Nu mai dorim încă un an de şcoală online! "Pandemia a provocat cea mai distructivă perturbare a educației din istorie"

Nu mai dorim încă un an de şcoală online! "Pandemia a provocat cea mai distructivă perturbare a educației din istorie" / Anunțuri / Solicitare audienţă Ministerul Educaţiei / Comentarii


Musafir

#1

2021-10-28 09:54

Speram sa terminam cu bataia asta de joc!

Musafir

#2

2021-10-28 09:55

Sa va ajute Cel de Sus!

Musafir

#3

2021-10-28 09:55

Speram sa terminam cu bataia asta de joc!

Musafir

#4

2021-10-28 09:58

Cum vă putem ajuta îi nu acest demers? Vă susținem 1000/100!!!
Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#5 Re:

2021-10-28 10:10

#4: -  

 Nici nu stiu sa va raspund cum ma puteti ajuta. Astept idei de la dvs. Orice idee este binevenita. Eu, cand vad cum se pune problema, cat de mult se prelungeste toata agonia aceasta cu online-ul si ca situatia se schimba de la o zi la alta (cand credem ca s-a rezolvat situatia oarecum favorabil - cum a fost cu renuntarea la incidenta de 6 la mie -, cum apare altceva nefavorabil), va spun sincer, imi vine sa renunt. Nu mai am resurse. Vedem si cu audienta aceasta ce mai e.

Ionela Gavril

V

#6

2021-10-28 10:18

Da, asa este, scolile din Bucuresti s-au inchis abuziv. Au facut sondaje in randul parintilor, nereprezentative, al caror rezultat nu a fost comunicat, si s-a inchis scoala pe motiv ca "majoritatea" parintilor cere. Profesorii invoca frica. Directorii se derobeaza de raspundere. Inchid ca e mai comod.

Criteriile de inchidere sunt de asemenea exagerate, se inchide o clasa pt 1 elev care uneori nici nu a apucat sa intre in contact cu colegii deci sa ii fi infectat. Scolile refuza sa cheme elevii pt testare dupa o saptamana si tin clasa 2 sapt online oricum, dupa care argumenteaza ca parintii au refuzat testarea. (Si nu e clar de ce contactii directi nu pot reveni cu testare dupa 1 saptamana?) Refuza sa organizeze ore fizice cu elevii vaccinati care nu trebuie sa stea izolati si ii tin pe toti online ca e mai comod (chiar si acolo une majoritatea elevilor din clasa sunt vaccinati!). Vorbesc din experienta

Si asa mai departe.

Sustin demersul dvs si va urez succes

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#7 Re:

2021-10-28 10:26

#6: V -  

 Asa este, ceea ce expuneti reprezinta detalii din Ordinul comun care, intr-adevar, ridica si ele probleme. Cred ca asa s-a intamplat la unele scoli, ca s-a pretins ca parintii au refuzat testarea sau ca s-au facut sondaje nereprezentative. Au descentralizat decizia privind inchiderea/deschiderea scolilor, scolile fac ce vor. De obicei, fara transparenta.

Voi sustine, la audienta, daca va fi vreo audienta, si acel criteriu cu inchiderea clasei la un caz de infectare. As zice ca de bun simt e sa testeze si, care e negativ sa continue fizic, care e pozitiv, in online.

Ionela Gavril


Musafir

#8

2021-10-28 11:34

Sincer, nu stiu cine va dreptul sa va erijati in purtatorul de cuvant al parintilor.

Petitiile sunt semnate de aproximativ 20000 de parinti. Se estimeaza ca in anul scolar 2021-2022 sunt aproximativ 2,9 milioane de elevi.

Cum ar fi ca fiecatre parinte sa ceara audienta si propuna ceea ce i se potriveste lui?


Musafir

#9

2021-10-28 11:37

Scolile trebuie sa ramana in online la o incidenta de peste 3 la mie!!!

Sau prezenta fizica in cazul in care parintii, profesorii si elevii mai mari de 12 ani sunt vaccinati!

De ce nu propuneti aceste variante?

 


Musafir

#10 Re:

2021-10-28 14:26

#8: -  

Nu puteti impiedica sa fac ce demersuri consider ca sunt necesare. Cei care au semnat petitia sunt de acord. 

Faptul ca dvs alegeti sa nu cereti audienta (pt ca va este favorabila situatia actuala) nu inseamna ca alte persoane sau grupuri de persoane trebuie sa va urmeze exemplul.

 

Ionela Gavril

#11 Re:

2021-10-28 14:29

#9: -  

 Nu propun varianta online, pt ca nu sunt de acord cu online-ul, dupa cum spune si petitia de fata. Propuneti dvs variantele dvs!


Musafir

#12

2021-10-30 06:01

Bună ziua!Susținem petiția,deoarece şcolile sunt mai sigure din punct de vedere sanitar.Sunt organizate,respecta reguli si cazurile de COVID multe nu sunt in şcoli.În timp ce şcolile sunt închise,copiii cu părinți vaccinați sunt in mall.Acolo este pericolul,in spațiile aglomerate.Mulțumim!



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...