Scoateti taxa radio si tv din factura de curent

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Scoateti taxa radio si tv din factura de curent


Musafir

#51

2016-06-07 14:30

Da mi se page corect ca nu trebuie sa platim taxa de radio si tv atata timp cat platim curentu. Multumesc

Musafir

#52

2016-07-01 10:54

este o tv nesemificativa care trebuie desfiintata si toate taxele ce tin de radio tv . E greu sa te uiti la un ecran negru.

Musafir

#53

2016-08-26 14:16

nu detin aparat radio si aparat tv. Nu urmaresc emisiunile lor.

Musafir

#54

2016-09-01 07:26

-nu ma uit la tv (numai mizerii difuzate) si posturile TVR sunt infecte ca emisiuni
-nu e normal ca sumele imense din aceste taxe sa mentina aceste capuse si ar trebui sa se aloce un buget de subzistenta si restul banilor sa provina din publicitate, donatii etc...poate asa devin si ei mai competitive
-sunt prea multe taxe introduce aiurea de acesti politicieni corupti din ultimii 25 ani si toti care vin la guvernare doar adauga noi taxe dar nu revizuiesc si modifica greselile predecesorilor.
-in ultimii 15 ani nu am ascultat intentionat posturile radio de stat, la TVR uri nu m-am uitat , dar sunt obligat sa platesc. inteleg sa existe un post de radio si unul de tv pt stat , dar nu 70 de posture cu mii de angajati care oricum nu prea fac treaba ....drept urmare nu degeaba Teleenciclopedia fusese aleasa cea mai buna emisiune si cea mai longeviva (cumperi documentare si le comentezi frumos)
Concluzie : cred ca o taxa de maxim 1 euro pe an de gospodarie e mai mult decat sufficient , restul banilor sa ii obtina din alte surse.sa se autofinanteze...asa cum alte televiziuni si posture de radio o fac cu succes.

Musafir

#55

2016-10-12 15:33

nu am nici un venit, traiesc de azi pe maine

Musafir

#56

2016-10-15 11:50

buna ziua, televiziunea trebuie sa ofere populatiei posibilitatea sa plateasca online asa cum a facut si electrica.

Musafir

#57 500 de angajati

2016-10-15 11:55

la tv nu prea se mai uita nimeni , maninca banii populatiei dageaba,  500 de angajati este mai mult decit suficient, restu afara , la greci tv nationala au 300  de angajati. 


Musafir

#58

2016-10-17 12:48

Sunt de acord cu aceasta petitie,si nu mi se pare deloc corect ca din moment ce platesc abonament la o societeate de cablu UPC sa mai platesc inca o data aceasta taxa radio-tv. aberanta si total nejustificata dupa parerea mea.

Musafir

#60

2016-10-22 18:16

Pentru ce sa platesc ceva ce nu beneficiez ?
Doar pentru ca cineva a hotarat ca este bine pentru mine sa fiu dezinformat ?
Culmea este ca s-a gasit o modalitate de a ma obliga sa platesc o taxa de care nu am nevoie: au bagat taxa radio-tv in factura de curent electric. Si au mai si dat o lege prin care sun pasibil de amenda daca nu platesc taxa respectiva. Asta este atentatul da drepturile mele de a-mi alege sursele de informare.
Oricine vede ca emisiunile TVR sun politizate. De ce ma obliga sa platesc pentru minciunile lor ?

Musafir

#61

2016-10-24 13:30

Taxa radio - tv este abuziva . Prin semnarea petiției îmi exprim nemulțumirea fata de aceasta taxa si doresc anularea ei . Orice prestare de servicii se face in baza unui contract respectiv prestator ( furnizor servicii ) - beneficiar . Deoarece nu avem un contract încheiat aceasta taxa este un abuz grav ce trebuie înlăturat .

Musafir

#62

2016-11-01 08:26

Nu m-i se pare corect sa platesc ceva ce nu ascult sau vad .
Nu m-i se pare corect sa platesc de doua ori atat ca persoana fizica cat si ca persoana juridica.
Iar ce m-i se pare absurd este ca la munca nu vine nimeni sa asculte radioul sau sa se uite la televizior. O firma te plateste sa muncesti nu sa te uiti la tv .
Cand o firma nu produce si face doar datorii atunci da faliment iar aceasta televiziune are doar datorii........asa ca nu vad rostul sa suportam financiar ceva ce nu acumuleaza decat datorii.

Musafir

#63

2016-11-11 18:58

La conferinta lui Iohannis au vorbit numai cei interesati de mentinerea taxei cu orice pret si care nu se dau in laturi de la nicio minciuna, manipulare si amenintare. Milioanele de platitori nu sunt intrebati daca vor sa aiba o legatura fortata cu asemenea posturi lamentabile care risipesc banii publici fara niciun control. Printr-un mare abuz patronat de Iohannis, nu a fost invitat initiatorul legii ca sa le raspunda politrucilor, ipocriti si mincinosi care vor sa-si pastreze intacta sinecura. Ce dialog democratic a putut fi fara invitarea initiatorului legii? EBU si altii ca ei pot emite cel mult recomandari. Nimeni si nimic nu poate obliga cu ceva Parlamentul Romaniei in decizia lui suverana. Nu importa ca se numeste taxa, contributie sau abonament. Ceeace conteaza, cu adevarat, e obligarea la plata prin amenintarea cu taierea curentului. Taxa e luata cu japca de la milioane de oameni care muncesc pentru bani si nu-i intreaba nimeni daca vor sa plateasca pentru emisiuni de cea mai proasta calitate. Printr-un management catastrofal, TVR are audienta aproape zero, datorii de 225 milioane si e in faliment nedeclarat. Sa-i plateasca cine o vrea ! SRR si TVR sunt atat de corupte, incat nu mai pot fi reformate decat prin desfiintare si reinfiintare cu alti oameni. Ne putem lipsi de ei urmarind posturi private de stiri mult mai profesioniste si cu standarde occidentale. SRR si TVR sunt, de fapt, reminiscente ale propagandei comuniste, doi dinozauri risipitori de bani publici. Taxa sa fie benevola!

Musafir

#64 Re:

2016-11-13 23:01

În primul rand Tvrul nu își ia nici un ban de la cablisti. Banii care vin de la buget nici una din cele doua instituții media nu se ating de ei,banii se duc mai departe la SNR