Statutul cainilor ciobanesti

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Statutul cainilor ciobanesti


Musafir

#26 Re:

2014-06-29 13:02

#1: -  

 


Musafir

#27 caini pazitori a turmelor

2015-03-18 11:19

sant crescator de caini ciobanesti si nu sunt de acord cu jujeul ce se pune la caini.

Razvan

#28 Re:

2015-11-29 21:49

#8: Cristian -  

 Domnule Cristian, gestionar de fond de vanatoare, pot si eu sa va aduc la cunostinta cateva intamplari de pe un alt fond de vanatoare: 1. cainele statea la umbra unei tufe, era in jur de ora 14,30, cand din padure coboara o masina de teren in care erau 2 vanatori, opresc la o distanta de aproximativ 40m si impusca cainele ( motivul: ca asa vrea el si "ca poate"). 2. toata vara la interval de 3-4 zile in jurul orei 23,30- 24,00 una sau doua masini de teren ale vanatorilor trec prin pasune la braconaj. Pe ei cine ii vede? ( procurorul-vanator; judecatorul-vanator; avocatul-vanator; politistul-vanator etc.) am ramas noi fermierii cei mai prosti! Eu nu zic ca sunt si printre ciobani tot felul de specimene , dar sa nu generalizam... ca un caine bun de oi se face in timp . Si eu sunt de acord cu sanctiunile unde nu se respecta cateva reguli elementare, dar sa plateasca STAPANUL nu animalul ca el nu are nici o vina. Iar chestia asta cu pasunatul intre 06 decembrie si 24 aprilie INTERZIS este o aberatie! cum sa-mi interzici tu mie sa ies pe proprietatea mea? daca vin eu la tine acasa si iti spun ca nu mai ai voie sa iesi in curte 2 luni de zile ca asa m-am gandit eu, sa stai in casa! ce mi-ai spune????


Musafir

#29

2015-11-30 00:02

Le dăm bîta lor sii lăsăm să le păzească dînși numa fără pagubă

Musafir

#30

2015-11-30 08:34

Nu sunt de acord cu 2 ciini la o turma de oi pentru ca vara rupem turma in trei turme

Musafir

#31

2015-11-30 13:41

Am semnat aceasta petitie pentru ca crescatorii de ovine nu se pot apara de animalele salbatice cu max 3 caini la o zona de munte.Trebuie luat in considerare si necesitatile crescatorilor de ovine nu doar al vanatorilor .

Musafir

#32

2015-11-30 19:02

sper sa refere la toti cainii de paza a stanelor, cirezilor si nu la rasa ciobanestilor

Musafir

#33

2015-12-07 07:46

Deoarece majoritatea persoanelor care practica vanatoarea sunt foarte arogante facand intotdeauna exces de zel si crezandu-se foarte superiori si dand impresia ca toate proprietatile sunt ale lor dar ei in realitate nu au nici un centimetru de teren in zonele respective.

Musafir

#34

2015-12-08 11:45

Doamnee !aici am ajuns ?trebuie sa limitam numarul cainilor de la stana prin lege ?Au cerut ciobanii subventii de la stat pentru cainii de la stana?Cand este atacata stana de lupi,ursi,animale cu doua picioare ciobanii suna la 112 ?Au ascultat ce spun ciobanii despre cainii lor?Ca fac parte din familie!Si nu am auzit de orfelinate pentru cainii ciobanesti!.EI nu-si lasa de izbeliste cainii,asa cum fac unii cu copiii.Cand sunt localitati in care este mai mare numarul angajatilor la scoala decat numarul elevilor,cand se sinucid copii in centrele de plasament si cei responsabili nu se cosidera vinovati,cand ursii isi fac de cap in bataturile oamenilor,cand Ionut a patit ce a patit in capitala,noi facem legi pentru a limita ciobanescul mioritic!Suntem de plans!Dar nu ne trezim odata ?!

Musafir

#35

2015-12-08 18:04

S-au terminat de legiferat toate aspectele, lipsea numarul cainilor la stana si jujeul. De ce nu or fi stabilit si rasa, talia, sexul cainilor ,culoarea, viteza de deplasare....?

Musafir

#36

2015-12-09 19:47

sunt crescator de animale si nu e corect sa tin oile pe stabultie din decemrie pina in aprilie si sa hotarsca toti necunoscatori cati caini sa tin eu la oi pentru ca pe mine nu ma despagubeste nimeni daca ami omoara lupi oile
gamalie

#37 Gamalie

2015-12-10 11:11

Ba inapoiatilor, de contracte de munca s-a auzit ? Ca numa' castiguri imediate va trebuie si sa umblati cu smecherii pe la Apia.  Nespalatilor !  Macar daca ati avea grija de caini, dar va bateti joc si de aia, ca de ciobani.


Musafir

#38 Re: Gamalie

2015-12-11 22:27

#37: gamalie - Gamalie 

 Aveți dreptate..din nefericire sunt printre oieri și astfel de oameni, însă legea aceasta strâmbă trebuie îndreptată pentru binele tuturor.


Musafir

#39

2015-12-13 11:52

Daca parlamentarii au jujeu la creier, de ce n-ar avea si cainii la gat?

Musafir

#40

2015-12-13 19:11

Cam toata populatia Romaniei se trage din taranii si ciobani, care si-au randuit viata si lumea pe care am mostenit-o. Acuma trebuie sa intelegem ca de la Bucuresti, niste incompetenti slugarnici trebuie sa -si impuna prostiile intr-o tara intreaga ? Deci cativa indivizi au mmostenit toata tara ? E tarlaua lor ? Atunci sa treaca ei la oi !!! Avem mii si miii de minti luminate nepolitizate si netehnocrate ! Votatii-i ca pe niste urmasi ai bunicilor lor , bunici care s-au sacrificat pentru noi toti .
Doar ca noi am uitat.....cam totul....

Musafir

#41

2015-12-15 05:41

pentru ca legile trebuie sa fie pt cetateni, si nu impotriva lor si PENTRU CEI ALESI==CEI CU BANI

Musafir

#42

2016-01-02 22:36

Pt ca stiu ce inseamna sa fi la munte la ciobani care pot fi atacati in orice moment de lupi , ursi si alte jivine pe 2 picioare.Oricati caini ai avea tot nu esti in siguranta dar 2 ?? Doamne fereste poti sa te consideri mort ...

Musafir

#43

2016-03-24 08:15

A propune si discuta in parlament o asemenea "LEGE" arata capacitatea INTELECTUALA A CELOR CE NE CONDUC:nR: CIINILOR LA STINA este problema care rezolva CATRASTOFA in cCu alteare se gasestecresterea animalelor in Agricult. Romanneasca !!!!Cu alte cuvinte sintem condusi de IDIOTI . Ne meritam soarta!!!!!crisan200.

Musafir

#44

2016-10-22 06:29

Daca nu umblati pe dealuri sau munte unde poti intalni turme de oi insotite de 10-15 caini ciobanesti care au devenit "salbatici" traind in singuratate si incoltesc primul om strain vazut de ei, atunci nu vorbiti voi ce stati doar in fata calculatorului si visati la cum ar trebui sa fie legile...