Legea pentru alăptatul în public

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Legea pentru alăptatul în public


Musafir

#201 Re:

2016-07-10 08:07

#187: -  

 Foarte prost exemplul, asa e.

Ca ala micu' nu-i da in cap atunci cand afla ca puta nu-i doar pentru pipi

Vai supernova ta


Musafir

#202

2016-07-10 08:15

Am semnat aceasta petitie pt ca sunt o mama ce-si alapteaza pruncul de 1 an si 5 luni si nu mi se pare normal sa fiu trimisa in diverse spatii pt a-l alapta. Sanii au fost creati pt hrana, nu cu alt scop....

Musafir

#203 Re:

2016-07-10 08:59

Felicitari persoanei care a venit cu ideea de a sustine alaptatul, stiu cazuri de femei care au alaptat la toaleta publica , dragi femei nu e normal asa ceva pana la urma aveti copil, nu e ca si cand ati scoate sanul sa il aratati vre unuia care trece pe strada ,aici e vorba de sanatatea copilasilor nostri, sa luam si noi sa mancam ceva la wc sa vedem putem? Atunci ni se pare scarbos, cum sa chinui saracul sufletel? 

Eu una alaptez oriunde , e ceva normal  , ce sa fac sa imi las copilul sa planga de foame? Daca nu ai cu cine sa il lasi acasa si ai treaba ce faci il lasi sa planga de foame sau il duci in toaleta sa ii dai sa suga ca se tresesc stresati sa comenteze? 

Sustin alaptatul  de orice fel si femeile care se gandesc la sanatatea copilasilor.


Musafir

#204 Re:

2016-07-10 09:17

#5: sorina -  

 Eu nu sunt de acord cu ce spuneti , sunt femei care da lapte praf si li se pare scarbos alaptatul in public , scuzati'ma ca va zic dar nu cred ca vre'o mama isi scoate sanii afara si ii flutura in vant, asta e o porcarie, daca copilul simte nevoia sa pape la X ora ii dai indiferent de situatie, te tragi mai la o parte sa nu stai in gura nimanui si ii dai copilului sa suga, intradevar nici asa sa stai la masa si sa scoti sanul afar, dara asta nu inseamna ca stai cu sanii la vedere. 

Eu alaptez oriunde, copilul meu e mai important ca gura altora si pana acum am intalnit femei in varsta care sustin alaptatul in public si care imi spuneau sa ii dau oriunde si sa nu tin cont , femei care poti sa zici ca sunt trecute de tinerete si sunt cu mentalitatea invechita dar din contra. 


Musafir

#205

2016-07-10 09:45

este ceva normal , ce tine de cei 7 ani de acasa , cum ar fi cedatul locului in autobuz. Dar in societatea noastra nu mai exista cei 7 ani de acasa , asa ca trebuie legi care sa ateste ca poporul nu are bun simt.

Musafir

#206

2016-07-10 09:58

Pentru ca sunt mama si dau piept si nu mi se pare normal sa privam copii de laptele matern din cauza unor oameni cu prejudecati...

Musafir

#207 Re: tia

2016-07-10 10:07

#76: - tia 

 Si ce mai zici de femeile de pe plaja care merg cu sanii la aer atunci nu mai zice nimeni nimic pt ca topples-ul e permis...eu locuiesc in spania  si dau piept fetii oriunde kiar daca nu e acceptata legea si daca cineva vrea sa-mi zica ceva ii las sa vorbeasca si nu bag in seama gura lumii ,pe primu loc e copilu meu....trebuie sa fii retrasat mintal sa trimiti o mamaik cu bebele intr-un spatiu inkis oricat de confortabil poate fi...doar pt ca te deranjeaza sa vezi un san...


Musafir

#208

2016-07-10 10:08

Deoarece sustin alaptatul.e cel mai sanatos

Musafir

#209

2016-07-10 10:42

Nu mi s-a intamplat niciodata sa primesc comentarii sau priviri dezaprobatoare cand imi alaptam fetita in public, insa am prietene care au patit asa ceva. Din pacate o lege nu va putea sa schimbe usor mentalitatea oamenilor, insa este necesar pentru amele care alapteaza sa fie protejate. Succes!

Musafir

#210

2016-07-10 10:47

Pt ca si eu sunt mamica si nu mi-a fost usor sa alaptezi in public si multi se uitau urat parca as fi facut ceva rau.

Musafir

#211

2016-07-10 10:48

Pentru ca ar fi timpul sa ne dezghețăm la minte.

Musafir

#212

2016-07-10 11:15

Vreau ca toate mamele sa aiba dreptul de a-si alapta copiii in public,pe strada,in restaurante,oriunde.Oamenii trebuie sa inteleaga ca,la un copil mic cand ii este foame si esti cu el pe strada sau in restaurant,indiferent cui ii place sau nu,acel copil trebuie alaptat.Nu il poti tine flamand pana ajungi acasa sau sa te duci cu el in baie.Nici tu ca om nu ai putea sa stai in baie sa mananci,dapai sa duci un copil asa mic.Noi toate mamele si toti copiii avem acest drept,dreptul de a-ti alapta copilul in public.

Musafir

#213

2016-07-10 11:33

LA tV.arata la plaja unde sunt mii de batbati si copii ,tineri adolescenti ,si toate pitipoancele cu sanii gi in publi,acest lucru de ce nu se interzice?
COPII mici au drepul sa fie alaptati oriunde si oricând le este foame ,sa nu se tina cont de asa zisi pudici,cui nu-i convine sa nu stea de fata .acest lucru este o falsa pudoare

Musafir

#214

2016-07-10 15:42

Pentru că așa este firesc,un copil trebuie să mănânce unde i-se face foame nu unde vor toți prosti.

Musafir

#215

2016-07-10 20:52

Mi se pare normal , fiindcă un copil mic nu știe să aștepte .

Musafir

#216

2016-07-11 04:44

Pt ca am și eu simțul de mama

Musafir

#217

2016-07-11 05:52

am semnat aceasta petitie deoarece sunt o mamica care alapteaza si am intalnit oameni care nu sunt de acord cu alaptatul in public, iar eu consider ca se poate alapta aproape oriunde.

Musafir

#218

2016-07-11 06:48

Pt ca si eu alaptez

Musafir

#219

2016-07-11 08:00

Deoarece imi doresc ca in viitorul apropiat sa se aprobe legea alaptatului in public Eu deja alaptez in public

Musafir

#220

2016-07-11 08:23

Pentru ca alaptarea copiilor este un act natural ca si dragostea mamei si noi mamele nu avem nevoie de unii altii sa ne limiteze in unde, cum, si cand sa ne facem datoria fata de copiii nostri.

Musafir

#221

2016-07-11 09:12

Pt ca sanul unei femei e frumos mai ales atunci cand hraneste un bebelus si nu numai cand ne gandim la el din punct d vedere sexual. Asa ca nu vad nici o rusine in a alapta. E cel mai frumos lucru din lume.... e la fel ca si cum ai vedea 2 indragostiti la primul sarut, cu aceleasi emotii si mult mai multa iubire...dar asta la fiecare masa a celui mic

Musafir

#222

2016-07-11 22:33

Alaptez de 8 luni, la cerere , ii dau la bebe sa pape cand ii este foame , daca bebele vrea laptic intr un loc public eu cum pot sa i refuz dreptul asta ??? De ce sa-l ascund cand papa , face ceva rau ?? Fura cumva mancarea ???  Este ceva rusinos ??? Sa se ascunda cei care au furat tara !!! Care au furat painea de la gura copiilor , Rusine !!! 


Musafir

#223

2016-07-12 13:56

Pentru ca Bebe, desi nu se poate exprima, are dreptul de  a fi hranit atunci cand are nevoie si vreau ca acest drept sa fie respectat!


Musafir

#224 mame iresponsabile

2016-07-14 07:43

nu interzice nimeni alaptatul in public. cuiii e scarba o sa ii fie scarba in continuare. si o sa se uite urat in continuare. daca voi credeti ca o petitie o sa aranjeze lucrurile, va inselati. o sa creeze dispret pentru niste femei care clameaza niste drepturi doar pentru ca s-au futut si le-a iesit din fofoloanca un copil. asta nu e motiv de mandrie.

care e rostul petitiei? ne declaram cea mai inteligenta specie de pe planeta, dar va comportati ca niste primate cu hormonii razna. si transiratia e naturala, si pisatul e natural, dar e de dorit sa nu se intample in public. da' ce, nu iti poti alapta odrasla intr-un loc mai ferit sau sa stai acasa ? ce sa cauti tu la restaurant cand ai copil de tata? ma uimeste iresponsabilitatea unora. tu trebuie sa te dedici copilului daca tot l-ai facut, restul sunt fitze.


Musafir

#225

2016-07-18 11:33

Pur si simplu nu inteleg problema si e trist ca trebuie semnate petitii pt ceva asa natural de cand lumea si pamantul.