Salvati apicultura romaneasca de impostorul Ioan Ursu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati apicultura romaneasca de impostorul Ioan Ursu


Musafir

#101 Re:

2014-04-16 12:57

#1: Dragos2006 -

escroc ?idiotule, va luati de oameni care chiar fac ceva in tara aia plina de jegosi ca voi.

ratati ce sunteti

Cristy79

#102 Incercati biostup merita

2014-06-18 20:55

Sincer in razboiul dintre dragos si ursu il prefer pe ursu , cand il vad pe Dragos la o extractie de miere de mana inconjurat de sticle goale de bere si de oale soioase pregatindu-si friptura scuzatima nu as lua miere de la el nici daca mi-ar da gratis. Referitor la biostup eu personal am si dadant si biostup dar nu se poate compara dadantul cu stupul lu ursu e fabulos la inmultire iernare ai tot ce vrei. Eu chiar nu va inteleg voi la ce faceti reclama ca e mai buna o lada patrata pe 10rame decat cutia ursului niciodata.
ma cac pe voi

#103 Re:

2014-06-21 12:46

#1: Dragos2006 -

Adevaratii sarlatani si nesimtiti sunt toti cei care se caca pe ei cu aceasta petitie. Toti put a prostie crasa.


Musafir

#104 ursulescu

2014-08-18 08:05

1. Cea ce ma dezamageste, de ce postati anonim?

2. Apicultura este o meserie, o practica, un hoby, dar si o stiinta, implicit. Pe fiecare palier sunt necesare cunostinte iar rezultatele sunt proportionale cu acestea.

3. Stiinta spune ca o familie de albine de neam ales produce oriunde, indiferent de forma, marimea ori pozitia cutiei. Din experienta de peste 40 de ani certific ca importante sunt: rasa, existenta nectarului, lipsa metisilor (la albine creeaza mari probleme) , apararea de boli si daunatori (cel mai mare daunator - omul, adesea prin nestiinta), aplicarea cu strictete a cea ce mai nou se chema bune practici in apicultura.

4. Pregatirea de iarna, incepe in august,in iarna lipsa umiditatii, provizii indestulatoare, apararea de vanturile dominante.

5. In primavara grija deosebita cu stimularea, in ultimii ani sunt probleme cu existenta culesurilor iar rapita da mult nectar dar are si multe probleme ascunse, in rest good luck, cum se spune acuma. Cat priveste problema cu d-l Ursu, putina ingaduinta, exista destle inventii inutile ori trasnite, in domeniul apicol exista: stupul automat, rama trapezoidala, stupul climastabil, etc. de zeci de ani...

ing. D.Ursulescu - Banat


Musafir

#105 Re:

2014-09-11 12:08

#3: -  

 


Musafir

#106 Re: inventii si inocatii

2014-10-16 16:01


Musafir

#107 Re:

2015-01-18 14:20

#63: -  

 Foarte mare dreptate.


Musafir

#108 biostupul

2015-01-18 14:52

Am citit toate comentariile. Ca incepator dau dreptate celor ce-l sustin pe profesor.Nu cred ca incepatorii spera sa se imbogateasca din primul an. Mai sunt si rateuri, asa ca pentru inmultirea familiilor , biostupul cred ca ar prinde bine si daca vrei miere pentru familie, in primul an poti sa o obtii  doar de la un stup bio. Daca aveti argumente serioase as vrea sa ma contraziceti la modul cel mai serios. Mi-ar prinde bine.

Multumesc mult. arh.c. I Teodorescu

 

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-03-13 23:12



Musafir

#110 comentariu

2015-03-24 20:15

daca toate mustele ar face miere nu ar mai exista albine

 

Mary

#111

2015-06-06 20:37

Lasati Apicultori sa faca ce vor :)


Musafir

#112 Re: Hai sa fim seriosi

2015-09-06 11:17

Valy 82

#113

2015-11-11 11:21

 Daca faceau straini acest stup era foarte bun, dar daca la facut unu de-al nostru nu e bun. Romani nu si-au recunoscut valorile nici o data. Dle Dragos daca nu-ti place stupu nu il cumpara de ce atata rautate


Musafir

#114 Re: Semnez si eu.

2015-12-16 14:44

Api Buiu

#115

2016-01-07 11:20

Ca în .toate meseriile trebuie sa înveți și sa aprofundezi numai ce crezi ca merita.Dl. profesor prin faptul ca prezintă cum se lucrează cu albinele face un lucru foarte bun,iar cel ce se uita la filmuletele pe care le  publica ia numai ce ii trebuie.Ucenicia în apicultura nu este ușoară și se învață în mulți ani.El are unele idei bune și mai promovează și pe ale altora,.Este  un mare câștig pentru cei care vor sa învețe apicultura.Faceți si voi ce face e nu mai birfitil.Învățați !Api.Buiu.


Musafir

#116

2016-02-15 21:27

E un impostor. Habar nu are de apiculturá. Un apicultor , chiar si ícepátor, are (foloseste) un limbaj specific din domeniu. E un plagiator. Stupul in cauzá a fost folosit in Ardeal. Nu íntáplátor era cunoscut sub numele de "stupul ardelenesc". A fost mentionat ín lucrárile de specialitate ale lui Francisc Szövérdi-Sok mézet...(Miere multá)-R.P.R. Cluj-1947., si ín lucrarea lui Örösi Pál Zoltán (1952, 1957, 1968)-Méhek között (Printre albine...)-Gödöllő-Ungaria.

Musafir

#117 Re: Re: Sunt curios cum explica domnul Dragos2006 urmatorul film

2016-03-04 09:43

Abimael Stefan

#118

2016-03-12 09:36

Te invit sa vizitezi blogul meu de apicultura www.lectiiapicultura.ro


Musafir

#119 Re:

2016-04-30 13:00

#28: -  La prins rusinea pe profesor ,de aceea nu mai filmeaza ladoiu ca nunse poate numi stup.

 


Musafir

#120 Folosind astfel de cuvinte necioplite inseamna ca ai ceva personal,esti plin de energie negativa.

2016-12-20 07:59


Musafir

#121 Re: Re: nu pot sa cred......

2017-07-03 12:24

#78: - Re: nu pot sa cred...... 

 daca la vremurile acelea "marii profesori " care ii numiti aveau posibilitatea sa filmeze. i-ati mai numi tasti basti? sti sa faci vreo diferenta?

Vasile

#122 Re:

2017-10-06 07:33

#4: Bio -  

 Prost e cine ii da banii aia pe lemnele lui. E un cacat de lada pe care daca ma apuc cu 20 cuie si 5 sipci o fac in balcon. Cat despre minunea pe care a inventat-o el nu exista. Un singur lucru conteaza in apicultura, perseverenta minimum de cunostine se poate gasi gratuit ori in cartile de specialitate ori din forumurile adevarate care exista si sunt izvor de cunostinte pentru cine stie sa caute. Tot secretul unui stup este matca asa cum imi demonstreaza ai mei an de an o matca de calitate face cat 5 ladoaie Ursesti cu albine cu tot. In rest e poveste.  

Musafir

#123

2017-11-24 21:03

Ma intreb, de ce sunteti asa invidiosi??? Nu cred ca profesorul Ursu va facut ceva rau. Daca nu va convine ce face, sa nu ascultati, sa nu vizionati filmele lui, sa nu cititi nimic de el si faceti cum stiti voi mai bine. Dar sa spunem, ca daca cineva cere bani pentru ceva, e hoti ??? Atunci voi de ce cereti bani pe miere, care ati produs prin munca voastra? Sie el munceste foarte mult sa ne puna aceste informatii la dispozitie. Sau munca intelectuala nu are valoare??? Oameni buni, daca nu puteti face bine, mai bine stati linistiti, ca a face rau nu e lucru frumos! Aproppo, cum e proverbul? Mila o primesti gratis, dar pentru invidie trebuie sa muncesti :-) Daca in timpul in care vreti face rau, ati face ceva pozitiv, ati ajunge mai departe. Felicitari Dle Ursu!!!


Musafir

#124

2017-12-22 19:47

domnul Ursu e profesor de matematica si are  mult mai multa logica si inteligenta decat multi dintre cei care scriem comentarii . Si am vazut ca are si experienta si logica apicola  Jos palaria denigratorii acestui model de stup sa vina cucritici argumentate  daca le au si sa convinga de inutilitatea acestei inventii . sa construim nu sa demolam


Musafir

#125 Re:

2018-08-30 14:34

#52: -  

 

PEEFECT ADEVARAT

BRAVO PROFESOR URSU!