Salvati apicultura romaneasca de impostorul Ioan Ursu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati apicultura romaneasca de impostorul Ioan Ursu

nelustan

#26 cred ca este invidie

2013-04-19 10:54

profesorul ursu cred ca este un apcultor destoinic si priceput Apropo de lada el o prezinta daca vrea cineva so cumpere o cumpara face omu ce vrea cu bani lui Dragos greseste facind afirmatia ca este un escroc pacat Eu ii apreciez pe amindoi si pe puisoru toti trei are omu ce invata de la ei Dragos lasa invidia
Mircea Ardelean
Musafir

#27

2013-04-19 13:36

Este doar un stup complicat inutil, "beneficiile" prezentate contrazic logica si bunul simt apicol, iar ideea este veche, chiar daca nu a fost omologata. Beneficiile prezentate sunt mari exagerari, iar rezultate practice nu exista sau nu au fost prezentate (dovedite).

Daca promisiunile n-ar avea in spate interese materiale, ar fi simple visari. Insotite de o lada si un CD cu preturi exorbitante pentru niste povesti, se numeste sarlatanie.

Personal, nu am nici de pierdut, nici de castigat din afacerea d-lui Ursu. Imi fac doar datoria de cetatean cu constiinta civica.


Musafir

#28

2013-04-19 18:40

Domnilor care tot tineti cu" ursu"nu ma deranjeaza felul in care este eficient sau nu produsul dsaca vrea sa-l utilizeze treaba lui si la dvs la fel dar sa nu se dea mare

Musafir

#29

2013-04-19 18:53

sa nu se mai dea mare cu ce a gasit prin reviste vedeti postarea lui jenica 67 de aici http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=10&t=3446&start=256 arata destul de bine despre ce face Dl Ursu

Musafir

#30

2013-04-19 19:00

Lasaneeeeeeeeee lasaneeeeeee!
Lasaneeeeeeeeee"Ursuleeeeeee!

Musafir

#31 Mircea Ardelean

2013-04-20 15:50

Am semnat o singura data. Vad ca semnatura mea apare de doua ori. Rog sa corecteze cine se ocupa cu asta.
Va multumesc!


Musafir

#32

2013-04-21 15:37

Paguba cea mai mare pe care o face propaganda asta cu stupul multiplu de 3 este ca majoritatea celor care nu se pricep la apicultura nu pricep ca nu se pot scoate 800 de euro dintr-un stup intr-un an in Romania conditiilor actuale, indiferent ce stup ai. Teapa e construita pe nestiinta unora si pe dorinta de imbogatire rapida a necunoscatorilor. Daca profesorul ar avea dreptate, 99,5% din apicultorii care nu aplica metoda si tehnologia lui ar da faliment pentru ca ar castiga la aceleasi cheltuieli de mai bine de 10 ori mai putin (asta daca face pastoral feroce si se pricepe)...
Trageti concluzii singuri.

Musafir

#33

2013-04-28 13:50

Din ceea ce mi-am dat eu seama, am impresia ca dumnealui si-a permis sa breveteze ceva gandit de altii acum circa 60 de ani.
Ciucur

#34 Semnez si eu.

2013-04-29 19:47

Cine lucreaza cu albine isi da seama ca stupul magic e pentru cei creduli si fara experienta.
Are preponderent dezavantaje, tot ce se face in acest stup se poate face si in ceilalti mult mai simplu. De-a lungul istoriei s-a dovedit ca nu se poate face performanta intr-un domeniu decat cu lucruri dedicate si ca nu poti face chestii extraordinare in mai multe directii cu acelasi obiect.
Eu nu cred ca dl. Ursu vrea sa castige foarte multi bani ci cred ca e atat de concentrat pe micile lui detalii (erori) incat nu vede poza de ansamblu. De asemenea la cata reclama isi face si cata alergatura are, cheltuieste mult si vrea sa recupereze din vanzarea stupilor. Si eu cred ca fiecare face ce vrea cu banii lui, insa atunci cand e corect informat. Dl. Ursu a gresit flagrant vehiculand sume astronomice ca venit intr-un an de zile, dezinformeaza in continuare si evita sa prezinte date clare. Pentru asta am semnat petitia. Nu e corect sa blamezi initiatorul petitiei aruncand cu noroi in el. Pur si simplu semnezi sau nu.
adrianapicultorul

#35

2013-04-30 10:15

vad la domnul dragos gavrila ca-i place sa ia la misto pe ioan ursu.asta e specialitatea lui.pe deasupra e si invidios pe ioan ursu ca a reusit sa faca un stup in care potti sa reduci varooa la familia de albine. as vrea sa-l vad pe domnu dragos lucrind el la familiile de albine,nu domnul marian

Musafir

#36 Re:

2013-05-27 03:12

#35: adrianapicultorul -

voi fi invidios atunci cand acea lada va produce si ceva miere ....

jony

#37 inventii si inocatii

2013-06-04 03:25

referitor la inventii si inovatii ;apicultura s-a facut si se vaface in stupi orizontali si verticali -scurt am incercat si eu sa pun in practica o inventie de-a lui domnu puisoru mai exact si stiti care afost rezultatul? niste bani cheltuiti aiurea si sa vaspun de ce?dragele mele de albine s-au apucat si ai cladit fagure de o parte si de alta a gratiei adica direct pe gratie deci rezultat obtinut =000000 deci in concluzie daca faceti apicultura faceti-o cum stiti voi mai bine si nu indrumati de niste smecheri cu bani semnat ion patrut eu nu umblu cu anonimate

Musafir

#38

2013-07-18 12:39

ai foarte multa invidie in tine ,
o porunca in biblie spune : nu te uita in gradina vecinului .
nu castigi nimic prin manifestarea asta a ta..
sincer daia nu mai poti tu ca uni apicultori isi cumpara lazi 3in 1..si ca pierd o gramada de bani..
si prin videoclipurile lui ioan ursu ,uni elevi chiar au reusit sa ia si bacu.
;)spor la miere..si mai lucreaza si tu prin stupi.
mosu

#39

2013-07-25 20:02

ma numesc mosu am 64 ani si sint pasionat de inventii e bine sa punem capul la monca numai asa vom progresa stiu de la tata ca cind anul este cu cules bun albinele harnicile de ele string miere si in cosarca asa se spune in moldova va rog sa puneti cit mai multi toate inventile facute in apicultura sa invatam uni de la alti sa scuzati pe mosu cu gramatica si cu lucru cu calculatoru strasnica inventie multumesc cititorilor

interesu poarta fesu

#40 vorbe,vorbe

2013-07-27 22:52

E misto sa comentezi :ca ala e prost,ca ala e bun,ca ala e... dar cei ce comenteaza ,de unde au valoarea ? de la faptul ca striga mai tare?Pot si ei prezenta ceva?ceva scos din anonimat?si care sa nu fie copy-paste?Bun sau rau? comentatori ,.....Hai sa ne uitam in oglinda si apoi .........

Musafir

#41

2013-07-31 11:35

DACA E ADEVARAT JOS CU EL
TURA

#42

2013-08-10 19:43

buna ziua ma numesc Andrei am 14 ani si din primavera as vrea sa ma apuc si eu de apicultura iar acum nu mai inteleg nimic ioan ursu este bun de ceva sau nu, stiu ceva din apiculture si am facut si practica astept sfaturi

petru

#43 adevarat sau nu,

2013-08-24 19:55

Anul acesta din pura curiozitate, si intamplarea a facut sa fie asa.. am unit 3 nuclee intr-o lada de 24 rame despartite cu diafragma cu ochi pentru unificarea mirosului. 2 nuclee pe 3 rame. cu albina ce acoperea doar o rama jumate. si cel de al treilea pe 5 rame cu albina ce acoperea complet doar 4 rame. dupa 5 zile am inlocuit diafragma cu gratie hanneman. Efectul a fost uimitor. albina avand posibilitatea de a circula de la o matca la alta, a acoperit o parte din ramele goale. au trecut 2 luni si de la 9 rame acum 24.08.2013 este pe 18 rame, matcile oua foarte bine, si se vede clar diferenta dintre un nucleu individual aceste 3 nuclee unite. Asa ca nu stiu cata dreptate are profu Ursu. dar pana in momentul de fata tehnologie lui functioneaza destul de bine.. chiar atat de bine incat anul viitor o sa incerc 2 stupi cu 3 matci sa vad cum vor sta la productie.

Musafir

#44

2013-08-26 11:26

Bravo; profesore leai bagat mortu in casa la astea.
albinar

#45

2013-08-26 18:36

referitor la reducerea nr de paduchii cu inventia lui ioan ursu , rezultatul este unu la un milion: adica egal cu zero, la matematica se mai incurca si acolo vedeti discutia cu , cursantii care erau ingineri. "fara nici o rautate"
bunicu mihai

#46

2013-09-08 19:27

bunicu inovatia a adus si va aduce proges nu sint de acord cu cei care critica inventia vitoru va decide
Anonim

#47

2013-09-19 19:10

Domnul Ursu vrea sa faca ceva ptr. apicultura la fel cum a facut la scoala,si a fost dat afara.Uite ca si cu stuparii o pateste la fel.Cit priveste si luarea de bani,asta e curata mirsavie.
Anonim.

#48

2013-09-19 19:13

Domnul Ursu vrea sa faca ceva ptr. apicultura la fel cum a facut la scoala,si a fost dat afara.Uite ca si cu stuparii o pateste la fel.Cit priveste si luarea de bani,asta e curata mirsavie.
gigiberlogea348

#49

2013-09-21 08:54

Faceti si voi ca el daca sunteti buni

Musafir

#50 Re:

2013-09-21 09:00

#42: TURA - pune mina si citeste mai multe carti de apicultura .si dupa aceia te orientezi ce zice unul sau altu