Bucovina Rock Castle e a noastra, nu a bisericii!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Bucovina Rock Castle e a noastra, nu a bisericii!


Musafir

#76

2016-08-31 15:56

Deoarece suntem stat laic.

Musafir

#77

2016-08-31 16:12

Nu mor caii can vor popii.

Musafir

#78

2016-08-31 16:38

Pentru ca nu doresc desfintarea festivalului.. pentru ca festivalul este in mare parte sustinut de participanti si sponsorizar, de la bugetul local sau bugetul de stat doar un procent de 0-5 % se acorda festivalului.. si in nici un caz nui platit din banii publici cum spun unele asociatii.. celor din asociatia respectiva hai mai twix ca pute... pt acest procent nici nu aveti dreptul la vreo opinie.

Musafir

#79

2016-08-31 17:00

Sint sigur ca fiecare om e capabil sa se autocenzureze.Nu avem nevoie de o cenzura impusa.Cu alte cuvinte cui ii plce bine,cui nu,nu.In rest e tiranie

Musafir

#80

2016-08-31 17:01

VREAU SPITALE, NU CATEDRALE !

Musafir

#81

2016-08-31 17:02

biserica nu are nici un drept să îngrădească libertatea de exprimare,nu are niciun drept să se amestece în activităţile culturale care nu au caracter religios.
Remember Love

#82 Live & Love & Laugh

2016-08-31 17:04

Multi oameni rai sunt printre voi.... Cand o sa constientizati ca exista o pace interioara, a sufletului? Nu va mai luati de Dumnezeu, nu El e vinovat! Vorbiti cu cel care nu a fost de acord cu concertul ! Daca puneti in aceesi oala fețele Bisericii si religia Crestin-Ortodoxă sunteți doar niste spalați pe creier.


Musafir

#83

2016-08-31 17:42

De fapt Biserica vrea banii de pe BRC pentru Catedrală, claaar. :))

Mă amuză toată situaţia asta. Chiar atât de încuiaţi la minte sunt unii? Înţelegem că aveţi o problemă cu noi, dar deşi noi avem o problemă cu voi nu vă închidem bisericile, nu?


Musafir

#84

2016-08-31 18:17

BOR ar trebui să se cenzureze pe sine. De unde pretențiile de a autoriza sau nu artiști? Au distrus acel mural de la Piața Sf. Gheorghe din București. Ne-au spus că la Colectiv au murit niște sataniști. Ne spun acum ce muzică e acceptabilă la un festival rock. Ce urmează? Se așteaptă să ne ținem gura? No way. Rock this country!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-08-31 19:37



Musafir

#86

2016-08-31 19:44

Biserica nu trebuie sa ia atitudine împotriva liberei exprimări culturale. Nu suntem în feudalism. Suntem multi și dintre cei fără creierele spălate.

Musafir

#87

2016-08-31 19:49

Desii nu ajung eu la voi sa ne distram cu totii , sunt satula de Nea BOR ăsta care se crede asa important incat sa decida pentru oameni dar in schimb nu da nimic ba chiar mai mult sunt o uniune de cersetori milogi cu aur pe tot trupul.... sper sa simta si ei ce au simtit fratii si surorile nostri arsi in cluburi sau infectati in spitale care nu au avut armuri de aur pe ei . Jos cu Bor


Musafir

#88

2016-08-31 20:07

Fratilor. Eu iubesc rockul. Metalul de asemenea. Sunt la seminar. Cred in Dumnezeu. Dar totusi, ce s-a intamplat cu aceasta trupa nu mi se pare ceva normal. De cand biserica are treaba cu trupele de acest gen? Eu invat la liceu lucruri gen " sa nu judecam oamenii, sa nu judecam ce fac ei caci nu este treaba noastra". Iar acum, biserica nu e de acord cu un gen de muzica. Uf.... Usor usorse duce de rapa tot. Am semnat petitia aceasta deoarece nu vreau ca una din trupele mele preferate sa nu mai urce pe scena din cauza bisericii. Nu e corect. Atat am avut de zis....

Musafir

#89 Re:

2016-08-31 20:21

#65: -  

 Nu-ti fă griji că nu au făcut asta sa câștige bani


Musafir

#90

2016-08-31 20:29

Biserica nu ar trebui sa ajunga sa decida asupra evenimentelor artistice din Romania.

Musafir

#91

2016-08-31 20:32

1 : Sataniștii sunt oameni!
2: si ce daca ? E democrație nu ?
3:daca exista D-zeu, acesta iubește toti oamenii in mod egal !
4: creștinii sunt multi, dar nu inseamna ca au si dreptate, mai sunt câteva mii de religii, aceia de ce nu au dreptate ? Biserica sa înceapă si ea sa fie mai pământeană sa plătească taxe impozite ... Nu sa vina cu botezul cu forța .
5. suntem in anul 2016, terminați cu ura asta, ura fata de orice creează probleme umanitatii.

Musafir

#92 Re:

2016-08-31 20:48

#2: -  

 Eu cred ca fiecare are dreptul sa aleaga ce sa asculte si daca nu cunosti acel tip de muzca nu are rost sa comentezi. Macar acea muzica nu transmite mesajul mizerabil pe care il transmit manelele ascultate de tine


Musafir

#93 Re:

2016-08-31 20:49

#2: -  

 Este doar parerea ta si (prin coincidenta sau nu) e de 2 bani. Satanisti nu prea exista pe la noi si daca sunt, stai chill ca nu muzica i-a "convertit", despre multe din simboluri sunt convins ca nu stii nimic(also.. poti da exemple?), drogati sunt peste tot si culmea, la concerte de genul sunt chiar putini si nu baga mezerii nasoale (ia mergi tu la bubuiala electronica sa vezi ce de pastilati sunt) iar despre fufe.. iar.. peste tot. 
Oricum, pare ca esti doar un mic frustrat. Asta e viata boss, nu are nimeni nevoie de aprobarea ta. Dar nici macar nu vorbim despre asta. Daca va strangeti x oameni si convingeti primaria sa anuleze concertul, bravo voua, asta e. In schimb, cand e nevoie sa vina popa sa-si dea aprobarea avem o problema grava. Despre asta e vorba.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-08-31 20:57



Musafir

#95

2016-08-31 21:00

Ba Gigicule! Ti-am zis ma ca-i popa! Da' tu ca-i batman, batman!

Musafir

#96

2016-08-31 22:22

Locuiesc şi muncesc in Marea Britanie. Am semnat aceasta petitie din solidaritate fata de metalistii suceveni! \m/

Musafir

#97

2016-08-31 22:33

Nu cred ca va ajuta aceasta petitie.
Mai bine propuneti pentru anul viitor o formatie care stiti ca nu este agreeata de BOR. Cereti raspunsul scris si motivat din partea primariei pentru decizia lor si apoi ii dati in judecata.
Nu se rezolva nimic cu petitii, dar puteti obliga primaria sa respecte legea !

Musafir

#98

2016-08-31 22:51

Atata timp cat organizatorii festivalului nu au putere de deczie in ce poate canta preotul in biserica, nu vad de ce BOR ar avea putere de decizie in ce trupe vor participa la festival.

Musafir

#99 Chestii

2016-08-31 23:32

Bă , nu suntem genu' ala de oameni neintelegatori , sa spui "Ba sunt batuti in cap da-le pace" nu . Se poate vorbi si cu frumosul cu noi , doar ca nu prea ne mai convine chestia asta , de cand a ajuns biserica sa se bage in festivale ? Din moment ce voi aveti catedralele voastre lasati-ne pe noi in pace . Plus ca daca chiar esti credincios te rogi oriunde , Dumnezeu nu tine cont ca te rog acasa sau intr-o biserica poleita cu aur . Deci hai sa fim seriosi acum . Mi se pare o prostie . Lasati tinereii in pace !


Musafir

#100 Re:

2016-09-01 00:58

#64: Teodora -  

 BOR nu a facut asta din respect pentru stramosii nostri, care nu au murit in acea locatie oricum. Studiaza putina istorie si ai sa vezi ca nici o lupta nu s-a purtat la portile cetatii Sucevii. Ca fapt divers. Si toate luptele de pe teritoriul Moldovei nu au fost purtate in numele oricarei religii. Daca asa ar fi fost cazul, in ziua de azi, toata Moldova ar fi fost musulmana, avand in vedere cata vreme am fost sub "ocupatie" otomana. Inainte sa faci anumite afirmatii, asigura-te ca ai anumite cunostinte :). Ca fapt divers, otomanii au controlat Moldova vreo 400 de ani. Daca ei doreau, toate bisericile dispareau sau erau facute moschei.