Legea pentru alăptatul în public

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Legea pentru alăptatul în public


Musafir

#26

2016-07-06 19:08

Am semnat si susțin alăptatul în public! Si eu alăptez unde cere copilul meu.
Andreea

#27 Pentru dreptul copilului meu

2016-07-06 19:09

E dreptul lor sa manance linistiti, voua v-ar placea sa va tot puna cineva o patura in cap cand mancati? Nici daca as vrea (si nu vreau)  nu as putea acoperi copilul cand mananca.Pai eu cum mai vad sa ii bag sanul in gura? Sau de unde stiu ca nu ii acopar nasul si poate respira? 

Andreea

#28 Re:

2016-07-06 19:12

#5: sorina -  

 si eu ce fac daca locul ala special pt alaptat e ocupat (sau nube nici unul in zona)?  Imi las copilul sa urle de foame / sete pana se elibereaza? 


Musafir

#29

2016-07-06 19:20

Ar trebui o cameră pt mama si bebe in care sa il schimbi sau sa il hranesti in liniste....aici ma refer la localurile de nunti, botezuri chiar si restaurante

Musafir

#30

2016-07-06 19:20

Am semnat aceasta petitie deoarece consider ca este timpul ca in secolul XXI, in Romania, sa fie considerat alaptatul in public o normalitate si nu ceva care sa aduca discutii la nesfarsit, certuri, indignari si alte sentimente negative. Consider ca asa cum un adult poate manca aproape unde doreste (cu mici exceptii), asa ar trebui si un copil, sa poata manca in public fara sa trebuiasca sa ii fie amanate nevoile de baza (in speta cea de a manca) doar ca sa nu lezeze privirile celorlalti. Alaptatul este un act natural si ar trebui din ce in ce mai multi copii, tineri, adulti sa vada acest act ca se intampla oriunde pentru a putea fi normalizat.

Musafir

#31 Re: Re: Re: ali

2016-07-06 19:21

#16: - Re: Re: ali 

 Lol. Poate ai vazut pe pro tv, au inventat chinezii legume, fructe si carne dintr-un cauciuc special te invit sa le savurezi din moment ce nu ai nimic impotriva alimentatiei artificiale. Pai mai pitipoanco, daca sponsoru tau ar veni la tine sa iti dea o geanta Hermes original, tu ai spune - Nu mersi! Ma duc sa imi cunpar una de la chinezu?


Musafir

#32

2016-07-06 19:24

am semnat aceasta petitie deoarece e natural, pur si normal sa ti hranesti copilul indiferent de loc, timp si cum. PRO ALAPTARE IN PUBLIC ORICAND ORICUM SI ORIUNDE

Musafir

#33

2016-07-06 19:32

Pentru ca sunt mama si pentru ca sustin alaptatul indiferent de locul in care copilul trebuie sa manance.

Musafir

#34

2016-07-06 19:35

Avem nevoie de o astfel de lege care sa incurajeze alaptatul. Daca noi nu mancam in toalete, nu vad de ce ptr alaptat sunt astfel de spatii fix la toalete si mamicile sunt gonite din public si trimise in toalete.

Musafir

#35

2016-07-06 20:04

Este necesara o astfel de lege atata timp cat copilul meu cel mare vede femei cu sanii goi la plaja si mie mi se spune sa ma acopar cand alaptez pe plaja si el ma intreaba de ce ma acopar cand doamnele celelalte stau cu sanii goi si nu dau lapte la bebelusi

Musafir

#36

2016-07-06 20:06

Cum noi putem mânca pe drum si bebe poate sa o face.
123

#37

2016-07-06 20:12

mame care jignesc alte mame doar pt ca nu au aceasi opinie ca eleȘ(.da, copilul trebuie alaptat cand are nevoie dar nu oriunde.cred ca intr-un loc putin mai retras totusi.vb de aceasta lege dar uitati-va si in tarile europene ca nimeni nu alapteaza la colt de strada sau in mall sau in fata la primarie.asta vedem doar in parcuri.asa ca nu mai blestemati alte mame care nu au aceeasi opinie ca voi.si ele au aceleasi drepturi la opinie.nu v-au dat cu nimic in cap si nici nu erau impotriva alaptatului in general.


Musafir

#38

2016-07-06 20:16

Mi se pare un lucru normal atata timp cat noi, oameni maturi mancam diverse oriunde, sa nu poata fi hranit si un copil cand ii e foame in public!

Musafir

#39 Re: Re:

2016-07-06 20:29

#6: - Re:  

 Bravooo!!!


Musafir

#40 Re:

2016-07-06 20:32

#5: sorina -  

 Pana sa devin mama, eram neutra acestui aspect, nici nu ma deranja, nici nu ma fascina; la fel cum nici la mare nu am nicio problema cu cele care fac topless! De cand am devenit mama, alaptatul-unde o fi el,este-o minune! Pentru mine nu înseamnă ca iti scoți țațele pe afara si cineva trage de el! Pentru mine înseamnă iubire! Nu e nimic scârbos dau josnic! Si pana la urma daca ne gândim bine, daca alaptatul este scârbos, cum este nașterea atunci?!? Amandoua sunt momente deosebite in viața unui om-înseamnă a da viața si a susține o viața! E normal sa alăptezi unde iti cere piticania! Daca privești totul strict fizic, da înseamnă țațe la vedere; eu sincer cand vad o mamica alaptand, vad in bebe hrănindu-se! Nu prea observ țațele indiferent daca poarta haine tipice sau nu! Păcat ca nu ai ajuns la nivelul de a vedea alăptarea ca pe un act cat se poate de normal si te cramponezi in frustrări corporale! Acum fiecare are in viața norocul si deschiderea lui! Crede-ma nu ma gândeam niciodată ca o sa îmi vadă socrii țațele, sau tata sau unchii etc, dar daca întâmplarea a făcut ca fomila sa vrea papa si nu aveam unde sa ma duc intr-un loc mai intim si frumos , nu am avut nicio problema in a-l alăptat acolo! Poate la inceput s-au panicat de dezinvoltura mea, dar acum nu mai vad decât un bebe care mananca...ceea ce de fapt si se întâmpla! 


Musafir

#41

2016-07-06 20:35

e un lucru firesc si natural sa îti hranesti copilul cum e firesc ca noi adultii sa ne hranim

Musafir

#42

2016-07-06 20:47

Pentru ca este un lucru atat de normal si de minunat

Musafir

#43

2016-07-06 20:52

Pt ca ei,copiii, sunt cei mai importanți și merita tot ce e mai bun. Lapte matern oriunde și oricum.

Musafir

#44

2016-07-06 21:00

Pentru ca și eu sunt mama
Cris

#45

2016-07-06 21:20

Mie una nu mi se parea pt ea ok alaptatul in public, dar acum sunt mama si situatia a devenit cat se poate de clara: e necesar sa alaptez oriunde. Intrucat ai chestii de rezolvat si tre sa iei copilul ca nu are cu cine sta plus ca mănâncă doar san, trebuie sa-l alaptezi. Eu una asta fac si nu mi-a zis nimeni nimic, poate doar s-au mai uitat lung unii. E comod si simplu, nu e nicio rusine, asta este sanatate si normalitate. Si daca se vad sânii care e prb? Daca vezi pe cineva ca face asta, muta-ti privirea, inseamna respect. Copilul meu a început să urle pe ca era f mic si mânca des si am fost nevoită să-l alaptez in parc. Nu mai puteai sta de tipete. Dr atunci m-am obisnuit, asa ca am alaptat pe banca in mall-uri, la coadă la depunerea dosarului de indemnizație, in parcuri, pe o banca printre blocuri. Trebuie sa iesim din casa sa ne plimbam pt ca innebunim, iar copilul are si el nevoi. 


Musafir

#46 Re: Re:

2016-07-06 21:36

#40: - Re:  

 Cat adevarat in vorbele tale,ma regasesc in totalitate.


Musafir

#47

2016-07-06 21:44

Sunt vocea copilului meu.,,si eu am dreptul la hrană".

Musafir

#48

2016-07-06 21:46

Multumesc!

Musafir

#49 Re:

2016-07-06 21:56

#5: sorina -  

 Tu ai putea mânca cu o batistă pe față? Sau ți-ar plăcea să mănânci in wc?... Gândește...că nu ești plantă! ( sper...)


Musafir

#50

2016-07-06 22:03

Pt ca sunt mama si alaptez un copil de un an si aproape trei luni si vreau sa se respecte tot ce scrie in petitie. Imi pare rau ca ne trebuie o lege pt asa ceva si nu e de inteles de la sine.