S.O.S. familia!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția S.O.S. familia!


Musafir

#2126

2013-09-03 08:36

"Declarație internațională de sprijin pentru legea privind protecția minorilor împotriva propagandei homosexuale, adoptată în Rusia" http://www.culturavietii.ro/2013/09/02/declaratie-internationala-de-sprijin-pentru-legea-privind-protectia-minorilor-impotriva-propagandei-homosexuale-adoptata-rusia/#.UiWbCjYwcYd

Faptul ca se protesteaza fata de masurile adoptate in Rusia demonstreaza ca asta se vrea, implicarea minorilor in propaganda homosexuala. Atentie parinti! Atentie!

Cătălin M.

#2127

2013-09-03 09:52

Bineînţeles că se vrea aşa ceva. Evenimentele de la liceul Coşbuc, programul "Sexul şi barza", copiii aduşi de părinţi la marşul din 8 iunie etc. Homosexualii, neputîndu-se înmulţi pe cale naturală, au nevoie de racolări de la vîrste cît mai fragede.
madalin

#2128 Re:

2013-09-03 10:30

#2127: Cătălin M. -

Ce va place sa rastalmaciti vorbele .Dupa cum se vede ramaneti cativa sa ii faceti companie doamnei care tot ameninta fara sa tina seama ca daca aprinzi un bat de chibrit unde nu trebuie focul se poate extinde . Oricat de mult i-ar placea , in spatele comentariilor nu se afla nici CIA nici FBI nici KGB . Am dreptul sa ma apar cum cred si sa vorbesc ce cred la fel cum o faceti si voi . Nu am sa ajung sa ii cant in struna , sa se ocupe mai mult de educatia copilului caci zau nu stiu cum are timp daca zi si noapte sta aici conducand un razboi imaginat de ea . Din curiozitate as intreba cati intelectuali au semnat petitia si mai ales cati artisti ?


Musafir

#2129 Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania

2013-09-03 10:33

ILGA Europe

Asociatia ACCEPT este inscrisa pe plista de membri ILGA Europe, cea din urma fiind o organizatie care in trecut isi declara colaborarea cu grupuri pedofile ca NAMBLA sau Martijn. Nu mai putin de 70% din fondurile de care ILGA Europe dispune sunt acordate de Comisia Europeana.


Open Society Institute

Aceasta organizatie este condusa de eugenistul George Soros, care si-a declarat aprecierea pentru masurile economice luate in Germania nazista si militeaza pentru privarea anumitor bolnavi de ingrijire medicala in SUA, pentru a economisi bani. Geoge Soros de asemenea militeaza pentru depopularea planetei prin orice mijloace, considerand omul un parazit. Este unul dintre cei mai bogati oameni din lume si membru al Council on Foreign Relations.

Population Services International

Aceasta organizatie, carea a ajuns si in Romania (responabila pt panourile amplasate in primavara lui 2011 in 7 orase, ce infatisau un bebelus pe carui bratara de identificare scria ''homosexual''), pretinde sa militeze pentru sanatate si imbunatatirea conditiilor de viata in comunitatile sarace. Metoda o admit ei singuri:

The mission of PSI is to measurably improve the health of poor and vulnerable people in the developing world, principally through social marketing of family planning and health products and services*, and health communications.

* avorturi, sterilizari si contraceptie

Observam de pe harta lor ca Romania e singura tara europeana in care si-au intins tentaculele. Ca orice alt grup de genul, isi incarca site-ul cu fotografii din comunitatile pe care le ''salveaza'' ajutand la decimarea lor, la fel ca oranizatiile ''caritabile'' sponsorizate de Bill Gates (ale caror campanii de vaccinare au ucis, paralizat si sterilizat mii de persoane in Africa, dintre care multi copii). PSI Romania de asemenea are pe lista de activitati ''reproductive health'', un termen ce ascunde promovarea ''planificarii familiale'', eufemism pentru avorturi, sterilizari etc. Asemenea organizatii isi fac cuib undeva prin campanii aparent benefice, cum ar fi lupta impotriva unor boli, impotriva saraciei sau discriminarii in general.

Revin mai tarziu cu mai multe informatii.


Musafir

#2130 Re:

2013-09-03 10:44


Musafir

#2131 Re: Re:

2013-09-03 11:11

#2128: madalin - Re:

De ce și de cine te aperi dacă suntem puțini cei de aici care am semnat petiția și o comentăm? !


Musafir

#2132 Adio realitate

2013-09-03 11:13

Dedesubt, un articol de pe site-ul asociatiei ACCEPT (numerele sunt adaugate de mine pentru a comenta ideile mai jos in mod organizat). As numi acest fenomen, daca este pus in practica, schizofrenie generalizata. Suna dur dar hai sa ne imaginam cum ar fi daca am avea obligatia sa ii tratam pe cei din spitalele psihiatrice drept cine/ ce au impresia ca sunt, in starea lor afectata (Cezar, Napoleon, Dumnezeu, extraterestri etc); i-ar ajuta asta cu ceva sau ar imbunatati societatea?

Mai mult, articolul de mai jos induce impresia, daca intreaga lista de indicatii e aplicabila, ca cel mai sigur este sa eviti o persoana transsexuala, decat sa topai de pe un picior pe altul incercand sa nu atingi vreo sensibilitate. Intreaga lista este una care cere, impune, fara a oferi intelegere celor care sunt tarati cu forta in lumea imaginara a altcuiva. Va sa zica intreaga lume din jur este datoare sa se adapteze imaginatiei acestor oameni, iar ei au numai drepturi, nu si obligatii ca noi toti.

Cum sa respectam persoanele transsexuale

Accepta-ma ca o persoana cu drepturi depline ale genului cu care ma identific. (1)

Utilizeaza intotdeauna un limbaj care corespunde iden­titatii genului meu, chiar daca corpul meu nu arata ]nca potrivit lui, chiar si atunci cand vorbim despre trecutul meu. (2)

Daca tot incerci sa te aco­modezi cu genul meu, este normal sa faci si erori. Nu atrage insa atentia cerand “scuze’ repetate. Corecteaza-te doar si mergi mai departe. (3)

Daca ma identific ca barbat, niciodata sa nu folosesti cu­vinte specifice femeilor pen­tru a ma descrie, cum ar fi: fata, chelnerita, sani, vagin etc. sau viceversa. Intotdeauna sa folosesti un limbaj cores­punzator genului meu. De exemplu, daca sunt o per­soana transsexuala femeie­-catre-barbat, eu sunt intot­deauna barbat si niciodata fe­meie. Sa nu imi spui “corp de femeie” decat daca eu am sa utilizez acest termen. (4)

O fata transsexuala este barbat-catre-femeie (male-to-­female). Un baiat transsexual este femeie-catre-barbat (fe­male-to-male). Nu folosi alti termeni inventati de tine pen­tru a ma descrie. (5)

Identitatea corespunzatoare genului nu are nimic de-a face cu orientarea sexuala. Indife­rent daca sunt atras de barbati, de femei, de amandoi sau de nici unul, nu are legatura cu faptul ca sunt barbat sau fe­meie. De exemplu, daca sunt o fata trans careia ii plac fetele, nu ma trata diferit de o les­biana. (6)

Sa nu te astepti sa ma com­port conform stereotipurilor genului meu. 0 sa ma imbrac in ce haine am eu chef si o sa am interesele pe care le doresc eu. A fi masculin sau feminin (a avea manierele si interesele pe care societatea le considera stereotipul unuia dintre genuri, nu are nimic de-a face cu a fi femeie sau barbat (sa te identifici cu un anumit gen). (7)

Pentru aproape toate per­soanele trans, a fi transsexual nu este o alegere sau o de­cizie. Este pur si simplu reali­tatea. Decizia este implicata insa in acceptarea situatiei si atunci pot trai o viata cat mai echilibrata, sau in negarea ei si atunci pot trai in suferinta. (8)

Niciodata sa nu mentionezi vechiul meu nume si nu intre­ba care a fost. In loc sa spui “atunci cand erai Nik” spune “inainte sa devii femeie” . (9)

Nu folosi numele meu la persoana a treia ca si cum as fi o persoana separata de mine, exemplu : “esti im­bracata ca Dana acum?” Inainte de toate sunt o per­soana: fata sau baiat, femeie sau barbat. (10)

Daca trebuie sa folosesti cuvantul transsexual, este mai bine sa il folosesti ca un adjectiv pentru a descrie o persoana, nu ca un substan­tiv (exemplu trans oameni, trans gay). (11)

Foloseste cuvantul “tranzitie” pentru a descrie prin ce urmeaza sa trec sau prin ce am trecut. (12)

Schimbarile pe care le fac corpului meu nu sunt numai cosmetice, ci mai degraba re­constructive. Sa am un corp cu care sa ma simt conforta­bil este important atat pentru sanatatea mea, cat si in relatiile sociale cu ceilalti oa­meni. (13)

Nu iti imagina imediat ce ma cunosti ca prioritatea mea este operatia de schimbare a sexului. Fiecare persoana transsexuala este unica si alege sa parcurga etapele tranzitiei proprii diferit, in functie de anumiti factori. Nu toti doresc operatie. (14)

Nu ma prezenta celorlalti ca prietenul tau transsexual. Nu-mi cere sa le povestesc viata mea sau sa le explic situatia mea persoanelor pe care tocmai le-am cunoscut. Povesteste celorlalti despre mine ca despre orice alta fata sau baiat, acordan­du-te cu identitatea mea de gen. (15)

Daca tocmai am spus celor­lalti despre noul meu gen, ar fi de dorit sa folosesti noul meu nume atat cu mine, cat si cu celelalte persoane care stiu despre mine, dar mai ales cu persoanele care incearca sa se ajusteze genului meu corect. Comporta-te normal. Nu face mare caz din asta. (16)

Daca nu am spus inca tu­turor ca sunt trans, atunci nu le spune tu.

 

1. Drepturile nu sunt diferentiate in functie de sexul persoanei. Daca in loc de drepturi termenul optim e ''trasaturi'', ''capacitati'' suntem indemnati de pilda sa ne inchipuim ca o ''femeie transsexuala'' poate naste, sau sa ne comportam ca si cand am crede asta.

2. Nu e de ajuns ca imaginatia sa se aplice prezentului, trebuie sa ne prefacem ca un barbat ''devenit femeie'' la 25 de ani, de pilda, a fost intotdeauna femeie, adica sa inventam un trecut care nu corespunde celui real. Un efort cam mare pentru niste oameni sanatosi la cap; e dovada ca transsexualii sunt certati cu realitatea, asa incat cred ca isi pot rescrie trecutul dupa bunul plac.

3. Porunca jenanta care il dirijeaza pe celalalt in conversatie.

4. La fel ca la punctul 1, trebuie sa ne purtam ca si cand un om ar avea alte trasaturi decat cele pe care le vedem cu ochiul liber. Insa, daca el insusi se refera la atributele sale reale, atunci avem voie sa o facem si noi. Este un fel de ''nu vreau sa ma prefac eu, asa ca va fortez pe voi sa va prefaceti'', o invitatie la a trai intr-o dubla realitate.

5. Nu exista asa ceva. Exista eunuci cu implanturi de silicon si femei cu barba, care au facut mastectomie.

6. Bun asa! Deci un barbat face schimbare de sex, ''devine femeie'' si apoi vrea relatii cu femei, pe care le putea avea in mod natural fiind barbat. Daca nici asta nu e un caz psihiatric...

7. Grozav, deci, pe langa faptul ca oamenii nu stiu drept ce sa te ia, ii mai induci in eroare si prin vestimentatie, ''neconformandu-te'' cu ''stereotipurile'' genului pe care singur ti l-ai ales. De pilda, erai femeie, pretinzi ca esti barbat dar te imbraci in continuare ca o femeie, aiurind pe toata lumea, pentru ca, nu-i asa, deviza ta in viata este ca ''nu te conformezi''.

8. Inteleg ca situatiile de mai sus descriu o viata echilibrata.

9. De ce sa isi respinga cu atata cerbicie prima parte a vietii, ca si cand nu ar fi existat inainte de aceasta schimbare? Nu e o nebunie?

10. Asta ar sugera natura patologica a comportamentului.

11. ''Daca trebuie''? Ascundem realitatea in asa mare masura ca ar trebui evitat si asta?

12.  Porunca directa.

13. ''Corpul cu care sa se simta confortabil'' este, in 99% din cazuri, unul care atrage atentia de departe si nu seamana nici a barbat, nici a femeie, procedurile mutiland ireversibil aspectul natural al acelei persoane. e greu de crezut ca cineva se simte confortabil asa, pentru ca atrage priviri oriunde ar merge.

14. Nu toti doresc operatie? Deci vor sa aiba un aparat genital ''neconform'' cu genul pe care il afiseaza in societate? Si cei din jur sunt in continuare obligati sa ii identifice ca persoane de sex opus? Interesant. De fapt imi amintesc cazul unei femei ''devenite barbat'', acum cativa ani, care a facut ''tratament'' cu hormoni si avea si barba, dar aparat genital feminin, drept pentru care ... a dat nastere unui copil, ''barbat'' fiind.Mai amintim clasica problema, de pilda in scoli - o ''femeie'' transsexuala vrea acces la vestiarul fetelor, avand aparat genital masculin; acum aflam ca nu e musai sa prefere barbatii ca orientare sexuala. Deci avem un individ capabil sa fie atras de femei si sa le molesteze, care vrea acces la un loc unde ele sunt vulnerabile.

15. Mai mult ca sigur au sa intrebe, nu e nevoie sa atraga altcineva atentia.

16. Iarasi porunci pentru cei din jur, indicatii exacte asupra modului in care trebuie sa se comporte.

 



Musafir

#2133 Re: Re:

2013-09-03 11:17

#2128: madalin - Re:  

 domnule, faci amenintari voalate dar sesizabile - se va tine seama de asta. Doamna Captilin are o prea mica vina in aceasta discutie. sunt sigur ca domnia ei nu cunostea initial intreaga increngatura a acestei "afaceri", fapt ce este foarte posibil sa le descopere acum, prin intermediul dezvaluirilor care se fac pe forum. cred ca nu ati inteles ca petitia a fost lansata din postura de parinte si face referire la situatie nemaintalnita pana acum in aceasta tara. nu aruncati vreo acuza, chiar si din postura de posibil inculpat, asupra domniei ei, pentru ca cei care posteaza pe acest forum sunt rsponsabili, la fel cum si dumneata esti responsabil pentru amenintarile si intimidarile la care recurgi in mod josnic si rauvoitor, pentru comentariile lor. eu ca musafir al acestei petitii imi asum raspunderea pentru ceea ce am afirmat si stiu ca nu am afirmat nimic inafara adevarului si a dreptatii. nu cred ca ati inteles ca doamna Captilin intervine destul de rar si ca sunt mult mai multi "musafiri" implicati aici si nu doar aici.

activistii gay de pe forum "au luat foc" datorita informatiilor care oricum circula liber pe internet si in mediile culturale si de intelectuali, iar cei care inca nu au aflat despre ele, cu siguranta vor afla. daca aveti argumente contra, sunteti invitati sa le prezentati in mod civilizat si coerent astfel incat aceasta discutie sa scoata adevarul la suprfata. daca insa adevarul este ca va ocupati cu lucruri foarte grave care afecteaza siguranta sociala si  a umanitatii in sine, nu este problema noastra. ceea ce se scrie aici este o reactie naturala la actiunile subversive si nocive ale lobby-ului homosexual.

dumneata afirmi ca focul se poate extinde. probabil ca va preocupati sa nu se extinda in ograda voastra. focul se intinde intr-acolo unde exista combustibil. deocamdata infara de amenintari nu ati venit cu nici o solutie de a stinge acest foc, ceea ce dovedeste ca actiunea voastra este ancorata in ceva distructiv, care inteteste focul. cu alte cuvinte, sunteti inafara normelor sanatoase si vitale ale societatii.  

 


Musafir

#2134 Re: Re:

2013-09-03 11:30

#2128: madalin - Re:  

 daca ar fi fost un "razboi imaginat" cu siguranta "focul" s-ar fi stins de la sine.

Cătălin M.

#2135 Re: Re:

2013-09-03 11:32

#2128: madalin - Re:

sa ii faceti companie doamnei care tot ameninta


Stimabile (sau stimabilă?!) madalin, cum poate ameninţa o femeie o întreagă comunitate, fie ea şi mai "altfel"? Pînă una-alta, din informaţiile pe care le am, doamna este cea care a primit ameninţări, şi nu unele de faţadă, ci d-alea grosiere şi explicite. Să-şi fi băgat oare coada îngeraşul păzitor (cu păr pe piept şi pumn de fier) al minorităti tolerante şi deschise la argument, care deseori se autoadmiră contemplativ, cu sensibilităţi lacrimogene şi parfum de roze?


Musafir

#2136 Re: Re:

2013-09-03 11:37

#2128: madalin - Re:

Are timp deoarece barbatul ei a divortat de ea si tot el a obtinut custodia copilului.

 


Musafir

#2137 Re:

2013-09-03 11:43

#2127: Cătălin M. -

Iar cand aveam 11 ani si stiam deja ca sunt gay, m-au racolat astia cu propaganda lor pe strada si in scoli. ...Stai! Nu exista asa ceva atunci! Hopa... se pare ca nu prea gandesti de fel...


Musafir

#2138 Re: Re: Re:

2013-09-03 11:45

#2136: - Re: Re:  

 de ce recurgeti la afirmatii ce tin de viata personala a unei persoane, oricare ar fi ea, in loc sa comentati legat de subiectul petitiei?


Musafir

#2139 Re: Re:

2013-09-03 11:46

#2137: - Re:  

 hopa, se pune problema ce intelegeai tu la 11 ani. din pacate ai ramas la conceptiile de la 11 ani. daca ai gresit atunci?

madalin

#2140 Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania

2013-09-03 11:48

#2129: - Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania

Linistiti-va talibani "crestini"va ramane Afganistan si fosta URSS acum numita Rusia unde au ramas in evul mediu acolo veti fi in sosul vostru ultrahomofob si talibani "crestini"


Musafir

#2141 Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania

2013-09-03 12:01

#2140: madalin - Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania 

 nu exista om "homofob" pentru ca nu exista "homosexual" prin natura. termenul de "homo-fob" face referire la un "om care nu vrea sa-si recunoasca starea de homosexual" si daca "homosexual" nu exista, decat in imaginatia unora, atunci e normal ca nu exista oameni homo-fobi. totul este in mintea voastra lipsita de simtul realitatii. nu ne mai bagati in "povestile" voastre cu "fetite" si/sau "baietei" pentru ca noi nu avem halucinatii de genul asta.


Musafir

#2142 Re: Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania

2013-09-03 12:03

#2141: - Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania

Ce tare! Tocmai am aflat ca nu sunt homosexual! Sunt doar un barbat care iubeste un alt barbat! :) Nu mai sunt homosexual, sunt salvat, Praise Jesus!


Musafir

#2143 Re: Re: Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania

2013-09-03 12:05

#2142: - Re: Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania 

 am zis "prin natura". tu esti homosexual in mod "artificial". asta nu contrazic.

andreea

#2144 Re: Re: Re: 2136

2013-09-03 12:06


Musafir

#2145 Re: Re: Re: Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania

2013-09-03 12:06

#2143: - Re: Re: Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania

In schimb, tu esti prost din natura. Felicitari! Auzi, prin artificiu. Doamne, prostii astia habar n-au despre ce vorbesc dar se dau cu parerea.

madalin

#2146 Re: Re: Re:

2013-09-03 12:09

#2133: - Re: Re:

"se va tine seama de asta" ? ma faci sa rad crestinule ! si tot sustii ca eu amenint? cine va tine seama , secu?? heiiiiii , suntem in anul Domnului 2013 , gata , ca nu mai pot rad cu lacrimi . Traiasca Romania Libera !


Musafir

#2147 Re: Re: Re: Re:

2013-09-03 12:11

#2138: - Re: Re: Re:

pentru ca aceasta persoana nu a dat cu matura in casa ei nu are dreptul moral sa o faca in casa altuia .punct

andreea

#2148 Re: Re: Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania2142

2013-09-03 12:21

#2142: - Re: Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania

Toti suntem copiii lui Dumnezeu si cum zice Papa Francisco " cine sunt eu pentru a judeca", cuvinte intelepte ce spun mii de adevaruri. Decat Dumnezeu are puterea de a judeca  sunt multi homosexuali si lesbiene ce au o inima mare dar pentru faptul ca se diferentiaza sexual de ceilalti nu inseamna ca sunt persoane rele . Pentru multi ignoranti sunt , dar ei vor primi pedeapsa pentru ca au judecat fara a fi nimeni.


Musafir

#2149 Re: Re: Re: Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania2142

2013-09-03 12:34

#2148: andreea - Re: Re: Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania2142

Corect. Cine sunt eu pentru a judeca lupul pentru ca pofteste la cateva mioare? Pot cel mult sa imprejmuiesc ograda cu un gard. De lupi sa se ocupe cine a fost lenes si nu si-a protejat ferma. Sau nici la asta nu mai am dreptul?

Dupa ce sunt postate atatea informatii care demonstreaza substratul real al problemei, vine cate unul cu afirmatii uber-naive de genul ''ignorantii cred ca homosexualii sunt rai''.

 


Musafir

#2150 Re: Re: Re: Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania2142

2013-09-03 12:35

#2148: andreea - Re: Re: Re: Re: Cine sprijina lobby-ul LGBT in Romania2142 

 da.. "copiii" lui Dumnezeu, de asta i-a "curatat" cu foc. sigur, atata timp cat sunteti inofensivi nu va judeca nimeni, dar cand se vrea institutionalizarea homosexualitatii prin actiuni de lobby cu interese murdare, ceea ce Dumnezeu nu a "apreciat" niciodata dupa cum e scris si stiut (observat),  ne opunem. se lucreaza la spalarea pe creier a copiilor si lipsirea lor de Dumnezeu, doar pentru ca ar trebui sa gandeasca "liber". tema de baza a voastra este sexualitatea, sexualizarea, acceptarea sexualitatii. asta e un pericol social.  in rest, sigur, sa judece Dumnezeu pe fiecare in parte.  




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...