Legea pentru alăptatul în public

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Legea pentru alăptatul în public


Musafir

#76 tia

2016-07-07 12:53

#6: - Re:  

 Ce agresivă esti. Ai putea sa fii un pic mai educată. Sper ca nu iti educi copilul in acelasi mod in care ai vorbit. Un copil are nevoie nu numai de hrana ci si de educație si prea o ai tu ca sa o dai si copilului tau.

Eu tot sustin crearea cat mai multor camere speciale pentru alaptat. Ok, cand nu-s, alaptezi acolo unde te-a prins momentul, dar totusi pentru confortul tuturor este bine sa te retragi un pic mai in spate. Nu toti se simt confortabil sa vada cum alaptezi si nici copilul poate nu se simte bine cand e multa lume in jur.

Eu inainte sa nasc detestam femeile care stăteau de vorba si la un moment dat pac, isi scoteau sânul si alaptau. De ce le detestam? Pentru ca nu stiam cum sa reactionez, nu puteam nici sa ma uit la sânii ei, dar nici sa imi arunc ochii in alta parte. E ciudata situatie. Nici acum nu le agreez, dar le accept.

Eu am alaptat pana la 2 ani. In tara in care locuiesc, exista legea care sustine alaptatul in public, dar totodata exista si o multime de camere de alaptat, cu lumina difuza, un loc calm, cald si primitor. Copilul meu nu vrea să suga daca e gălăgie, agitatie, lume multa, iar Eu nu suport sa imi scot sânul decat in cazuri exceptionale. Nu ma simt confortabil. Si cu toate astea am alaptat exclusiv pana la 6 luni si apoi pana la 2 ani. Nu a luat biberon si suzeta niciodată. A crescut un copil sănătos si fara sa-l alaptez in orice loc aglomerat. Si da am alaptat in avion, in mall, in restaurant. Toata chestia era ca ma retrageam intr-un loc unde nu deranjam si nu eram deranjati. Desigur ca nu in wc.

Voi asa va agitati sa alaptati in public si deveniti agresive si răutăcioase si din cauza asta lumea este impotriva acestui lucru frumos si firesc. Calm down. Si da sustin petitia asta, dar totodata ar fi bine sa creeze si locuri de alaptat mai multe.


Musafir

#77

2016-07-07 12:57

Orice copil are dreptul sa mănânce...cum poti mânca un mic la terasa din colț...așa si bebe poate suge oriunde !!!

Musafir

#78

2016-07-07 13:02

O normalitate ar trebui să fie alăptatul copilului.

Musafir

#79

2016-07-07 13:11

Bebelusii au dreptul sa fie alaptati oricunde e nevoie, fara sa se uite nimeni urat.

Musafir

#80

2016-07-07 13:26

Am semnat aceasta petitie pentru ca si eu sunt mama si vreau ca sa IMI pot alapta copilul oriunde farà nici un fel de problema,va multumesc

Musafir

#81

2016-07-07 13:34

Mi se pare normal sa alaptezi copilul indiferent de locatie!

Musafir

#82

2016-07-07 13:54

Pentru ca alăptatul bine public este ceva firesc..natural.

Musafir

#83

2016-07-07 13:59

Si eu sunt mamă si alăptez ,vrem sa se schimbe ceva deoarece oamenii sa uita ciudat la noi când ne vad ca alăptam in parc ,in restaurant sau la mall.
Claudiu

#84 Re: Re:

2016-07-07 14:08

#60: Gogu - Re:  

 Sa te pisi pe ma-ta si apoi sa vorbești ... Retardatule ..


Musafir

#85

2016-07-07 14:17

Am semnat aceasta petitie pentru ca mi se pare normal ceea ce se spune in ea si pentru ca la un moment dat voi deveni mama si imi doresc sa-mi pot alapta pruncul in orice loc fara sa intampin situatii neplacute.

Musafir

#86

2016-07-07 14:38

Pt ca sunt mandra ca am alaptat 2 ani si 2 luni si nu consider ca e o rusine sa alaptezi in public.Precum am mai spu, sanul unei mame nu este un san erotic si nici gestul de a alapta nu este obscen. Sunt multe obscenitati in vazul lumii despre care nu spune nimeni nimic ,nu deranjeaza pe nimeni si nu vad de ce alaptatul care e cel mai pretios act, este vazut cu ochi rai.
G

#87

2016-07-07 15:12

Eu am alaptat copilul pana la 2 ani si jumatate, dar nu am simtit nevoia sa o fac in locuri publice.

Totusi, mi se pare normal ca o femeie care doreste sa faca acest lucru sa aiba certitudinea ca ii este recunoscut dreptul de a se purta natural.


Musafir

#88

2016-07-07 18:01

Este un sentiment de nedescris!! Am alăptat1a3l continuu orinde!

Musafir

#89 Re: Re: Re:

2016-07-07 18:31

#84: Claudiu - Re: Re:  

 Bine fie...

Gogu

#90 Re: Re: Re:

2016-07-07 18:37

#69: Mitzunel - Re: Re:  

 Compar un gest natural cu alt gest natural...

In afara faptului ca put de prostie, un argument de ce nu poti compara doua gesturi natural si primare ale unui individ avem ?

Si nu, aia cu a avea copil e dar divin si o femeie se spala de toate pacatele atunci cand da nastere unei alte vieti, nu e un argument valabil.

Buna limonada - lamaie, lime, miere, 2 cuburi gheata (pipi nu aveau).


Musafir

#91

2016-07-07 18:38

Am semnat pentru cã vreau sã stie toti "desteptii " care se simt jigniti când vãd o femeie alãptând , cã asa ne-a lãsat Dumnezeu ! Asa au fost hrãniti si ei "desteptii".
Gogu

#92 Re: Re: Re:

2016-07-07 18:48

#70: ami - Re: Re:  

 Nu imi este...

Petitia aceasta are la baza ipoteze false.

Mai frumos facem o petitie privind dreptul copilului proaspat nascut la sistem sanitar performant, sistem educational cel putin mediocru, sistem de suport privind alocatia in alimente/imbracaminte...d-astea garantate prin constitutie, dar inaplicabile/inaplicate...chestii minore, gen !!!


Musafir

#93

2016-07-07 18:50

Eu am alăptat pana la 2 ani si tot timpul ma fofileam pe unde putem daca eram pr strada vreau ca acesta teama sa nu mai existe este dreptul nostru

Musafir

#94

2016-07-07 18:52

Nu mi se pare normal sa fie interzis alaptarea copiilor in spatii publice asa cum noua adultilor nu ne este interzis sa mancam pe strada sau in alte locuri publice.. Este o discriminare!

Musafir

#95

2016-07-07 19:17

Alăptatul este o necesitate, un gest normal și firesc, ce poate fi făcut și fără să pară indecent!

Musafir

#96

2016-07-07 19:40

Pentru ca sunt mama si pentru ca avem obligatia sa respectam copiii, nu sa le interzicem un drept absolut fundamental, adica acela de a manca oriunde, oricand si in cele mai bune condiții.

Musafir

#97

2016-07-07 20:10

Sunt mama si sustin alaptatul oriunde ar fi.un copil nu asteapta sa ajungi acasa sau in locuri retrase ca sa manance.

Musafir

#98

2016-07-07 20:22

Sunt mama, am alăptat in parc, in magazin sau oriunde am avut "ocazia". Niciodată nu am fost apostrofata, alungată, sau măcar sa mi se ceara sa ma acopăr. Am văzut multe mame care alăptează in public, dar nu am văzut niciuna care sa fie mustrata pentru ca ar alăptat in public. Cred ca se cam exagerează cu chestia asta. Sincer nu cred ca avem nevoie de o lege.... A alăptat este ceva firesc, la fel de firesc cm este respiratul!


Musafir

#99

2016-07-07 20:55

...si cine nu va lasa sa alaptati in public?!? mie nu mi s a intamplat niciodata ca cineva sa imi spuna ceva ...si nu alaptez nici cu batista in cap , nici prin wc- uri


Musafir

#100

2016-07-07 21:18

Eu am alăptat indiferent de situație, loc sau împrejurări. Si am sa o fac in continuare! Nimeni nu poate sa imi interzică sa imi alaptez copilul daca el are nevoie!