Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Andra

#1751 Re: Re:Observator

2012-06-26 01:17

#1701: nuconteaza - Re:Observator

Intrarea mea la liceu tot de subordonata asta depinde!Am 10 pe 5-8 si chiar daca as lua 10 la mate,tot nu as intra unde vreau si acum pierd clasa asta pentru o subordonata care,in opinia mea,este interpretabila si nu avea ce cauta la examenul nostru sau la orice alt examen.Asta nu e o simulare, ''it's the real thing",dupa cum ar spune englezu'.Sa faci tot si sa - chipurile - gresesti la chestia asta pentru ca niste idioti din guvernul Boc(pentru ca s-a declarat ca ei au facut subiectele) n-au stiut sa faca un subiect clar este demential.Toata ziua,de cand am aflat zvonurile si pana acum,am fost plina de nervi si pe buna dreptate.Iar in situatia mea sunt jumatate din elevii romani,daca nu mai mult.Asta inseamna ca toti suntem prosti pentru ca am luat-o dupa logica?Ha ha!Cat de amuzant!Fara sa fac referire la mine,toti cei destepti de la mine au luat-o predicativa si la cea mai buna scoala din oras a fost luata predicativa in proportie de 90%.Deci si aia sunt prosti...grozav.Si banuiesc ca si cei cativa olimpici la materia in cauza care comentau pe gandul sunt si ei prosti.Grozav.O tara de ,,tinichigii" cum ar spune dragul nostru presedinte(sper ca ironia este cat se poate de vizibila).Nu zic,raspunsul corect nu este predicativa,dar nici subiectiva.Sunt amandoua,se pare.Atunci sa le puncteze pe amandoua si data viitoare sa nu se mai stabileasca un exercitiu cu raspuns ambiguu!Probabil vor mai scadea notele de admitere din cauza asta,dar totusi...sa ia unu' care a dat la nimereala subiectiva si sa nu ia altcineva,pe drept,nota mare mi se pare culmea nebuniei.

P.S. : Scuzati-mi semi-romanul,dar nu m-am putut abtine.

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-26 01:17


Catalin

#1753 Re: Re: Ambele variante sunt corecte

2012-06-26 01:18

#1750: - Re: Ambele variante sunt corecte 

 

Prietene, gândește cu capul tau, si uite ce scrie in GRAMATICA ACADEMIEI ROMANE:              In scris, unde accentul frastic nu se marcheaza, structura sintactico-semantica  NP – V – S este ambigua.[…] Identificarea subiectului / a subiectivei, respectiv a numelui predicativ / predicativei este, in conditiile nemarcarii accentului frastic, o chestiune dificila, uneori chiar imposibila. Structura […] face imposibila distingerea subiectului de numele predicativ, oricare dintre acestia putand ocupa, sub accent, pozitia de nume predicativ / propozitie predicativa; vezi constructii ca:

[…] CE TRECE e viata ta, ( ce trece=predicativa; viata=subiect);

[…] ce trece e VIAȚA TA ( ce trece=subiectiva; viata=nume predicativ

 

     Bibliografie:

- ACADEMIA ROMANA, INSTITUTUL DE LINGVISTICA ,,IORGU IORDAN – AL. ROSETTI’’ – GRAMATICA LIMBII ROMANE, II, ENUNTUL, EDITURA ACADEMIEI ROMANE, Bucuresti, 2008

Dacă exista dreptate, măcar pt. Copiii noștri ar trebui punctate egal si : Predicativa si Subiectiva ..!!!

Musafir

#1754

2012-06-26 01:18

Din moment ce subiectele au fost DESTUL de usoare, trebuia sa contina si un anumit punct care sa faca diferentierea
Pity

#1755 Re: Re: Re:

2012-06-26 01:18

#1746: bbw - Re: Re:

Nu ai prea prins ideea!
Noi nu incurajam mediocritatea, din contra, ne dorim dreptate!
Am avut toata viata numai 10 la romana, si crede`ma ca am muncit enorm pentru fiecare ca acum sa fac contragere, apoii sa gandesc fraza si sa imi iasa predicativa si intr`un tarziu sa vina domn` ministru  sa imi spuna ca ASA E SCRIS IN BAREM!
Pai fratioare, nu ma intrereseaza  baremul tau, ma intereseaza sa imi dai 60 de sutimi pentru care am muncit si de care depind multe.
Din moment ce meritam, trebuie sa cerem, sa cersim, sa ne milogim pentru ca asta e Romania si nu vom primi niciodata o alta explicatie!

Anonim

#1756 Anonim

2012-06-26 01:21

Ce usuratici sunt oamenii cand e vorba de propriile lor dorinte egoiste, daca ministerul a zis ca e subiectiva, brusc si e .. a fost la realitatea TV ministrul in direct si a fost rugat sa explice ce fel de propozitie era, citez "Uhm, uhm, uhm .. dupa cum ati vazut si voi in barem era subiectiva si nu exista alta sansa." Care este explicatia? Niciuna, dar ei ne conduc, si sigur .. celor care au pus subiectiva le convine, cu toate ca a doua zi daca ministerul, respectiv, guvernul le fura ceva, nu le convine.Imediat dupa explicatia domnului, care nu a fost una reala, s-a blocat doar postul realitatea, pentru 1 minut, si nu doar la mine, la majoritatea cunoscutilor mei .. pana cand a revenit Funeriu cu studiile sale.Nu am inteles care e varianta sigura, dar un lucru e clar, cand esti fixat pe ceva si ai argumente, iti ramane varianta aceea in minte .. ar trebuie sa se puncteze amandoua variantele, fiind interpretabila.Cea predicativa, a dat dovada de mai multa gandire .. pentru ca la subiectiva, imediat faceai contragerea si era prea simplu, nu? In celelalte variante erau FRAZE, FRAZE, de 4-5 propozitii .. dar care erau clare.
alexandra

#1757

2012-06-26 01:21

sunt deja peste 15.000 de semnături.câte trebuie pentru a se aproba ceva?
Mihaela Anghel

#1758 Re: CE ESTE ASTA?

2012-06-26 01:21

#1452: Bobobobobo - CE ESTE ASTA?

"Gramatica Academiei", II - "Enuntul", pagina 878 (3.1.3.3.) - aici totul este clar si se spune negru pe alb ca exista doua solutii, ambele acceptate.

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-26 01:21



Musafir

#1760 Re: Re: Re:Observator

2012-06-26 01:22

#1751: Andra - Re: Re:Observator

andra is misu btw si am mesaju asta :P fain roman

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-26 01:22


nelu

#1762

2012-06-26 01:23

Au fost si alte probleme in articolul despre Kindle. Nu au facut reclama cum trebuia celor de la Amazon. Nici macar la atat nu s-au priceput cei de la minister. Se vorbeste despre e-book si de fapt este un e-reader, in concluzie singura intrebare logica de la punctul 1 e despre numele autorului, cat cantareste un e-book si sa-mi spuna si mie cineva cum baga un e-book in buzunar.
dar e bine acum, stie tot opincarul despre kindle, nu ca ar avea avea bani sa isi cumpere carti de la amazon

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-26 01:23


bbw

#1764 Re: Re: Re: Re:

2012-06-26 01:24

#1755: Pity - Re: Re: Re:

Noi nu incurajam mediocritatea, din contra, ne dorim dreptate!

Fa tu o analiza la fraza de mai sus, si explica-mi si mie ce treaba are Noi nu incurajam mediocritatea cu ne dorim dreptate! de ai pus din contra intre ele.

q.e.d.

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-26 01:24


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-26 01:25


Alina

#1767 NU ESTE CORECT

2012-06-26 01:25

Am pus SB si chiar m-am gandit, am contras pe ciorna . Nu inteleg de ce faceti aceste " cluburi " . Pur si simplu NU E CORECT PREDICATIVA . Acum daca am gresit la un exercitiu imi fac site cu SUSTINETI-MA , am nevoie de votul vostru sa se dovedeasca ca ce am pus gresit e bine.. Unii au gresit ceva , altii au gresit aici . ASTA eeeeee , nu va mai milogiti atata de minister sa va considere si voua, astia cu Pred corect. :) . SB era corect. Obisnuiti-va cu ideea!!

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-26 01:25


ovi

#1769 Re: Re:

2012-06-26 01:26

#1720: Catalin - Re:

Mi se pare foarte corecta aceasta observatie. Asta explica predicativa.


Musafir

#1770 Re: Re: Re: Ambele variante sunt corecte

2012-06-26 01:26

#1753: Catalin - Re: Re: Ambele variante sunt corecte

Lingvista Gabriela Pană Dindelegan, membru corespondent al Academiei Române şi profesor doctor la Facultatea de Litere a Universităţii din Bucureşti, consideră însă că, la nivelul clasei a opta, "aceasta este interpretarea: propoziţia este subiectivă. Faptul că ocupă prima poziţie în frază duce, la o citire neutră, la interpretarea propoziţiei ca subiectivă. La nivel şcolar, după toate culegerile lor de exerciţii, propoziţia este subiectivă", a declarat pentru gândul Gabriela Pană-Dindelegan. În opinia ei, pentru ca subordonata să fie predicativă, ar trebui să fie citită cu un accent special, cu o pronunţie de un anume tip, care nu poate fi marcată în scris, în limba română

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-26 01:26


bluer0cks

#1772

2012-06-26 01:27

Si eu sunt printre cei ce au scris predicativa ca raspuns si pur si simplu nu inteleg atitudinea unora care au scris subiectiva doar la plesneala , nu generalizez deoarece sunt multi care au si gandit-o . Sincer , am stat si m`am gandit la ea mai mult de 20 min si am facut si contrageri si tot predicativa mi`a iesit . In fine , altii nu se gandesc cum ar fii sa fie in locul nostru . Conteaza si un punct la urma urmei .. dar au fost 6 puncte pierdute degeaba . Examenul nu e facut sa deruteze , trebuie sa fie accesibil tuturor si normal ca as vrea sa ni se ia in considerare si raspunsul nostru , mai ales ca acum e lupta pentru liceele bune si la repartizare si o sutime conteaza .

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-26 01:27



Musafir

#1774

2012-06-26 01:27

Daca discutiile contradictorii de tin la nivelul profesorilor, nu avem ce pretentii sa ridicam elevilor care au sustinut aceasta evaluare...
Pity

#1775 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-06-26 01:28

#1764: bbw - Re: Re: Re: Re:

E foarte logic. Tot ce ai spus tu despre mediocritate a sunat ca un fel de "vreti doar sa luati niste puncte aiurea, ca oricum sunteti mediocri si altfel nu puteti". Cred ca te`am lamurit in legatura cu asta si as vrea sa te intreb de ce crezi tu ca un copil care are restuil lucrarii pperfecte nu trebuie sa primeasca cele 60 de sutimi ale subordonatei9in cazul in care a ales predicativa, logic).