Morometii la subiectul 3 la bac

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Morometii la subiectul 3 la bac

Andreea

#1651 Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 09:54

#1647: - Re: Re: Re:  

 Sora mea mai mica,care a terminat recent Vianu,mi a si zis ca s au ales si acest roman din cauza confuziei create,iar cerinta fara indoiala este ambigua

Asa ca nu ne intereseaza parerea voastra,din nou spun ca este insignifianta in acest moment

Andreea

#1652 Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 09:57

#1647: - Re: Re: Re:  

 Dar tu de unde stii cu cat am luat eu bacul?


Musafir

#1653 Re: Re: NU CEREM PUNCTAJ MAXIM CEREM DREPTATE

2016-07-07 10:09

#1607: interwar - Re: NU CEREM PUNCTAJ MAXIM CEREM DREPTATE  

 Nu am jicnit pe nimeni... Si nu sunt fratele tau... Eu nu am comentat meciul de aseară, eu am ales sa vorbesc despre u roman ce prezinta viata satului si implicit a unei familii de tarani romani din perioada interbelica... Cred ca sunteti prea duri cei ce ne faceti prosti... Incuiatilor... Trăim intr-o lume subiectiva si interpretabila... Eu am cerut sa îmi puncteze, sa ne punctze redactarea unui roman public at postbelic, pt. ca din punctul meu de vedere este un roman interbelic !!!

Bla

#1654

2016-07-07 10:10

 Mie chiar nu mi se pare normal sa se puncteze.Daca nu ati stiu ce inseamna termenul "interbelic" nu e vina nimanui.Asa ne apucam toti si scriam ce ne trecea prin cap si ne asteptam sa se puncteze.Asta e.Nu ati scris ce trebuia e vina voastra.


Musafir

#1655 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 10:16

#1651: Andreea - Re: Re: Re: Re:  

 Si pe mine de ce ar trebui sa ma intereseze parerea ta? Esti tu cumva mai importanta sau ceva? 

Pana la urma scriem toti degeaba pe aici, ca oricum astia ca voi care doresc sa se ia in considerare Morometii sunteti batuti in cap si nu va schimbati gandirea oricum, nici unul dintre voi nereusind sa aduca vreun argument valid pentru a va sustine punctul de vedere. Ca e ambiguu subiectul, ca sunt prof de romana si stiu eu mai bine, ca nu e corect deoarece au scris ceva nu au dat foaia goala, ca Ilie Moromete e eroul literaturii, ca nepotul/fiul/fiica/nepoata/varul etc au scris Morometii si erau suparati ca au fost batuti in cap deoarece nu au invatat cum trebuie sa stie ca Morometii nu e interbelic, ca prezinta viata satului, ca consider eu ca e interbelic ca asa mi se pare mie si alte replici de genul nu sunt valide. Si anul trecut a fost aceeasi asa zisa ambiguitate la subiecte daca aveati toti interesul sa va uitati, dar nu am mai auzit pe nimeni sa se planga ca ce greu a fost bacul si ce incorecta e toata lumea. Intotdeauna cautati sa dati vina pe altii pentru greselile voastre sau a familiei voastre, dar niciodata nu e vina voastra. E mai usor sa mergem cu mentalitatea "lasa ca e bine si asa"

In concluzie nimic nu se va schimba, materia pentru bac si programa fiind aceeasi de ani de zile, bacul a fost usor, iar notele vor fi puse dupa programa, nu dupa ce ati citit pe net, v-ati gandit voi ca e bine sau dupa sentimente si regrete. 


Musafir

#1656 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 10:22

#1648: Andreea - Re: Re: Re: Re:  

 Incredibil, deci ai terminat la ASE. Deci pur si simplu nu mai am nici un argument impotriva ta. Parca nu toata lumea stie ca la ASE se intra foarte usor, se termina usor, e plin de traseisti care se schimba dupa un an ca ASE-ul era asa de trecere pentru o alta facultate si ca sunt atatia economisti in tara de nu avem ce face cu ei. Daca terminai automatica, informatica,medicina sau orice facultate grea in care nu pierzi timpul trei ani ca sa ai o hartie la sfarsit care nu foloeste la nimic mai ziceam. 

Andreea

#1657 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 10:25

#1655: - Re: Re: Re: Re: Re:  

 Normal ca pe langa tine,care comentezi si te dai inteligent,sunt mai importanta pt ca eu tin cu dreptatea si cu adevarul.Am fost instiintata de acest scandal monstru si citind mai multe pe net mi am dat seama unde este greseala si sistemul acesta este unul bolnav,din punctul meu de vedere,au asteptari de la niste copii care in primul rand au sustinut proba de romana nu de istorie..si orice cuvant trebuie sa fie explicat. Oricum ,daca tu zici ca ai luat bacul cu 9,50 ,de ce te mai intereseaza de alte generatii, ? Daca tu demult ai trecut prin asta si pun pariu ca daca erai in situatia lor ai fi facut mai rau..Haide.recunoaste ,oricum daca un om a avut un impas in viata nu trebuie sa l consideram prost,si ca sa ti mai zic ceva voi astia care va laudati ca ati luat bacul cu note mari...ceea ce e putin probabil.pentru ca un om integru si inteligent se respecta si nu vine aici sa se faca de cacat..eu in primul rand mi am pus un nume random..si nu mi este cunoscuta identitatea si vreau sa va demonstrez cat de irecuperabili sunteti cei carora va place sa i vedeti pe altii la rau

Andreea

#1658 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 10:26

#1656: - Re: Re: Re: Re: Re:  

 Vai ,si tu ce ai terminat,cu limbajul asta de grup industrial,Titu Maiorescu? :)))


Musafir

#1659 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 10:27

#1657: Andreea - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Deoarece ca si tine eu consider ca eu am dreptate si tin cu adevarul. Si tu nu vezi tot raul in mine? Si daca tot ai terminat facultatea de ce te intereseaza bacul? Daca programa facuta de ani de zile zice clar ca Morometii e roman postbelic, de ce toti astia ca voi insistati ca nu e asa? Programa asta nu a fost facuta cu doua zile inainte de Bac sau modificata atunci, este aceeasi programa de ani si ani de zile. 

Andreea

#1660 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 10:30

#1659: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Nu e vorba aici de interbelic,postbelic,am trecut demult de subiectul asta,aici ducem alte tratate daca nu observi ,care sunt la limita dintre invidie si prostie

Andreea

#1661 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 10:35

#1659: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Sunt aici ca sa ti dovedesc ca nu esti atat de inteligent precum te crezi,la Titu Maiorescu cat mai e taxa? :))


Musafir

#1662 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 10:35

#1660: Andreea - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Nu numai ca muti discutia de la subiectul principal care este cel de acceptare a romanului Morometii ca valid pentru subiectul 3, dar nici nu ai raspuns la intrebarile mele, nu ai adus nici un argument sa iti sustii punctul de vedere, si de la prima postare te-ai axat la insulte gen "sa ma ia dracu", esti prost, invidios si te uiti la altii, pe langa faptul ca consideri ca sunt inferior tie ca ai absolvit ASE-ul si crezi ca asta te face o experta in materie de psihologice. 


Musafir

#1663 Re: Re:

2016-07-07 10:40

#1633: - Re:  

 Asta e viata mai copile. Ai impresia ca e dreapta? Crezi ca pe viitor, iti vei rezolva problemele cu petitii?  Ai scris ca prostul acolo pagini din esee tocite fara sa citesti atent cerinta  si vezi doamne ca nu iti convine ca cel putin tu ai scris ceva in alea 2 ore de examen fata de alti colegi ai tai. Pai ma, ai gresit si cu asta basta, nu mai freca buha ca nu rezolvi nimic in viata. Daca nu il iei, il dai la toamna, care e problema? Ca iti irosesti 2 luni invatant? Pai ce vei face, ma , de vrei sa mergi la facultate sau cum te vei descurca in situatii stresante la locul de munca? Generatie de plangaciosi iresponsabili, vedeti-va de treaba

Andreea

#1664 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 10:41

#1662: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 In materie de psihologice ,in niciun caz,poate in psihologie ,asta i alta treaba,pe langa faptul ca abordezi un vocabular de grup industrial mai ai si pretentia sa spui ca ai avut o medie mare de bac,eu recunosc nu am avut o asa medie mare,am avut 8 si ceva dar nu media de bac te face mai inteligent sau facultatea pe care o termini,caracterul te face om


Musafir

#1665 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 10:49

#1664: Andreea - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Cu bacul ti-am dat exemplu dupa atacul tau axat asupra faptului ca eu nu am auzit de carti, critici literari sau orice tine de materia de bac. Partea a doua este ca din nou ma ataci direct, de data asta atacul fiind centrat catre limbajul meu. Eu nu cred ca te-am insultat, am folosit argou si m-am dat inteligent pe aici cu facultatile, liceele si diplomele mele.  Si din nou te legi de mine si vorbesti pe langa subiect, nereusind sa aduci argumente valide pentru ati sustine punctul de vedere in legatura cu scopul acestei petitii.

Andreea

#1666 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 10:56

#1665: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 "A-ti sustine" in primul rand..si te atac pentru ca tu critici alte persoane inainte sa te critici pe tine,si argumentele mele au fost clare inca de la inceput in legatura cu punctajele ok..Nu am zis sa primeasca punctajul total ci partial..adica cel intermediar.daca au respectat trasaturile necesare..definitii etc...Si asta a fost ,eu nu am nimic cu tine personal,dar inainte sa judeci persoane,incearca sa ti dai seama ca ai putea fi judecat ,la randul tau,asta vreau sa fac,sa ti dau un sfat,tie si celor care se leaga de oameni care cu adevarat au ceva de spus,precum domnul profesor,de i te ai adresat destul de nepoliticos,si se vede clar ca este o persoana integra din punctul de vedere al utilizarii limbajului


Musafir

#1667 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 11:06

#1666: Andreea - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Si eu spun ca nu ar trebui sa primeasca absolut nici un fel de punctaj, deoarece subiectul cerea clar ca orice definitie, trasatura, tema si orice se mai cerea la subiectul 3 trebuia sa aiba legatura cu cerinta. Daca cineva scria  despre A Game of Thrones trebuia sa ii dea punctaj, ca e tot roman si tot poti sa faci un comentariu despre el din care sa scoti trasaturi si definitii. Uite ca nu merge asa. Si m-am adresat "domnului profesor" in acest fel deoarece nu am si nici tu nu ai absolut nici o dovada ca aceea persoana e profesor, iar postarea lui imi da dubii cu privire la acest lucru. Si eu pot spune ca sunt Nicolae Manolescu, asta nu inseamna ca e adevarat.

Mihai

#1668 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 11:07

#1651: Andreea - Re: Re: Re: Re:  

 Petitia asta este cu atat mai insignignifianta, iar sora ta... Multa sanatate, sper totusi sa ia de trece, dar sa nu o dam in capsuni cu ambiguitatea ca ne rade lumea..

Andreea

#1669 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 11:08

#1667: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Si daca Nicolae Manolescu este de acord cu ce am zis eu mai devreme,ca  a fost si vina formularii..uite cauta Acuzatiile lui Nicolae Manolescu,si el minte?

Andreea

#1670 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 11:10

#1668: Mihai - Re: Re: Re: Re: Re:  

 Mihai, imi pare bine ca ti pasa de sora mea,dar de asemenea cum am si spus parerea ta mi se pare "INSIGNIFIANTA" in niciun caz insignignigfianta cum ai scris tu mai sus...tu ai luat macar bacul daca tot comentezi?

Cretinilor

#1671 Re: Re: Re: Viitorul Romaniei ....da frate ce gandire

2016-07-07 11:11

#1576: Trezirea - Re: Re: Viitorul Romaniei ....da frate ce gandire Gandesti ca un cretin. Singurul argument pentru care romanul " Morometii " este considerat postbelic este deoarece a fost publicat in anul 1955, dar scrierea romanului a fost inceputa in perioada interbelica, actiunea romanului prezinta viata oamenilor inainte de al doilea razboi mondial. Sunt redate aspecte ale vietii taranilor din perioada interbelica. Elevii au fost indusi in eroare de cerinta subiecutulu. Nu s-a specificat clar!

 


Musafir

#1672 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 11:13

#1669: Andreea - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Din nefericire nu gasesc nimic despre Morometii cand caut despre Acuzatiile lui Nicolae Manolescu. Uite, eu sunt de acord sa iti vad punctul de vedere, dar da-mi un link direct sa ma conving ce a zis Manolescu.

Mihai

#1673 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 11:15

#1670: Andreea - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 A fost o greseala de scriere, iar la intrebarea pe care mi`ai pus`o iti voi raspunde pe 12. Cum ti`am spus, spre deosebire de 90% de aici sper ca sor`ta sa fi facut bine sub 1 si 2. Fii sigura ca nu va primi nimic la 3. Atunci cand este predat "Morometii" se pune accent pe faptul ca este singurul roman postbelic.

Mihai

#1674 Re: Re: Re: Re: Viitorul Romaniei ....da frate ce gandire

2016-07-07 11:17

#1671: Cretinilor - Re: Re: Re: Viitorul Romaniei ....da frate ce gandire 

 Morometii contine doua volume, primul contine 3 parti, iar al 2`lea 5. Al 2`lea prezinta impactul ideologiei comuniste asuprea satului... Doar primul volum face referire la ce ai spus tu.

Andreea

#1675 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 11:25

#1672: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 

Mai dificil este la subiectul de la profil real, nu atât în privinţa apartenenţei la interbelic, deşi şi aici există o nuanţă, aceea a prelungirii perioadei interbelice până la instalarea cenzurii, în 1947, cât în privinţa definirii ”viziunii asupra lumii”, aşa cum era cerinţa examenului.

După un subiect considerat interpretabil de unii elevi, la examenul de matematică de la Evaluarea Naţională, soldat cu o petiţie dusă de câteva zeci de mii de părinţi la Ministerul Educaţiei, în mediul virtual au apărut noi petiţii, de astă-dată legate de examenul de limbă şi literatură română de la bacalaureat. Unii elevi ar vrea ca ”Moromeţii” să fie considerat roman interbelic, alţii ar vrea ca romanul psihologic să cuprindă şi romanele”Enigma Otiliei” şi ”Ion”.

Dincolo de hilar şi ironii, în spatele confuziilor se ascund şi nişte probleme reale, legate de programă, de definirea termenilor şi de formularea subiectelor, consideră criticul Nicolae Manolescu.