Salvati apicultura romaneasca de impostorul Ioan Ursu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati apicultura romaneasca de impostorul Ioan Ursu


Musafir

#76 Re: Subiect

2014-01-02 14:46

3

#77

2014-01-03 15:58

Nu poti sa contazici un om care are ceva de spus, pe gratis. Daca toti din tarisoara asta am face la fel, sa spunem ceva spre folosul tuturor, cred ca am fi departe. Ioan ursu, prof. on line, este un exemplu de om. Domnia sa a condus Olimpiada de matematica...cati dintre voi, care l criticati ati fi in stare de asa ceva.
Draga Domnule Prof. Ioan Ursu, Dumnezeu sa va dea sanatate si multe realizari. Dupa comentariile video prezentate de dv, mi am organizat mica mea stupina si sunt f multumit. Sa ne traiti intr-un multi ani.

Musafir

#78 Re: nu pot sa cred......

2014-01-04 13:31

#25: - nu pot sa cred......

Dragos o fi betiv ,dar nu impostor-nu-l cunosc-Dragos are o stupina de invidiat iar proful idei trasnite,asa cum se explica in unele fimulete .Tineri: daca vreti sa deveniti apicultori ,luati sistudiati carti ai marilor profesori de specialitate si nu de alde tast,bast!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

albina

#79 urit pt- albine.

2014-01-05 14:46

Maria as vrea s-a aflu metode noi de sezon pentru ALBINE decit scandal si birfe.
asdq

#80

2014-01-06 15:01

Bun. Puisorul a fost oarecum de acord cu Ursu.. Si-a schimbat el oare lazile? Cati biostupi are?

Musafir

#81 Re: Re: nu pot sa cred......

2014-01-06 17:41

#78: - Re: nu pot sa cred......

Ceva recomandari. La carti de specialitate pentru apicultori incepatori.


Musafir

#82 Re:

2014-01-06 19:06

#1: Dragos2006 -

Aveti grija ce vorbiti ca si alti ca mine fac apicultura de zeci de generatii si nu vb doar sa vb ca voi asa ca daca aveti ceva de zis ziceti dar si argumentati ce ziceti sau dupa comentariile voastre eu cred ca nu stiti ce vb sau nu va duce capul ?

 

 


Musafir

#83 BIO pe naiba!!!

2014-01-08 13:43

Pe mine ma doare-n cot de Ursu , Puisoru Dragos si altii , un singur lucru e aiurea daca e BIO de ce da cu varachet forte? are si locas ude sa aseze fitilul ?
costel

#84 doi escroci

2014-01-16 21:49

Puisoru e o jarva la fel de mare! Ba mai mare!
Grija!!!!

Musafir

#85

2014-01-23 12:42

Toti sunt niste escroci , da lada lu ursu ii de toata jalea nu as cumpara colejna aia veci . Puisoru ii ok explica tare bine si nici nu vrea sa imi vanda ceva ...
APICULTOR INCEPATOR

#86

2014-01-24 19:35

CEA CE FACETI PRIN ACESTE CONTRAZICERI PE MINE UNUL MA LASA RECE,ACEASTA LIPSA DE PROFESIONALISM LASA DE DORIT, IN TATA ASTA DIN ACEST MOTIV SUNTEM ACOLU UNDE SUNTEM:URA FATA DE APROAPELE SI INVIDIA.
bogdan

#87 polemica mare = imi cer scuze de lungime

2014-02-06 15:23

am stupi de multi ani....asa ca hobby..sin in primavara asta m-am decis sa investesc in o stupina cel putin de subzistenta ( cam 40-50 de familii) cu echipamente de calitate si tot tacamul(inclusiv marterial biologic selectionat)pe care sa o dezvolt in 2-3 ani in o afacere .Este destul de costisitor si eu personal sunt foarte exigent cu ce cumpar mai ales ca nu o fac prin vre-un program ci din banii mei.Dupa cam 2 ani de planificat si documentat si multa munca (ca sa am ce investi) an inteles un lucru : poti face apicultura ca hobby/subzistenta sau ca afacere/sistematic. In acest scop am decis ca trebuie sa am un singur tip de stup si totul sa fie cat mai standardizat pentru a reduce manopera si improvizatiile/artizanatul care nu-si au locul in o stupina sistematica pentru ca fiecare leut economisit si investit cu cap face diferenta dintre prosperitate si faliment. In timp ce consideram care sa fie "cutia magica" am dat peste domnul in discutie aici si implicit si de poziitii pro si contra iar stupi pe care ii promova parea ca au ceva beneficii .Asa am ajuns sa fiu in cumpana intre ME(Langstroth) si Ursu.Si ca sa nu pierd timpul, pt ca e pretios si nu pot lua 1-5 stupi sa ii incerc si nu am incredere in apicultorul roman cu atitudinea asta secretoasa(nejustificata de cele mai multe ori) am cumparat videomanualul acestui domn, toate cele 6 volume. Gandeam "uite ma, se poate si la noi, cineva vrea sa faca ceva pentru binele comunitatii" si da sunt de acord sa platesc dreptul de a folosi o idee inovatoare , daca este cazul. Dezamagire totala...Acest domn profesor practica o apicultura care are o gramada de "folclor", babeste as putea spune cu cateva elemente reale...dar putine. Din ce am vazut pana acum, si am vazut toate cele cam 80 de ore , omul asta nu face multe lucruri sistematic, uita sau neglijeaza sa faca lucrari de baza, are un mod de selectie al materialului genetic cel putin indoielnic (de exemplu mentinerea unei matci uzate/ranite in o familie pt ca familia sa creasca botci de schimb linistit indiferent de calitatea matcii si al liniiei din care provine)si lucreaza efectiv pe ghicite.Deci in 2014 stupina mea va debuta pe strup ME..iar domnului profesor...pana nu testati sistematic acest stup cel putin 5 ani in toate conditiile de clima si cu rase diferite tot ce ne propuneti sunt pur si simplu vise si sperante nefondate


Musafir

#88 MUSAFIRUL FARA NUME

2014-02-12 05:44

cred ca numai tu vorbesti si i-ti raspunzi ai grija sa nu o ei rara

Musafir

#89 Re:

2014-02-12 20:00

#6: -  

 

j

#90 ???

2014-02-12 22:46

Haide ti sa fim oameni...

Musafir

#91

2014-02-13 18:28

bine

Musafir

#92 Re:

2014-02-13 18:28

#91: -  

 

ApiSinica

#93 Re: polemica mare = imi cer scuze de lungime

2014-02-15 18:40

#87: bogdan - polemica mare = imi cer scuze de lungime

Aveam deja emotii am crezut ca renunti la ME ca sa-ti iei 3 roi in unu .Ursu face timplarie si cercetare cu ME  daca inveti sa lucrezi corect sau are cine sa te invete nu ai sa regreti garantez.

apicjon

#94

2014-02-20 12:27

DOMNILOR! in concluzie:unii fac apicultura adevarata cu rezultate, altii au povesti de adormit copii uitati-va numai in lazile marilor apicultori si o sa vedetide acolo ce pot, si uitati-va in lazile lui ursu si o sa va dati seama ca familiile alea a lui cu asa de putina albina cata miere fac. personal, nu vreau , nu pot , ca apicultor care nu ma laud pe internet , sa-l ascult pe ursu , in schimb ma uit cu placere la sarbu ala lare are pavilion si tractor.... la batranu acela de pe youtube nu mai stiu cum ii zice imbracat in verde si parca vede doar cu un ochi ... ( filmat de dragos) etc. ,mergeti si vedeti productia lor si a lui ursu si pe urma trageti concluzii.....din respect pt. apicultura am postat si eu !
geox

#95 Re: Sunt curios cum explica domnul Dragos2006 urmatorul film

2014-03-01 19:23

ApiSinica

#96

2014-03-09 19:44

sarbu ala lare are pavilion si tractor.... la batranu acela de pe youtube MARIN SI LAZAR STRUGARU.Am facut si eu lazi dupa modelul lor in pat cald.Eduard Rotaru povesteste cum face ursu filmele mai intii pregateste lazile.
DUDU

#97 Re: nu pot sa cred......

2014-03-20 11:18

Aurel

#98 Cum e sacu si petecu'

2014-03-21 19:14

Daca tot va iubiti (Ursu si Dragos) de ce nu va luati? Si asa sunteti varza amandoi.

Costin

#99 Un escroc

2014-04-06 14:09

Semnez petitia. Ar trebui ca autoritatile sa ia masuri. Consider asta inselaciune.
IONEL TARANU

#100

2014-04-08 19:27

DOMNILOR EU SUNT INCEPATOR SI DETIN UN NR.DE 50 DE FAMILII DE ALBINE,DAR CE SE SPUNE DESPRE DOMN PROFESOR ESTE ADEVARAT.DOMNU PROFESOR DEZINFORMEAZA INCEPATORI.