Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post

ADELAAA

#1777

2012-06-26 01:30

#1767: Alina - NU ESTE CORECT

alina, sunt complet de partea ta. Si eu tot subiectiva am pus. De ce se face asa mare tragedie?! Invatati putin gramatica limbii romane si o sa va dati seama de corectitudinea acestui exercitiu!

Raspunsuri

Pity

#1779 Re:

2012-06-26 01:32:39

#1777: ADELAAA -

"In scris, unde accentul frastic nu se marcheaza, structura sintactico-semantica  NP – V – S este ambigua.[…] Identificarea subiectului / a subiectivei, respectiv a numelui predicativ / predicativei este, in conditiile nemarcarii accentului frastic, o chestiune dificila, uneori chiar imposibila. Structura […] face imposibila distingerea subiectului de numele predicativ, oricare dintre acestia putand ocupa, sub accent, pozitia de nume predicativ / propozitie predicativa; vezi constructii ca:

[…] CE TRECE e viata ta, ( ce trece=predicativa; viata=subiect);

[…] ce trece e VIAȚA TA ( ce trece=subiectiva; viata=nume predicativ"

Din moment ce e clar ca  predicativa e la fel de corect ca si subiectiva, nu e logic ca eu sa lupt pentru a primi cele 0.60 de sutimi?

Fi rationala!


Musafir

#1791 Re:

2012-06-26 01:53:39

#1777: ADELAAA - alina, sunt complet de partea ta. Si eu tot subiectiva am pus. De ce se face asa mare tragedie?! Invatati putin gramatica limbii romane si o sa va dati seama de corectitudinea acestui exercitiu!

Poi tu te gandesti ca le spui poate unor copii olimpici la limba romana sa invete gramatica limbii romane ? Poti citi si tu cateva comentarii mai sus ca ambele variante ar fi corecte . Am scris si eu ca e subiectiva si mi s-ar parea corect sa li se acorde punctaj si celor care au scris ca raspunsul corect ar fi predicativa . Dar asta e gandirea din Romania , n-ai ce-i face .