Legea pentru alăptatul în public

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Legea pentru alăptatul în public


Musafir

#226

2016-07-18 11:46

Consider ca procesul de alaptatare nu trebuie privit ca pe un aspect jignitor la adresa celor din jur ci dimpotriva, este un act sublim de dragoste si o legatura cum nu se poate crea decat intre o mama si puiul ei.Copiii sunt o binecuvantare de la Dumnezeu, iar alaptatul este un lucru cat se poate de natural.

Musafir

#227

2016-07-18 14:47

Ma intristeaza si ma socheaza de-a dreptul cata rautate exista in tara asta. Reactia unora la acest proces natural si minunat este doar una dintre dovezi...

Musafir

#228

2016-07-18 16:07

Pentru ca am avut si eu copii mici in urma cu 34-28 ani si am vazut cum sotia mea trebuia sa-i alapteze in public in diferite situatii (in gari, autogari, parcuri,etc). Pentru ca alaptatul unui bebelus este cel mai firesc lucru din lume si este singura ratiune necontestabila in nicio imprejurare a expunerii in public a sanului femeii-mama. Daca nu ar fi persoane cu limitari in gandire nu ar fi nevoie de o asemenea lege. Dar realitatea, din pacate, o impune.

Musafir

#229 Re: Re:

2016-07-18 16:59

#204: - Re:  

 Da când stau bagaboantele cu tatele afară e frumos. Atunci le place  bosorogilor care comentează când văd o mama ca alăptează 


Musafir

#230

2016-07-18 17:59

Susțin petiția ca mamă și viitoare din nou mămică

Musafir

#231

2016-07-18 19:42

Pentru ca e o initiativa normala intr-o lume anormala.

Musafir

#232

2016-07-18 20:26

Este cel mai firesc lucru pe lume sa-ti hranesti copilul.

Musafir

#233

2016-07-18 20:57

Pentru ca alăptatul in public este normalitate. Avem nevoie sa fim normali. Intr-adevar, o mama care trebuie sa isi hrănească puiul stie cel mai bine despre ce e vorba. Cine spune ca e urat, dizgrațios, obscen etc...are toate lucrurile astea in cap in felul asta. Este o perceptie. O perceptie limitata, lipsita de simt... Haideti sa privim din perspectiva bebelusului si a nevoilor sale sau sa avem încredere in mame, ca fac ce e mai bine pt bebelusii lor.

Musafir

#234

2016-07-19 05:59

Pt ca si eu alaptez in public, mi se pare un drept elementar al copilului sa fie hranit atunci cand ii este foame.

Musafir

#235

2016-07-19 07:27

Pentru ca trebuiesc încurajate toate mămicile care alăptează, sunt puține la număr și nu au nici un sprijin și în plus mai sunt și batjocorite în public.

Musafir

#236

2016-07-19 07:43

Eu sunt o mămica cu trei ingerasii,pe fetita am alaptat-o un an si trei luni,pe baietel un an si doua luni si acum am un baietel de o luna,sper sa il pot alapta si pe el cel putin un an.Vreau sa il pot alapta pe bebe acolo unde ii se face foame,nu e normal ca el sa plângă de foame pt ca unii cred ca e indecent,sunt oameni fara suflet cei care gandesc asa.

Musafir

#237

2016-07-19 09:16

O initiarica buna. Bravo!

Musafir

#238

2016-07-19 09:24

Si eu am un bebeluș pe care îl alăptez. Nu am întâmpinat niciodată probleme în sensul ăsta, dar stiu mămici care au avut . Sper ca această petiție să se finalizeze cu un răspuns favorabil.

Musafir

#239

2016-07-19 12:30

Si bebelusii au dreptul sa manance in public, nu doar adultii. Alaptatul este natural, lasat de Dumnezeu, ca sa nu mai spunem extrem de benefic pentru copii! E uimitor ca este nevoie de clarificari pe aceasta tema. Dar barbatii care urineaza pe strada in vazul tuturor nu deranjeaza? Sau indecenta celor care se iubesc liberi fara nici o limita a bunului simt? Sau domnisoarele mai mult dezbracate decat imbracate? Sa ne regasim reperele oameni buni!

Musafir

#240

2016-07-19 13:26

Waw super..mă bucur pentru copii, e dreptul lor!!<3 <3 <3

#26

#241

2016-07-19 15:15

Mai oameni buni...Eu  nu pricep ce aveti domne cu alaptatul in public? Acum nu spune nimeni ca trebuie sa iti ridici poalele in cap si sa iti hrăneste copilul,asa fara niciun pic de jena,insa se poate realiza acest lucru cu mult bun simt,asta depinde si de mămica daca are sau nu ! Bine ca de toate fufele care umblă dezbracate nu comentati ,dar de un pui care trebuie hrănit sariti ca si arsi! Sa nu credeti ca noi ne simtim confortabil cand vrem sa alaptam si se uita unii si altii ca "vita  la poarta noua"...Poate ne mai civilizat si noi între timp!


Musafir

#242 Miha

2016-07-19 16:48

#75: - Re: Re:  

 Da, acei sâni sunt mai vrumosi din punctul lor de vedere, dar nha dacă atâta le duce capul.....  si eu am alăptat și alăptez în continuare în public dacă nu am un loc special amenajat în locul în care ma aflu. Nu e o rușine sa alăptat în public, e un lucru normal și firesc, la fel ca și mamiferele din întreg pământul asta. Nici o mama nu cred ca a mers cu sânul pe afara sute de metri, durează doar câteva secunde din momentul în care scoți sânul din sutien și îl oferi celui mic. Deci nota 1 celor care se opune sau au ceva de comentat celor ce alăptează în public!!!


Musafir

#243

2016-07-19 18:39

Noi daca mancam in public atunci un bebelus nevinovat de ce nu ar avea voie???

Musafir

#244

2016-07-19 18:48

Consider un lucru firesc sa nu mananci cu esarfa sau patura pe cap.

Musafir

#245

2016-07-19 22:54

E normal ca mamele sa alapteze, e nevoie sa ne aducem aminte ca asta e principala sursa de hrana si confort a copiilor si e normal ca asta sa faca parte din cotidian, sa treaca neobservata si sa nu provoace comentarii de niciun fel.

Musafir

#246

2016-07-19 23:00

Pentru ca sunt MAMA unei minunate fetite de 2 anisori...pe care si acum o alaptez...si DA !!! Copilului meu cand ii este foame...vreau sa o pot hrani libera...oriunde...nu in toalete insalubre..nu prin boscheti in parcuri...etc !!! Atata timp cat absolut toti cetatenii au dreptul de a se hranii oriunde in public...la fel au dreptul si copii nostri!!!
Atata timp cat nu avem spatii special destinate...adegvate ...curate..aerisite..dotate corespunzator pentru alaptatul la san...DA !!! Imi voi hranii copilul oriunde oricand...acolo unde consider eu ca mama ca este sigur si sanatos pentru puiul meu !!!

Musafir

#247

2016-07-20 05:37

Am un bebe de 8 luni si inca il alaptez cand ieseam in anumite locuri ( mall de ex.) trebuia sa ma mulg in biberon si sa-I dau lui bebe ca vezi domne li se parea unora ca vai doamne ce fac daca il alaptez pe bebe in public.

Musafir

#248

2016-07-20 07:22

Pentru ca sunt o mama care alapteaza, iar alaptarea este una dintre cele mai importante fapte pe care o mama o poate face pentru copilul ei. Acest lucru ar trebui sa se infaptuiasca cu un nivel de stres care sa tinda catre zero.

Musafir

#249 Re: Re: Re:

2016-07-20 08:37

#121: - Re: Re:  

 educati tu plodu inteligenta pamantului! Tu mananci la ora fixa?..daca a trecut ora sari peste masa? Majoritate copiilor mananca la cerere...sa te vad eu pe tine cum ii explici unui bebe ca nu are voie sa manance!

Anca

#250

2016-07-20 08:46

Ar fi bine sa avem legea asta si eu am alaptat si a fost foarte bine le doresc si altor mamici sa aiba parte de binele alaptarii!!! Ar trebui sa se dea legea si fara semnaturi!!