Morometii la subiectul 3 la bac

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Morometii la subiectul 3 la bac

daniela

#1626

2016-07-07 06:19

S au corectat deja lucrarile?

interwar

#1627 Re:

2016-07-07 06:57

#1615: -  

 daca erau motivati sau, gosh, supermotivati, alegeau dreacu ce trebuie. ca nu s-a schimbat programa de la inceputul anului pana acum si daca v-ati fi uitat in ea, ceea ce bineinteles ca n-ati facut, v-ati fi dat seama nu doar dupa incadrarea in perioada, ci dupa an in plm. ca '55 numai interbelic nu e, despre ce rahat vorbim.

asa ca un p.s. : nu ti se pare ca duci totul la superlativ ? adica pbn, prea "floricele pe campii" e comentariul tau. care erou iubit de romani, omule ? ca romanii tai nu citesc 3 carti intr-o viata. ia intereseaza-te cati romani au citit morometii. pace


Musafir

#1628 Re: Si Morometii credeti ca au stiut ? :D

2016-07-07 07:35

#1586: Mihai Creanga - Si Morometii credeti ca au stiut ? :D 

 Da, eu unul am învățat aproape toate eseurile , dacă am fost derutat de înțelegerea frazei asta nu înseamnă că nu am ştiut să scriu nimic altceva. 

pune mana si citeste subiectul cu atentie

#1629 Re: Re:

2016-07-07 07:37

#1368: - Re:  

 Bine spus. Daca va mai aduceti aminte, acum cinci ani a fost o problema similara: in jur de 70% dintre elevii candidati la examen au ales sa scrie despre romanul interbelic al lui Camil Petrescu (Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi), insa pe subiect scria clar, negru pe alb, TEXT DRAMATIC!!!! Logic, au picat foarte multi examenul la limba romana. Deci... ?

 

Andreea

#1630

2016-07-07 07:40

Stați să vă spun eu cum stă treaba,spuneți în neştire că nu trebuie punctați ,însă după părerea mea punctajul de redactare ,sau măcar jumătate din el ar trebui să fie acordat ,în esență un copil care a urmat toate cerințele şi le a aplicat pe roman,practic interbelic sau postbelic definitia romanului este aceeasi indeplineste aceleasi conditii .mai mult introducerea de roman realist si trasaturile sale la fel ar trebui punctate deci practic sa spunem 7 puncte pt redactare si inca 4 pentru aceste trasaturi..la partea pt continut..asa vad eu logica punctajului..Nu mi se pare corect sa fie 0 puncte pt ca nu s au incadrat in cerinta,cei care la subiectul 3 n au scris nimic de ce sa ia aceeasi nota cu cei care poate s au straduit sa scrie cateva pagini cu esenta si un comentariu destul de bun? Ia spuneti 


Musafir

#1631 Re: Re: Re:

2016-07-07 07:41

#1629: pune mana si citeste subiectul cu atentie - Re: Re:  

 Acolo nu mai e nimic de spus, sunt doar 2 texte dramatice, aveai ce să alegi.

Andreea

#1632 Re:

2016-07-07 07:42

#1630: Andreea -  

 Am dreptate sau nu??


Musafir

#1633 Re:

2016-07-07 07:46

#1630: Andreea -  

 Mi se pare cel mai corect, eu sunt unul dintre cei care a ales Moromeții, este adevărat că este greșit dar totuși sunt elementele ce se pot puncta la nivel de limbaj, temă despre viziune , definiția romanului şi ce mai scrie pe acolo. Unii nu au scris nimic la S3, altii au scris total pe lângă subiect, nu sunt de acord să am același punctaj ce cel care nu a scris nimic la S3.

 

Andreea

#1634

2016-07-07 07:50

Asa ca stati linistiti in aceasta privinta,profesorii puncteaza in favoarea elevilor,pot face si ei comparatia intre cei care au avut o dezbatere laborioasa si intre cei care nu au scris nimic.Si voi care ati scris Ion,Enigma ,etc..va simtiti atat de in masura sa va considerati atat de superiori? In fond si la urma urmei,asta a fost o neatentie din partea unor elevi, eu sunt din Vianu,apropo,si la noi au scris ,si care i faza cu prostia,daca voi ati avut noroc sa scrieti un roman pe care l ati invatat,ce i drept aveati o gama larga de ales, daca va pica modernismul,neomodernismul cu nichita si artele poetice ale lui arghezi sau pillat si barbu cu ryga crypto cred ca faceati la petititii ..de nu va mai era de ajuns internetul din lumea intreaga

Andreea

#1635 Re: Re:

2016-07-07 07:53

#1633: - Re:  

 Stiu ca e cel mai corect,dar lumea asta e atat de demigratoare si au impresia ca lumea e idioata si asta ma enerveaza pe mine,eu au invatat ceva standard si acuma se  dau inteligenti, si in primul rand faza cu interbelicul tine de istorie si nu de literatura..practic continutul ar trebui sa fie interesul principal

Andreea

#1636 Re: Re: Re: Viitorul Romaniei ....da frate ce gandire

2016-07-07 07:59

#1576: Trezirea - Re: Re: Viitorul Romaniei ....da frate ce gandire 

  Voi comentati de cei care au scris gresit,dar voi sunteti agramati!

Andreea

#1637 Re: Re: NU CEREM PUNCTAJ MAXIM CEREM DREPTATE

2016-07-07 08:05

#1602: - Re: NU CEREM PUNCTAJ MAXIM CEREM DREPTATE  

 Ce comparatii de rahat pot face unii,citez "si eu pot scrie despre meciul de aseara",are legatura cu literatura,bai inteligentule? Se vorbeste strict despre operele literale scurt si la obiect,in primul rand nu stiu de ce se gasesc tocmai toti agramatii sa aduca injurii si cuvinte urate de frica sa nu aiba lumea punctajul pe meritul lor,pentru ca este clar meritul lor , fata de cei care n au scris nimic la subiectul 3,Anyways,nu va mai cacati atata pe voi ca sunteti voi niste incompetenti si niste inculti cu diploma! 

dex

#1638 Re: Re:

2016-07-07 08:51

#1098: - Re:  

 daca ai stii cati de i se pune la "ti" si la "informati" si ca undeva "sa" gresit, se vede ca pentru unii conteaza acest bac, dar nu pt tine

mojo

#1639 Re: Re:

2016-07-07 09:09

#1633: - Re:  

 din moment ce ai scris ce nu trebuie ce ai vrea sa ai punctaj ca cei care au scris bine?spunea tema si viziune intr-un roman interbelic, ca ai scris tema si viziunea intr-un roman postbelic nu are nici o legatura, sa iti dea puncte pe definitia romanului da, 0,01 da in rest e ca si cand ai fii scris tema si viziunea despre lune in  Luceafarul etc, spunea tema si viziunea intr-un roman interbelic, daca ai scris intr un roman postbelic e egal cu 0.

mojo

#1640 Re:

2016-07-07 09:15

#1605:

hitler asta e de vina, a terminat razboiul prea repede:)))

Andreea

#1641 Re: Re: Re: Interbelic

2016-07-07 09:20

#1603: - Re: Re: Interbelic 

 Dar tu esti destept? Asta care i crezi pe altii prosti?

Andreea

#1642 Re: Re: Re:

2016-07-07 09:23

#1639: mojo - Re: Re:  

 Dar nu e vorba de punctaj ca si cei care au scris bine,tu tot nu intelegi,nu ai vazut ce am scris,sa le dea cel putin jumate din punctajul de redactare si pe trasaturi si definitie 


Musafir

#1643 Re:

2016-07-07 09:23

#1613: -  

 Hai sa iti spun si eu vreo doua "conase profesor". Daca esti asa mare doctor in romana pe cat te dai, ar trebui sa stii ca pe NET nu se gasesc surse sigure tot timpul si oricine poate sa scrie orice acolo, neffind persoane care sa verifice fiecare amanunt. Alta treaba ar fi, de ce elevii care au scris corect la subiectul 3 (nu I cum ai zis tu), ar trebui sa fie punctati in acelasi fel cu cei care au scris gresit? Doar asa ca toata lumea sa se simta bine ca a luat punctaj mare? Daca nepotul tau nu a fost in stare sa scrie altceva decat Morometii de ce sa fie punctat ca si cum ar fi corect? Asa scriau si altii Harap-Alb sau chiar poezie, ca doar si alea sunt psihologice ca te fac sa gandesti daca o iei asa. Cerinta a fost clara, si a fost un subiect incredibil de simplu, deoarece au fost de ales dintre destule romane. Cei care au scris gresit nu merita punctati cu nimic, deoarece nu sunt egalii celor ce au respectat cerinta.

Andreea

#1644 Re: Re:

2016-07-07 09:32

#1643: - Re:  

 Hai sa ti spun si eu,cateva inteligentule de literatura vie,in primul rand ,daca ai citit pe net ce a comentat criticul Nicolae Manolescu,dar tu nici macar nu l cunosti,cand scria el comentarii critice tu nu erai nici macar in proiectie. Asadar sa clarificam odata treaba si sa le inchidem gura "inteligentilor si doxatilor din Romania"  cerintele au  fost ambigue da stai sa ti si desenez ce inseamna ambigue..fara prea multe detalii..cu subinteles..fapt ce a incurcat gandirea copiilor,in al doilea rand,ce te iei tu de o persoana cu mult mai inteligenta ca tine, si tu abia de stii sa vorbesti, nu vreau sa fiu indiscreta si prea impertinenta dar acesta este adevarul,va intereseaza de capra vecinului,in loc sa fie bine pentru toata lumea,demigrati voi orice,sa va fie rusine,dragilor si vreau sa va spun ceva va iubesc din tot sufletul asa ca duceti-va dracu'! 


Musafir

#1645 Re: Re:

2016-07-07 09:32

#1600: Robert - Re:  

 Ma omule, in scoala te invata ce se intelege prin roman interbelic. Roman publicat intre cele 2 razboaie mondiale, adica 1918-1939. Nu mai ai ce sa vorbesti aici. O specificat clar si cuprinzator. Asta trebuia sa fie un lucru stiut dupa 4 ani de liceu. Nu spun ca exemplul tau e gresit, dar in cazul asta, roman interbelic este doar ala publicat intre cele 2 razboaie. Lucru care trebuia stiut.

Cristina

#1646 Re: INTERBELIC

2016-07-07 09:40

#2: Bogdan - INTERBELIC 

 Nu este interbelic! Actiunea se petrece in perioada interbelica! Daca ma apuc eu sa scriu un roman despre Evul Mediu atunci inseamna ca romanul meu este din Evul Mediu?!


Musafir

#1647 Re: Re: Re:

2016-07-07 09:42

#1644: Andreea - Re: Re:  

 Deci chiar nu aveti nici o scuza cu Morometii vostri sa fim seriosi. Si fata de tine eu ma luat bacul cu 9,50 daca tot vrei exemple si te dai inteligenta pe aici, ca tot zici ca nu l-am citit pe Manolescu si nu am invatat, deci nu ma uit in curtea vecinilor ca nu imi fac ei mie concurenta. Cerinta nu a fost deloc ambigua asa cum zici tu, cerandu-se clar un roman din perioada interbelica, adica publicat, scris, creat in perioada interbelica. Daca Morometii avea loc in Evul Mediu, era un roman din Evul Mediu? Desigur ca nu era, tot roman postbelic ramanea, ca a fost scris in perioada aia. Lucrurile astea se invata nu numai la scoala, ci si de pe acest mare internet, daca tu si ceilalti aveati un minim de interes sa cititi despre acest roman mai mult de 5 minute (ca probabil toti v-ati uitat la film), stiati de perioada lui. Din 6 romane mari si late 5 sunt din perioada interbelica, 5, nu 1, nu 2, ci sunt 5. Voi ati ales Morometii ca era mai usor si pe pariu ca nu stiati altceva sa scrieti, ca nu ati invatat si alte romane.

Andreea

#1648 Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 09:49

#1647: - Re: Re: Re:  

 Si eu am terminat ,dragul meu superinteligent,Academia de Stiinte Economice,dar tu nu stii ce e aia,asa ca nu mi spune mie ce note ai luat tu la bac,ca mi se rupe in acest moment,eu tin cu dreptatea,voi astia care va expuneti parerile insignifiante din puctul meu de vedere sunteti toti niste inculti ,fara nicio indoiala, si daca vrei sa ne dam mari asa cum o faci tu,eu am fost olimpica la romana la liceu si la facultate,mai mult de atat am terminat Vianu,mate info si sunt absolventa a Facultatii de Administrarea afacerilor din cadrul Academiei de Studii din Bucuresti...Ce mai e de comentat este ca aveti spaima aceea de sobolani primitivi si vulgarizati tot ce se intampla.

Andreea

#1649 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-07-07 09:50

#1648: Andreea - Re: Re: Re: Re:  

 de STUDII # RECTIFIC,DIN CAUZA NERVILOR


Musafir

#1650

2016-07-07 09:53

Faptul e consumat,daca voi elevi si absolvenit de clasa a XII a nu sunteti in stare sa deosebiti ceva ce este logic,atunci generatia asta se duce dracului de rapa.Si revenind la petitie asta e una cacat si jumatate,si de asemenea si cel ce a inaintat-o este un incult si jumatate.