Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

/ #1110 Re:

2013-09-13 06:13

#13: -  

 Buna...aici din pacate gandesti la GENERAL exact ca cei care doresc eutanasierea. De ce toti cei care stau la case sa isi castreze cainii? Eu stau la casa si am avut caini de cand ma stiu, nu au muscat pe nimeni, nu au iesit din curte decat insotiti de noi si legati (am facut gardul de asa natura incat sa nu poata iesi) si nu am avut pui decat de la un pechinez 2 pui care si-au gasit stapani buni. In rest desi am avut peste 6 caini care au trait multisor nu i-am lasat sa se imperecheze. De ce ar trebui sa ii castrez? Problema cred ca e in lipsa celor 7 ani de acasa, ar trebui educati copiii in acest sens ca pe viitor sa nu mai existe asemenea lucruri, sa ii invatam ce inseamna sa fii responsabil. Cat despre stapanii de caini e simplu, o catea se vede daca a fatat. Daca ar fi ca la copii veterinarul sa aiba o zona din localitate si sa urmareasca periodic catelele, sa fie obligat stapanul sa treaca pe la veterinar...nu ar mai fi atatia pui. Nu inteleg cum de la tara la bunici exista responsabilitatea oamenilor fara multa carte, de a nu tine pe langa casa catele. Tocmai pentru a nu se produce inmultirea excesiva a cainilor. Ar fi multe de spus...