Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!


Musafir

#3526 Re: Spun un NU hotarat conditionarii actului medical de medici!

2012-01-12 01:47

#3501: - Spun un NU hotarat conditionarii actului medical de medici!

daca ai dovezi arata-me si noua......eu nu am dat plic la doctor pentru ca sunt la privat ......si nu ma scald in bani ci am refuzat sistemul de stat , nu si Romania sau bunul simt


Musafir

#3527

2012-01-12 01:51

Daca se organizeaza o iesire in strada serioasa, nu pentru mici si bere, doresc sa fiu anuntat si vin in tara cu primul avion...si ca mine sunt multi tineri educati prin toata Europa...avem nevoie de un semn, atat

Musafir

#3528

2012-01-12 02:02

SALVATI SMURD UL!!!!

Musafir

#3529

2012-01-12 02:12

SMURD-ul merită salvat! Pentru că şi el a salvat destul, la rândul lui!

Musafir

#3530

2012-01-12 02:13

Este dureros ceea ce vad, pur si simplu ma intristez cand vad ca aceasta tara este distrusa sistematic de o haita, altfel nu am cum sa numesc acest sistem! Valorile sunt puse la zid, umilite, scuipate! Dar, totusi, cel mai mult ma doare indiferenta oamenilor, cum tac si nu iau atitudine! Nu au inteles ca daca nu se implica, ii ca afecta, in mod negativ, bineinteles! Poate este impertinent din partea mea sa postez aici, dar chiar nu suport sa vad cum munca si daruinta unui om, care a crezut in ceva si s-a sacrificat pt faurirea lui si care a cooptat oameni competenti sa creeze un sistem de urgenta romanesc, care sa fie apreciat in afara si in cadrul organizatiilor europene, sa fie distrusa, ba mai mult, acest om sa fie scos tap ispasitor si umilit in asemenea hal!!! Oamenii ar trebui sa ae gandeasca atunci cand copiii lor au nevoie de servicii medicale de urgenta, bunicii, parintii,... nu o sa vina Basescu sa ii salveze!! Ba mai mult, se duce in afara sa se trateze!!! Aceasta nonvaloare, antivaloare, nulitate numita Basescu e mai nou expert in servicii medicale de urgenta!! Macar acum oamenii ar trebui sa protesteze pt ca este o lege care ii afecteaza direct!
Respect pentru Arafat!

#3531 Re:

2012-01-12 02:21

#23: -

din ceea ce spune la tv asa reiese. bineanteles ca e o lucrare pe termen mediu. prima data legea, iar apoi ti-o trage la "normele de aplicare". privatii nu vor sari imediat la jecmaneala, in prima etapa vor castiga terenul, iar apoi ti-e clar ca vor scumpi treptat serviciul de urgenta (vezi curentul electric, preturile la gaze si nu mai departe monopolul privat al benzinei; e chiar atat de greu?). sa ne fie clar tuturor ca o campanie electorala cere costuri, iar cele afisate pe siteurile oficiale sunt o mica parte. ce mai are tara asta de vandut? am inceput cu flota, la un leu vaporu (pe vremea cand romanu punea botu usor) si incet incet s-au dat toate. puterea, acum pe ultima suta, bombardeaza cu proiecte de privatizare, poate unul iese (vezi Rosia Montana). e pacat ca se dau pomana pe comisioane de 10% si romanii sunt cei mai saraci din UE! eu am contribuit o viata la asigurarile de sanatate, de banii mei au beneficiat mai mult altii, asa cum era firesc, contribuabili care si ei in tinerete prin sumele retinute pentru sanatate, au sustinut pe altii la randul lor. acum, la sfarsitul carierei, cand se presupune ca ai o varsta la care omul apeleaza din ce in ce mai des la serviciile medicale, cum credeti ca imi convine sa-mi zica privatul, statul sau oricine, fie el presedinte priministru etc.: mai pune de la tine daca vrei sa te faci bine!

domnule draga, va respect opiniile si respect parerile tuturor, dar una peste alta nu e greu de vazut ca noi poporul roman am fost jecmanit de cand ne stim, romanii, turcii, nemtii, ungurii, rusii, comunistii, iar in perioada post-revolutionara ne-au facut "posta" o serie de oameni politici, de la toate partidele, care s-au perindat sau nu  pe la guvernare. ne-a mai ramas doar sanatatea si aia nu-i de fier la un popor sarac.

si ca sa inchei, am sa va spun ca patriot nu e acela care-si vinde tara pe o mana de arginti, desi s-a nascut in ea. Arafat e mai roman decat multi dintre noi!

 


Musafir

#3532

2012-01-12 02:21

Sunt studenta romanca plecata din tara si privesc consternata la deciziile presedintelui nostru.
Oare politicienii acestia nu se gandesc ca sanatatea nu e un lucru care sa depinda de noi? Oare nu-si dau seama ca la un moment dat in viata aceasta ar avea nevoie de un elicopter SMURD care sa "sfideze" moartea ...lor?

Musafir

#3533

2012-01-12 02:30

Unde esti tu Teped Doamne?, ca punand mana pe ei...
Danny3

#3534 Re: Intrebare democratica!

2012-01-12 02:58

#53: Urgente private - Intrebare democratica!

Buna intrebare. Dar trebuia sa privesti emisiunea PRO TV de pe Internet de la ora 20:00 unde domnul Arafat a dat un exemplu. Exista companii multinationale care pot cumpara ambulante si oferi salarii foarte bune medicilor si poate sa mearga pe minus 2-3 ani, timp in care majoritatea medicilor se muta la privat, pe ambulantele acestor companii. Dupa anii acestia SMURD-ul va avea foarte putini oameni, companiile vor avea monopol si vor face ce vor vrea. Ca sa nu mai spun ca vor face rabat la  tratament pentru a face profit.


Musafir

#3535

2012-01-12 03:02

TARA ASTA NE DISTRUGE AM 6 COPII SI MA GANDESC DACA BASESCU VREA PRIVATIZARE ATUNCI EU VOI MURI SIGUR CU FAM PT CA NU IMI PERMIT NICI ACUM SA MERG LA DOCTOR DAPOI DE SE PRIVATIZEAZA E JALE.AR FI MULTE DE ZIS DAR TOT CU ZISUL RAMANEM,ASA CA BAFT PT VOTURI PT SMURD SI D-UL READ ARAFA. BASESCU SI TOTI PARLAMENTARI HU HU SA MOARA CA CEAUSESCU DUMNEZEU SA-L IERTE PACAT CA NU TRIESTE.
Danny3

#3536 Timișoara, unde ești!

2012-01-12 03:14

Timișoreni, vă rog, dați tonul din nou, la fel ca-n '89. Să ieșim și să-i oprim pe acești nemernici care ne distrug țara, care nu se mai satură, care vor să ne ia și dreptul la viață. O să ies în stradă alături de voi. Demisia domnului Arafat a fost cireașa de pe tort pentru mine, mi s-a umplut paharul. Haideți să-i oprim!

Musafir

#3537 Re:

2012-01-12 03:17


Musafir

#3538

2012-01-12 03:21

daca nu ar mai exista smurd mii de vieti ar fi in pericol si nu cred ca doriti sa aveti pe constiinta moartea a mii de oameni cu ajutorul smurdului vietile noastre sunt mai sigure pe zi ce trece daca va doriti ca smurd sa nu mai existe inseamna ca poporul vostru sa aiba o sansa in plus de viata SMURD Fighting!

Musafir

#3539

2012-01-12 04:08

eu sunt una din persoi emuluanele care sufera de pe urma sistemului de sanatate.bonlavilor cardiaci li se refuza dreptul la un control adecvat din cauza costurilor f. ridicate si noi nu avem de unde fura sau excroca pt a face rost de bani

Musafir

#3540

2012-01-12 04:23

Sper din suflet ca societatea civila din Romania sa se trezeasca macar in al 25 lea ceas si sa dovedeasca ca POATE sa se uneasca si sa apere una din putinele- daca nu singura- realizari din sanatate dupa 89. Sper ca de la omul simplu din locurile cele mai departate de orasele mari pana la profesionistii din sanatate din capitala sa fie impreuna. Si mai sper ca toti sa-i forteze pe cei de la putere sa vada ca legile se fac nu pentru a privilegia o mica parte a populatiei ci va trebui sa fie o lege cat mai echilibrata si buna pentru toti romanii.

Musafir

#3541

2012-01-12 04:24

Chiar trebuie sa distrugem ce ne-a mai ramas in picioare?Baselu ar vinde toata tara daca ar putea dar a uitat ca suntem pregatiti sa mai iesim in strada ca in 1989

Musafir

#3542

2012-01-12 05:18

NU desfiintarii SUMURD !
Cecilia

#3543 Re: Intrebare democratica!

2012-01-12 05:44

#53: Urgente private - Intrebare democratica!

Draga mea afacerista bine intentionata,

Problema nu este ca vine o persona particulara sa aduca servicii bine platite din propriul buzunar sa salveze un bolnav pe care nu il poate salva ambulanta sau SMURD (cum adica nu ar fii disponibile?). Daca ai citit legea in forma lansata in dezbatere ai vedea ca marul discordiei nu este ca vine privatul in sanatate sau urgenta ci ca suma de bani alocata urgentei de tip ambulanta, SMURD va impartii acesti banii multi/putini si cu sectorul privat adus prin acesta noua lege a sanatatii. Si ce va face acest privat daca i se va da unda verde? Unde este descris pachetul de servicii si protocoale care vor trebui urmate identic cu Ambulanta sau SMURD? Cine va face ce? Pentru ca nu imi inchipui ca va fii un concurs de masini/ elicoptere CINE AJUNGE PRIMUL odata ce serviciul 112 este apelat? Legea este infantila in acest moment, inconstient sau mai grav scrisa asa intentionat pentru baietii descurcareti ca nu  se precizeaza absolut nimic din toate acestea. Legea practic invita un privat, da sa aduca propriile servicii medicale DAR sa vina sa deconteze in final banii statului!!! Si sa obtina si profit. Stii ce se va intampla daca legea se va adopta in forma actuala? O sa vina oameni ca si tine cu bani - printre ei si romani care traiesc in afara granitelor. Ei vor dori sa se implice in sistemul privat romanesc de sanatate pentru ca in cel european sau american nu exista asa ceva. Un privat care sa aibe acces la banii tuturor romanilor ca vor ca nu vor.  In tarile cu un sistem de sanatate echilibrat serviciile private vin cu bani si servicii proprii iar daca pacientul doreste sa aibe o asemenea asigurare plateste in final din banii lui proprii nu ai tuturor. Nimeni nu este obligat sa platesca un privat daca nu doreste iar statul cu atat mai putin! Iti spun asta ca un mesaj personal si ca si medic care a lucrat la Urgenta Floreasca acum 10 ani inainte de a pleca in US.

PS: Si apropo in tarile cizilizate nu se aduc echo sau lab de analize de sange la DOMICILUI din motive de siguranta pacientului! Interesanta idee insa. Cred ca minunatii nostrii romani pensionari sigur vor putea plati asa ceva.

Cu stima,

Musafir# 3540

 


Musafir

#3544

2012-01-12 05:53

In tara aceasta tot ce este bun se preia de profitori si fac din acesta ceva nefunctional. Mai este ceva functional in tara aceasta?

Musafir

#3545

2012-01-12 06:08

asa gandeste basescu ca va reduce cheltuiala cu salariile si pensiile........lasand poporul roman sa moara

Musafir

#3546

2012-01-12 06:10

turbez de furie numai cand il vad pe basescu cum rade fericit in toate conferintele de presa.........chiar ii face placere sa ne chinuie

Musafir

#3547

2012-01-12 06:11

Regret plecarea dr. Arafat dar il felicit pentru verticalitate,daca ar fi mai multi ca el poate s-ar indrepta ceva in tara asta.

Musafir

#3548

2012-01-12 06:23

Spun de trei ori NU,NU,NU,acest NU de trei ori,este simbolul, TATAL,FIUL SI DUHUL SFANT,Doamne ajutane,ajuta pe toti Romanii.Ne-a mai ramas speranta la TATAL NOSTRU.

Musafir

#3549

2012-01-12 06:27

Sunt putine lucruri pe care nu a apucat sa le distruga Basescu, deci nu va mirati ca se grabeste cu aceasta lege a sanatatii.

Musafir

#3550

2012-01-12 06:30

SMURD-singurul care funnctioneaza bine in aceasta tara.