Morometii la subiectul 3 la bac

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Morometii la subiectul 3 la bac


Musafir

#1601

2016-07-06 18:28

Hai ba sa facem toate romanele interbelice,sau de ce nu si poeziile!


Musafir

#1602 Re: NU CEREM PUNCTAJ MAXIM CEREM DREPTATE

2016-07-06 18:31

#1567: Nimic Mai Simplu - NU CEREM PUNCTAJ MAXIM CEREM DREPTATE  

 Poi da,asa si eu puteam sa scriu despre meciul de aseara, ar trebui sa primesc punctajul pe redactare!


Musafir

#1603 Re: Re: Interbelic

2016-07-06 18:34

#82: DADDY - Re: Interbelic 

 ce sa-ti facem daca esti prost!


Musafir

#1604 Re:

2016-07-06 18:36

#1575: -  

 Esti tu prost si nu sti sa citesti o cerinta!


Musafir

#1605

2016-07-06 19:16

Nu este vina noastra ca nu a fost specificat la subiectul 3 daca trebuie sa scriem despre un roman publicat in perioada interbelica sau a carui actiune se desfasoara in perioada interbelica ! ne-ati indus in eroare .. poate unii stiau si romanul Ion , dar au ales mormetii ca eroare a specificatiilor din cerinta !
interwar

#1606

2016-07-06 19:51

ba frate, voi tot nu va potoliti ? ce dreacu specificatie vreti daca aveti clasificarea clara in programa. cititi in pnm din ce dati bac si vedeti unde sunt incadrate, ca asa puteam sa ma trezesc si eu sa scriu harry potter, desi n-are nicio treaba. ambiguitatea e in capul vostru 

interwar

#1607 Re: NU CEREM PUNCTAJ MAXIM CEREM DREPTATE

2016-07-06 19:53

#1567: Nimic Mai Simplu - NU CEREM PUNCTAJ MAXIM CEREM DREPTATE  

 si cu ce te incalzesc alea 14 puncte daca n-ai fost in stare sa recunosti un roman interbelic ? ati avut de ales intre 5 romane din 6, fratele meu. voi l-ati ales pe al 6-lea, deci zi-mi si mie..cat de prost sa fii ? cat? 

gladiol

#1608 Re:

2016-07-06 20:10

#1594: ! -  

 Iar primul volum a fost scris in 1955. In plină perioadă interbelicA:))

Ioana

#1609 Dragi parinti (si copii) batuti de soarta

2016-07-06 20:32

Acum 7 ani cand am avut si eu examenul scris la romana, tot un roman a picat la subiectul 3 ( ca era vb de inter- sau postbelic, nu mai tin minte), insa multi s-au gandit sa scrie despre Moara cu noroc ( da este nuvela si au facut-o de oaie big time). Au gresit asta e, au plans, si-au revenit si au mers mai depart DISCRET. Nimeni nu si-a facut publica prostia prin petitii. De la copii nu poti sa ai cine stie ce pretentii, insa dragi parinti, daca sustineti aceasta petitie, ca vezi doamne odraslele matalutelor nu este in stare sa deosebeasca un roman interbelic de unul postbelic dupa 4 ani de liceu, puteti "fain frumos" sa va considerati complici ai procesului de idiotizare a Romaniei. 

Salcam

#1610 Re: Re: HAHA.

2016-07-06 20:47

#1588: Tei - Re: HAHA. 

 Nu ma miră nimic :))) Deoarece Ion a picat si in simulări doar si unii nu au scris :))

Salcam

#1611 Re:

2016-07-06 20:56

#1605: -  

 Nici cu desenu in fata nu scriai mă. :))) va invartiti degeaba dupa deget pune-ți dracu mâna si cititi numai plângeți ca milogii ca trebuia așa si nu așa revenim la vechea vorba ..belește ochii că dacă nu belești ....

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-07-06 20:58



Musafir

#1613

2016-07-06 21:06

Nepotul meu, elev la Liceu de Filologie din Timisoara a selectat pentru SUB.I, romanul "Morometii", intrucat asa i s-a spus la scoala si asa a citit, si pe NET, in articole postate de personalitati in domeniu.
Si asa CERINTA la UMAN, a fost ambigua, neincadrand romanull intr-o ETAPA anume, a Literaturii romane, ci s-a scris lapidar:" Redactati un eseu despre un roman psihologic"! Atat!

Sunt profesor universitar, doctor in LIMBA ROMANA si sunt consternata de gandirea echipei de profesori, care alcatuiesc subiectele la LLR!
Daca un om scolit, care mai are idee despre ce s-ar studia la Facultatea de Litere, ar intelege ca "Scoala romaneasca pregateste viitori absolventi de Litere, Sectia Literatura cu Subsectia<< Teorie si Estetica literara>>", in asa fel ca elevii sa se descurce in viata, stiind ce inseamna si utilizand lexeme ca :epitet, metafora, hiperbola, incipit, antialofilic, omniscient, extradiegetic etc.,etc., etc., lexeme fara de care nu se pot descurca in viata, cu alte cuvinte, Scoala Romaneasca pregateste viitori<>!"
Ceea ce mai sufoca pe elevi este, si faptul ca toooo-ot stau sa numere cuvintele ca sa nu depaseasca numarul propus..."curat mestesug de tampenie"!!!!
Si atunci, daca bietii elevi, reusesc sa invete " a la Traznea ", dar LOGIC, 20 de Comentarii, cu concluzie cu tot, daca fac meditatie sa-si aminteasca de Maria Lor CRATIMA si VIRGULA , atunci CUM e posibil sa nu ia BAC-ul si sa nu le fie luata in considerare stradania, scriind despre personajul cel mai iubit de cititorii romani, cata vreme ILIE se reveleaza ca filosof, inteligent, comunicativ, jovial etc., iar Marin Preda, apeleaza vizibil la instrumentele analizei psihologice, intalnite la ILIE, instrumente rin care, si Ilie, lucreaza prin oameni, si anume: disimularea, introspectia, memoria involuntara, arta amanarii, aureolate de stilul indirect liber, manuit cu arta de Moromete!
Vrem luarea in considerare a romanului "MOROMETII", ca n-au scris copiii"in Gradina Ghetsemani", ci asa cum scrie, si pe NET, au scris despre <>!"
Doamne, ajuta!

Musafir

#1614 Re:

2016-07-06 21:06

#34: -  

In loc sa faceti petitii la bascau, mai bine puneti mana pe carte ca bacul nu s-a terminat.


Musafir

#1615

2016-07-06 21:19

"Morometii" este "un roman psihologic realist"! PUNCT!
Cerem dreptate!
Copiii motivati si supermotivati au invatat pe rupte!
Cei care s-au ocupat de "Morometii" au avut dreptate pana la Dumnezeu, intrucat Marin Preda apeleaza la instrumentele analizei psihologice in construirea acestui personaj monumental, arhetip in Literatura romana, patrunzand pana in sufletul acestui "prim taran filosof", ridicand arta monologului interior si a disimularii, aureolate de vorbirea indirecta liberaa pana pe culmi!
Nu cerem "Moara cu noroc", intrucat este "nuvela", nu roman si bineinteles ca petitia era "un fiasco", dar cerem o corectie si un act justitiar facut elevilor merituosi, care s-au ocupat de un erou iubit de romanii nostri_ILIE MOROMETE!.
Va multumim!

Musafir

#1616 Re:

2016-07-06 21:25

#1501: -  

 In cazul asta , "grija altora" afecteaza "grija noastra".

D.

#1617

2016-07-06 22:22

Este incredibil ! Am dat examenul anul acesta . La profilul uman , ce-i drept , insa mi se pare o nedreptate fata de cei care au redactat un eseu corect si "si-au batut capul" sa-si dea seama ce inseamna INTERBELIC !! Mulți au argumentat ca ,vezi doamne , ei fiind profil real de unde sa stie perioada istorică .. Ține de cultura generala a fiecaruia , nu-ti trebuie doctorat in istorie pentru a intelege acest termen.  Cât despre punctarea celor care au redactat Moromeții, este o imbecilitate. Indiferent ca acțiunea se petrece interbelic,  romanul este publicat postbelic  . Daca s-ar apuca cineva sa scrie un roman despre ce făceau românii in perioada lui Cuza inseamna ca a trăit atunci si s-a gasit acum sa-si aduca aminte !!! Cata prostie !!!


Musafir

#1618 Re: Re:

2016-07-07 05:11

#1584: Roxana - Re:  

 Nu te contrazic, dar din ce vad nu este vina celor care au scris "Morometii" la bac, ei au fost indusi in eroare, este vina celor de la minister pentru ca NU SUNT IN STARE sa faca un subiect pe care il intelege toata lumea, daca puneau elevii sa scrie "redactati un eseu de 600-900 de cuvinte despre tema si viziunea despre lume dintr-un roman APARUT IN PERIOADA INTERBELICA" atunci nu ar mai fi fost o asemenea confuzie.

Random

#1619 Re:

2016-07-07 05:16

#1591: Bucifal -  

 Mai ales profesorii de romana care fac o facultate absolut inutila si vin la ora sa ne predea noua niste aberatii care nu ne folosesc absolut deloc in viata de zi cu zi. Toata lumea se plange ca Romania este o tara de ra*at dar ea este o asemenea tara pentru ca "desteptii" ca tine pot fi manipulati foarte usor, deci eu zic sa iti schimbi mentalitatea, cat pentru cei ce au scris "Morometii" eu ii felicit pentru ca macar au incercat sa scrie ceva, fata de cei care vin aici si scriu niste comentare retardate (exact ca tine) care nu arata decat cat de bine ati fost crescuti.

Random

#1620 Re:

2016-07-07 05:18

#1592: -  

 Deci "Zmeura de campie" de Mircea Nedelciu este antebelic? Dupa ce ca sunteti prosti si va faceti de ras cand ziceti " voi l-ați ales pe singurul postbelic, Moromeții de Marin Preda" tot nu va opriti sa cautati macar un pont pe google, este gratis. + ca "Morometii" trebuie scris intre ghilimele pentru ca nu ai scris tu romanul.


Musafir

#1621 Re: Vai de mortii vostrii

2016-07-07 05:21

#1598: Hater - Vai de mortii vostrii 

 Ar trebui sa te duci sa muncesti ca gunoier pentru ca asa esti obisnuit, daca tu nu vrei mai mult de la viata precum noi toti, tu nu ar trebui sa ne vorbesti de sus.


Musafir

#1622 Re:

2016-07-07 05:35

 Ati ales "Morometii" pt ca alt roman nu stiati deorece ,sunteti dobitoci!!


Musafir

#1623 Re: Re: Vai de mortii vostrii

2016-07-07 05:38

#1621: - Re: Vai de mortii vostrii 

 Voi astia care ati scris "Morometii" nu meritati nimic! Asta nu e o eroare a cerintei ,ci una a prostiei voastre!


Musafir

#1624 Re:

2016-07-07 05:40

 Singurul roman psihologic e "Ultima.intaia" de ce nu l.ai scris pe ala?!


Musafir

#1625 Re: Re: INTERBELIC

2016-07-07 05:44

#55: Costin - Re: INTERBELIC 

 Razboiul corean!:))