Bucovina Rock Castle e a noastra, nu a bisericii!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Bucovina Rock Castle e a noastra, nu a bisericii!


Musafir

#1

2016-08-30 21:24

Suntem o ţară laică, BOR-ul să stea la el acasa
... pardon, în Casa Domnului...

Musafir

#2

2016-08-30 21:50

aia nu-i muzica, sunt doar urlete in microfon si cateva simboluri de satanisti wannabe. sa se desfiinteze festivalul asta cu toti drogatii si toate fufele

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-08-30 21:54



Musafir

#4

2016-08-30 22:08

Nici o persoana, organiztie religioasa sau ONG nu are dreptul sa limiteze, conditioneze sau interzica exercitarea drepturilor si libetatilor omului si cetateanului, statuate si garantate de CONSTITUTIA ROMANIEI !
Luciferianul

#5 Parerea mea

2016-08-30 22:10

Long live satanism, long live Dark Funeral! Ave Satanas!

Bararu Alexandru
Musafir

#6 Re:

2016-08-30 22:13

#2: -  

 Şi ce-ai zis matale e foarte matur? Nu, sunteţi alt îndoctrinat jignitor ce duce lipsă de bun simţ. Nu vă băgaţi unde nu vă fierbe oala. De fapt, nu vă băgaţi în seamă pentru atenţie. 
Şi mai luaţi o pastilă de bun simţ. Pentru că persoanele care vin la acest festival sunt persoane cu educaţie. Nu drogaţi şi în special nu prost crescuţi ca dumneavoastră. Goodbye.
P.s: Dumnevoastră încălcaţi din start o regulă religioasă. ''Să nu fii desfrânat''. Dumnevoastră vă consideraţi un exemplu de om educat? Nici măcar nu vă respectaţi religia. Din start dumnevoastră ar trebui să vă ţineţi porcăriile în cap, nu să le scuipaţi pe alţii.


Musafir

#7

2016-08-30 22:13

din punctul meu de vedere biserica nu ar trebui sa se amestece in asta, festivalul nu e sustiut intr.o biserica pentru a avea preotii dreptul de a spune cine sa cante si cine nu la festival
Vadim Tudor

#8 Re:

2016-08-30 22:14

#2: -  

 Nu inteleg de ce esti asa indignat, stimabile. Multa lume merge sa asculte muzica, sa bea o bere si sa se simta bine. Nu e nimic religios in treaba asta. Care e problema? Crezi ca daca vine o formatie gen Dark Funeral, automat ne transformam toti in satanisti? Probabil asa gandesc si reprezentantii bisericii (toti suntem usor de manipulat) - tot prostu tre sa mearga sa plateasca cotizatia la BOR ca sa isi poata cumpara baietii in negru mertzane si vile. E doar muzica si nimic mai mult. Ia-ti pastilele si vezi-ti de conspiratiile tale cu reptilieni, CIA etc...

D

#9 ...

2016-08-30 22:16

Nu este nimeni obligat să participe la acest festival. Cu ce vă încurcă pe voi, cei care aveți o părere negativă, acest festival la care nici măcar nu luați parte? 


Musafir

#10

2016-08-30 22:33

Am semnat aceasta petitie pentru libertate de exprimare intr-un grup minoritar (din pacate)

Musafir

#11

2016-08-30 22:44

Macar aveti decenta si bunul simt sa nu va bateti joc de petitia asta cu chestii de prost gust! Nu va intereseaza, nu semnati si punct..mai ales cand sunteti si agramati! Petitia asta este pentru festival pentru care daca trebuie rupem cu dintii ca sa se desfasoare in toti anii de acum inainte! Avem dreptul sa luam ce e al nostru! 


Musafir

#12

2016-08-30 22:48

si tu ala de scrii " ma cac pe voi  roacari" ei bine nu.ti putem spune decat acelasi lucru! Have a nice night! Satan will visit you! 

E
Musafir

#13

2016-08-30 23:02

Libertatea de exprimare nu trebuie ingradita sub nici o forma. In special de catre oameni ce cred in basme biblice care nu sunt altceva decat niste porcarii pe care le interpreteaza dupa pofta inimii. Oricum nu au nici o putere fiindca furia prostului mereu zbiara fara argumente si mai ales fara educatie. Jos B.O.R. cu toti pupatorii lor de moaste.


Musafir

#14

2016-08-30 23:03

Bucovina Rock Castle e a noastra, nu a bisericii!
Johnny

#15 CONSTITUȚIA ROMÂNIEI

2016-08-30 23:11

Am să las asta aici (a se citi cu voce tare):

”Art. 29 din Constituția României: (1) Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale.
Art. 30. (1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisă.”

Peace and love!


Musafir

#16 Re: CONSTITUȚIA ROMÂNIEI

2016-08-30 23:20


Musafir

#17

2016-08-30 23:23

Daca tot avem o Constitutie , de ce nu o respectam ?Cine se crede Biserica sa imi spuna ce sa gandesc si sa ascult?  Imi poate da un sfat , dar nu sa-mi interzica .


Musafir

#18

2016-08-30 23:34

Biserica crede ca poate sa controleze tot poporul,daca Dumnezeu ne da libertate sa facem ce vrem de ce suntem etichetati in functie de rang? Cand defapt suntem toti egali?! Desi B.O.R-ul,nu este de acord cu unele trupe care vin la festival nu a trebui sa ii deranjeze ,deoarece noi ajungem in Iad(daca ar exista) si nu ei.

Musafir

#19

2016-08-31 03:20

They can't stop us let them try,
For heavy metal we will

Musafir

#20

2016-08-31 05:14

Pentru că în Europa, în mileniul III, această dezbatere nu ar fi trebuit să existe. Colportorii ei trebuie ajutați să iasă din bezna medievală sau, dacă refuză, să fie ei marginalizați, nu o manifestare a bucuriei de a fi cît se poate de firească, așa cum e un festival de muzică.

Musafir

#21

2016-08-31 05:17

Am semnat petiția deoarece consider că e INADMISIBIL ca cineva să încalce dreptul la libera exprimare, într-un stat a cărui Constituție garantează acest drept. Bucovina Rock Castle este o manifestare cultural-artistică foarte bine primită de tinerii (și nu numai) din toată țara. Suceveancă prin născare, m-am bucurat nespus în momentul în care a luat naștere acest festival și am făcut tot posibilul pentru promovarea lui. Am văzut cum crește de la an la an și am descoperit că oameni din toată țara au început să vină la Suceava pentru a participa la BRC. De aceea mi se pare cel puțin bizar faptul că membrii Consiliului Județean au decis să le pună bețe în roate celor care se străduiesc să organizeze an de an un festival care aduce orașului beneficii de ordin cultural, economic și turistic. In plus, România este un stat laic, așa că nu pot pricepe în ce calitate își permit fețele bisericești să pretindă cenzurarea unui eveniment artistic. Domnilor, în caz c-ați uitat, vă reamintim noi, publicul Bucovina Rock Castle: România trăiește în anul de grație 2016, nu în Evul Mediu întunecat!

Musafir

#22

2016-08-31 05:22

Am semnat aceasta petitie pentru ca Bucovina Rock Castle este locul in care putem sa fim exact cum suntem fara ca cineva sa se uite ciudat la noi...Si Bucovina Rock e locul unde chiar putem asculta muzica buna...Daca altora nu le place acest gen de muzica atunci nu inseamna ca trebuie sa il interzică cineva si sa ni.l ia...

 

ale
Musafir

#23

2016-08-31 05:29

Nu inteleg, daca ei cred ca prin interzicerea "Bucovina Rock Castle" Noi nu vom mai asculta Rock? Daca ei sunt de parerea asta se înseală rau....sincer ar trebui sa nu se mai bage si sa ne lase sa ne bucurăm de ceea ce ne place si sa nu se mai bage!!!


Musafir

#24

2016-08-31 05:35

Avem dreptul sa nu alegem Evul Mediu.

Musafir

#25

2016-08-31 06:49

Nu mi se pare normal ca in acest secol Biserica sa mai impuna regulile ei. Unele sunt arhaice, altele sunt inventate ad-hoc. Separarea Bisericii de Stat este din ce in ce mai indepartata din orice punct de vedere. Iar impunerea de reguli la un festival ROCK din partea BISERICII mi se pare aberatia aberatiilor. Nu creati acest precedent. Acum o formatie care nu le place. Pe viitor toate. Si mai incolo reguli de imbracaminte. Si incet-incet devenim ca alta religie mult-hulita in ultimii ani. ASTA DORITI, STIMABILILOR?