:

2015-05-20 10:26

#5: - Re:  

 Esti un dobitoc! Marea majoritate a stapanilor de caini au pungute cu ei si strang fecalele cainilor. Voi cand mergeti cu copiii vostri retardati si aruncati toate gunoaiele prin iarba si eventual ii mai si puneti sa se cace prin boscheti, strangeti? Pe principiul ca e copil mic si daca-i vine sa se cace, sa se cace, nici nu mai strangeti! sunteti niste limitati, habar nu aveti ce inseamna civilizatie si aveti tupeul sa mai si comentati in stanga si dreapta! animalele sunt mai curate decat voi de o mie de ori.

Eu sunt nevoita sa ies cu cainele in parc si sa am grija sa nu bage botul in vreun cacat de om ca lepadaturi de se caca pe unde apuca se gasesc peste tot. Aia ce ar mai trebui sa mai pateasca? Tie nu iti convine sa calci intr-un cacat de caine dar mie de ce ar trebui sa imi convina cand vine cainele meu mirosind tot a cacatul unui om jegos care are impresia ca parcul sau strada e toaleta lui?


Musafir

#33

2015-05-20 12:00

ce tampenie de hotarare sau ce o fi ,ca sa faca saracii catei,sa zboare?

Musafir

#34

2015-05-20 13:27

TRAIM INTR-O TARA CU LEGI ABERANTE , DATE DE NISTE OAMENI ABERANTI ! TREBUIE SA INTRAM IN NORMALITATE!

Musafir

#35

2015-05-20 15:35

Am semnat petitia pentru ca locuiesc in sectorul 6, in Militari, si NU am unde sa imi plimb cainele. Cel mai apropiat parc este cel din Crangasi, care are doua tarcuri pentru caini, foarte mici, murdare, fara iarba sau umbra, si foarte aglomerate...

Si chiar daca imi plimb cainele in jurul blocului sau ies in parc, am la mine pungi si nu las mizerie... Lucru pe care nu-l pot spune despre multi alti proprietari de caini...Ca sa nu mai vorbim de parinti cu copii care ii lasa/invata sa-si faca nevoile in tufisuri, langa locurile de joaca. Fara pic de jena, sau bun-simt! Si atunci trebuie sa am eu grija in ce calc, atunci cand imi plimb cainele...

 


Musafir

#36

2015-05-20 17:49

Pentru ca iubesc animalutele si stiu bine ca si ele trebuie plimbate,sa intre in contact cu alti catei,sa socializeze la fel ca oamenii.


Musafir

#37

2015-05-20 19:07

si aceste suflete au dreptul la spatiu verde

Musafir

#38 Re: Ai dreptate, Musafir , eu nici in vizita nu vreau sa mai vin in aceasta tara

2015-05-20 20:16

#1: -  

 


Musafir

#39

2015-05-20 22:14

Am semnat această petitie intrucit in fiecare zi aproape se găseste cite un "deştept" care să-mi atragă atentia injurindu-mă că mă aflu pe spatiu public respectiv o bucătică de gazon,cu ciinele şi că ar fi bine să-mi plimb "javra" pe trotuar. Unde...?! Trotuarul e supraaglomerat,copii,părinti,virstnici,benzi pt biciclete,maşini parcate bară la bară..! Căteii mei sint "cătei de comitet" şi ne cunoaştem indatoririle,stringem mizeria in urma noastră ca să nu aibă nimeni surprize neplăcute de la noi cel putin...! Si atunci,care e problema,nu mai au cui da amenzi,România e singura tară unde nu se poate călca pe iarbă...In jur in schimb,e o mizerie de nedescris...!

Musafir

#40

2015-05-21 06:53

CAND O SA REUSIM SI NOI SA FIM CIVILIZATI CA SI POPOR ? EUROPA NU ESTE DE ACORD CU BARBARIA SI IGNORANTA CU CARE SE TRATEAZA CATEII IN ROMANIA !!

Musafir

#41 S-a rezolvat, nu se poate!

2015-05-21 09:45

Si nu se poate pentru ca desi toti posesorii de caini jura ca strang dupa animalele lor, parcurile si aleile dintre blocuri sunt pline de rahat. Pentru ca desi nu au voie in parcuri, stapanii tot isi duc caini in zona interzisa iar locurile de joaca ale copiilor sunt pline de rahati. Iar asta o spune un om care are 4 caini, insa care a decis ca poate avea 4 caini doar dupa ce s-a mutat intr-o casa cu 1000 m de gazon, unde ghici ce?... este plin de rahat desi curat curtea la cel putin 2 zile. 

Daca sunt fairplay si vrem drepturi, ar trebui sa lucram si la responsabilitati. Sa faceti in primul rand o campanie de educare a cetateanului, in care sa ii invatati ca rahatul nu se lasa nici pe beton nici pe pamant. 


Musafir

#42

2015-05-21 19:09

Pentru ca am pretentia ca traiesc intr o tara care se vrea emancipata si care respecta drepturile animalelor si oamenilor .

Musafir

#43

2015-05-22 22:21

Cu rugamintea ca, cetatenii care vor sa-si plime cainii sa lase curat in urma lor,la fel ca in UE,,,sa devenim mai educatI !

Musafir

#44

2015-05-25 09:26

In curand ne veti oblige sa ne punem o labuta in piept si ne veti spune ca nu avem voie sa folosim mijloacele de transport in comun sau nu putem intra in restaurante si alte locatii publice. Suntem si noi contribuabili, cetateni ai acestui oras si avem aceleasi drepturi ca oricine altcineva. Da, trebuie sa strangem in urma animalelor noastre si da, trebuie sa ne comportam civilizat in spatiile publice, asa cum toti ar trebui sa o facem (nici mie nu-mi place sa gasesc gunoaie, sticle de bere, pampersi uzati etc in parcuri), insa asta nu inseamna ca trebuie sa fim DISCRIMINATI; nu suntem cetateni de mana a doua doar pentru ca am ales sa ne impartim vietile cu niste animale, de multe ori mult mai inteligente decat multi dintre semenii umani.

Musafir

#45

2015-05-25 17:48

Este datoria noastra sa avem grija de animalele si oamenii dezavantajati.

Musafir

#46

2015-05-25 19:25

Cainii au, ca si oamenii, dreptul sa se bucure de natura si de viata.

Musafir

#47

2015-05-26 22:36

Ce comentariu as putea sa fac ? Sa mai spun ca mii de alti oameni si pentru a nu stiu a cata infinita oara, ca am ajuns niste barbari, ca suntem o tara de jeguri umane abrutizate si nespalate si inconstiente, care nu facem altceva decat sa taiem padurile, sa infectam apele si sa omoram animalele (vezi partidele de vanatoare si masacrul cainilor fara stapan) ? Ce comentariu as mai putea face ? Cuvinte nu mai sunt. Cred ca nici sperante. Au ramas doar dureri ...

Musafir

#48

2015-05-30 17:32

In toata UE cainii au voie pe spatiile verzi, educativa populatia si luati naibi trantorii aia cu caschete de prin parcuri, ca au ajuns sa fie mai multi decat caini maidanezi!!!

Musafir

#49

2015-10-18 17:04

Am semnat pentru ca avem nevoie de normalitate.De abuzuri ne-am saturat!

Musafir

#50

2016-02-15 17:38

Iubesc animalele de companie, sunt un beneficiu pentru orice defectiune umana. Sunt posesoarea unui boxer de a carui educatie si sanatate ma preocup si-mi doresc sa-mi fie respectat dreptul de a face aceasta in continuare intr-un cadru legislativ prietenos.