Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

disponibilizat

#33826 Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 20:41

#33824: - Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 totusi stie cineva ce s-a intamplat azi intre disponibilizati di administrator?


Musafir

#33827

2015-02-12 20:44

daca era ceva de bine se afla imediat

CREANTELE OLTCHIM.

#33828 Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 20:44

#33824: - Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 Multumesc de informatii, stiu si le-am tot aratat aici pe aceasta petitie, incepand cu

Mariana Câmpeanu: Există bani pentru disponibilizații de la Oltchim și Poșta Română

http://www.agerpres.ro/

Nu-mi spui nimnic care nu ti-am tot postat si re.re.re.re repostat sa fi si tu la zi cu realitatea.


Musafir

#33829 Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 20:47

#33826: disponibilizat - Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 daca esti disponibilizat trebuia sa stii...


Musafir

#33830

2015-02-12 20:48

s-au ingramadit ca la apa sfintita, crezand ca raman fara apa si seaca butoiul... :)))


Musafir

#33831 Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 20:49

#33828: CREANTELE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 nu ti-am reprosat nimic altceva decat ca vorbind doar din legi omiti realitatea si vinzi sperante desarte

CREANTELE OLTCHIM.

#33832 Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 20:52

#33829: - Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 Sper sa va luati banii curand, macar sa nu va mai aud pe nicaieri. Petitia nu este numai pentru egoisti si legea insolventei specifica sa nu se creeze discriminare sau alte forme de exces si CCM acelasi aspect specifica.


Musafir

#33833 Re:

2015-02-12 20:52

#33830: -  

 probabil nu esti disponibilizat si iti permiti sa faci astfel de afirmatii, dar stai linistit , va venii un val si mai mare posibil chiar un tsunami de care nu vei scapa

CREANTELE OLTCHIM.

#33834 Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 20:53

#33831: - Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 Stiu ca nu-mi reprosezi, deja te cunosc, ce vrei tu la ora asta nu se poate sti, ma intelegi, dupa judecatorul-sindic, discutam....

CREANTELE OLTCHIM.

#33835 Re: Re:

2015-02-12 20:56

#33833: - Re:  

 Petitia nu este numai pentru egoisti si legea insolventei specifica sa nu se creeze discriminare sau alte forme de exces si CCM acelasi aspect specifica. NU UITATI ASTA. ATENTIE MARE!!!!!

Art. 3. 22. prin program de plata a creantelor se întelege tabelul de creante mentionat în planul de reorganizare
care cuprinde cuantumul sumelor pe care debitorul se obliga sa le plateasca creditorilor, prin raportare la
tabelul definitiv de creante si la fluxurile de numerar aferente planului de reorganizare, si care cuprinde:
a) cuantumul sumelor datorate creditorilor conform tabelului definitiv de creante pe care debitorul se
obliga sa le plateasca acestora;
b) termenele la care debitorul urmeaza sa plateasca aceste sume;

Art. 3.10. creantele salariale sunt creantele ce izvorasc din raporturi de munca între debitor si angajatii acestuia. Aceste creante sunt înregistrate din oficiu în tabelul de creante de catre administratorul judiciar/lichidator;

Art. 102 (4) Remuneratiile persoanelor angajate în temeiul art. 10, art. 19 alin. (2), art. 23, 24 si al art. 98 alin. (3) si alte cheltuieli administrative vor fi achitate la momentul prevazut, dupa caz, de lege, cu exceptia cazurilor în care partile interesate ar accepta, în scris, alte termene de plata. Planul trebuie sa precizeze în programul de plati cum va fi asigurata aceasta plata.
(5) Plata va putea fi facuta trimestrial, pe baza de acte legale.

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata ABROGATA

Bursa de Valori Bucuresti, in data de 20 ianuarie:

5 februarie 2015 - propunerea planului de reorganizare si depunerea acestuia;

9 februarie 2015 - publicarea in Buletinul Procedurilor de Insolventa a anuntului referitor la planul de reorganizare;

2 - 10 martie 2015 - votarea planului in cadrul adunarii creditorilor;

in termen de 15 zile de la depunerea la tribunal a procesului-verbal al adunarii creditorilor, prin care planul a fost aprobat, judecatorul sindic trebuie sa se pronunte asupra confirmarii acestuia. 2015.

“Creditorii garantaţi primesc între 68-75% din valoarea creanţelor acestora (...). Creditorii salariaţi primesc 100% din valoarea creanţelor acestora. Creditorii bugetari primesc între 16-18% din valoarea creanţelor acestora (…). Creanţele chirografare, conform art. 96 din Legea 85/2006, primesc 30%. Celelalte creanţe chirografare primesc 0%”, se arată în planul Rominsolv – BDO.


Musafir

#33836 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 20:58

#33832: CREANTELE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 da, esti in tema poate chiar ai fost printre noi ceea ce e un lucru bun, asta insemnand ca nu esti doar pasiv si ca iti pasa. Referitor la egoismul de cre vorbesti , cat de altruist ai fi , la un moment dat dezamagit de atitudinea colegilor de suferinta ajungi si la astfel de atitudini. Nu mi se pare normal ca eu sa imi cheltui indemnizatia pe drumuri , nu mi se pare normal ca eu sa imi distrug nervii si sanatatea si ei sa stea linistiti acasa , sperand ca se vor bate altii pentru ei si poate asa isi vor primii si ei banii fra sa faca nici macar un minim efort

CREANTELE OLTCHIM.

#33837 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 21:04

#33836: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 Fratele meu, pot sa spun asta, fratele meu in aceeasi suferinta, eu cand spun ca Piperea ne face in justitie, ce sa va fac eu sau ce sa-mi fac eu mie ca am fost si eu naiv ca si voi de foarte multe ori. Si uite ca tot asa au trecut anii, ei cu acte in fata judecatorului-sindic si-au luat pasuire, intarzieri, amanari, deturnari de salarii fara acordul nostru scris incalcand legea..., etc... Altii creanga *asta asa sa nu detaliem...* pe la Cilea, Nadolu, Cornoiu, Persu, conducere Oltchim, guvern, ..... SINDICATELE, MUCLES, NE-AU DAT CEA MAI USTURATOARE, TEAPA!!!!!! DIALOG-SOCIAL CICA ASA SE ZICE???? MUCLES SINDICATELOR ..... Zi, ce pot eu sa iti comunic???

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata 2010 ABROGATA

 Art. 3.10. creantele salariale sunt creantele ce izvorasc din raporturi de munca între debitor si angajatii acestuia. Aceste creante sunt înregistrate din oficiu în tabelul de creante de catre administratorul judiciar/lichidator;

Art. 102 (4) Remuneratiile persoanelor angajate în temeiul art. 10, art. 19 alin. (2), art. 23, 24 si al art. 98 alin. (3) si alte cheltuieli administrative vor fi achitate la momentul prevazut, dupa caz, de lege, cu exceptia cazurilor în care partile interesate ar accepta, în scris, alte termene de plata. Planul trebuie sa precizeze în programul de plati cum va fi asigurata aceasta plata.

 

 

Ramane cum am stabilit ... nimic nu s-a modificat: culmea tupeului şi nesimţirii la Oltchim

 

 SARLATAN GHEORGHE PIPEREA CU ASOCIATII & CO.:  www.oltchim.ro

 

SARLATANIE PRIN SPOLIERE SI NEMERNICIE MARCA PIPEREA LA OLTCHIM.

 

SPOLIÉRE s.f. Acțiunea de a spolia și rezultatul ei; jefuire, prădare; înșelare; spoliație. [Pron. -li-e-. / < spolia].
Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

MARIUS PIRVU, cum ramane maaaa..., ai ramas pe video inregistrat cum urlai tu de masa credala salarii compensatorii, un FALS GROSONAL prin oprirea platilor acestora pe perioada insolventei fara acordul scris dat de disponibilizati....??? Aceste sume salarii  pe Legea 85/2996 nu au voie sa intre in blocaj de la achitari fiind considerate deturnare, iar tu si altii ca tine trambitand peste tot   bla,bla, bla si cra,cra,cra  MARIUS PIRVU... Nu va este rusine maaa...,mai suflati voi multe pe langa LEGE ca va mananca LEGEA PE TOTI.

 https://www.youtube.com/watch?v=L-avFshzBOI min.5,53

APARE SI MINCIUNA SPUSA DE PARVU, AUZITA DE TOTI SI TOTI AU TACUT INCLUSIV SLO ( OARE CINE DEZINFORMA IN HALUL ASTA????), CU SALARIILE PLATILOR COMPENSATORII CARE NU SUNT LA MASA CREDALA DIN SIMPLUL MOTIV PENTRU CA DISPONIBILIZARILE S-AU INTAMPLAT LA 5 LUNI DE LA INTRAREA IN INSOLVENTA IANUARIE 2013 (LEGEA SPUNE FOARTE CLAR LA MASA CREDALA INTRA TOT CEEA CE A FOST INAINTE, NU SI DUPA DECLANSAREA INSOLVENTEI ) FIIND SUPUSE LEGII SI CARE SPUNE AGHITA CREANTELE, MASA CREDALA CUPRINZAND NUMAI CEEA CE ERA INAINTE DE INTRAREA IN INSOLVENTA ANUL PANA-N DECEMBRIE 2012 NU DIN IANUARIE  2013 ANUL DISPONIBILIZARILOR SI DECLANSARII INSOLVENTEI. ASTA DOVEDESTE MULTA DEZINFORMARE SI ILEGALITATE IN CEEA CE AU COMIS TOTI PRIN NEPLATA DREPTURILOR SALARIALE NICI PANA AZI SFARSITUL ANULUI 2014. LEGEA 85/2006 SPUNE ACHITA...!!!!!!!!!

 

N-A PRIMIT NICIUN DISPONIBILIZAT O HARTIE SAU ACT IN CARE SA SE JUSTIFICE INTELEGEREA STATULUI ROMAN CU SINDICATELE SA NI SE CEARA ACORDUL SCRIS SI MASA CREDALA, CEEA CE ESTE PENAL, UNDE SUNT BANII DISPONIBILIZATILOR?????

 

https://www.youtube.com/watch?v=wtng11JJaac La Piovra SC. OLTCHIM SA.

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30008 (TOATE, INCLUS SI VINCEA  CARTEL ALFA) SI STATUL ROMAN#30014 SUNT IN CULPA.


Musafir

#33838 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 21:12

#33837: CREANTELE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 nu poti sa imi comunici nimic, ma bucur ca in sfarsit , incet, incet, tarziu , dar poate nu chiar foarte tarziu ajungem la un numitor comun. 

Nu sunt naiv si nici atat de prost incat daca citesc o lege sa nu o inteleg catusi de cat , numai ca dand piept cu realitate din Romania am incetat sa mai cred in legi si dreptatea justitiei, incercand atat cat am putut eu sa gasesc sau sa incerc sa gasim alte solutii , numa ca pentru aceste solutii nu sunt deajuns doar cativa barbati

CREANTELE OLTCHIM.

#33839 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 21:18

#33838: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 Stiu si stiu ca nu esti NAIV, stiu ca mai provocat sa scot tot ce am mai bun, stiu ca ne-am contrazis, poate mai inteleg si altii cate ceva din ce scriem aici, stiu....

Ce nu inteleg ei, nu trebuie numai noi sa fim partasi ci sa fi avut avocati corecti care au fost PLATITI FOARTE CONSISTENT si urmeaza sa-si mai primeasca...., ceea ce n-am beneficiat de asa ceva si nici acum nu se potolesc, doresc sa fim jegmaniti definitiv unii din noi care pe naivitate..., aici e chiar naivitate..., continua cu smecherasii, comisionul lor e incasat la fel cum incaseza si Piperea pe nimic, doar folosindu-se de termene din insolventa care ele curg din inertie....fara sa faca absolut nimic, banu vine la ei, noi cu paguba. Aici doream ca sindicatele care au fost si sunt platite sa reprezinte atentie SALARIATII TOTI CONFORM CCM ( ANGAJATI SI DISPONIBILIZATI ) FARA BLA,BLA, BLA SI CRA,CRA,CRA PE DIALOG-SOCIAL IN TIMP DE INSOLVENTA OLTCHIM CI IN FATA JUDECATORULUI-SINDIC....!!!!!!!!!! Restul sti si tu si altii...

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30008 (TOATE, INCLUS SI IONEL VINCEA  CARTEL ALFA) SI STATUL ROMAN#30014 SUNT IN CULPA.

 

S-A SCURS SECUNDA SI TIMPUL. AI FOST MINTIT LA SECUNDA DE CATRE SINDICATE SI STATUL ROMAN.

SINDICATELE TREBUIAU SA FIE CU  AVOCATI SI SA LUPTE LA BAIONETA CU STATUL ROMAN PE ACEST PROCES AL INLSOLVENTEI, INSA EI AU FACUT PACT CU EI SI DIVERSE HARTII SEMNATE INTRE EI, INTALNIRI DE TAINA LA PREFECTURA SAU MAI STI TU PE UNDE..., EVITAND PROCESUL IN CARE ESTE OLTCHIM.  SINDICATELE  AU FOST IN RAZBOI CU ANGAJATII SI FOSTII SALARIATI * PLATITI DE ACESTIA PRIN COTIZATII SI INCASAND BANI DE LA NOI * SI IMBARLIGATORI CONTINUU......., DETURNATORI DE FAPTE SI EVENIMENTE, INSTIGATORI, RAU VOITORI SI DIVERSIONISTI CONTINUU...

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

Sentinta nr. 617 din 30.01.2013 pronuntata de Tribunalul Valcea in dosarul 887/90/2013

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata 2010 ABROGATA

 http://portal.just.ro/

Informaţii generale

Nr. unic (nr. format vechi) : 887/90/2013
Data inregistrarii 25.01.2013
Data ultimei modificari: 30.07.2014
Sectie: a II a CIVILA
Materie: Faliment
Obiect: cererea debitorului - L85/2006 art.27 alin.5
Stadiu procesual: Fond

 

 

Şedinţe

25.03.2015

Ora estimata: 08:00
Complet: S3-Faliment
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:    

28.01.2015

Ora estimata: 08:00
Complet: S3-Faliment
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt:
Document:    

 


Musafir

#33840 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 21:36

#33839: CREANTELE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 Da, avocatii ne-au facut cel mai mult rau , dar raul asa cum am scris si eu inca demult a plecat de la sindicatul (am zis bine) pe care noi l-am sponsorizat atatia ani, deci e vorba de sindicatul reprezentativ, sindicat pe care atunci cand inca mai functionam am incercat sa ii schimb atitudinea , incercand prin discutii cu lideii din sectii sa le schimb atitudinea de oameni aplecati sistemului.

Daca aveam un sindicat in adevaratul sens al cuvantului , acele decizii nici macar nu trebuiau redactate, iar la fiecare infatisare reprezentantul sindicatului trebuia sa fie cel mai bun avocat al nostru.

Referitor la jecmanire, eu unul chiar nu vreau sa cred asa ceva, de aceea sunt dispus sa merg pana la capat indiferent de sacrificiu.

Am declarat-o si public, nu ma mai intereseaza atat de mult banii cu toate ca sunt foarte importanti pentru fiecare , cat faptul ca vreau sa imi spal umilinta si batjocora la care am fost supus de niste baieti care cred ca daca au sprijinul guvernului pot sa isi permita orice

 

CREANTELE OLTCHIM.

#33841 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 21:50

#33840: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 Da, avocati.... SINDICATELE( TOATE ), fi atent ce iti spun, SINDICATELE (TOATE)  SI BLAT CU STATUL ROMAN CU AVOCATI, APROPO SA NU UITAM PE CEI CARE FACEAU SONDAJE PE PETITIE SI NOI PE CINE LUAM CU HUUUU IN CAMPANIE ELECTORALE... SI MULTE ALTELE.... SI MUUULTE ALTELEEEEEE.... DISPONIBILIZATII OLTCHIM UNII DIN EI AU PICAT IN PLASA....ASTA E....


Musafir

#33842 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 22:00

#33841: CREANTELE OLTCHIM. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 sper ca astazi sa fi fost o lectie pentru multi si ca multi au inteles astazi ca in tara asta "bagaboanta" nimic nu se castiga fara sacrificiu, nici macar dreptul tau legal.

eu unul chiar nu vreau sa fiu bataia lor de joc

CREANTELE OLTCHIM.

#33843 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM.

2015-02-12 22:20

#33842: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM. 

 Da. Cati inteleg ca un drept legal este drept legal salarii si alte drepturi salariale, iar OMUL nu este bataia lui/lor  de joc:

#30782 SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#30783 Cu insolvenţa nu-i de glumit!

JOS CENZURA !!! Noi avem  regulile lor U.E. , ONU , Romania, U.S.A. & NATO,

Convenţia europeană a drepturilor omului 

 

OLTCHIM si ARPECHIM!
Musafir

#33844 OMV Petrom - Ultima şansă pentru OLTCHIM şi ARPECHIM

2015-02-12 23:11

OMV Petrom - Ultima şansă pentru OLTCHIM şi ARPECHIM

12 February 2015

Și unica. Am fost tentat să scriu „o șansă mare”, sau (pentru că nu sunt fan OMV din mai mult de 2547 de motive!) să nuanțez mai puțin și să zic doar „o mare posibilitate”, dar părerea mea e că vorbim despre exact ultima șansă. Sigur că nu este cea mai bună soluție, însă din păcate alta nu mai există. Sigur că trebuie să fie de acord și compania austriacă - pentru asta trebuie ca oferta statului român să fie atractivă, mai exact spus - de nerefuzat. Sigur că nu se face ușor sau de la sine - însă la fel de sigur este că timpul nu mai are răbdare. Însă, odată cu tăierea rafinăriei Arpechim, posibilitatea de privatizare serioasă a Oltchim se duce asimptotic către zero. Implicit se duce în aceeași direcție speranța de reașezare a calității vieții în județele Vâlcea și Argeș la un nivel peste cel din ziua de azi.
Soluția concretă, în mare, pe care o văd, este ca statul român să cedeze OMV-ului dreptul de proprietate asupra combinatului Oltchim, în contrapartidă cu unele obligații pentru noul proprietar. Astfel, OMV ar ajunge să dețină un sistem petrochimic integrat, superprofitabil, așa cum a fost gândit (pe anul trecut combinatul Oltchim a înregistrat profit!). Iar statul român ar primi în schimb ceva ce îl interesează, cum ar fi menținerea de mâine în activitate a 5.000 de salariați și sarcina clară ca într-un timp rezonabil să ajungă la 7.000 sau 10.000 de salariați și pe care să-i păstreze pentru douăzeci, sau cincizeci, sau o sută de ani. Nu știu exact cifrele, totul trebuie negociat la milimetru. În plus, menținerea unor secții de producție de mare interes pentru statul român și care sunt evident profitabile, cum ar fi fabricarea bitumului, necesar pentru construcția de drumuri și care acum se importă. Și cred că noi avem de construit drumuri mai mult de o sută de ani. Un fel de concesiune, sau poate chiar o concesiune, însă executată ca și cum ar mai fi în vigoare condamnarea la moarte pentru prejudicii mai mari de x. Și fără vrăjeala care este și acum în legea concesiunii, cum că „statul este obligat să organizeze licitație, de regulă” (art. 15 din OG 54/2006). Poate ar fi potrivită chiar organizarea unui referendum pe temă în cele două județe. Vox populi vox dei.
Ca o paranteză, a circulat pe net cum, după Revoluție, statul român a retehnologizat hidrocentrala de la Porțile de Fier, cheltuind o sumă uriașă, câteva sute de milioane de dolari. Argumente științifice românești, uzură mare etc. Un ziarist român l-a întrebat totuși și pe directorul părții sârbe dacă nu face și el retehnologizarea, că și partea lor s-a construit odată cu partea românească”. Iar sârbul a răspuns că la ei în țară nu s-a abolit pedeapsa cu moartea.
Reamintesc câteva argumente în sprijinul ideii de parteneriat cu austriecii, la liniuță:
- cea mai mică redevență din lume (aproape pomană), pentru extracția de petrol și gaze
- neactualizarea acestei redevențe (exact pomană), după decembrie 2014, când a expirat perioada contractată
- având în vedere că nimeni nu știe cât petrol și gaze se exploatează, întrucât nu toate sondele au contor (mai grav decât pomană)
- relația bună a OMV cu Mihai Răzvan Ungureanu, fost șef SIE și consilierul președintelui Klaus Iohannis
- ce naiba, Doamne iartă-mă, austriecii ăștia n-au un pic de obraz, profită în halul ăsta de prostia noastră?
- etc.
Și un argument că Oltchim-ul, pe piață, valorează aproximativ cât fierul vechi încorporat, minus ceva cheltuieli. Pentru că nu s-a făcut nici un audit, nu se știe ce datorii are, în concluzie nu știe nimeni nici cât să ceară nici cât să ofere. În încheiere, poate ar fi fost mai bine pentru statul român să accepte banii din punga lui Dan Diaconescu la tentativa de privatizare. Ar fi scăpat de-o grijă!
Cristian VASILE   

P.S. Decidenții politici ar putea apela și la sfatul lui Constantin Stroe de la Dacia. Cu siguranță acesta ar lua legătura cu firmele care au concurat cu OMV-ul la pseudo-cumpărarea Petrom.

BREAKING NEWS OLTCHIM:
Musafir

#33845 Noi proteste la Oltchim - O femeie a leşinat în timpul discuţiilor

2015-02-12 23:13

Noi proteste la Oltchim - O femeie a leşinat în timpul discuţiilor

Ieri, aproximativ 100 de disponibilizaţi de la Oltchim au reluat protestele pe Platforma Chimică. Ei au cerut explicaţii cu privire la plata salariilor compensatorii. Însă, au primit noi promisiuni şi au semnat un nou protocol cu administratorii judiciari prin care li s-a promis că începând cu luna aprilie a acestui an vor primi măcar o parte din plăţile compensatorii. Întâlnirea n-a fost lipsită de evenimente majore, o femeie leşinând în sala de şedinţe. Aceasta a fost transportată cu ambulanţa la dispensarul combinatului, i s-au acordat îngrijiri medicale şi este în afara oricărui pericol. În luna iunie 2013, un număr de 1.000 de salariaţi ai combinatului Oltchim au fost concediaţi, 600 de la Vâlcea şi 300 de la Arpechim Piteşti. Conform planului de reorganizare depus la Tribunalul Vâlcea săptămâna trecută, oamenii îşi vor primi salariile compensatorii în următorii trei ani, dacă societatea o să fie privatizată sau o să funcţioneze pe profit.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-02-12 23:33


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-02-12 23:50



Musafir

#33848 PT. DESTEPTUL [IDIOTUL]SATULUI CARE MA FACE IDIOTSI BETIV.

2015-02-13 05:13

#33847: CREANTELE OLTCHIM. -  

 MA DESTEPTULE,UNDE AI FOST CIND EU VA INFORMA PRIN TV .VL1,VTV, CA NEMERNICUL DE CERNEV[TRADATORUL] MINTE CU NERUSINARE DESPRE REPORNIRE IAR TALPASANU A APLECAT URECHEA SI MI A SCHIMBAT LOCUL DE MUNCA,MI A DAT SOTIA AFARA DIN MENTCHIM CU ALT BORFAS POPESCU V.LA COMANDA DATA DE CERNEV[MONSTRU CU CHIP DE OM] NUMAI CA SA TAC SI SA SI FACA EI JOCURILE CU VOSGANIAN SI PIPERA, PT.BANDITUL DE ZAREMBA,ZI MA TU CU CE AI INFORMAT SAU TE AI ZBATUT SA SPUI ADEVARUL LA OAMENII? BAAAA,ADEVARUL SPUS DE MINE A IESIT BA LA LUMINA?  TU STI MA DESTEPTULE CA AM IESIT 2 ORE LA MITING IN FATA PAVILIONULUI SI AU VRUT SA MA BAGE LA PARASIREA LOCULUI DE MUNCA SI ASTA DATORITA TOT OAMENILOR LUI CERNEV,CARE MI AU MINTIT SEFII CA AM PLECAT FARA SA I ANUNT?   TU SI ALTII NU ATI INTELES NIMIC CE VA URMA SA SE INTIMPLE IN OLTCHIM,ATI TACUT CA MISEII SI ATI PREFERAT SA LUATI ACEA ORDONANTA MIZERABILA DATA DE GUVERNUL PONTA,SEMNATA DE NEMERNICII SI TRADATORII DE PIPEREA SI TALPASANU LA DATA ACEEA. BAA,AI INTELES BA CINE SUNT VINOVATII SI TRADATORII  OLTCHIMULUI? BA DESTEPTUL SATULUI,TU STI BA CA AM FOST IN AUDIENTA CHIAR LA NEA ION CILEA[D ZEU SA L IERTE] SI LA ESCROCUL DE PREFECT[PITICUL PORNO]NUMIT NADOLU SI LE AM SPUS SA IA MASURI CU NEMERNICUL DE CERNEV?    ZI BA TU CE AI FACUT CA SA LE SPUI OAMENILOR ADEVARUL,CA UITE EU AM REUSIT SA LE DISTRUG [SPARG]SNDICATUL ASTA DE RAHAT,DIN 700 AU RAMAS VREO 30 DE SVRO[cu r de la rahat].NU BAAA,VOI ATI PREFERAT ORDONANTA CA VOI V ATI SATURAT DE MIZERIILE CARE SE PETREC IN OLTCHIM LA DATA ACEEA,ATI REDAU VORBELE UNOR PRIETENI CARE ASTA MI AU SPUS ATUNCI,ASTA AI PREFERAT SI TU .APROPO;CARE V A PUS ORDONANTA IN BRATE AIA SUNT VINOVATII ,DE CE SEFII MEI DE LA UTILITATI NE AU INFORMAT SI D L DICULOIU CA NU E BUNA ORDONANTA ?     OARE VOI CHIAR NU ATI STIUT?   ASA CA TERMINA CU TOT CE SCRI  PE ACEASTA PETITIE DESPRE MINE,CA MA FACI SA CRED,CA ESTI UN SOBOLAN CERNEVIST.  MAI VREI VINOVATI SI MINCINOSII;BURDOAZA,GHIOCA,CAP DE CAL,MARCELA,ETC,ASTIA AU FOST PUSI DE CERNEV SA VA SPUNA CIT DE BUNA E SAU A FOST ACEA ORDONANTA.


Musafir

#33849 Re: PT. DESTEPTUL [IDIOTUL]SATULUI CARE MA FACE IDIOTSI BETIV.

2015-02-13 05:30

#33848: - PT. DESTEPTUL [IDIOTUL]SATULUI CARE MA FACE IDIOTSI BETIV. 

 SI DACA VREI SA CITESTI BINE SI SA BAGI LA CAP DISCUTIA LUI CERNEV SI BURDOAZA[ESCROCUL PE CARE L PRIMITI PRINTRE VOI DISPONIBILIZATILOR]LA UN PAHAR DE VIN GIURGIULUI;NICULE[BURDOZA]BAGA TI SI TU ORDONANTA SI SPUNELE LA PROSTI CA E BUNA,CA DUPA VREO CITEVA LUNI VI INAPOI,TE REANGAJEZ.PUNCT.   ASTA I BA ADEVARUL GOL GOLUT.


Musafir

#33850 atit mai am sa va mai spun si trage ti concluziile.

2015-02-13 06:18

#33849: - Re: PT. DESTEPTUL [IDIOTUL]SATULUI CARE MA FACE IDIOTSI BETIV. 

 SA TINE TI MINTE CA VINOVATII DE HAOSUL CREAT LA OLTCHIM[DISTRUGEREA OAMENILOR]SE DATOREAZA ACESTUI GUVERN TICALOSIT [ACESTOR POLITICIENII DE RAHAT],VA ADUCE TI AMINTE DE LIDERUL VIRGIL SAHLEANU[TEPRO IASI],A TREBUIT SA MOARA UN OM NEVINOVAT,CA OAMENII TOT AU FOST DATI AFARA DIN SERVICIU ASA CA SINDICATELE NU AU NICI O PUTERE IN FATA MERCENARILOR DE GUVERNANTII.....E O ZICALA ROMANEASCA,DEZBINA CA SA PREIEI PUTEREA,ASTA AU FACUT PESTE NOAPTE PONTA CU VOSGANIAN,CERNEV,PIPEREA SI LISTA POATE CONTINUA,PT. CE,PT. JOCURILE SI ZLOTI LUI ZAREMBA.... ASA CA CIOCUL MIC MAI DESTEPTULE SI DESTEPTILOR,CA VINOVATI ADEVARATI SUNT ASTIA VENITI PESTE NOAPTE CU SINDICATELE LOR DE RAHAT;DUMITRU,BICA SI MIZERIA DE s.v.r.o[r de la rahat],ASTA SE INTIMPLA SI SA INTIMPLAT IN TARA ASTA DE 25 DE ANI,S AU VINDUT FABRICILE , UZINELE SI INTRPRINDERILE LA HOTI SI BORFASII DE POLTICIENI SAU MAI BINE ZIS PRIN HOTII SI BORFASII DE POLITICIENII, CARE ACUM NE RID IN FATA, NE AU DEZBINAT , NE AU FACUT SA NE DENIGRAM INTRE NOI SI ASTA PT. NISTE ZLOTII SAU NISTE EUROI.