Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

bbw

#1776 Re:

2012-06-26 01:30

#1772: bluer0cks -

Examenul nu e facut sa deruteze , trebuie sa fie accesibil tuturor

 

De ce dracu trebuie sa fie examenul accesibil tuturor? Sa fim seriosi, toti stim ca sunt dobitoci pe care nu are rost sa cheltui banii, nu-i ajuta intelectul, nu vor sa invete, nu vor mai mult, sunt multumiti cu ce au. Pentru ce sa aglomerezi clasele de liceu cu ei?

ADELAAA

#1777

2012-06-26 01:30

#1767: Alina - NU ESTE CORECT

alina, sunt complet de partea ta. Si eu tot subiectiva am pus. De ce se face asa mare tragedie?! Invatati putin gramatica limbii romane si o sa va dati seama de corectitudinea acestui exercitiu!

ovi

#1778 Re:

2012-06-26 01:31

#1718: -

Ambele variante de mai jos nu suna deloc bine.

I: SB : Jena este dificultatea rasfoirii. - jena(subiect)
II: PR: Dificultatea rasfoirii este jena. - jena(n.p.) si dificultatea(sb.)

Asa cum a remarcat Catalin, "Dificultatea este jenanta" - ceea ce schimba cu totul problema, adica predicativa.

E corect?

Pity

#1779 Re:

2012-06-26 01:32

#1777: ADELAAA -

"In scris, unde accentul frastic nu se marcheaza, structura sintactico-semantica  NP – V – S este ambigua.[…] Identificarea subiectului / a subiectivei, respectiv a numelui predicativ / predicativei este, in conditiile nemarcarii accentului frastic, o chestiune dificila, uneori chiar imposibila. Structura […] face imposibila distingerea subiectului de numele predicativ, oricare dintre acestia putand ocupa, sub accent, pozitia de nume predicativ / propozitie predicativa; vezi constructii ca:

[…] CE TRECE e viata ta, ( ce trece=predicativa; viata=subiect);

[…] ce trece e VIAȚA TA ( ce trece=subiectiva; viata=nume predicativ"

Din moment ce e clar ca  predicativa e la fel de corect ca si subiectiva, nu e logic ca eu sa lupt pentru a primi cele 0.60 de sutimi?

Fi rationala!


Musafir

#1780 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-06-26 01:36

#1775: Pity - Re: Re: Re: Re: Re:

Sunt perfect de acord . Iti vine sa te urci pe pereti cand stii ca n`ai avut absolut nicio greseala si gresesti propozitia care te costa 6 puncte .

bbw

#1781 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-06-26 01:37

#1775: Pity - Re: Re: Re: Re: Re:

Cand ai sa cresti mai mare si ai sa fii la liceu, poate o sa ai un obiect care o sa se numeasca LOGICA.

Acolo o sa te invete ca atunci cand faci o afirmatie, aceasta ar trebui sa aiba un fir logic, sa fie coerenta.

Cand ai zis din contra, asta inseamna ca ai pus doua chestii in opozitie, ori nu cred ca e cazul in propozitia ta...

Corect ar fi fost sa spui: Noi nu incurajam mediocritatea ci ne dorim dreptate!

Uite, ti-am explicat asa, ca la prosti...

bbw

#1782 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-06-26 01:40

#1780: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

:))) Si uite-asa si-au gasit loazele tapul ispasitor...

Pe ce mai dadeati vina daca va dadeau astia un subiect ,,normal"?


Musafir

#1783 Re: Re:

2012-06-26 01:40

#1779: Pity - Re:

Dar toate aceste explicatii ar trebui trimise onorat Ministerului , dar cred ca le-ar trebui si un DEX langa pentru a descifra toate acestea , ca la cat de agramati pot fii unii ....

Si daca sunt corecte ambele raspunsuri.. de ce sa nu se puncteze si raspunsul pentru propozitia predicativa ? Nu inteleg de unde atata rautate .

Zoe

#1784 Re: NU ESTE CORECT

2012-06-26 01:45

#1767: Alina - NU ESTE CORECT

Cat ti-a luat sa iti dai seama ca e subiectiva? 1 minut, sau poate ca mai putin.. Probabil tu, domnisoara, n-ai invatat la scoala ce este aceea o predicativa. Ai pus cumva vreo intrebare sau te-ai gandit care ar putea fi subiectul? Nu conteaza cum ai fost tu invatata sa gandesti, conteaza cum trebuie gandit in general. Ambele variante sunt corecte, atata timp cat nu sunt mentionate unele detalii. Asta vrem "noi, astia cu Pred corect", argumente pentru care nu poate fi predicativa/atributiva, caci sunt si persoane ce sustin ideea ca subordonata ar fi atributiva. Vrem sa ii punem la raspundere pentru stresul si nesiguranta creata, pentru faptul ca au dat subiecte cu un nivel mult mai ridicat decat li s-a cerut. Si, ma scuzi, ca nu ma voi obisnui cu ideea ca doar subiectiva este corecta.


Musafir

#1785

2012-06-26 01:45

Fratilorrrr....nu e predicativa nici cand or zbura porcii. Puneti-va si voi intrebarea: Ce ma jeneaza?
bluer0cks

#1786 Re: Re:

2012-06-26 01:46

#1776: bbw - Re:

Da , ai si tu dreptatea ta : sunt copii care nu vor sa invete , dar sunt si altii care saracii se chinuie pentru acel 5 si care vor sa mearga mai departe la un liceu cu filiera vocationala . Stai linistit/a ca cei ce au participat la proba si nu si-au dat interesul n-au "nimerit" raspunsul corect . Dar asta e , scoala nu e pentru toti . Dar raman la parerea mea , examenul trebuie sa fie accesibil , deoarece pentru copiii olimpici sunt facute olimpiadele . Trebuie sa va ganditi ca de examenele astea depinde viitorul nostru , sau ma rog , cel putin al unora .


Musafir

#1787

2012-06-26 01:48

Subordonata este clar PR PENTRU CA PUTEA SA FIE SB NUMAI SI NUMAI ATUNCI CAND VERBUL COPULATIV DIN PROPOZITIA REGENTA NU ERA INSOŢIT DE ALTE PARTI.

EX.CEEA CE MI S-A COMUNICAT /ESTE/CU CE VOM CĂLĂTORI PÂNĂ ACOLO/
sau
CEEA CE MĂ SUPĂRĂ/ESTE/CĂ PE EL NU ÎL INTERESEAZĂ NIMIC/
In cazul acesta verbul " este " singur ! dar nu este si cazul nostru!Noi avem subiect fraţilor in regenta !Se poate ? Ruşine !

Musafir

#1788

2012-06-26 01:48

Chiar daca o propozitie este asezata dupa verbul "a fi" nu este obligatoriu sa fie predicativa. Poate puncta subiectul frazei, devenind subiectiva. PAREREA MEA.

Musafir

#1789

2012-06-26 01:52


#74 Re:

"Bai frate da tu ce faci, schimbi propozitia?:)))"
Da tu n.ai auzit de topica inversata?Asa se face ca unii chiulangii au ajuns binecuvantati de o mare mana de profesori lunatici care au gresit acest barem.Cred ca ambele variante sunt corecte avand in vedere ca vorbim de romana nu de matematica(unde e clar ca 2+2=4).Petitia aceasta nu vrea sa schimbe baremul,doar sa adauge ceva in plus(ceva ce ar fii trebuit sa existe).:)
mihnea

#1790 Re:

2012-06-26 01:52

#1757: alexandra - acum pe bune. chiar crezi ca ministerul va modifica baremul doar pt ca s-au strans semnaturi . of of , daca s-ar rezolva in tara asta doar cu semnaturi toate problemele .. ce bine ar fi.

 


Musafir

#1791 Re:

2012-06-26 01:53

#1777: ADELAAA - alina, sunt complet de partea ta. Si eu tot subiectiva am pus. De ce se face asa mare tragedie?! Invatati putin gramatica limbii romane si o sa va dati seama de corectitudinea acestui exercitiu!

Poi tu te gandesti ca le spui poate unor copii olimpici la limba romana sa invete gramatica limbii romane ? Poti citi si tu cateva comentarii mai sus ca ambele variante ar fi corecte . Am scris si eu ca e subiectiva si mi s-ar parea corect sa li se acorde punctaj si celor care au scris ca raspunsul corect ar fi predicativa . Dar asta e gandirea din Romania , n-ai ce-i face .

Corbulet

#1792 mamaie

2012-06-26 01:53

15.155 nu este un numar mare... haideti cu semnaturile :)
Predicativa, dar si subiectiva erau corecte.
Dar la nivel de clasa a 8-a, PR era cea corecta :), deoarece subiectul era subinteles

Musafir

#1793 Re:

2012-06-26 01:54

#1718: - voi sunteti cu capu' ? de ce il pui pe este dupa rasfoirii ? este dificultatea rasfoirii ceea ce ma jeneaza. nu pui este dupa ca sa iasa predicativa.

 

Corbulet

#1794 Re: Re:

2012-06-26 01:54

#1791: - Re:

Apreciez :*

Costi

#1795

2012-06-26 01:56

Sincer, si eu am scris ca e predicativa, si din cate vad mai clare sunt argumentele ca ar fi predicativa decat cele ca ar fi subiectiva. Dar ce rost mai are, in baremul intocmit scrie clar ca raspunsul corect este c. subiectiva, nu o sa modifice baremul chiar daca este o greseala si daca ambele variante sunt corecte. Da, e nedrept, dar asta e, nu depinde de noi. Iar faza "e subiectiva deoarece citirea e neutra si nu apare o intonatie speciala" este o porcarie spusa in lipsa unui argument solid. Noua nu ni s-a predat despre nu stiu ce citire neutra si nu stiu ce intonatie speciala. Si nu cred ca s-a apucat nimeni cand a primit examenul sa citeasca propozitia cu voce tare, sa vada ce fel de intonatie e si alte prostii.

Deci, parerea mea, e ca nu o sa se schimbe nimic, chiar daca e nedrept.

Corbulet

#1796 Re: Re:

2012-06-26 01:56

#1793: - Re:

Fratioare sau surioara, pentru copiii de clasa a 8-a, subiectul era subinteles.

Predicativa era raspunsul corect.

Dar si subiectiva, pentru cei care au stat sa se gandeasca ca este predicat nominal...

 

Va mai certati mult??

Corect ar fi sa puncteze ambele variante :D

Cineva, Candva, Undeva

#1797

2012-06-26 01:57

Bai oameni buni! Eu sunt de acord cu punctarea ambelor subiecte, deorece, cum au spus multi inaintea mea, ambele variente sunt corecte - este interpretabila si, intr-adevar, este destul de nedrept sa ne dea un subiect care le da batai de cap si cadrelor didactice. Sa fim seriosi, daca si profii nostri au spus predicativa, dar si subiectiva, trebuie sa fie ceva in capu' lor, nu?
Eu una am pus predicativa, dupa pura mea logica (aia intortocheata), insa vom vedea ce vor decide minunatii nostri corectori. >w>
Corbulet

#1798 Re:

2012-06-26 01:57

#1795: Costi -

Da, deci la prima vedere este predicativa.

Ai perfecta dreptate.

Si ai dreptate si in privinta ca nu o sa se ia masuri.

Baremul va ramane acelasi din pacate pentru cei ce au scris varianta b..(ma include si pe mine)

DANASKY

#1799 RUSINE!

2012-06-26 01:57

Aceasta subordonata este clar predicativa!Faceti o confuzie grava cei care o luati subiectivă ! Vă spun si de unde s-a creat confuzia ! Există o situatie care vouă nu vă este limpede ! Poate exista o subordonată SB INTRODUDA PRIN " CEEA CE " SITUATĂ ÎNAINTEA REGENTEI ,CAND VB COPULATIV " ESTE " SE AFLĂ SINGUR ÎN REGENTĂ 1 VA DAU ŞI UN EX.:
CEEA CE MĂ SUPĂRĂ/ESTE/CĂ PE EL NU ÎL INTERESEAZĂ NIMIC/.
NOI ÎNSĂ AVEM SUBIECT AICI ,ESTE " DIFICULTATEA "!
NU ESTE O SITUATIE DISCUTABILĂ , SAU VREO DIFICULTATE GRAMATICALĂ , ESTE FOARTE CLAR SUBORDONATĂ PREDICATIVĂ ! PROPUN MODIFICAREA BAREMULUI DOAR ASA : VARIANTA 3- b!
Corbulet

#1800 Re:

2012-06-26 01:59

#1797: Cineva, Candva, Undeva -

Ambele variante sunt  corecte, desi baremul va ramane acelasi... din pacate