Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

#1126

2013-09-13 07:29

Doar oamenii sunt de vina pentru ceea ce se intampla. Atata timp cat nu avem o lege care sa oblige stapanul de caini fara valoare chinologica sa isi inregistreze animalul si sa il sterilizeze, atata timp cat copii si adulti deopotriva chinuie animalele, atata timp cat acesti oameni iresponsabili abandoneaza animalele in strada, parcuri, etc., atata timp cat aceste fapte nu sunt aspru pedepsite (a se vedea SUA, de ex.), nu se va rezolva aceasta problema, vom avea mereu caini abandonati pe strazi, inraiti de copii si adulti.
Sunt si voi fi mereu impotriva eutanasierii fara discernamant a animalelor.

Musafir

#1127

2013-09-13 07:31

Inainte sa omoram animalele , sa eutanasiem pedofilii si criminalii de copii din puscarii, ca stau acolo pe banii nostrii si pe necazul altora.

Musafir

#1128

2013-09-13 07:33

este inadmisibil sa se intample asa ceva... avem pretentia ca suntem in UE, dar daca permitem sa se intample asta... traim de fapt in evul mediu

Musafir

#1129

2013-09-13 07:44

Nu sunt de acord cu eutanasia,exista solutii,intrati pe facebook Alina Neagu Normal despre paranormal

Musafir

#1130

2013-09-13 07:46

Vocea unui Suflet ramane intotdeauna mai stinsa decat vocea unui Criminal, pentru simplul motiv ca binele nu iese in fata sa ameninte, sa urle "sange", si de multe ori poate este nevoie sa se ajunga la treapta cea mai de jos pentru a avea de unde urca, poate ca oamenii nu vor sa urce de buna voie

Musafir

#1131

2013-09-13 07:48

Nu mai omorati cainii pe strazi. Cainii otraviti mor in chinuri groaznice. Nu despicati burti, nu scoateti mate afara, nu decapitati, nu scoateti ochi.. numai specia umana omoara si chinuie din placere. Cum sa fac ca sa fiu auzita? pentru ca zilnic vad alte si alte poze ingrozitoare distribuite..dejaam ajuns ca nu mai pledez pentru stop eutanasiere, ci pt stop violente de pe strazi..

Musafir

#1132

2013-09-13 07:52

Marin Sorescu
Caini...
Parasiti pe ganduri, caini dezmosteniti,
Scruteaza cerul si asteapta-n van.
Stapanii i-au uitat, proptind grabiti,
Pe usa-nchisa cate-un bolovan.
Ei nu au lotci si delta e ocean.
Inoata printre sloiuri, istoviti.
Adulmeca mirosuri vechi de-un an,
De foame si de valuri haituiti.
Ei insusi parca-s plaiuri care latra.
Pana cand limba li se face piatra
Si Dunarea-i depune lin in mare.
Dar cate unul biruie-n valtoare:
Ajunge-acasa istovit - si moare
Cu ochii la stapan, intins pe vatra
Eu

#1133 Re:

2013-09-13 07:54


Musafir

#1134

2013-09-13 08:02

Nu dorim eutanasierea cainilor maidanezi.

Musafir

#1135

2013-09-13 08:04

NU eutanasierii! Respectati viata!
Exista solutia sterilizarii, mult mai eficienta si mult mai ieftina.
Solicit insistent mediei sa fim informati corect despre ceea ce se intampla si cum vor fi pedepsiti cei care deja actioneaza desi nu au inca o baza legala si cei care agreseaza cainii.
Eu

#1136 Distribuire articol

2013-09-13 08:12


Istoricul Lucian Boia a povestit, într-un interviu acordat B365.ro, că, și în secolul XIX, călătorii străini se mirau de mulțimea câinilor de pe străzile de la noi.

El a explicat că acest lucru ține de lipsa de organizare românească și crede că problema s-ar putea rezolva și altfel: "Dacă mă întrebați ce părere am despre soluția la care s-a ajuns, a eutanasierii câinilor, mi se pare una barbară și nu am cum să apreciez o asemenea soluție. Sigur, nu trebuia să se ajungă la stadiul la care s-a ajuns, dar, și așa, eu cred că soluția putea să fie alta.

Știți ce se va întâmpla? E o treabă oribilă. Sunt zeci și zeci de mii de câini ai străzii doar în București și capacitatea de a-i aduna și a-i trimite pe lumea cealaltă e destul de limitată. În România, o să asistăm la un masacru al câinilor care va dura ani și ani de zile. România, pe lângă toate ale ei, că e o țară care nu e foarte bine văzută, o să mai fie și țara unde una dintre principalele ocupații ale oamenilor va fi ucisul câinilor. Asta va fi imaginea României, și nu una deformată.

După ce o să-i omoare, o să se întâmple cum s-a întâmplat și după ce i-a omorât Băsescu, când era primar. Alții au venit și le-au luat locul. Românii o să tot omoare câini, în masă și fără să rezolve problema. Dar vom fi țara care s-a specializat în uciderea cinilor. Cred că imaginea asta e cam sinistră și s-ar putea face un efort... sigur, sunt foarte mulți, nu trebuia să se ajungă aici, dar s-ar putea face un efort să se mărească numărul de adăposturi, capacitatea lor și să fie hrăniți și sterilizați acolo, dar să fie o treabă făcută serios și până la capăt. Dacă accepți și cheltuiala respectivă- dar probabil că nu costă mai mult decât se fură în România."

Musafir

#1137

2013-09-13 08:21

exista solutii! Bani au fost alocati dar, cei responsabili nu si-au facut datoria!

Musafir

#1138

2013-09-13 08:27

Autoritatile, primariile sa dea din banii pe care i-au bagat in buzunar si sa dea terenurile pe care le-au promis la alegeri pentru 'gazduirea' in conditii civilizate a ciinilor vagabonzi. Nu e nevoie sa faca alte investitii din bani publici. Iar terenuri goale, lasate in paragina sint berechet, in tot orasul.

Musafir

#1139

2013-09-13 08:46

Trebuie sa aratati modul barbar in care sunt ucisi cainii fiinte ce platesc cu viata dragostea fata de om!

Musafir

#1140

2013-09-13 08:50

intr-o tara europeana,nu trebuie sa curga singe nevinovat,pentru a demonstra incompetenta unor oameni...
Eu

#1141 Re:

2013-09-13 08:51

#1138: -

Promisiuni exista mereu inainte de alegeri si apoi raman in stadiul de promisiune. Pana se vor infiinta alte adposturi cu personal competent si iubitor de animale  strazile din Romania sunt fotografiate   cu trupurile neinsufletite ale animalelor mutilate.


Musafir

#1142

2013-09-13 08:53

NU EI AU HOTARAT SA VINA PE LUME...
CE A-TI SPUNE DACA EXTRATERESTRII (STIM CA EXISTA)
AR HOTARI SA DISPARA SPECIA UMANA IN 3 ZILE PT CA ESTE MULT INFERIOARA LOR... CINE NE DA DREPTUL SA HOTARIM CA TREBUIE SA DISPARA CAINII??????????? MAI GANDITI-VA....

Musafir

#1143

2013-09-13 08:53

sunt impotriva eutanasierii cainilor ,doar acei batrini si bolnavi,nu vreau sa fiu partas la macelul in masa a atitor suflete,exista solutii f ieftine ca inafara de garduri de sirma si hrana nui trebuie mai mult unui caine,sa-i stringem pe toti pt ca e o bataie de joc nationala,nu mai pot sa suport caini chinuiti ,flaminzi haituiti torturati etc ...

Musafir

#1144

2013-09-13 08:58

Nu ptr.eutanisierii dar sa se gaseasca un mijloc de vointa comuna sa nu mai cercule pe strada ....si nu asa cum am vazut lipsiti de hrana si tern f.putin.Intr-un loc frumos cu verdeata pe undesa putem viziutz de la distantasi poate asa se mai indragosteste cinev de cate unulsi-l adopta;caci in mod special lumea nu are timp si dorinta sa caute.

sa

Musafir

#1145

2013-09-13 09:02

Aveti perfecta dreptate, asa zisa "eutanasiere" NU este solutia.Va multumesc si doresc din tot sufletul sa salvam bietii caini.

Musafir

#1146

2013-09-13 09:04

Am semnat și această petiție ca și alte 2-3-4 - nu știu câte pentru că nu cred în crimă , nu cred că aceste suflete minunate care sunt câinii trebuie ucise cu barbarie pentru nici un motiv . Dar mai am un motiv : nu cred că acesta este mesajul pe care aș vrea să îl transmit unui copil :" Dacă suferi ,dacă ți-e teamă , dacă nu ești în stare să fii .... superior din nici un punct de vedere ucide cu barbarie , cu sete și... ai rezolvat toate problemele !!"Nu-mi vine să cred că un om poate fi atât de limitat , de egoist , de barbar încât să ucidă un singur câine !!!!Dar este , și mai grav: sunt mulți asemenea ... oameni .


Musafir

#1147

2013-09-13 09:13

Iubesc cainii.

Musafir

#1148

2013-09-13 09:14

Am mai semnat doua petitii pe acest subiect. Sper sa reusim cumva sa oprim masacrul impotriva cainilor fara stapan, fiinte inteligente si in marea lor majoritate prietenoase.
Uniţi Salvăm Roşia Montană & Câinii Comunitari!

#1149 Re: andrei

2013-09-13 09:17

#24: andry.greu - andrei

Domnule Andrei,

D-voastra ce credeti ca noi iesim in strada ca nu avem ce face acasa? IESIM IN STRADA PENTRU TINE, PENTRU MINE, PENTRU FAMILIA TA SI A MEA, PENTRU VECINII TAI si AI MEI, PENTRU NEAMURILE TALE si ALE MELE, PENTRU TOT POPORUL ROMAN CARE ESTE IN LETARGIE DE 23 de ani si indoctrinati continuu de media si presa, PENTRU ASTA IESIM IN STRADA SA SALVAM CAT A MAI RAMAS DIN TARISOARA ASTA, dar din cauza unora ca tine ignoranti si lipsiti de coloana vertebrala s-a ajuns aici.

 

ASA CA DACA TOT STAI IN CASA SI ESTI DEACORD CU UN MASACRU LA SCARA LARGA CU CARE NE FACEM DE RASUL CURCII IN TOATA EUROPA, ATUNCI MAI BINE TACI CUM AI FACUT-O PANA ACUM!


Musafir

#1150

2013-09-13 09:28

Doresc sa traiesc intr-o lume civilizata, dar nu inumana. Sustin initiativa strangerii cainilor fara stapani de pe strazi, a adoptiilor la distanta sau altor forme de ajutor pentru aceste suflete ce stiu sa ofere fara a cere nimic in schimb si spun un NU hotarat eutanasierii lor.