Morometii la subiectul 3 la bac

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Morometii la subiectul 3 la bac


Musafir

#1551 Re: Re:

2016-07-06 05:32

#1515: me97 - Re:  

 Daca nu ma insel acelasi subiect 3 a fost si la simulare !!! Prin urmare sunteti fuc*kin idiots!! 

literatura romana

#1552

2016-07-06 06:03

Eu zic sa facem si Fratii jderi roman medieval pe acelasi concept. 


Musafir

#1553 Patetic

2016-07-06 06:19

De ce cautaţi alternative? de ce nu acceptaţi realitatea? De ce să devină roman interbelic? De ce, noi, generaţiile mai mari nu am cautat motive pentru succesul sau insuccesul nostru? Sunteţi slabi si nu sunteţi în stare să vă împacaţi cu ideea ca aţi greşit. RUŞINE!!! 

Mady

#1554 Invatati!

2016-07-06 06:22

Degeaba se semneaza o petitie pe acest subiect.Daca nu se invata cred si eu ca nu sunteti in stare sa deosebiti interbelicul de postbelic.

Mihai

#1555 Viitorul Romaniei

2016-07-06 06:30

Daca Mihai Eminescu scria o poezie pentru anul 2016, insemna ca era un poet contemporan?

Daca Ion Slavici scria o nuvela despre Daci, insemna ca este un autor antic?

Daca Liviu Rebreanu scria despre anii 1400, insemna ca era renascentist?

Daca 1000 de idioti din generatia "minunata" 1997 spun ca cerul este verde, trebuie facuta o petitie in acest sens?

Asumati-va prostia si nu mai faceti petitii idioate.

Poate ar trebui facuta o petitie ca idiotii care au scris Morometii la partea a treia sa fie automat angajati ca in "managementul deseurilor"

user100

#1556

2016-07-06 06:39

Vi se pare logic sa aveti aceeasi nota cu unul care a invatat? Unde este dreptatea? Mi se pare normal sa existe diferente intre cei care invata si cei care nu invata. Nu contest ca sunt si persoane care au invatat si au scris Morometii, dar trebuie sa invete din greseli. Nu-i normal ca sa se treaca cu vederea asemenea greseala, pentru ca astfel toleram plagiatul, prostia si hotia.... Dar este doar parerea mea, parerea unei persoane care a luat 10 la bac la romana cu cativa ani in urma.


Musafir

#1557 Re: Re: Re:

2016-07-06 08:38

#805: Ale - Re: Re:  

 Exact acta inseamna, ca sunteti toti prosti. Si dupa cum scrii, oricum nu ar fi trebuit sa treci de clasa a VIII-a.


Musafir

#1558 Bo$$

2016-07-06 09:02

Da kum adik sa nu pcteze morometi ce plm frt adik eu skriu 2 pg asa degeaba sa dea la toti punctaj care o skris ceva acolo ka idee bakului e sa stii sa skrii despre ceva ca doar ala ultimul e orientativ in plm dati punctele ca nu scris degeaba hai gata salutare fratzilor ca miam scris problema

eu

#1559 Anonim

2016-07-06 09:40

Romanul Moromeții s-a publicat în 1955, primul volum, și 1967, al doilea volum. Cine a citit acest roman știe foarte bine că acțiunea este una interbelică. Subiectul 3 de la real a cerut un roman interbelic, nu un roman publicat în perioada interbelică. E vina ministerului, nu a unui copil de 17-18 ani care a citit peste 20-30 eseuri doar la română, poate și mai mult, iar în fața examenului, cuprizându-l emoțiile și confuziile, a greșit. Sistemul ăsta e bolnav ! Îmi e rușine de țara asta și de voi, cei din minister. Am avut un caz în care să se anuleze foaia pentru că a înclinat litera A. De când sute de cărți îți decid soarta? Cine o să mă întrebe pe mine vreodată pe stradă ce s-a întâmplat în cartea X?! O să muncească Ion Creangă, Liviu Rebreanu pentru mine? Dacă da, eu vă citesc zilnic și 5000 de cărți. Vrem dreptate !


Musafir

#1560

2016-07-06 10:20

Semnam, Semnam!
Student care a promovat bacul la fel ca multi altii

#1561 Petitie

2016-07-06 10:25

Sunteti o adunatura de prosti care ati reactionat fix ca o turma, zeci de generatii au trecut prin acest examen, un elev care macar a avut curiozitatea sa citeasca un eseu facut pe baza acestui roman ar fi vazut cu siguranta lexemul ,,POSTBELIC" ! Multe sunt nedrepte in aceasta viata, dar toti cei care au trecut prin ,,examenul maturitatii" au invatat cu siguranta sa faca diferenta intre interbelic si postbelic, toti am avut de invatat acelasi lucru, nu inteleg ambiguitatea produsa de enuntul respectiv, fiecare eseu incepe cu date despre autor si imediat date despre opera. Fiti realisti si nu va mai luati unul dupa altul, prostia se plateste! Toti avem emotii, toti avem momente proaste, dar aceasta greseala nu este scuzabila! Nu asa se schimba ceva, nu asa se poate face ceva in privinta acestei tari! Petitia voastra este un exemplu strident de ,,asa nu" !


Musafir

#1562

2016-07-06 10:34

Cei la la uman n-au avut de ales şi nu se mai plâng. Ei ai avut la subiectul 3 roman psihologic, fără drept de alegere sau acum trebuie să zicem că romanul psihologic e tot una cu nuvela psihologică Moara cu noroc ?

Teodor

#1563 Jalnic

2016-07-06 10:36

Deci... autorul acestei petitii este un maaare dobitoc! Pur si simplu.

Cum naiba, mai nene sa faci petitie pentru ca esti idiot si nu iti "contactezi" si creierul cand citesti ceva?

Toti cei care ati votat pentru aceasta petitie sunteti niste tampiti... literalmente!

ROMANIA! TREZESTE-TE!

BAC 2016

#1564 Învață!

2016-07-06 10:48

Având in vedere cerința subiectului al III-le-a din acest an la BAC, posibilitățile alegerii unui roman erau multiple. Ion, Enigma Otiliei, Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război, Baltagul sau orice alt roman studiat (INTERBELIC). De ce aceia care au învățat si au citit cu simt de răspundere sa ia eventual o nota mai mica doar pentru ca voi nu ați învățat/citit mai constiincios? De ce sa transformam un roman postbelic in unul interbelic? Nu faceți decât sa căutati scuze pentru eseul vostru! 

Stati linistiti mai este o sesiune in toamna!

GANDIREA INCA NU NE-A FOST FURATA

#1565 Re: Viitorul Romaniei

2016-07-06 10:48

#1555: Mihai - Viitorul Romaniei 

 

CORECT... Romanul Moromeții, scris de Marin Preda ( nu știm când a început să scrie sau de ce nu l-a publicat mai devreme, poate nu i s-a dat voie... ) este roman POSTBELIC... Îmi pare rău de cei 5700 de tineri frumoși și liberi ce au făcut această gafă, îmi pare rău și de cei n mii de tineri care nu știu de această petiție, de cei ce nu au la discreție calculatoare, de cei ce consideră că nu au avut dreptate, dar care au ales Morometii la subiectul III... NU ESTE GREȘIT... Pentru că trăim într-o societate condusă de oameni ce preferă să gândească limitat asta nu înseamnă că trebuie să-i aprobăm... MOROMETII (mai ales primul volum) se referă în totalitate la perioada interbelică, prezintă viața satului romănesc din acele timpuri... NU A FOST PRECIZAT in subiect comentați un roman publicat in perioada interbelică... Noi nu trebuie să interpretăm sau să considerăm corect ceea ce cred autoritățile despre literatura română...

Felicit pe toți colegii mei care au ales corect romanul ce trebuia comentat !!!

Felicit toți elevii și îmi pare rău că trăim intr-o lume ce interpretează și lasă urme de îndoială în sistemul de învățământ...

Vă rog să vă gandiți (ministri, prim-ce-oti-fi voi, profesori, parinti, cei ce nu sunt inca parinti, etc...) ce inseamna ROMAN INTERBELIC !!! GANDITI NU VĂ LUATI DUPĂ ALTII... GANDITUL INCĂ NU E ILEGAL, DAR CURAND VA FI...

 

 

Nomore

#1566 Re: Re: Re: Re: Lasati-o balta

2016-07-06 10:52

#1471: Andra - Re: Re: Re: Lasati-o balta 

 Nu tie ti-am raspuns, chiar m-a facut sa ma simt mai bine comentariul tau. A fost alta persoana care s-a gasit sa scrie un comentariu rautacios care am considerat ca merita contracarat.

Nimic Mai Simplu

#1567 NU CEREM PUNCTAJ MAXIM CEREM DREPTATE

2016-07-06 10:54

Cer Dreptate, Cer cele 14 puncte pentru redactare, pentru abilitatile noastre de redactare si argumentare, pentru exprimare... NU cerem sa ni se acorde maximul, cerem sa fie DREPTATE...

Anonimul

#1568 Re: Anonim

2016-07-06 11:19

#1559: eu - Anonim 

 Hai mai lasa-ma ca ati avut toti de ales dintre 5 romane. 5, din care 4 erau din perioada interbelica. De ani si ani de zile de cand se da bacul nu am mai vazut atat prostie printre cetatenii acestei tari. Cand zice un roman din perioada interbelica se refera la un roman conceput, creat, publicat, imaginat sau ce naiba mai vreti voi in aceea perioada de timp (adica intre Primul Razboi Mondial si cel de-al Doilea). Daca invata-i si tu si altii stiati acum ce e ala un roman interbelic. Faceti exact ca aia de clasa a 8-a cu diagrama lor. Lasa ca il dai si la toamna si atunci (poate) stii ce e ala un roman interbelic.


Musafir

#1569

2016-07-06 11:21

Mie unu mi se pare normal, ca cei care au scris romanul morometii sa primeasca punctaj pentru redactare,oricum exercitiul nu a fost precizat corect,pe multi dintre ei ia dus in eroare, ministerul ar trebui sa ia ceva masuri! Acesti copii trebuie sa primeasca punctaj, sper sa se rezolve aceasta problema!


Musafir

#1570

2016-07-06 11:27

Eu nu inteleg , daca actiunea romanului se petrece in perioada interbelica si el a fost publicat in perioada postbelica, ii sustin pe elevi, exercitiul nu a spus acest lucru, exercitiul a spus sa se scrie despre un roman studiat in perioada interbeliva, dar nu a precizat sa se scrie de cand a fost el publicat sau despre actiune! 


Musafir

#1571

2016-07-06 11:32

Domnilor, actiunea romanului se desfasoara in perioada interbelica, el e publicat in perioada postbelica, exercitiul nu a precizat acest lucru, deci e o eroare, elevii ar trebui punctati!

Musafir

#1572 Re: Re: INTERBELIC

2016-07-06 11:39

#4: Bacovia - Re: INTERBELIC 

 Astia sunt cretini, perioada interbelica tine de cand opera a fost publicata, nu de cand se petrece actiunea.


Musafir

#1573 Re: Deea

2016-07-06 11:49

#1521: - Deea 

 Sunt foarte curios cati dintre cei care au scris romanul interbelic vor lua 1o. Stati linistiti ,notele la romana de 10 se numara pe degete . Degeaba ai scris _ION_ daca nu ai rezolvat cerinta si doar ai povestit din amintiri romanul.


Musafir

#1574 Re: Re: Deea

2016-07-06 11:56

#1573: - Re: Deea 

 Mai bine decat sa scrii "Morometii"...


Musafir

#1575

2016-07-06 12:39

Cerinta ,,tema si viziunea despre lume intr-un roman interbelic studiat,, nu este suficient de explicita ceea ce a dus la o in eroare modul de abordare. Ministerul educatiei si alte persoane care sunt implicate in aceasta ar trebui sa ia masurile cuvenite pentru a se puncta si asa zisa eroare. Oare cine este de vina? elevul sau profesorul. Din pacate sunt cam multi elevi care facut aceeasi gresala, oare de ce?