Lasati cainii pe spatiile verzi din Bucuresti

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lasati cainii pe spatiile verzi din Bucuresti


Musafir

#51

2016-02-15 18:33

Am semnat aceasta petitie pentru ca m-am saturat sa fiu discriminata, sa fiu privita ca un fel de "cetatean de mana a doua" numai pentru ca, spre deosebire de actualii guvernanti, imi plac cainii si chiar am unul.

Musafir

#52

2016-02-16 11:39

Am si eu un caine care nu are voie sa intre In una din gradinile afférente blocului din cauza unui vecin(care si-a pus monopolul pe gradina);ma ameninta,mi -a pus lacat,a fost la politia locala(asta In conditiile In care are si El caine)si e mana In mana cu presedinta blocului;ce bine ar fi sa nu mai avem aceste restictii.Locuiesc In sector 4 Aliorului
ion caragrigore

#53 Re: Re:

2016-02-16 15:53

#5: - Re:  

 La mine in parculet este numai KKT-ul oamenilor strazii si gunoaiele aruncate de cei ca tine pe geam ca noi nu avem acces cu cainii acolo ca o vecina a sudat poarta si a pus un panou cu caini interzis. Noi am face curat si dupa cei ca tine ... si ca ea ...!!!


Musafir

#54

2016-02-17 06:24

Pentru ca imi doresc sa pot sa merg oriunde cu cainele meu,asa cum am mers in alte orase europene.

Musafir

#55

2016-02-17 15:19

Pentru ca de ce la noi asa,si in tarile civilizate spatiile verzi sunt si ale patrupedelor!Este cazul sa ne civilizam!

Musafir

#56

2016-03-02 09:48

Ma mira felul in care este privit un caine de companie care trebuie tinut in lesa si cu botnita si sa meearga regulamentar pe alee in situatia cand este dus in parc. Domnilor legiuitori nu este vorba de lei sau tigri ci in mare majoritate de catelusi de pana in 10 kilograme.
Referindu-ma aici la cei care locuiesc la bloc, in mare majoritate adopta caini de talie mica si spre medie care in nici un caz nu necesita masuri de siguranta ca fiind un pericol public. Ei sunt ingrijiti si hraniti ca membrii ai familiei si in majoritatea cazurilor dorm cu "parintii" sau "fratii" lor umani in pat in schimb nu au voie pe spatiul verde. Pai tocmai de aceea iesim cu ei in parc pentru miscare.
Spatiile special amenajate, respectiv tarcurile, sunt un fel de maidane imprejmuite pline de noroi la orice ploaie si in care tocmai ca de regula ajung cei cu caini de talie mare.
Cel mai probabil ca regulile ar trebui nuantate in functie de dimensiuniunea cainelui si scosi de sub orice "obligatie" acele exememplare care pot fi un potential pericol doar pentru vreo musca sau un fluture eventual.
Lore

#57

2016-03-17 19:32

Ce s-a întâmplat cu această petiție?? A fost depusă oficial la PMB, cu toate semnăturile și comentariile aferente?.. S-au strâns destul de multe...Rog inițiatorul sa se ocupe de depunerea ei...se poate face online pe site-ul PMB...altfel totul a fost în zadar...


Musafir

#58

2016-04-13 16:17

Cainele plimbat pe asfalt - o mare tampenie. Nicaieri in lume animalele de companie nu au interzis sa mearga pe iarba. Sunteti penibili stimati edili !

Musafir

#59

2016-04-13 16:25

ACHR ce face doarme? De ce platim cotizatii daca nu sunt in stare sa lupte impotriva abuzurilor indreptate catre membrii cotizanti?
Mai avem si interzicerea accesului cu caini pe plaja la mare!

Musafir

#60

2016-04-28 09:01

în speranta că pot contribui. cunosc nevoile primare ale unui animal, chiar dacă e de 'companie'. am doi câini si nu concep ce-ar deveni viata lor fără plimbarea în natură.

Musafir

#61

2016-04-28 10:02

Se putea sa treaca o luna fara ca idiotii aia din politca sa nu vina iar cu o idee idioata, visata in timpul somnului in jilturile domniilor lor.
Pe noi nu au vrut sa ne lase pe iarba iar acum vor sa le interzica si animalelor sa faca acest lucru.
Au creierul din beton si asfalt, deoarece un creier verde nu se gandea la aberatia asta.

Musafir

#62

2016-04-28 10:27

Deoarece , iubesc animalele !...

Musafir

#63

2016-04-28 14:44

Cand dati astfel de legi veniti cu solutii aplicabile imediat si pentru stapanii animalelor. Asigurati-va si ca exista locuri special amenajate DAR peste tot...nu unul pe sector, oras, comuna, sat, etc.

Musafir

#64

2016-04-28 16:17

Sunt cetatean,platitor de taxe si impozit.Am drepturi.Statul de drept,sunt eu,tu,noi cetatenii acestui stat.Multumesc!

Musafir

#65 Re:

2016-04-28 21:38

#2: Geo -  

 Mai bine ai invata sa scrii...sau si mai bine ai pleca tu ca afara mai greu sa fii analfabet in limba natala...


Musafir

#66

2016-04-29 06:43

Locuiesc ,pt moment,in Franta ,si stiu ca legea aici e una buna. Ciinii sint lasati pe spatiile verzi si stapinii lor au grija sa nu produca disconfort . Asa este civilizat pt toata lumea.

Musafir

#67

2016-04-29 07:00

avem caine

Musafir

#68

2016-04-29 07:03

avem catel si asa este civilizat .

Musafir

#69

2016-04-29 07:11

Traiesc intrun stat de drept,in care am DREPTURI,nu numai obligatii.Vreau sa mi se respecte drepturile ca cetatean,sa stau un de vreau,cum vreau,atat timp cat respect statutul unui stat de drept,si nu prostiile comuniste ale unor consilieri care isi incaseaza salariile datorita mie,tie,noi cetatenii care avem drepturi.Am obolit comunismul dar nu si mentalitatile.Multumesc!

Musafir

#70

2016-04-29 10:59

E o prevedere abuzivă, încalcă drepturile animalelor şi îi stresează pe deţinătorii lor. Sperăm că nu e acesta scopul, iar odată înţelese neajunsurile pe care le aduce, cei care au dat această lege stranie vor renunţa la ea.

Musafir

#71

2016-06-22 18:29

Sunt scarbit de tara asta de cacat in care mamele cu copii mici care au si animal de companie, catel talie mica, mergem in parc si lasam copii la joaca si catelul in lesa la 2m de aleea unui parc " european" de cacat, scuzati exprimarea, marele parc Moghioros, trebuie sa lase copii si sa mearga cu catelul in lesa la singurul loc de joaca pt animale in care intra toate rasele si trebuie sa aibe grija de el,plus ca este izolat de locurile de joaca pt copii. O tara de cacat in care legiile sunt doar pt iobagi, deoarece asta suntem, iar boierii, adica toate ciorile cu bani si nesimtitii sunt privilegiati de puterea banului.
Damian

#72

2016-08-08 20:05

Salutare!

Su t perfect de acord cu aceasta petitie.Nu stiu azi in ce stadiu mai e.Cunoasteti renumita pajiste de langa lacul din parcul Circului?sunt nascut si crescut in cartier,iar locul a fost o zona libera pentru caini si stapani de cand ma stiu.Si vorbim despre oameni civilizati.Dintotdeauna.Si cu suflet,care au grija si de un amarat de caine fara casa..sau doi,care mai vin sa se joace acolo.Ei bine,de vreun an au descoperit golanii si hotii de buzunare civilizatia din zona Circ si se aduna..garla.iar paznicii "dorm".nu vad nimic,mai ales mizeria si deranjul lor.Asta seara,insa,sotia mea a iesit iar cu cainele in obisnuita plimbare de seara,la obisnuitul loc de intalnire de pe pajiste,unde a fost intampinata de o..nou venita,care facuse ditamai masa,ca la cort si in jurul caruia faceau ce le taia mintea " copilasii" iesiti la aer ca la ei acasa.Desi nu i s a zis nimic acestei femei,din cate am auzit ulterior si garantez ca asa este,sotia a fost facuta ca la usa cortului,in rasul ..odoarelor si in vazul lumii,dupa care i s a chemat ...JANDARMERIA!!!care a aparut IMEDIAT!cu chiu,cu vai a scapat de o amenda de 500ron."doamna" reclamanta si a continuat petrecerea,copii ..dansul.Pe aceeazi iarba unde nu este voie sa calci si unde calcase si cainele,tinut in lesa.Vreau sa mentionez ca situatia s a repetat si cu alti stapani de caini.Mai mentionez ca urina,defel,nu se strange,iar fecalele cainelui meu se strang inevitabil si de fiecare data.Si,de regula,si ale celorlalti caini cu stapan.

Intrebarea mea este cine i a permis,de ce jandarmii au aparut instant pusi pe amenda in bani direct,cine a strans mizeria si deranjul dupa femeia asta si copiii ei si cine a amendat o pe ea pentru o saptamana de facut tabara in locul cu pricina!?am inteles ca de atat timp vine.mananca,bea,face fix ce vrea si face plaja pe iarba de neatins de altii,brusc.s - a facit strand in Circ!?..ca as face si eu vara asta o nunta,ceva,tot asa,gratis si fara sa strang.si de ce nu si a dus copiii la terenurile de fotbal si baschet special..ingradite?!!Sau de ce nu se vad sticlele de alcool sparte si tonele de coji de seminte si prezervative de pe langa banci?ca e super show la miezul noptii,iar dimineata bunicii isi scot la aer copiii in caruturi pe aceleasi banci!?!!

Doi la mana,broastele testoase si ratele din lac au fost otravite in ultimele zile,deoarece s au pus in zona lacului otravuri pentru sobolani.care colcaie.si colcaie ca ai ce manca dupa ce lasa cei ca doamna in cauza,nu dupa un urinat de caine.

Si trei,Andreea are dreptate cu human shit in toti boschetii si ecoli intins peste tot.stiu doua cazuri de copii cate au cazut ,s au julit si l au luat.din zona djoaca a copiilor.pentru ca alti parinti il lasa "p ala micu" sa faca si pe gura si p cur ce i vine fara sa stranga,dar sar de cur in sus ca plimbi catelul in parc pe langa ei.dar asa e cand ajunge paduchele in frinte si fescopeta..parcul Circului!Sper ca n am plictisit,m am descarcat si sper sa recapatam macar zona asta.Iar cine stie sa citeasca,eclar ca a citit cu intetes pana acum.Sanatate,o seara minunata!

Gino

#73 european country or not

2019-05-19 15:43

In Italy pets are allowed in hospitals and in churches too. Are we in europe here?