Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!


Musafir

#1751

2012-01-09 10:53

Nu sunt de acord cu privatizarea sistemului de sanatate. Oricum platesc lunar o suma mare pentru fondul de sanatate, nu vad nici un rost sa mai platesc in plus o alta suma pentru acelasi lucru. Se poate pune ordine in sistemul de sanatate si fara a fi privatizat, prin pedepsirea celor care l-au devalizat, dar intersesele marilor firme de asigurari de a prelua si gestiona cotizatiile noastre sunt uriase, astfel ca au facut presiuni pe toate caile asupra politicienilor pentru a adopta aceasta lege. Lege care nu va fi in nici un caz in interesul romanilor, ci in interesul firmelor de asigurari de sanatate.
Nu sunt de acord nici cu introducerea SMURD-urilor private, sunt sigur ca vor reusi sa obtina, prin coruperea decidentilor, finantari superioare celor obtinute de SMURD-ul de stat, lucru care va duce la disparitia acestuia. Pana la urma, trebuie cu totii sa intelegem ca singurul obiectiv al privatului este PROFITUL, salvarea vietilor "clientilor" venind pe locul al doilea. Nu am nimic cu firmele private in general, dar sunt domenii in care statul trebuie sa pastreze controlul, iar unul din acestea este SISTEMUL DE SANATATE !

Musafir

#1752

2012-01-09 10:53

Parca nu mai e nimic de spus. Poate de pus speranta ca acest demers sa aiba rezultatul dorit.
wolferin0

#1753 Re: confuzie

2012-01-09 11:01

#16: Adriana - confuzie

Chiar este in beneficiul pacientilor?

Chiar nu ati urmarit discutiile referitoare la aceasta problema?

Chiar nu stiti cum se distribuie fondurile de catre guvernul Romaniei?

Chiar nu stiti....?

Oare, care este scopul urmarit  de dumneavoastra cu aceasta intrebare?

Chiar nu stiu, decat daca .....


Musafir

#1754

2012-01-09 11:02

Nu mai avem cuvinte pentru tot ce se intampla in tara asta.

Musafir

#1755

2012-01-09 11:04

Stau si ma intreb:de ce trebuie oprit ceea ce a inceput sa mearga bine,dupa o munca de ani de zile a doctorului Arafat? Pe cine avantajeaza acest lucru? Ce SMECHERI din gasca de la guvernare?

Musafir

#1756

2012-01-09 11:15

De ce ,in Romania, tot ce este bun si functioneaza bine trebuie desfiintat ?
ME

#1757

2012-01-09 11:28

CATE VIETI A SALVAT S.M.U.R.D? MULTE!
CATE VIETI AU DISTRUS "PETREUSII" ASTIA DOI ? MULTE!
AVEM NEVOIE DE S.U.R.D.
A FOST NEVOIE DE UN STRAIN SA VINA SA FACA CEVA BUN IN TARA ASTA SI ACUMA IN LOC SAL AJUTAM NOI IL DITRUGEM

Musafir

#1758

2012-01-09 11:38

SMURD - ceea ce a facut dl. Raed Arafat nu a facut nimeni pt. Romania. Astia nu au sa iti dea un algocalmin in spital, au bani sa te salveze dintr-un accident sau orice alta problema medicala?
Vai vai unde am ajung....

Musafir

#1759

2012-01-09 11:42

Strigator la cer , ne i-au si dreptul la sanatate .In Romania totu e posibil ,e tara lor...!!!

Musafir

#1760

2012-01-09 11:47

Sistemul sanitar are de castigat avand alaturi oameni din echipa SMURD.Au salvat multe vieti si cred ca existand vor continua sa o faca.

Musafir

#1761

2012-01-09 11:52

Smurd este o institutie f bine pusa la punct si cu personal super calificat si de aceea nu inteleg desfiintarea ei.

Musafir

#1762

2012-01-09 11:54

Este obligatia statului prin Constitutie sa-si protejeze cetatenii contribuabili si nu sa-i jecmaneasca;notiunea de privatizare a devenit sinonima cu hotia la drumul mare.Sanatatea si SMURD-ul trebuie sa ramana sub autoritatea statului !!!
EMIL

Musafir

#1763

2012-01-09 11:55

Domnule presedinte, lasati-ne sa traim, sa fim salvati de SMURD. Dupa ce a trebuit sa vina un strain sa puna pe picioare acest lucru minunat de salvare de vieti omenesti, tu si numai tu vrei sa distrugi acest SMURD. Eu donez 2% sa se dezvolte acest serviciu de urgenta sa fie competitiv cu tarile din Europa si dumneata ce faci? Domnule nu-ti mai place in Romania pleaca pana nu mai e prea tarziu pentru tine.

Musafir

#1764

2012-01-09 12:01

probabil se vrea selectia naturala, sa murim toti

Musafir

#1765

2012-01-09 12:01

Fereste-ne Doame de prostii ce au functii de conducere!
ungurianu

#1766 lasa-ti SMURDUL in pace

2012-01-09 12:05

in spitale daca ajungi cu cancer neoperabil ,nu ti se da nimic ti se spune ca doar si asa mori asta mi s a spus la oncologie Cluj,am fost trimisa acasa fara sa mi se dea nimic si inca NU ERAU METASTAZE DOAR CA ERA INTR- UN LOC VASCULARIZAT NEOPERABIL,PINA SI BIOPSIA AU GRESIT -O ,ESTE CUMPLIT SA FI BOLNAV IN ROMANIA

Musafir

#1767

2012-01-09 12:12

Smurd-ul este singurul lucru bun care a fost posiil in Romania in ultimii ani. De ce sa-l desfiintam?

Musafir

#1768

2012-01-09 12:16

Este absurd sa schimbi ceva ce functioneaza corect.
andreea

#1769 SMURD

2012-01-09 12:16

Cei 2% i-am directionat in ultimii ani catre SMURD si asta pentru ca am incredere in acest serviciu si nutresc o mare admiratie pentru toti cei care salveaza vieti . Poate sunt subiectiva ...acum 17 ani mi-am inceput cariera ca asistent medical al Serviciului de ambulanta Bucuresti. Acolo , sa fi eficient inseamna sa salvezi vieti...cu orice costuri . Aceasta este o meserie care naste eroi !
Doriti sa privatizati eroismul ?!!!?

Musafir

#1770

2012-01-09 12:19

Cred ca ceea ce este bun trebuie pastrat.

Musafir

#1771

2012-01-09 12:21

Un strain a facut pentru Romania ce nu au facut zeci de guvernanti in 20 de ani! De la o singura ambulanta a facut un sistem national efcicient! Asta cred ca a deranjat, deh cu cat suntem mai putini, cu atat conu Base va fi mai multumit!

Musafir

#1772

2012-01-09 12:22

Este absurd sa castige licitatia cel care ofera pretul cel mai mic. In acest mod nu se stimuleaza performanta si in nici un caz nu o sa fie servicii de calitate. O sa avem un sistem medical de urgenta foarte prost, cu oameni slab pregatiti.


Musafir

#1773

2012-01-09 12:23

In 2006 am avut un groaznic accident de masina impreuna cu mama, sotia si nepotul cel mic.Faptul ca suntem sanatosi toti patru il datoram SMURD TARGU-Mures.Nu pot lauda destul abnegatia si profesionalismul lor. Le multumesc si pe aceasta cale!

Musafir

#1774

2012-01-09 12:26

Domnului Boc: Stimate domnule Premier,
La decesul tatalui dvs., ati facut public o declaratie :"Aveti grija de parintii dvs., este cel mai important lucru pe care trebuie sa-l faceti" (redat din memorie, poate nu este chiar mot-a-mot). Cum sa avem grija de parintii nostri bolnavi, epuizati de atatea greutati, saraciti de reforme tampite si condusi de oameni care nu au grija de poporul lor???? Cum??? Reformele din ultimul timp ne-au facut si mai saraci, si mai umili. Suntem un popor de oameni tristi, de oameni care va urasc, pe voi - guvernanti, politicieni, oameni cu putere, care va ganditi doar la binele vostru personal si la odraslele voastre.
Cora

#1775 NU...

2012-01-09 12:40

Dupa ce au distrus aproape tot in tara asta,au tabarat si asupra sistemului sanitar. Au inceput cu spitalele, iar, culmea culmilor, acum vreau sa desfiinteze si aceasta minunata realizare a Dr.Raed Arafat, la nivelul intregii tari,cu sprijinul colaboratorilor sai si a populatiei, SMURD-ul, luminita sperantei tuturor suferinzilor acestei tari.
Sper din tot sufletul, ca prezenta petitie sa aiba efectul scontat.
Si, mai sper ca demolatorii Romaniei sa-si paraseasca urgent confortabilele fotolii , lasand loc celor care cat de cat, mai gandesc si la soarta celor care i-au votat.