Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

CREANTELE OLTCHIM.

#36376 CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 10:26

Ordinea de prioritati

Legea stabileste urmatoarea ordine de prioritati:
1. Taxele, timbrele sau orice alte cheltuieli aferente procedurii instituite prin lege, inclusiv cheltuie-lile necesare pentru conservarea si administrarea bunurilor din averea debitorului, precum si plata remuneratiilor persoanelor angajate in cadrul desfasurarii procedurii insolventei;
2. Creantele izvorăte din raportul de munca;
3. Creantele reprezentănd creditele, cu dobănzile si cheltuielile aferente, acordate de institutii de credit dupa deschiderea procedurii, precum si creantele rezultănd din continuarea activitatii debitorului dupa deschiderea procedurii;
4. Creantele bugetare;
5. Creantele reprezentănd sumele datorate de catre debitor unor terti, in baza unor obligatii de intretinere, alocatii pentru minori sau de plata a unor sume periodice destinate asigurarii mijloacelor de existenta;
6. Creantele reprezentănd sumele stabilite de judecatorul sindic pentru intretinerea debitorului si a familiei sale, daca acesta este persoana fizica;
7. Creantele reprezentănd credite bancare, cu cheltuielile si dobănzile aferente, cele rezultate din livrari de produse, prestari de servicii sau alte lucrari, precum si din chirii;
8. Alte creante chirografare;
9. Creantele subordonate, in urma-toarea ordine de preferinta:
a) Creantele acordate persoanei juridice debitoare de catre un aso-ciat sau actionar detinănd cel putin 10% din capitalul social, respectiv din drepturile de vot in adunarea generala a asociatilor ori, dupa caz, de catre un membru al grupului de interes economic;
b) Creantele izvorănd din acte cu titlu gratuit.

PUNCTUL 2, TOATE DREPTURILE CREANTE IZVORATE DIN RAPORTUL DE MUNCA - SALARII SI TOATE DREPTURILE SALARIALE SI TOT CE ESTE DE ACHITAT DIN RAPORTUL DE MUNCA, STATUL ROMAN ESTE DIRECT OBLIGAT SA ACHITE, FIIND PATRON MAJORITAR IN CAZUL OLTCHIM SI CEL CARE ISI ASUMA DIRECT ACHITARE PE LEGEA 85/2006 SI TOATE LEGILE COROBORATE SPRE ACHITARE CREANTE.

 BANUL JOS STATUL ROMAN SI PIPEREA&BDO, BANUL CATRE TOTI DISPONIBILIZATII 2013 CEI 9 MILIONANE EURO, NU NE INTERESEAZA DE UNDE-I SCOTI, SOCIETATEA, OPERATORUL ECONOMIC OLTCHIM SA, CONFORM OUG NR.36/2013 DAT DE GUVERNUL ROMANIEI, ACHITA PRIN CEL CARE A PROCEDAT LA DISPONIBILIZARE COLECTIVA 2013 PE  INSOLVENTA SI SUB JURISDICTIA VOASTRA STATUL ROMAN. SE ACHITA SUMA INTREAGA SI TOATA CONFORM ACTELOR SI DECIZILOR CREANTE DE LE AVEM IN POSESIE SI TUTUROR DOVEZILOR, CONFORM LEGILOR. DUPA CARE RAMANEM SA NE JUDECAM CU TINE SA CEREM CONFORM CCM, ITM, CODUL MUNCII  SI ALTOR LEGI...ETC. DE PROCEDURA, DAUNE-INTERESE PENTRU PREJUDICIILE CREATE, CONFORM LEGILOR VEI FI OBLIGAT SA NE ACHITI PENALIZARILE.

 

Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat 8,699 <=ACEASTA ESTE SUMA DISPONIBILIZATILOR 2013 SALARII PLATI COMPENSATORII SI PRIORITATE LA ACHITATRE 8,699 000 EURO.,aproape ~9,000000 EURO CARE PIPEREA A DECLARAT CA-I PLATESTE LA SECUNDA.

A SPUS https://www.youtube.com/watch?v=R5G53xM9ty0 =>PIPEREA - 18 iunie 2014 SI SECUNDA.
Piperea:Referitor la banii pe care îi solicită disponibilizaţii de la Oltchim, avocatul Piperea spune că  în secunda în care vor fi 9 milioane de euro =>A VENIT CLIPA SA ACHITI PIPEREA...!!!

Reducerea de personal vizează 929 de salariaţi (602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) şi are ca scop realizarea unei economii lunare de aproximativ 1.200.000 euro (14,4 milioane euro anual). Demn de remarcat este procentul mare (peste 60%) de salariaţi care au solicitat benevol să fie acceptaţi pe listele de disponibilizări. http://www.rominsolv.ro/comunicat-concediere

http://www.oltchim.ro/i

DNA S.O.S. OLTCHIM RAMNICU VALCEA

Musafir

#36377 Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 10:28

#36374: CREANTELE OLTCHIM. - CREANTELE OLTCHIM: 

 TAMPITEL, I-A REPETA DUPA MINE:

CREANTA CREANTA CREANTA CREANTA!

ACUM TRECI LA LOC, ESTI PROSTUL PETITIEI.

NOTA 4, VITA BATRANA ISTERIZATA.

CREANTELE OLTCHIM.

#36378 Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 10:32

#36377: - OBOSITULE, AI INVATAT TERMINOLOGIA CREANTA, MAI REPETA INCA O DATA, MAI REPETA SI PAPA TOT !!!!!

 OTRAVITULE, AI INVATAT CE TE-AM SCOLIT, FUGA MARRRSSSSS, APORT, ROIUUU...DU-TEEE..., ITI DAU SA MANANCI....,  NICIODATA SA NU LOVESTI MANA DE-TI DA SA MANANCI, CA VEI...., PADUCHIOSULE, RAIOSULE, INFECTULE, ZDREANT-O, JAGARDEA, MIZERABILULE, HOITULE, LEPROSULE, SIDA, EBOLA..., MAI STAI O DATA SI PAPA, TOT, BAAAA TOT...

CREANTELE OLTCHIM.

#36379 CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 10:39

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM

UNDE SUNT BANII????

HAI LA VALCEA IN OLTCHIM!!!!!!!!!!!!!!

S.O.S. OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA LA  SC. OLTCHIM SA.

UNDE SUNT BANII DE LA  OLTCHIM?????

 planul Rominsolv – BDO.  : Plan_Reorganizare_Oltchim

Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat :

T1 8,659; T2 17,821; T3 17,821; T4 17,821; T5 17,821; T6 17,821; T7 17,821;T8 17,821; T9 17,821; T10 17,821; T11 17,821;T12 17,821

5.1 Situatia datoriilor generate de functionarea societatii debitoare dupa deschiderea procedurii insolventei si neachitate pana la data de 30 noiembrie 2014
La data de 30 noiembrie 2014, Oltchim S.A. inregistra datorii curente si restante in valoare de aproximativ 50 milioane Euro, defalcate dupa cum urmeaza:

Sold Datorii nete acumulate in insolventa Mii Euro:

 

Participatie RCS-RDS 1,509

Dobanzi Credite Banci 5,850

Furnizori interni si externi 21,574

Clienti in avans interni si externi 478

Salarii nete fara taxe, exclusiv platile compensatorii 3,354

 

Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat 8,699

 

2. Creditorii salariaţi primesc 100% din valoarea creanţelor acestora.

 

Sursa: Informatii furnizate de catre societatea debitoare  pag 81 din 315 din :PLANUL DE REORGANIZARE 2015.

 

Reducerea de personal vizează 929 de salariaţi (602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) şi are ca scop realizarea unei economii lunare de aproximativ 1.200.000 euro (14,4 milioane euro anual). Demn de remarcat este procentul mare (peste 60%) de salariaţi care au solicitat benevol să fie acceptaţi pe listele de disponibilizări.

 

http://www.rominsolv.ro/ ; http://www.oltchim.ro/

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM ) si toate drepturile cuvenite salariatului, fiecaruia in functie de creantele neachitate inpotriva S.C. Oltchim S.A.

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata ABROGATA

Art. 3.10. creantele salariale sunt creantele ce izvorasc din raporturi de munca între debitor si angajatii acestuia. Aceste creante sunt înregistrate din oficiu în tabelul de creante de catre administratorul judiciar/lichidator;

 Art. 96.  (2) Planul va stabili acelasi tratament pentru fiecare creanta din cadrul unei categorii distincte, cu exceptia cazului în care detinatorul unei creante din categoria respectiva consimte un tratament mai putin favorabil pentru creanta sa.

Art. 101. (2) Tratament corect si echitabil exista atunci când sunt îndeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

b) nici o categorie sau nici o creanta apartinând unei categorii nu primeste mai mult decât valoarea totala a creantei sale;

Art. 41. (3) În cazul în care se confirma un plan de reorganizare, dobânzile, majorarile ori penalitatile de orice fel  sau cheltuielile accesorii la obligatiile nascute ulterior datei deschiderii procedurii generale se achita în conformitate cu actele din care rezulta si cu prevederile programului de plati. În cazul în care planul esueaza, prevederile alin. (1) si (2) se aplica corespunzator pentru calculul accesoriilor cuprinse în programul de plati, la data intrarii în faliment.

Art. 64.(6) Creantele nascute dupa data deschiderii procedurii, în perioada de observatie sau în procedura reorganizarii judiciare vor fi platite conform documentelor din care rezulta, nefiind necesara înscrierea la masa credala. Prevederea se aplica în mod corespunzator pentru creantele nascute în procedura de faliment.

UNDE SUNT BANII????


Musafir

#36380 Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 11:17

#36378: CREANTELE OLTCHIM. - Re: Re: CREANTELE OLTCHIM: 

 BAAAAA, AI O VARSTA SI TOT BASINI PUERILE SCOTI PE GURA.

NU AI INTELES NIMIC DIN VIATA ASTA PE CARE AI TRAIT-O IN VAN.

IN AFARA DE PAPA TOT NU STII NIMIC.

AO FOST UN CA.CAT CU OCHI, ACUM ESTI UN CA.CAT BATRAN CU OCHI.

DE AIA FAC ASTIA MISTO DE TINE, BOSOROGULE!

CREANTELE OLTCHIM.

#36381 Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 11:21

#36380: - 

 SUGACIULEEEEE, SUGATIVA NESPALATA SI MIZERABILA, NU STI CU CINE SCRI PE AICI, TU SUSTII CA VORBESTI..., IAR AICI LASI SCRIS, RETARDEL,...MAI LASI MIZERIA TA SPOITA AICI, LA CARE ORICINE ACCESEAZA PETITIA, CARE ESTE VIZUALIZATA SI DIN COSMOS, TE VEDE CE AI LASAT SCRIS SI CATI DIN VOI, NU NUMAI CA SUNTETI NATARAI SI INSISTATI, DAR ASA INDIVIZI SI INDIVIDE.....BABUINIZATE SI FARA NEURON, NU MAI EXISTA PE PLANETA ASTA, VOI DEMONSTRATI CHIAR SI ACUM CEEEA CE SUNTETI. SUGI TOT SI PAPATI TOT, SA NU UITATI, PAPATI TOT !!!

CREANTELE OLTCHIM.

#36382 Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 11:28

#36380: -

 LASA OAMENII IN PACE CA VEI DA TU SI ALTI CA TINE DE LOVITURA VIETILOR VOASTRE LENESE, NEMERNICE, HOITURI JEGOASE, MINICINOASE, IMBARLIGATORE, DISTORSIONATE, DETURNATOARE DE ADEVAR, OBOSITE DE PROSTIA DE O AVETI, JIGNITOARE LA ADRESA MULTORA CU DREPTURILE LOR LEGALE...S.A.M.D.


Musafir

#36383 Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 11:37

#36380: - Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM: 

Mai omule! Eu pe tine nu te inteleg.
Cred ca doar vrei sa-l provoci dar de spus nu ai nimic de spus.
Ce te deranjeaza ca cineva posteaza ceea ce crede el ca trebuie sa posteze?
Este crezul lui, este placerea lui ... poate este felul lui de-a se "razboi" cu "vinovatii" acestei nedreptati. 
Este liber sa posteze ce doreste atata timp cat nu te injura.
Si eu sunt unul dintre cei care s-au "certat" cu acest individ pe petitie dar motivul a fost altul si (cred eu, este adevarul meu) nu eu am fost "provocatorul" dar nu m-am ofuscat ca tine, asa din senin.
Lasa omul sa spuna ce vrea si sa se repete de cate ori doreste!
Nu-ti convine, nu lectura si treci mai departe. 

CREANTELE OLTCHIM.

#36384 Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 11:43

#36383: - Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM: 

 OFFFFFUL LUI SI TOATE FAPTELE SALE SI ALTORA CA EL, ESTE ALTUL, CA TOT CE ESTE REPETAT SI REPOSTAT SUNT FAPTE COMISE DE EI PRIN FURT, ILEGALITATI SI EVENIMENTE CARE EXISTA, ACUM SI AZI, SI COMISE DE EI. ACESTIA SUNT CEI CARE AU FURAT SI FURA SI ACUM. SUNT CEI CARE SE STIU CA EI O SA RASPUNDA DE FAPTELE LOR SI NEMERNICIILE LA CARE AU PARTICIPAT.

In ceea ce priveste postarile in petitie si repostarile, repetarile sau reconfirmarile, acestea sunt strict pe subiect si chiar de nu le plac la unii, sunt realitati care nu s-au rezolvat si sunt inca la zi si cu conforme cu petitia, din cate se stie, CREANTELE Oltchim sunt neachitate si neonorata la plati achitari suma si valoarea totala, iar falimentul se poate decide si pe data de 22.04.2015 si firesc, se vor decide si multe aspecte pe care noi mereu le semnalam aici pe aceasta petitie in sustinere. Va multumim, cu stima.


Musafir

#36385 Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 11:49

#36383: - Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM: 

 Sa trec mai departe....unde? 

Sa citesc si sa rascitesc aceleasi lucruri ce le posteaza la infinit?

Omul asta si-a gasit o noua jucarie, de cand e pensionar.

Eu i-am vorbit frumos in prima faza, dar mi-a raspuns marlanesc si ma port ca atare cu el, pt ca e un istericat.


Musafir

#36386 Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 11:50

#36384: CREANTELE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM: 

 Ba istericatule, au fost la obiect ODATA! 

TU LE REPETI LA NESFSRSIT!

 

CREANTELE OLTCHIM.

#36387 Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 11:51

#36385: -

 CRED CA AI DEVIERE SI NU OBSERVI, CHIAR NICI CE APARE CA NOUTATE IN REPOSTARE, REPETARE, RE; RE: REPUBLICARE, RECISTESTI CEEA CE NU S-AU ONORAT SI NICI NU S-AU ACHITAT SI MULTE ALTE FAPTE...., IAR SITUATIA OLTCHIM ASTA ESTE LA ORA SI SECUNDA ASTA, CREANTELE NEACHITATE, PROCESE, ACTE, DOCUMENTE, LEGI, PLAN DE REORGANIZARE, AGOA...ETC. IAR ASTA CU VORBITUL LAS-OOOO, CA TU LASI SCRIS SI NU NUMAI CA AFIRMI SI DENATUREZI SI ALTE FAPTE..., INSA ESTI UN NIMIC CARE DOVEDESTI NESIMTIRE.


Musafir

#36388 Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 11:53

#36383: - Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM: 

 Tot bate campii cu aia 58 de au semnat nu stiu ce protocoale.

El ce mama ma-sii a facut?

Guita in nestire pe petitia asta, jucaria lui.

Cum ii iei jucaria din mana, cum face ca toti dracii.

Frustrari cac.alau.

CREANTELE OLTCHIM.

#36389 Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 11:58

#36388: -

 MAAAAA, REPET, REPET SI REPET. AM PROCES IN INSTATA. NU M-AM DUS SA-MI ATAC SUMELE DE BANI SI TOATE DOVEZILE SI PUBLICATE INTENS SI PE ACEASTA PETITIE,...,....PRECUM VOI,  SI SA MA MUSTRE JUDECATORUL CA NU SUNT IN TERMENELE  LEGALE...ETC. NU M-AM DUS IN INSTANTA SA NU PUN PE AVOCAT PLATIT INTENS DIN BANII MEI..., SA NU-MI ANULEZE UN PROTOCOL PE CARE EU NU L-AM APROBAT SI ALTII IN NUMELE MEU AU FACUT-O ILEGAL SI PENAL.  ESTI UN NESIMTIT SI MITOCAN, MITOMAN, TE-AI ARUNCAT SINGUR IN AER, PENTRU PROSTIIA CU CARE ATI DOVEDIT CA VA PRODUCETI RAU SI SUNTETI MASOCHISTI PRIN CEEA CE VA FACETI. NU O SA MA VEZI SAU SA NE VEZI CA NOI O SA COMITEM PROSTIILE VOASTRE. TU AI JUCARII BAIETICA, IAR JUCARIA TA ESTE PROSTIA DE O DETII !!!!!!!!!

 

CARE PROCES PE LUMEA ASTA,  ATI MAI VAZUT VOI, PE SUMELE DIN ACTELE, LEGILE, PLAN DE REORGANIZARE ACUM, TOT SI TOATE DOCUMENTELE LEGALE, PE CARE LE DETINETI....,  SI  SA PIERDETI PROCESE CU IREVOCABILE SAU PRIN EXCEPTIE CU RECURS????????????????

Motivare sentinta nr. 210/2015 din 28 ianuarie 2015, dosar nr. 349/90/2015

http://www.docdroid.net/w6jn/hotarare-210.pdf.html

CREANTELE SALARIALE DISPONIBILIZATI 2013 DORESC SA SE FACA PUBLICE NUMELE SI PRENUMELE CELOR CARE AU SEMNAT UN PROTOCOL SI CARE SI-AU INSUSIT CALITATEA DE " REPREZENTATI AI CELOR DISPONIBILIZATI IN IUNIE 2013 " CONFORM CU DECLARATIA DATA IN MOTIVATIA SENTINTEI 349/90/2015 PRIN HOTARARE 210 LA DATA DE 28 IANUARIE 2015 CARE ARATA SCRIS URMATOARELE:

" Invedereaza ca daca se merge pe varianta planului de reorganizare care inseamna vanzarea acelui SPV, toate aceste plati se vor face imediat, daca se va merge  pe varianta unei reorganizari care care sa nu duca la vanzarea SPV-ului, platile se vor face pana la sfarsitul anului 2015. De altfel aceste discutii s-au purtat cu reprezentati ai celor disponibilizati in iunie 2013, sens in care s-a incheiat un protocol. Depune la dosar concluzii scrise. "

DEX: învederéz v. tr. (d. vedere). L. V. Arăt, vădesc, scot în evidență. Adj. Învederat. Evident, vădit. – La Dos. și Con. ved-. V. real, aĭevea.

MANDAT  PE CREANTELE SALARIALE  NU AU FOST ACORDATE NIMANUI, DOAR PIPEREA ARE MANDAT OFICIAL PE LEGEA 85/2006 SA LE INSCRIE PESTE TOT SI SA FIE PESTE TOT... ( PE CE AU PIERDUT COLEGII NOSTRI DISPONIBILIZATI CEI 58,  DEOARECE, NU INTELEG CA EL PIPEREA SI BDO IN ACTE SI-A FACUT TREABA SI SUMELE EXISTA, PROTOCOLUL ERA PROBLEMA SI PUTEA ATUNCI ANULAT PE LOC  IN ACEL PROCES, NOI FIIND 929 DISPONIBILIZATI 2013  FARA SA DAM MANDAT CUIVA PE DREPTURILE NOASTRE ), SA URMAREASCA SA FIE CONFORME CU REALITATEA CAT SI SA LE ACHITE TOT, VALOAREA DIN ACTE, ATAT !

HOTARAREA 210 dosar 349/90/2015:

 Aparare Oltchim:

"Aparatorul Consortiului de administratori judiciari solicita instantei respingerea cererii ca lipsa de interes, intrucat creantele nu au fost contestate niciodata de catre administratorii judiciari. Ele sunt prevazute intr-o anexa la tabelul creditorilor afisat la data de 7 ianuarie"

Sentinta JUDECATOR-SINDIC:

" In final, se subliniaza faptul ca nu exista diferend cu privire la cuantumul creantei si recunoasterii sumelor datorate de catre debitoare, mentionate in decizile de concediere, astfel ca solicita respingerea cererii ca neintemeiata, problema platilor salarii compensatorii fiind o chestiune ce priveste planul de reorganizare, asa cum este reglementat de dispozitiile Legii 85/2006. "

http://www.docdroid.net/w6jn/hotarare-210.pdf.html

PENTRU A FI MANDADAT PE CREANTELE SALARIALE TREBUIA UN JURIST SAU AVOCAT SA CONCEAPA O FORMA LEGALA IN CARE INDIVIDUAL ( DECI FIECARE IN PARTE, NU TABELAR ) ACEA PERSOANA MANDATA ALTA ENTITATE ( EX:SINDICATE )   SAU PERSOANA  ( AVOCATI, JURISTI..S.A.M.D) SA LE REPREZINTE CREANTELE SALARIALE, CEEA CE NU S-A INTAMPLAT, DIN CONTRA S-AU PRONUNTAT SALARIATII ANGAJATI PE SUME ALE SALARIATILOR FOSTI SALARIATI.

" Referitor la plata drepturilor compensatorii, se precizeaza ca aceste drepturi banesti se refera la suma totala de 8 milioane Euro, activitatea debitoarei si tratamentul creantelor fiind subsumate principiului optimizarii averii debitoarei si interesul concursual al creditotilor "

 " In final, se subliniaza faptul ca nu exista diferend cu privire la cuantumul creantei si recunoasterii sumelor datorate de catre debitoare, mentionate in decizile de concediere, astfel ca solicita respingerea cererii ca neintemeiata, problema platilor salarii compensatorii fiind o chestiune ce priveste planul de reorganizare, asa cum este reglementat de dispozitiile Legii 85/2006. "

 

CONFORM CU HOTARAREA 210 DATA DE JUDECATOR, Legea 85/2006 si articolele din ceea ce rezulta:

Art. 3.

22. prin program de plata a creantelor se întelege tabelul de creante mentionat în planul de reorganizare  care cuprinde cuantumul sumelor pe care debitorul se obliga sa le plateasca creditorilor, prin raportare la  tabelul definitiv de creante si la fluxurile de numerar aferente planului de reorganizare, si care cuprinde:
a) cuantumul sumelor datorate creditorilor conform tabelului definitiv de creante pe care debitorul se obliga sa le plateasca acestora;
b) termenele la care debitorul urmeaza sa plateasca aceste sume;

Art. 41.

(1) Nici o dobânda, majorare sau penalitate de orice fel ori cheltuiala, numita generic accesorii, nu va putea fi adaugata creantelor nascute anterior datei deschiderii procedurii.
(2) Prin excepție de la alin. (1), creanțele garantate se înscriu în tabelul definitiv până la valoarea garanției  stabilită prin evaluare, dispusă de administratorul judiciar sau de lichidator. In cazul în care valorificarea  activelor asupra cărora poartă garanția se va face la un preț mai mare decât suma înscrisă în tabelul definitiv  sau definitiv consolidat, diferența favorabilă va reveni tot creditorului garantat, chiar dacă o parte din creanta sa fusese înscrisă ca și creanță chirografară, până la acoperiea creanței principale și a accesoriilor ce se vor calcula.


(3) În cazul în care se confirma un plan de reorganizare, dobânzile, majorarile ori penalitatile de orice fel  sau cheltuielile accesorii la obligatiile nascute ulterior datei deschiderii procedurii generale se achita în conformitate cu actele din care rezulta si cu prevederile programului de plati. În cazul în care planul esueaza, prevederile alin. (1) si (2) se aplica corespunzator pentru calculul accesoriilor cuprinse în programul de plati,  la data intrarii în faliment.

 

VA VEDEM, VEDEM, SE VEDE...

P.S.: Te rog eu muuult de tot sa nu mai spui ce ai pierdut, pentru ca de un an jumatate, aproape doi ani iti scriu si spun asta, ti-am spus si verbal ochi in ochi, tu ramai tot la fel si voi la fel continuati........., CIOCUL MIC.


Musafir

#36390 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 13:46

#36389: CREANTELE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM: 

 Ba prostane, cand iti spun ca esti nauc de cap.

Ai in capul ala sec numai scenarii, visezi numai gogomanii, te crezi haiducul petitiei.

Tu ai un fix.

Si crezi ca daca urlii (a se citi MAJUSCULE) crezi ca esti mai veridic?

Bati campii rau, tataie! Cu ce noutati apari ba su.lache, tu repeti aceleasi lucruri ZI DE ZI, ORA DE ORA.

Esti fugit de acasa.


Musafir

#36391 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 13:50

#36389: CREANTELE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM: 

 Si bai prostovan batran si isteric, eu nu am pierdut nimic bolovane.

Dar esti prea plecat cu pluta ca sa intelegi lucruri evidente. Tu esti doar paranoic, cum iti canta unul in struna, esti in stare sa ii pupi si cur.ul, cum nu e cineva de acord cu tine, faci ca vita tembelizata.

Ai uitat istericalele tale cu cei care te contraziceau, vezi anton paul etc?

CREANTELE OLTCHIM.

#36392 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 13:55

#36390: - ESTI UNU DIN CEI CARE ATI FURAT.

 RETARDEL. DUPA CE CA-TI VEZI MIZERIA SI PROSTIA PE CARE O LASI SI PE ACEASTA PETITE. NU NUMAI CA ESTI INAPT SI PROST CA NOAPTEA DIN CUTIA CRANIANA DE O DETII SI UN HANDICAPAT MINTAL A VIETII DE O  TRAIESTI, DAR MAI SI INSISTI CA ESTE EXACT CU CEEA CE DOVEDESTI CA ESTI. MAAAA BAIETICA PROSTOVAN SI DEBIL MINTAL, RETARDEL, SCENARII AI TU BAIATULE SI NU EU. SCENARIUL TAU ESTE IN CUTIA CRANIANA DE O DETII SI CU CARE VREI SA NE IMPUTI TU VIATA CHIAR SI AICI PE ACEASTA PETITIE. DACA ESTI ANALFABET SI NU INTELEGI, SCRIU CU LITERE MARI, IAR DACA NU VEZI ITI MARESC SCRISUL. TU ESTI O NOUTATE VESNICA A INDOBITOCIRII SI INSISTENTEI CU CARE DORESTI SA NE-O ARATI MEREU CA O PROMOVEZI, TU ESTI O NOUTATE, VEI RAMANE O SPECIE NOUA SI BOLNAVA CU ACTE MEDICALE, A SINDRIMULUI PE CARE-L AI, MEDICUL TAU CURENT TI-A DAT DROGURI SA LE INGURGITEZI, IAR TU LE COMBINI DIN CAND IN CAND CU ALCOOL SAU UITI CA AI SI APA LA ROBINET, ORI UITI SA-TI IEI MEDICAMENTATIA PE RETETA PE CARE O AI, ESTI GRAV SI FOARTE GRAV, NUMAI PRIN FELUL SI INSISTENTA CU CARE NE ARATI MEREU SI O DEMONSTREZI, FARA COMENTARII PREA MULTE ITI RE:RE: REPET, ASTA ESTI SI AI DUS SI PE ALTII PE DRUMUL PIERZANIEI..., TU SI ALTII CA TINE, ATI MANCAT SI MANCATI DIN BANII NOSTRIIII..., IAR DE SE VA CONFIRMA CEEA CE SPUN, VETI PLATII INZECIT.

 

CREANTELE OLTCHIM.
Musafir

#36393 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-20 13:58

#36391: -
ESTI UNU DIN CEI CARE ATI FURAT.

 Si bai tampitel retard si altul coagulat, ai pierdut nimicule, ai pierdut si vei mai pierde, bucura-te inca de ce crezi tu ca ai CASTIGAT (SI STIM SI CE AI CASTIGAT, BUCURA-TEEEE!!!!!), inca bucura-te MANJITULE SI  MAIMUTOI. Esti un HOIT SI HOT imputit numai prin ceea ce faci si daca ai castigat precum te lauzi, INSEAMNA CA AI FURAT SI INJOSIT, DETURNARI, PROTOCOALE...ETC.,  UMILIT PRIN COTIZATII SI ALTE SUME DE BANI PE CARE LE-AI SUPT SI LE SUGI MEREU PRIN FURT. O sa dai tu socoteala si voi cei care va stiti. Paranoia ta se masoara in faptele si scrierile si vorbele  pe unde le lasi tu si altii ca tine si muuuulte altele fapte comise de voi. FAPTELE TALE SI ALE VOASTRE, MITOMANILOR.

IAR LASI SCRIS SI TE IEI DE ALTE PERSOANE SI ALTI OAMENI PE NECAZUL LOR SI VIATA DE O TRAIESC EI PRIN TORTURA DE LA INDIVIZI JEGOSI CA VOI, MITOMANILOR, SALTIMBANICILOR, SCURSURILE SOCIETATII...., O SA-TI DAU EU UN SUT IN CURUL ALAAAA, BOTUL TAU DEJA E PLIN DE RAHAT SI IMPUTI PESTE TOT (UEHHHHHHHH, NE ESTE SCARBA...,UEHHHHH DEJECTATULE, TREBUIE SA TRAGEM APA....)...., DE VEI MAI TORTURA ALTI OAMENI PRIN FELUL TAU...

 TOATE JAPITELE AU AEREEEEE, IAR EI N-AU UN CIOB SA SE VADA, S-A SPART OGLINDA VOASTRA DEMULT, MIMOZELOR.

VETI PLATII INZECIT.

PENTRU HOTI SI MARLANI, ASTA LE ESTE SOARTA:

 

Prefectul Dumitru Cornoiu, acuzat de deturnarea a 9 milioane de euro

#36394 Prefectul Dumitru Cornoiu, acuzat de deturnarea a 9 milioane de euro

2015-04-20 15:28

 

Disponibilizaţii de la Oltchim nu-şi mai aşteaptă salariile compensatorii, unul dintre actualii directori ai combinatului a recunoscut că acordarea lor depinde doar de producţia internă, nu de ajutorul Guvernului sau al Ministerului Economiei.

Directorul a recunoscut, la presiunea disponibilizaţilor prezenţi, că banii lor, salariile compensatorii, au fost păpaţi de combinat încă din 2013, printr-un artificiu al Guvernului şi complicitatea prefectului Dumitru Nicu Cornoiu, director al AJOFM Vâlcea la momentul cu pricina. Guvernul Ponta a virat salariile compensatorii pentru cei 969 de angajaţi, respectiv peste 9 milioane de euro, dar banii au ajuns prin AJOFM Vâlcea, după plata taxelor şi impozitelor aferente, în casieria combinatului. Practic, Oltchim a fost menţinut în viaţă o bună bucată de timp pe banii disponibilizaţilor, din cota lor au fost plătite salariile celor rămaşi şi materia primă. O parte din disponibilizaţi sunt hotărâţi să dea statul în judecată, deci şi pe prefectul Dumitru Cornoiu pentru deturnare de fonduri.

Disponibilizaţii de la Oltchim au descoperit în primăvara anului trecut, din greşeală, că statul le-a perceput taxele şi impozitele pe salariile compensatorii neîncasate. Respectivii au aflat din fişele fiscale pe 2013 că şi-au primit integral plăţile compensatorii promise de administratorul judiciar, şi şi-au plătit şi taxele către stat ...deşi ei n-au văzut un leu. O parte din foştii angajaţi figurează la FISC cu sume încasate în cuantum de 79.000 lei, bani care n-au ajuns în buzunarele lor. După incident, timp de un an de zile, au tot cerut explicaţii atât ANAF, cât şi prefectului Dumitru Cornoiu, dar nu au primit niciun răspuns, au primit tot felul de acte eliberate de Fisc, dar nimic concret, toate se bat cap în cap.
La începutul acestui an, conducerea combinatului le-a comunicat că se zbat degeaba, deoarece zarurile au fost aruncate în defavoarea lor pentru că salariile compensatorii, ca şi CAR-urile, au fost declarate credite negarantate, în traducere liberă îşi vor lua banii după privatizare... dacă mai rămâne ceva de la masa creditorilor garantaţi.
Foştii angajaţi au fost negociaţi pe minus, altfel Guvernul ar fi obligat să plătească, din nou, peste 9 milioane de euro, valoarea salariilor compensatorii.
La ultima descindere, la sediul Oltchim, organizată în urmă cu opt zile, unul dintre directorii combinatului a cedat presiuni şi a confirmat ceea ce disponibilizaţii ştiau ... că salariile lor au fost păpate de actuala echipă de manageri pentru asigurarea funcţionării combinatului, deci şi a salariilor nesimţite ale directorilor.
,,Noi am ştiut încă de atunci că prefectul Dumitru Cornoiu ne-a minţit, că a dat banii noştri combinatului, pentru că ministrul Mariana Câmpeanu spusese pe TV că a virat banii Agenţiei de Şomaj, iar femeia aia era femeie serioasă, nu ca prefectul. Ne-au lăsat fără bani, şi cu datorii la CAR. Mulţi dintre noi au acceptat deja plata în rate a banilor, pentru că la ora asta pare soluţia cea mai sigură, restul ne-am gândit să dăm din nou statul în judecată, chiar şi pe prefectul Dumitru Cornoiu, dacă va fi cazul, pentru deturnare de fonduri", a declarat unul dintre disponibilizaţi.
Afirmaţiile făcute la adresa prefectului Dumitru Cornoiu de disponibilizaţi, şi susţinute de directorul Oltchim, sunt extrem de grave.
Chiar dacă prefectul are în spate acordul premierului Victor Ponta, poate fi acuzat foarte uşor de deturnare de fonduri, de deturnarea salariilor compensatorii, şi în actuala conjunctură, când DNA ridică tot ce prinde, se poate lăsa lejer cu ceva ani de închisoare.

Oltchim se află în insolvenţă din ianuarie 2013, înregistrează datorii istorice de aproximativ 800 milioane de euro, iar planul de reorganizare al combinatului depus de administratorul judiciar la începutul acestui an a fost întors de instanţa de judecată pentru că este mult prea general şi nu prevede nici sume exacte, nici sursele din care se va face plata datoriilor şi a salariilor compensatorii. Conform contractului colectiv de muncă, disponibilizaţii au dreptul, în funcţie de vechime, la 7,12 sau 18 salarii compensatorii, respectiv între 20 000 şi 50 000 de lei, bani existenţi doar în fişele Fiscului.

http://www.infopuls.ro/

 

CREANTELE OLTCHIM.

#36395 Re: Re: si bai boule

2015-04-20 15:29

#36263: CREANTELE OLTCHIM. - Re: si bai boule 

 

 SA-MI SPUI SI MIE SI COLEGILOR, PE CE ATI PIERDUT VOI PROCESE IN INSTANTE ???? (din 2013 ma chinui sa-ti spun ceea ce comiteti VOI  ESTE UN DERAPAJ SI O CRETINITATE PE CARE INSISTATI...) BANIII BAAAA...

PE CE ATI PIERDUT ???? IN NICIUN CAZ DIN CAUZA  PROTOCOLULUI CARE PUTEA FI ANULAT PE LOC IN PROCESUL VOSTRU DE VOI DESCHIS SI INCHIS, PENTRU CA NU ATI SEMNAT, PARCA ASA SPUNEATI...., SAU DINTRE VOI AU SEMNAT CEI DIN dosar 349/90/2015???? NU VA INTERESAT.... ATI PIERDUT PRIN FAPTUL CA V-ATI ATACAT SUMELE DE BANI CREANTE SI OLTCHIM A SPUS CA ELE EXISTA SI INCALCATI VOI TERMENE SI ATACATI CEEA CE EXISTA IN ACTE SI PESTE TOT,  PIPEREA SI BDO O SPUN IN MOTIVAREA INSTANTEI SI JUDECATORUL-SINDIC A APROBAT, PENTRU CA VOI ATI FOST COMPLICE LA FAPTA SI N-ATI ANULAT UN PROTOCOL CARE NU ERA AL VOSTRU SI NICI AL NOSTRU CEI 929 DIFERENTA DE LA 58, PARCA ASA SPUNEATI.

AVOCATI PLATITI, AVOCATI REPLATITI, AVOCATI INCA SI IAR PLATITI RE,RE,RE....RE REPLATITI..., CE ATI FACUT, O HARTIE "CHIPURILE PROTOCOL", N-ATI ANULAT-O, IN INSTANTA, PE LOC SI FOARTE SIMPLU CONFORM LEGILOR:

NOI SUNTEM 929 CONFORM COMUNICATELOR ROMINSOLV SI OLTCHIM, IAR VOI 58, .... SI IN PROTOCOL....

CEI 10 NEGRII MITITEI SCOSI DE PERSU DIN JOBEN...!!!!!!!

 

O fi si Toanta, sau si Burdoaza ... ???? SUNT 10 scosi si autointitulati din joben  de PERSU MAGICIANUL:

Protestul fostilor angajati Oltchim

https://www.youtube.com/watch?v=djb9FaUijlY

 

 Asta este din ce ai postat tu, de la tine publicat HOTARAREA 210 dosar 349/90/2015:

 Aparare Oltchim:

"Aparatorul Consortiului de administratori judiciari solicita instantei respingerea cererii ca lipsa de interes, intrucat creantele nu au fost contestate niciodata de catre administratorii judiciari. Ele sunt prevazute intr-o anexa la tabelul creditorilor afisat la data de 7 ianuarie"

Sentinta JUDECATOR-SINDIC:

" In final, se subliniaza faptul ca nu exista diferend cu privire la cuantumul creantei si recunoasterii sumelor datorate de catre debitoare, mentionate in decizile de concediere, astfel ca solicita respingerea cererii ca neintemeiata, problema platilor salarii compensatorii fiind o chestiune ce priveste planul de reorganizare, asa cum este reglementat de dispozitiile Legii 85/2006. "

http://www.docdroid.net/w6jn/hotarare-210.pdf.html

Ne-ai aratat dovada.

 S-A APROBAT CE ADMINISTRATORII JUDICIARI AU SCRIS MAI SUS SI JUDECATORUL-SINDIC A RESPINS PE CEI 58 PE MOTIV CA ACESTE CREANTE EXISTA SI SUNT CREANTE IN ACTE, LEGI,  DECIZII....ETC, EXISTA SI TREBUIESC ACHITATE IN INSOLVENTA OBSERVATIE, REORGANIZARE, FALIMENT...SI STATUL ROMAN RESPONSABIL CU IMPOZITARILE SI OPRIRILE ABUZIVE TREBUIE SA RASPUNDA SI EI....,  UNII AU STAT DE GLUME, INJURATURI..., IN LOC SA CEARA SA FIE ACHITATE CREANTELE SALARIALE SI TOATE DREPTURILE SALARIALE CREANTE PE ACTELE SI DECIZILE, LEGILE... , PE CARE LE DETINEM.  NUMAI CA LOR LE STATEA SI LE STA IN GAT TERMENOLOGIA DE CREANTE SALARIALE DIN ACTE PE LEGEA 85/2006 SI SE APUCA SA CONTESTE SI SA FIE MUSTRATI DE INSTANTE CA NU S-AU ADRESAT IN TERMENELE PREVAZUTE DE LEGE SI CHIAR VIN CU FANTASMAGORII LA CONTESTARI PE TIMP DE INSOLVENTA.

 Ai reusit tu si inca 58 ca tine sa va contestati creantele din acte (creantele salariale si toate drepturile salariale creante, din acte, legi....s.a.m.d. ). Si minune vi s-a aprobat sa vi se respinga de catre judecator, norocul vostru ca nu a jucat precum doreati voi si  putea sa va accepte cererea in contestare creante salariale si paaaa..., .... asa cevaaa....

 

 

PROTOCOALELE LE DISCUTAM CU DNA DE FATA, N-AM IMPUTERNICIT PE NIMENI SA SE FACA PE SUSTA PROTOCOALE IN DEFAVOAREA ALTOR CREANTE SALARIALE DISPONIBILIZATII 2013 SI ORICE FEL DE PROTOCOL IN DEFAVOAREA ALTORA...!!!!!!

 

Alt aspect, NIMENI, ABSOLUT NIMENI NU ARE VOIE PE LEGE SA DECIDA IN NUMELE ALTEI CREANTE SAU ALTOR DREPTURI CREANTE DIN ACTELE PE CARE LE DETINE / DETINEM, CEEA CE S-A INTAMPLAT....

Control la sânge la Oltchim: nu s-au plătit salariile!

#36396 Re: Control la sânge la Oltchim: nu s-au plătit salariile!

2015-04-20 15:32

#36250: BREAKING NEWS ALERT OLTCHIM: - Control la sânge la Oltchim: nu s-au plătit salariile! 

 

Control la sânge la Oltchim: nu s-au plătit salariile!

Marţi, 03 Februarie 2015

La sesizarea Sindicatului Liber Oltchim, Inspectoratul Teritorial de Muncă Vâlcea a efectuat un control în domeniul relaţiilor de muncă la SC Oltchim SA, societate aflată în insolvenţă. Sesizarea Sindicatului Liber Oltchim, condus de preşedintele Mihai Diculoiu, a avut cinci puncte pe care inspectorii de muncă au trebuit să le verifice. Astfel, pentru primul cap de acuzare, neplata drepturilor salariale către angajaţii actuali ai Oltchim, ITM-ul a constatat că angajatorul nu a plătit drepturile salariale aferente chenzinei a II-a pentru luna octombrie 2014 şi lunilor noiembrie şi decembrie 2014, fiind încălcate prevederile Codului Muncii. Drept urmare, ITM a dispus ca măsură cu termen de realizare data de 25 februarie 2015, prezentarea dovezilor de achitare a acestor drepturi salariale. Al doilea capăt de acuzare al sindicaliştilor de la Oltchim a fost în legătură cu neacordarea plăţilor compensatorii către cei 969 de salariaţi disponibilizaţi în data de 14 iunie 2013. La această sesizare, ITM a informat Sindicatul Liber Oltchim că a efectuat un control în luna iulie 2013 şi a dispus măsură în acest sens. Angajatorul nu a realizat-o şi a fost sancţionat contravenţional. Însă, având în vedere conflictul de muncă creat prin neplata drepturilor salariale, ITM transmite salariaţilor că se pot adresa instanţei judecătoreşti în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului întrucât: „întârzierea nejustificată a plăţii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului” – art. 166 alin 4 din Codul Muncii. O a treia solicitare de verificare făcută de sindicate a fost cea cu privire la detaşarea salariatului Marius Pârvu. ITM a verificat şi a transmis că aceasta a fost făcută în conformitate cu prevederile Codului Muncii. Şi „reducerea salariilor exagerat de mari ale celor 11 directori” a fost unul din capetele de acuzare ale sindicaliştilor. ITM-ul le-a transmis că în baza Codului Muncii, salariul individual se stabileşte prin negociere individuală între angajator şi salariat, oricare salariat beneficiind de dreptul la negociere individuală. Ultima solicitare de verificare a fost cea legată de „achitarea de către Oltchim către ANAF a impozitului aferent plăţilor compensatorii înainte de plata efectivă a acestora către salariaţii disponibilizaţi”. Faţă de această solicitare, ITM-ul a transmis Sindicatului Liber Oltchim că societatea a pus la dispoziţie documente/note de relaţii conform cărora „compensarea datoriilor la bugetul de stat consolidat s-a efectuat de organul fiscal, contribuţiile aferente salariilor compensatorii fiind compensate integral cu TVA de recuperat”. Aşa că, ITM-ul îi îndrumă pe sindicalişti să se adreseze organului fiscal competent. Joi, 5 ianuarie, administratorul judiciar de la Oltchim trebuie să depună planul de reorganizare, conform protocolului semnat în data de 16 ianuarie 2015 între o delegaţie de salariaţi disponibilizaţi, reprezentanţi ai consorţiului de administratori judiciari şi liderul SLO, Mihai Diculoiu. Planul de reorganizare trebuie să prevadă plata integrală a creanţelor curente (deci şi a salariilor compensatorii) şi plata integrală a creanţelor salariale (sumele înscrise în tabelul creanţelor). Mai sunt trei zile şi vom vedea dacă administratorii judiciari se vor ţine de cuvânt.

http://www.viatavalcii.ro/

BUSE din BABENI

#36397 Buse de la DLI

2015-04-20 15:51

Mai dar prosti mai sunteti voi nu ati inteles ca Diculoiu este omul care va ramane ultimul sa stinga lumina la Oltchim are mandat de sus de la PDL.

CREANTELE OLTCHIM.

#36398 Re: Buse de la DLI

2015-04-20 15:56

#36397: BUSE din BABENI - Buse de la DLI 

 Asa cum este Diculoiu de luat la misto si necazurile pe care ni le-a creat si el cu acordurile lui si alte ilegalitati comise, el singur va vorbii si spune tot, cu totul argumentat si solid consolidat, altii  deja spun si vorbesc tot si aduc argumente solide..., deoarce este necesar, la momentul ideal se afla adevarul, pentru ca nu se opreste nimic, totul continua..... Se limpezesc apele si,  dejectiile paaaaa. Asteptati-va sa vedem continuarea si frumusetea jocurilor de culise cu totul la vedere. Va multumesc, cu stima.

Mitu-Control Instalatii

#36399 Prostilor hai pa

2015-04-20 15:56

Nu va mai luati de vecinul meu de la Stuparei ,,mosu'' Diculoiu va facut pe toti niste oameni redusi mintalsi inconstiienti-noi vom trai bine dupa falimentul OLTCHIMULUI.

 

DLI

#36400 pupincuristule

2015-04-20 15:59

Buse tot un prost vei ramane pacat de mama ta ca a plecat fara salarii compensatorii iar tu nu ai facut nimic decat sa te multumesti cu niste firimituri.