Legea pentru alăptatul în public

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Legea pentru alăptatul în public


Musafir

#1

2016-07-06 15:20

Asa cum adultilor li se pare scarbos sa manance in toaleta, la fel e si ptr copiii alaptati. De ce copilul meu trebuie sa manance in baie???

Musafir

#2

2016-07-06 15:48

pentru a putea alapta fara probleme
Ionela

#3

2016-07-06 15:58

As vrea ca si persoanele care zic sa nu mai alăptezi în public sa încerce să mănânce  cu în scutec în cap la 40 de grade sau să mănânce în toaletă unde sunt tot felul de mirosuri.....si gălăgie!Nu mi s-aîntâmplat până să cum sa îmi zică cineva ceva dar abia aștept să îndrăznească careva!!


Musafir

#4

2016-07-06 16:07

Am semnat aceasta petiție deoarece mi se pare josnic modul în care sunt tratate mămicile care isi alăptează pruncii... privirile și insultele pe care le primesc mămicile și modul nesimțit în care sunt date afară din local sau trimise la wc sa își alăpteze pruncii.... RUSINE RUȘINE RUȘINE pentru cei care fac asta.
sorina

#5

2016-07-06 16:07

buna!sper sa nu imi sara lumea in cap dar eu sustin crearea unor  locuri amenajate pt alapare.sunt mama si chiar si inainte de a ajunge mama nu mi se parea frumos sa vad unele femei cu sanii pe afara,chiar daca alaptau.nu e o priveliste frumoasa pt nimeni sa observam asa ceva.si sa ma scuzati dar sunt tot felul de articole vestimentare care sunt destinate femeilor care alapteaza dar nu, ele isi scot sanii pe afara. iar la masa pt cei care mananca sa vada sanii unei femei nu e tocmai placut.macar pot folosi o batista cum faceau mamele noastre.


Musafir

#6 Re:

2016-07-06 16:11

#5: sorina -  

 Dute fa nebuno la gara si mananca u cu o batista in cap parlitear focu daca copilul meu mananca din 10 in 10 min ce fac astept sa gasesc eu un loc amenajat..ganditi frate si voi inainte sa scoateti cacaturi pe gura


Musafir

#7

2016-07-06 16:11

Daca mamelor li se recomanda sa alapteze in wc-uri, atunci si barbatii sa manance tot in wc-uri.

Musafir

#8 Re:

2016-07-06 16:15

#5: sorina -  

 Am o singura intrebare. Ti-ai alaptat copii? Sau vorbesti in necunostiinta de cauza? Asa gandeam si eu inainte sa alaptez, dar atunci cand intr-adevar o faci si vrei sa raspunzi nevoilor copilului, situatia se schimba radical. Daca ai alaptat stii!


Musafir

#9

2016-07-06 16:21

Pt ca este dreptul copilului

Musafir

#10

2016-07-06 16:34

Dreptul bebelusilor la hrana lor de baza nu trebuie si nu are cum sa fie ilegal sau considerat gest jignitor sau obscen. Copiii nostri sunt viitorul , iar noi, mamicile care dorim sa le oferim tot ce este mai bun nu trebuie sa fim jignite. Le oferim dreptul la normalitate si sanatate.

Musafir

#11

2016-07-06 16:41

Am semnat aceasta petitie deoarece e nedrept si nu are absolut nici o logica aceste abuzuri asupra mamicilor care alapteaza si doar o mama poate intelege prin cate trece si la cate lucruri trebuie sa renunte ca sa creasca un copil.

Musafir

#12 Re:

2016-07-06 16:42

#5: sorina -  

 Nu, dar e plăcut sa ii vezi pe unii cu mâinile pana la coate în mâncare, sau plescaind ca porcii sau pe toate pitzipoancele cu sânii și cu bucile pe afara, ăștia nu va deranjează nu, ca ies pe strada în sutien și cu pantalonii atât de scurți ca li se vede tot

O mama

#13 ###

2016-07-06 16:47

Trebuie facut ceva in privinta sprijinirii alaptatuliui si in spatiul public.care ar fi problema daca ar exista de ex intr-un restaurant a unui separeu, a unei camarute special amenajate ptr alaptat? Asa si mama s-ar simti mai in largul ei, fata de toti "gura-casca" care stau sa se uite.si nu inteleg atitudinea celor care dezaproba anumite idei...trebuie neaparat folosite cuvinte jignitoare ca "nebuna", etc? Halal educatie....


Musafir

#14

2016-07-06 16:50

Pentru ca sunt mama :)

Musafir

#15

2016-07-06 16:57

Am un baetel de 4 luni jumate si da eu il alaptez in public pt ca nu ma intereseaza ce zic alti.Copilul meu e cel mai important.

Musafir

#16 Re: Re: ali

2016-07-06 17:01

#12: - Re:  

Nu mai alaptati!!Exista lapte praffff!:)))


Musafir

#17 Re:

2016-07-06 17:06

#5: sorina -  

 Ai vazut tu sanii pe afara ??? Eu cred ca nu vezi bine ...alaptatul e ceva natural si discret


Musafir

#18 Re: Re: Re: ali

2016-07-06 17:08

#16: - Re: Re: ali 

 E clar ca nu stii ce e cu laptele praf...Ti se pare ca l-ai putea prepara in parc la o temperatuta de 35 grd? Te-as felicita.Temp apei sa fie 37 grd, plus masurata cant de lapte praf.Sa nu vb aiurea ,asa de dragul de a ne afla in treaba....

Emi

#19

2016-07-06 17:55

O mama are dreptul sa alapteze bebelusul unde are ea chef si unde poate,e ceva natural, dat de la Dumnezeu. Aia care se uita urat la o mama care alapteaza sunt niste porci nesimtiti, si stim cu totii ca,culmea, sunt mai multe femei decat barbati,niste ofticate nesimtite, fara bun simt fata de mame. Cacaturile de la tv si toate destrabalatele de la tv si de pe strada va plac dar nu v-au invatat mamele voastre ca o mama care alapteaza merita admirata nu privita cu scarba si ura, sunt femei care hranesc un bebelus nu extraterestri hidosi.


Musafir

#20

2016-07-06 18:17

Pt ca e atat de firesc si natural sa iti hranesti copilul tau indiferent unde te afli!

Musafir

#21 Re: Re:

2016-07-06 18:32

#8: - Re:  

 Adevarat!!


Musafir

#22

2016-07-06 18:35

Ptr ca alaptatul nu trebuie sa fie o rusine. Din contra, ar trebui sa avem spatii amenajate expres ptr acest lucru in centrele comerciale si nu numai.

Musafir

#23

2016-07-06 18:41

 Desi inca nu sunt mama, as dori sa pot alapta copilul meu unde pot cand este necesar. Este dreptul lui sa manance ceea ce trebuie nu lapte praf din chimicale. Vreau sa-i ofer hrana de buna calitate cat o sa pot, indiferent de circumstante


Musafir

#24

2016-07-06 18:46

Ce mi se pare mie inadmisibil este faptul ca inca nu s-a dat legea inca!! Trăim in 2016 fraților!


Musafir

#25

2016-07-06 19:03

Sunt de acord. Asa cum orice om , copil peste 5 ani , adult , batran are dreptul de a manca in parcuri si pe strada asa si bebelusii trebuie sa aiba drepturi. ei nu au puterea de a riposta dar o putem face noi !