Petiţie împotriva eliminării din grila de programe a Radioului Na


Musafir

#1

2013-07-14 19:48

Am consemnat pe blogul meu de scriitor ilazu.blogspot.com, în două zile consecutive, discuţia desfăşurata la sediul GDS din Calea Victoriei, moderată de criticul literar Alex. Ştefănescu şi la care au luat cuvântul. Dan Hăulică, Livius Ciocârlie, Teodora Stanciu, Cristian Bleotu, Ioana Diaconescu, Moise Adrian, Gabriel Dimisianu, Domniţa Ştefănescu, Magda Cârneci, alţi redactori de la Radio şi TVR, nominalizaţi în consemnarea mea, precum şi subsemnatul. S-a luat hotărârea lansării pe internet a unui Protest, care însă întârzie...
Să protestăm împotriva scoaterii abuzive din grila de programe a RRC, de către redactorul-şef Oltea Şerban Pârâu a emisiunii Revista Literară Radio.
Ion Lazu, scriitor.

AAG

#2 Eu sint un simplu ascultator al emisiunii

2013-07-14 19:57

... dar am nevoie de ora mea de cultura romana, facuta cu profesionalism.
Sper ca doamna Pârău să îşi dea o demisie de onoare pentru lipsă... de onoare. Cultura română şi cultura în general nu se face cu amabilităţi, aşa că nu putem să fim la nesfîrşit amabili cu criminalii culturali din societate. Nu îi strigăm noi AFARĂ!, sper să se dea singură afară!
AAG

Musafir

#3

2013-07-14 20:02

Incredibil!!! Asta mai lipsea!!!Cata ignoranta, cat tupeu, cata obraznicie - sa-ti treaca prin cap o "idee" ca asta, sa desfiintezi Revista Literara Radio, in tara lui Eminescu, Arghezi,Sadoveanu,Blaga, Emil Botta, Nichita, Cartarescu etc, etc.! Pai,trebuie ca esti un papuas nimerit in transa la oras. Dar nici in Papua nu sunt sigur c-ar exista, astazi, asemenea "competente"...
Toata pretuirea pentru Teodora Stanciu si echipa/emisiunea sa - o gura de aer proaspat cultural intr-o padure plina pana la sufocare de muma-padurii.

Marian Draghici

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-07-15 03:48



Musafir

#5

2013-07-15 04:08

Eliminarea emisiunii ar avea semnificatia unei a doua interziceri a lui Vasile Voiculescu.

Musafir

#6

2013-07-15 04:56

susţin Petiţia!

Musafir

#7

2013-07-15 05:11

Orice act literar de calitate care contribuie la menţinerea spiritului de neam luminat merită şi trebuie susţinut. O EMISIUNE LITERARĂ RADIO face parte din actul respectiv!

Musafir

#8

2013-07-15 05:48

În 12 ore, numai vreo 12-13 semnături.
În 24 de ore, puţin peste 40...
Oamenii de cultură se mişcă greu, amatorii şi mai greu. Să fie de vină doar vacanţele mari/mici?
Să sperăm că da.
Desigur că am semnat pentru încetarea abuzurilor manageriale din Radiodifuziunea Naţională şi îndepărtarea vechililor, ciomilor, casapilor. Dar mi-e că avem deaface c-un caz a la Lăpuşneanu ori Aseverin. Vom vedea dacă se vor aduna suficiente semnături în stare să-i de madamei mătră-şutul unde merită.

Musafir

#9

2013-07-15 07:26

De fapt, Radio România Cultural nu mai emite deloc la Constanţa,dispărând din eter, de vreo 20 de ani, deşi îl avem pe contractul de abonament cu RADIOTV.
Chiar ne gândeam să contactăm avocatul poporului. în acest sens.


Musafir

#10

2013-07-15 07:31


Ioan Florin Stanciu,profesor, Constanţa
Am semnat cu convingerea că trebuie să oprim cumva procesul latent de aneantizare a culturii româneşti

Musafir

#11

2013-07-15 07:56

Până la urmă o să aflăm că nu mai avem voie să vorbim nici pe stradă...

Musafir

#12

2013-07-15 08:31

In contextul in care tinerii au doar informatii care provin doar din sfera divertismentului indoielnic, o astfel de emisiune le ofera alternative culturale benefice. In plus, este o emisiune cu traditie.

Musafir

#13

2013-07-15 09:55

Dezolante decizii...
Secolul XXI este cultural sau ignar?
Lucian Vasiliu, Iasi

MMS

#14

2013-07-15 10:25

Am semnat, deși sunt sceptică în ceea ce privește soluționarea problemelor prin intermediul petițiilor online. Soluționările sau ne-soluționările sunt oarecum aleatorii, ca să nu zic la cheremul unor factori de decizie străini de orice realitate culturală, economică, socială, ba chiar ostili. Ca dovadă, pe lista de petiții soluționate găsiți în această categorie petiții cu doar 50-100 de semnături, în vreme ce altele, cu peste 20000 de semnături au rămas nesoluționate. Dumnezeu cu mila, că de la potentații pământeni se pare că nu prea mai avem ce spera!


Musafir

#15

2013-07-15 10:33

Am făcut toţi paşii, am dat toate confirmările, dar numele meu nu apare printre semnatari
Nelu Stanciu, profesor, Constanţa


Musafir

#16

2013-07-15 10:35

Nu cred că au de gând așa ceva, dar ... am semnat ! Nu știe cu cre(ș)tinii din ziua de azi, orice e posibil.

Musafir

#17

2013-07-15 10:45

In numele intelectualilor din Romania, ii cer scuze Teodorei Stanciu pentru neveghea noastra culpabila, care a putut duce la un asemenea act de abdicare in privinta intelegerii lucrurilor si de atrofiere a bunului simt.
Macar bunul simt va birui!
Stelian Dumistracel

Musafir

#18

2013-07-15 11:43


Un suflet, golit de cultura, se umple de/cu ura.
Un popor, fara cultura, este sortit pieirii.

De peste Ocean,
Ion C.

Musafir

#19

2013-07-15 13:23

Fără cultură, e ca şi cum ţara şi-ar alunga bătrânii, ca în poveştile de demult! Şi fără poveşti suntem, deja, morţi!

Musafir

#20

2013-07-15 15:27

CE MAI POATE FI SPUS,DE 23 DE ANI,DEMOLATORII TARII I-SI VAD LINISTITI DE TREABA,NESINCHISITI DE NIMENI.

Musafir

#21

2013-07-15 15:40

Demolatorilor de tradiţii, distrugătorilor de continuitate, ruinătorilor deghizaţi în reformatori, modernizatori şi cum îşi vor mai zice ei, să le spunem împreună cu Titu Maiorescu: În lături!

Musafir

#22

2013-07-15 15:55

Am uitat să semnez la nr. 21: Constantin Hârlav. Ar mai fi fost de adăugat. Dacă doamna Părău proiecteaza aşa ceva, atunci: "Valea, doamnă!" şi citiţi cuvântul maiorescian cu accentul pe u.

Musafir

#23

2013-07-15 16:53

In vremuri cand accesul la cultura este tot mai limitat, decizia incriminata este de-a dreptul aberanta si cu efecte pe termen lung.
Se reintorc dragii nostri culturnici din epoca sovietica!

Musafir

#24

2013-07-15 16:54

Orice reducere in domeniul culturii se plateste scump! Prin cultura Romania -sa impus atentiei europene, cand s-a putut. r fi de dorit sa se inteleaga ca orice contribuitie culturala mentine imaginea Romaniei si in strainatate.
Cu stima

Horst Fassel

Musafir

#25

2013-07-15 18:46

Sunt impotriva actiunilor asasinilor valorilor culturale ale acestei tari. Raportarea la tot ce este comercial, punand cultura pe aceeasi taraba cu fabricantii de gogosi si de franzele, este o crima impotriva valorilor autentice. Nu-i lasasti sa se infiltreze si in sufletul romanesc. Loviturile marca Targu Ocna nu trebuie sa se mai repete.