Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism


Musafir

#351 Re:

2014-02-15 20:20

#13: Anticomunistul -

In exces. Cum o fi aia frustrare comunista vesrsus detectoare de metale.


Musafir

#352 Re:

2014-02-15 20:21

#14: vlad tepes -

Al cincilea care o tine cu frustrarea. Cum stai cu frustrarea de sine?


Musafir

#353 Re: Pentru Aragorn

2014-02-15 20:23

#15: Stapanul Inelelor, monedelor, si a altor tablite ilizibile - Pentru Aragorn

Stapanul inelelor frustrarii! Esti al saselea invocator al frustrarii numarat de mine pana acum. Chiar la indigo! Nu aveti si voi ceva imaginatie?


Musafir

#354 Re: penibil

2014-02-15 20:26

#22: vali stoica - penibil

Si matale tot cu frustrarea! Ia numara-i si pe ceilalti. Altceva nu ai gasit cu popriul gand!

papusica adevarului

#355 nici un arheolog nu comenteaza ...rusinica

2014-02-15 20:26

Credeam ca o sa comentati in legatura cu colegii vostri cu firme si tunuri tunate din banii contribuabiilor , dar vad ca nu aveti nici o replica.Mmmmm si tacerea e un raspuns domnilor.

Musafir

#356 Re: Sa va fie rusine

2014-02-15 20:28

#8: p_min - Sa va fie rusine

Al noulea ganditor asupra frustrarii.


Musafir

#357

2014-02-15 20:29

Voiam sa ma culc, nu mai pot...am devenit dependent de povestile papusicii !
Despre ET ceva, ceva ? Am inteles ca este expert in croseuri si uppercut-uri !

Musafir

#358 Re: Frustrare

2014-02-15 20:29

#11: Aragorn - Frustrare

Altul preocupat de frustrare. Detectoarele sun pe plan secundar?

papusica adevarului

#359 frustrarea e la ea acasa la voi acasa

2014-02-15 20:30

Frustrarea voastra de acum este de inteles la ce colegi de breasla aveti.Asa ca niste frustrati ce sunteti va legati de cuvantul frustrare care a fost folosit de detectoristi si nu numai.De ce numai voi cunoasteti semnificatia acestui cuvant, frustrare?mai sunt si altii care "cunoaste"
Va place papusica stie sa "foloseste" cuvantul frustrare, frustratiilor.
Papusica adevarului terminat.

Musafir

#360

2014-02-15 20:32

Deci ies ceva banuti din restaurari...
papusica adevarului

#361 Re:

2014-02-15 20:34

#357: -

Ooooo va multumeste papusica adevarului pentru aprecierea pe care o acordati persoanei sale.Croseuri si altele numai intre colegi negativi la perigheze in tinerete despre harjoneli,imbranceli si dosuri tandre de palma pe mandibula combinate cu pipaieli subversive numai la pozitiv(atentie rubensienele primele sic!)

Papusica adevarului este o doamna fina si nu poate da numele altor doamne(mnisoare) care au simtit forta cavalerului Jedi.

Papusica adevarului terminat

papusica adevarului

#362 Re:

2014-02-15 20:37

#360: -

Ohhhh ies gologani daca ai o umila taverna de restaurare si un vesmant care se ridica repede si sa nu uitam daca te dai cu ArtroStop zilnic pe genunchi nu de alta da tre sa faci geno mult.

Papusica adevarului terminat

papusica adevarului

#363 papusica se plictiseste groaznic

2014-02-15 20:55

Este foarte borring aici, nu mai am nici un fan cu care sa vorbesc...offfff cred ca o sa semnez si eu petitia(oricum cred ca sunt 47 de semnatari anonimi si 36 care nici macar nu exista in realitate) asa ca nu conteaza daca si Papusica Adevarului semneaza, in fond e pentru o cauza justa demiterea dl Tarnoveanu si acordarea coroanei de lauri in lupta impotriva "braconierilor"?!? detectoristi legali prin interzicerea detectiei de metale de catre amatori domnului-tobe rapait- E.T.(orikum papusicii ia placut mult filmul E.T. foarte frumos pacat ca la final a plecat in lumea lui)
Dac nu mai veniti cu intrebari pana la miezulnoptii papusika o sa se retraga in barlog are intalnire si stiti tre sa se aranjeze ca fetele poate primeste si ea in noaptea asta un dos de palma tandru si o ciupitura pe fund (sic!)
Aici papusica adevarului terminat.
dna

#364 Pentru papusica

2014-02-15 21:02

Dorim informatii si despre TransArheo IST SRL. Dar repede ca se inchide editia!
Multumim

Musafir

#365

2014-02-15 21:03

Pai...eu voiam ca papusica sa vorbeasca liber, cat
priveste semnatura...fiecare procedeaza cum vrea a.i.
sa doarma linistit si sa nu aiba frustrari cumva mai tarziu (na ca m-am contaminat).
Chiar daca nu sunt reactii scrise ochii sunt tinta pe monitoare.

Musafir

#366 Re: Pentru papusica

2014-02-15 21:05

#364: dna - Pentru papusica

Dumnezeule cat de mult imi place semnatura ta !

Dar sa lasam papusica sa vorbeasca.

Ene

#367 Frustrare

2014-02-15 21:09

Sincer si eu am folosit cuvantul frustrat fara sa imi fie sugerat de cineva.Cred ca este cel mai sugestiv fata de demersul domnului Teodor.
Sunt adeptul finanterii arheologiei romanesti cu sume mult mai mari si cred in relatia arheolog-detectorist.Eu personal am dus la muzeu ceramica gasita pe terenuri cultivate,am precizat locul si l-am localizat cu dansii pe harta,altadata am semnalat descoperirea unui schelet intr-un mal(fara detector)intr-un loc de unde se extragea pamant,schelet dovedit a fi sarmatic,ocromant,cu un mic inventar de margele din argila sticloasa si la circa 25 m in acelasi mal un vas ceramic foarte putin ciobit de dintii excavatorului,pe care arheologii l-au scos din pamant fara sa apuc sa il vad scos si care apartine unei alte epoci-cultura Basarabi prima epoca a fierului.
Daca doriti sa vedeti intreaga poveste,cu imagini,intrati pe forumul detectie metal.

Musafir

#368 Re: Re: Gigi

2014-02-15 21:09

#27: - Re: Gigi

Da (si clar). Sunt expert. Si nu degeaba. Am dobindit statutul de expert pe masura capacitatii si efortului monitorizate de foruri indrituite sa faca asta. Sunt expert. Punct. Si de aia  nu permit nimanui sa-si bage botul in supa mea si sa ma contrazica daca nu poate. Da. Am muncit cu burta  goala. Mi-am platit muncitorii de pe sapatura cu bani care depaseau salariul meu de arheolog. Asa e legea. Nu m-am plans si nu ma pling. Eu am ales sa fac aceasta meserie. Nu de "cascaval" este vorba aici. Si nu pentru cascavalul deficitar am semnat petitia. Nu sunt impotriva folosirii detectorului. Dar trebuie  folosit cu masura, fara a distruge contextul  in care se afla obiectele detectate. Cum s-a intamplat la Zlatna. A depistat niste obiecte de fier care s-au dovedit a fi inventarul unor morminte dacice. Si ce a facut? A scociorat si a stricat si altele. Practic a scos niste obiecte si a distrus niste morminte. Rarisime. De ce nu s-a oprit la primul? Sa anunte pe cei care au aceasta meserie de a sapa arheologic? Aceasta relatie intre detectare si sapatura trebuie reglementata. Care e diferenta intre culesul de capsuni si culesul de artefacte arheologice? Imensa. Daca culegi fara sa analizezi si sa dovedesti contextul (adica ce spune pamnatul) informatia istorica pe care o poate da acel obiect este total pierduta. Deci nula. Ce facem? Recuperam istoria sau o distrugem cu sau fara buna stiinta?

Iepurila

#369 Re: lume lume subiecte fierbinti atentie la maini !!!!

2014-02-15 21:13

#345: papusica adevarului - lume lume subiecte fierbinti atentie la maini !!!!

Nu va legati de aceasta doamna a arheologiei romanesti. Ea lucreaza pe scara industriala si pe bistari grei. Lucrarile le primeste pe banda rulanta, toata afacerea fiind un angrenaj care este bine uns, de sus si pana jos. Prietenii cam stiu de ce. Cat despre mister Teodor de la MNIR, acesta este un personaj pe care lumea nu da doi gologani, dar cand il apuca scrie vrute si nevrute, insa nu o face decat atunci cand altcineva ii da sugestii sau teme de casa. Saracul este doar o mica unealta aflata in coordonarea basbuzucului Damian, care vrea tronul de la MNIR. Individul se lauda peste tot ca a fost coleg cu prezidentiabilul Crinel si cu alti lautari. Insa ce are sula cu prefectura. La MNIR parca luzerii au fost intelesi sa se adune.


Musafir

#370 Re: Re: Re: Gigi

2014-02-15 21:15

#368: - Re: Re: Gigi

"Da. Am muncit cu burta  goala. Mi-am platit muncitorii de pe sapatura cu bani care depaseau salariul meu

de arheolog. Asa e legea. Nu m-am plans si nu ma pling. Eu am ales sa fac aceasta meserie."

Cinste dvs., dar cati ca dumneata ?

Referitor la "cazul" Zlatna ati vazut cu ochii dvs. "contextul" distrus ? Sau v-ati lasat purtat de val ?

 

Iar "cascavalul" nu prea apare la sapaturi, ce apare acolo e branza dietetica comparativ cu restaurarile

si descarcarile de sarcina arheologica (unde am inteles ca a fost vorba de un cascaval extrem de fin, tapetat

cu caviar si vodka Beluga)


Musafir

#371 Re: frustrarea e la ea acasa la voi acasa

2014-02-15 21:21

#359: papusica adevarului - frustrarea e la ea acasa la voi acasa

Puisor. Nu am motive sa fiu frustrat. De ce vrei tu sa ma definesti cu orice pret asa? Am o banuiala (ipoteza). Ca sunteti o mana de "voluntari" care ati primit sugestia ganditorului vostru stapan sa o tot latrati cu frustrea. Breasla catntorilor pentru carmaci o fi oare scutita de frustrare? Biata papusica. Ti-ai ales un nume foarte potrivit. Imi sugereaza ideea de anus contra naturii, in versiunea lui jalnica


Musafir

#372 Re: Frustrarea se simte in aer

2014-02-15 21:23


Musafir

#373 Re: Motivul este frustrarea si frustrarea este motivul

2014-02-15 21:26

#43: eu - Motivul este frustrarea si frustrarea este motivul

Al catelea diacnostician al frustraii oi fi ? Dar motivul tau care o fi? Si pasiunea ta care o fi? Poate ne-o spui si noua.

papusica adevarului

#374 la liber de la Papusica pentru fanii ei

2014-02-15 21:27

Lectura placuta va doreste papusica:
asta este despre rubensiana doamna doctorand in Arte "de la Vie"

http://www.medievistica.ro/pagini/disc_conexe/texte/istoriografie/starile/Alba_Iulia.html
iar in ce priveste firma respectiva a fost inregistrata pe numele profesorului Rusu Bolindet Adrian cu sediul in Cluj cu amanunte promit sa revin in scurt timp, m-ati luat pe nepregatite tocmai faceam un dus si ..stiti voi ca fetele la dus m-am entuziasmat un pic ...si am intarzaiat la calculator.Cer scuze fanilor mei Kisssss
Papusica adevarului terminat for now
Ene

#375 #368

2014-02-15 21:28

Sa stiti ca in momentul in care colegul a sapat el a localizat doar tinta metalica si a sapat doar in jurul ei si cred ca va poate preciza exact pozitia in care a gasit obiectele.Dupa aparatul pe care il detine,pot spune ca le-a gasit la maxim 30 cm.sapand doar deasupra lor.In cazul sapaturilor in detectie se scoate pamantul in asa fel incat sa il pui la loc fara sa imprastii prea mult.Nimeni cand sapa in padure,parc etc.nu se asteapta sa dea peste o comoara.Daca descoperi ceva interesant pentru arheologi in acest context "raul"este deja facut insa putea fi o potcoava,o conserva,un capac de bere,un cartus,o sarma,asa cum gasim in 99 la suta din cazuri.Si eu sunt pentru gasirea unui cadru legal de colaborare,fara acuzatii si resentimente.