Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

#1101

2013-09-13 04:02

Referitor la prigoana cainilor: “Caci soarta omului si a animalului este aceeasi; aceeasi soarta au amandoi; cum moare unul, asa moare si celalalt, toti au aceeasi suflare, si omul nu întrece cu nimic pe animal; caci totul este desertaciune.
Toate merg la un loc; toate au fost făcute din tarana, şi toate se intorc in tarana.” (Biblia – Eclesiastul, cap. 3

Musafir

#1102

2013-09-13 04:10

Nu eutanasierea e rezolvarea acestei probleme.

Musafir

#1103

2013-09-13 05:28

Sunt pentru sterilizare si va rog sa propuneti sa se faca sterilizarea si la sate, satenii tin la curte cateluse pentru ca sunt mai active dar catelusii ii abandoneaza la orase. Eu am la curte doi caini adoptati si sunt foarte multumita.

Musafir

#1104

2013-09-13 05:43


Musafir

#1105

2013-09-13 05:45

Nu eutanasierea este solutia. Solutia este sterilizarea tuturor cainilor care nu apartin unei rase anume, astfel indiferent daca un idiot isi abandoneaza cainele pe strada, acesta nu va mai putea produce alti caini!!!!!!!!!!!
Cu eutanasierea ce rezolvam? Vor intra ei in curtile oamenilor si le vor eutanasia si cainii din curti??? Ar trebui ei eutanasiati, si toti cei care sunt de acord cu solutia asta!

Musafir

#1106

2013-09-13 05:50

NU,NU, NU....

Musafir

#1107

2013-09-13 05:59

Nu pot sa mai suport atata cruzime. Desi iubesc tara din tot sufletul meu, in ultimele zile am ajuns sa -mi doresc sa plec din tara asta sa nu mai asist la atata rautate.

Musafir

#1108

2013-09-13 06:01

BLESTEMAȚI SĂ FIE TOȚI UCIGAȘII DE ANIMALE!

Musafir

#1109

2013-09-13 06:12

Un animal caruia ii oferi dragoste si hrana te va rasplati inmiit! Fidelitatea lui va dainui etern! Un om caruia ii oferi dragoste si chiar hrana...e posibil sa nu aprecieze niciodata,ba mai mult,cu prima ocazie sa te raneasca! Daca oamenii ar invata de la animale ce inseamna "omenia", cu siguranta nu am avea situatii in care sa ne "muscam"reciproc!!!

Musafir

#1110 Re:

2013-09-13 06:13

#13: -  

 Buna...aici din pacate gandesti la GENERAL exact ca cei care doresc eutanasierea. De ce toti cei care stau la case sa isi castreze cainii? Eu stau la casa si am avut caini de cand ma stiu, nu au muscat pe nimeni, nu au iesit din curte decat insotiti de noi si legati (am facut gardul de asa natura incat sa nu poata iesi) si nu am avut pui decat de la un pechinez 2 pui care si-au gasit stapani buni. In rest desi am avut peste 6 caini care au trait multisor nu i-am lasat sa se imperecheze. De ce ar trebui sa ii castrez? Problema cred ca e in lipsa celor 7 ani de acasa, ar trebui educati copiii in acest sens ca pe viitor sa nu mai existe asemenea lucruri, sa ii invatam ce inseamna sa fii responsabil. Cat despre stapanii de caini e simplu, o catea se vede daca a fatat. Daca ar fi ca la copii veterinarul sa aiba o zona din localitate si sa urmareasca periodic catelele, sa fie obligat stapanul sa treaca pe la veterinar...nu ar mai fi atatia pui. Nu inteleg cum de la tara la bunici exista responsabilitatea oamenilor fara multa carte, de a nu tine pe langa casa catele. Tocmai pentru a nu se produce inmultirea excesiva a cainilor. Ar fi multe de spus...


Musafir

#1111

2013-09-13 06:28

Este barbar ce se intampla si din pacate avem sentimentul neputintei. Nu se incalca doar drepturile animalelor, se incalca si drepturile constitutionale ale ale unui grup de oameni. Ca si in timpul navalirilor barbare trebuie sa ne supunem vointei brutelor.

Musafir

#1112

2013-09-13 06:29

Cainii nu pot trai singuri, deci mare atentie, ei nu trebuie ucisi din acest motiv. pentru ca noi suntem mult deasupra animalelor ( cel putin asa ne consideram) ei TREBUIE ADOPTATI SI IUBITI CU ADEVARAT CU MULT SIMT AL RASPUNDERII CACI EI SUNT UN MARE DAR AL NATURII pentru noi oamenii!

Musafir

#1113

2013-09-13 06:30

Salvarea acesto suflete depinde de noi!!A-i omora inseamna ca nu suntem un popor civilizat!!In alte tari se poate fara asa ceva!!La noi nu .De ce??

Musafir

#1114

2013-09-13 06:39

Nu sunt de accord cu eutanasierea, sterilizarea si returnarea singura solutie civilizata si care are efec

Musafir

#1115

2013-09-13 06:40

Noi i-am domesticit si i-am luat langa noi, asa ca suntem responsabili pentru ei. Eutanasierea e o solutie extrema, iar extremele niciodata nu sunt bune...

Musafir

#1116

2013-09-13 06:41

Nu sunt de accord cu eutanasierea animalelor, nu, nu, nu

Musafir

#1117

2013-09-13 06:42

Nu sunt de accord cu eutanasierea animalutelor
ly

#1118 Re: Cati dintre voi aveti caini acasa?

2013-09-13 06:45

#1083: Muc - Cati dintre voi aveti caini acasa?

toti iubitorii au nu numai un caine ci mai multi in case, cat crezi ca putem lua? Voi care nu aveti niciun Dumnezeu, mergeti la sate si promovati legea sterilizarii, nu mai judecati pe altii faceti ceva folositor omenirii

 


Musafir

#1119

2013-09-13 06:54

Pentru că acest animal a ajuns pe străzi exclusiv din vina oamenilor.
dog

#1120 Re:

2013-09-13 06:56

#75: -  

 

SUSTINETI EUTANASIEREA SOFERILOR pentru ca fac mult mai multe victime in randul copiilor decat au facut in ultima suta de ani cainii……sustineti eutanasierea parintilor iresponsabili care fac mult mai multe victime in randul copiilor decat orice alt animal de pe planeta……. DORITI SA CONTINUAM?  Domnule sau doamna cred ca nici macar nu ati avut bunavointa sa cautati niste statistici referitoare la victimele rezultate din atacul cainilor sau cele rezultate din accidente rutiere, sau accidente casnice(ex arsuri, caderi de la etaje etc.)  Daca erati interesat vedeati ca adevarata problema nu e animalul ci omul. Costurile ingrijirii medicale in cazul unui copil ars sunt enorme, se plange cineva de acei parinti iresponsabili? NU….DE CE? In acest ultim caz mediatizat bunica e principalul responsabil….daca pica copilul in apa sau intr-un canal sau il lovea o masina in acele zeci de minute in care a stat nesupravegheat tot mort era sau grav ranit, nu? Dar nu mai erau masele atat de revoltate. Suntem singura specie de animal care ne distrugem habitatul….cred ca ar trebui sa locuim in desert, acolo nu sunt caini si nici parcuri unde sa ne pierdem copiii. Cat despre bani publici risipiti cred ca nici aici nu prea sunteti la curent cu realitatea actuala. Cat la suta statistic vorbind reprezinta  acei bani publici „RISIPITI pe caini”  din procentul total RISIPIT PE ALTE PROIECTE TOTAL INUTILE SI MULT MAI PERICULOASE?   NU AR TREBUI SA GENERALIZAM NICI UN CAZ ci sa actionam cu calm si judecata. Pot sa va intreb daca un om e injunghiat pe strada si dumneavoastra nimeriti exact dupa atac si incercati sa ajutati victima sa se ridice, veti fi probabil patat cu sange, nu? Cei din jur daca nu au vazut toata scena va pot acuza de atac? Da.  Ar fi CORECT sa va eutanasieze sau inchida pe viata chiar daca nu sunteti  vinovat doar pe baza unor aparente? Daca considerati ca da si va asumati aceasta atunci sustineti si eutanasierea animalelor si va doresc succes atunci cand nimeni nu va va ajuta pe strada de teama de a nu fi acuzati nevinovati, pentru ca gandirea dumneavostra radicala se extinde in multime nu numai asupra unei singure specii.   DE CE NU SUSTINETI UN TRIBUNAL AL ANIMALELOR ASA CA IN AMERICA? Ei nu au gura sa se apere. MULTUMESC

Dan

#1121 Re: Re: Cati dintre voi aveti caini acasa?

2013-09-13 06:58

#1118: ly - Re: Cati dintre voi aveti caini acasa?

Doi. Metiși, la fel ca cei pe care-i batjocoriți, chinuiți și omorâți. Îi am de 11 și respectiv 10 ani, nu au părăsit proprietatea din momentul în care i-am adoptat, și au fost cea mai bună investiție pe care am făcut-o. Înainte de a-i adopta casa mi-a fost sparto de 10 ori în 4 ani. De atunci nu am mai avut nici un incident. Aș mai adopta, dar nu am așa o curte mare. Și i-aș chinui.

Lory

#1122

2013-09-13 07:08

Cainii au ajuns pe strazi din vina noastra.Acum noi trebuie sa rezolvam problema, dar eutanasierea nu este o solutie!Cainii sunt cei mai buni prieteni ai nostrii si trebuie sa-i ajutam!

Musafir

#1123

2013-09-13 07:10

Eutanasierea este o barbarie si, pe deasupra, nu rezolva problema cainilor. Oamenii sunt responsabili de abandonarea animalelor si atata vreme cat nu vom educa oamenii, nu vom rezolva problema cainilor - si nici alte problema, din pacate.

Musafir

#1124

2013-09-13 07:10

Nu sunt de acord cu eutanasierea cainilor in masa si doar a celor bolnavi si f. agresivi..

Musafir

#1125

2013-09-13 07:29

Eu am 8 caini acasa (stau la curte) dar ieri am mai luat un maidanez de pe strada. Am stat in cumpana intre unul tanar si unul adult si cu doar 3 picioare. L-am ales pe cel cu trei picioare pentru ca era cel mai vulnerabil. Am sa incerc sa mai adopt unul daca cei 8 caini ai mei se adapteaza bine cu cel nou.