Morometii la subiectul 3 la bac

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Morometii la subiectul 3 la bac


Musafir

#1501

2016-07-05 18:17

Daca nu sustineti nu o semnati, exprimati-va in mod decent si politicos opinia despre petitie si gata, nu-i mai jigniti pe cei care au scris Morometii la sIII, daca voi ati scris bine sa primiti note peste 7
De asta tara noastra este si, daca si noi vom ramane asa, va ramane asa cum este pentru ca nu mai putem de grija altora in loc sa avem grija noastra

Posibil sa se fi acceptat Moromeții la subiectul 3 ca roman psihologic si interbelic.

#1502 Lucrarile au fost corectate!

2016-07-05 18:19

LUCRĂRILE AU FOST CORECTATE!


Anonymous

#1503

2016-07-05 18:20

Si cine credeti ca o sa ia petitia asta in serios cand pe primele 2 pagini sun unii trecuti ca Bac Pula,iau 2,fgm fgm,?E facuta la caterinca dupa ce a fost facuta aia cu Examenul National...mistocareala romaneasca dar voi o luati de buna.

Cornel

#1504 Re: Re: sa ne depuncteze ok, nu sa anuleze toata rezolvarea!!!

2016-07-05 18:21

#1489: Aggae - Re: sa ne depuncteze ok, nu sa anuleze toata rezolvarea!!! 

Vezi sa nu-ti musti limba ca o sa MORI OTRAVIT la cat venin ai in tine!!! Asta-i mentalitate rromaneasca, sa moara vecinul sa-i poti lua capra! Scarba imi e de oameni ca voi! Bacul se mai poate da si in toamna si la anul in schimb CARACTERUL TAU JEGOS o sa-ti ramana toata viata!

Unicornul Roz

#1505 Re: bye bye rromania

2016-07-05 18:25

#1492: Cornel - bye bye rromania 

 facem o intrunire si va cumpar eu bilet la toti. Cred ca o fie mai bine cu 4-5000 prosti mai putin :)


Musafir

#1506 Re: Re: Re: sa ne depuncteze ok, nu sa anuleze toata rezolvarea!!!

2016-07-05 18:28


Musafir

#1507

2016-07-05 18:28

Nici anul acesta nu putea sa nu ne surprinda cu ceva.
OmCuCap

#1508 Idiotilor

2016-07-05 18:31

Astia toti care au semnat petitia la sapa ba nu la scoala a dracului de prosti. Shaormar scrie pe voi.

Asa Ceva

#1509 Re:

2016-07-05 18:36

#1478: Sascha -  

 Hai mai lasa-ma cu moralitatea asta de doi bani. Si anul trecut tot roman interbelic a dat la unul dintre profile si nu sa mai plans nimeni. La scoala va invata clar ca roman interbelic=roman care sa publicat in perioada interbelica. Repetentilor ce sunteti eu ce sa va fac daca nu ati invatat. Lasa ca mai este o sansa la toamna.


Musafir

#1510 Re: Re: Re: Re:

2016-07-05 18:37

#1500: - Re: Re: Re:  

 Du-te*. Vai de Romania noastra de căcat .


Musafir

#1511 Re: sa ne depuncteze ok, nu sa anuleze toata rezolvarea!!!

2016-07-05 18:38

#1482: georgian - sa ne depuncteze ok, nu sa anuleze toata rezolvarea!!! 

 Daca ai invatat morometii DE CE IN PULA LUI BORCEA nu ai fost in stare sa inveti macar un roman care se si incadra in curent? SI mai esti in stare sa spui ca vrei 29 de puncte pentru prostia ta?

Bavanai

#1512 Re:

2016-07-05 18:39

#5: Darius Marian -  

 Daca scrii "ar trebui" cu 2 "i" nu ar trebui sa iei bacul.

Random

#1513

2016-07-05 18:41

Bine ,să ne depuncteze ,nimic nu e corect in viata asta ,toata lumea e oportunista si vor sa fie impotriva tuturor..sa fie cei care se cred "superiori" multumiti odata,sa luati voi nota maxima si eu sa iau nota mica..asta e in viata nu toata lumea e inteligenta

Noname

#1514 Re: Re: Re: INTERBELIC

2016-07-05 18:53

#281: - Re: Re: INTERBELIC 

 Cerinta cerea un roman din perioada interbelica.

Nu un roman cu actiune interbelica!!!

me97

#1515 Re:

2016-07-05 19:05

#8: Laur -  

 Asa puteam fiecare din noi sa invatam un singur comentariu si sa il scriem la subiectul al 3-lea pentru ca dupa ce ajungem acasa sa facem petitie online, patetic :| 

me97

#1516 Re:

2016-07-05 19:09

#17: -  

" cu bac, fara bac, semintele tot acelasi gust are " =))

D.

#1517 Re: Re: Re:

2016-07-05 19:11

#1494: Robert - Re: Re:  

 Cat patriotism. Hai sa promovam ineptia. Hai sa le dam punctaj, sa ii incurajam, ca peste 30 de ani sa avem la conducere oameni care cred ca treaba facuta prost "merge si asa", doar pentru ca nu au putut respecta o cerinta.

NU!!!

Problema nu e ca pleaca ei pentru ca e prea greu bacul. Problema e ca dificultatea bacului a scazut extraordinar in ultimii ani, astfel incat sa se faciliteze promovarea. Si totusi multi nu sunt in stare sa il ia. Cerinta a fost extrem de simpla si oferea multe posibilitati de abordare. La real se putea scrie oricare din romane, in afata de Morometii. Unul singur nu era, fix ala. In programa se specifica posibilitatea unui subiect pe baza perioadelor istorice. E clar ca daca eu ma apuc sa scriu un roman despre Evul Mediul, romanul meu nu e medieval, nu? Eu traiesc acum, in concluzie, e contemporan. Asa si cu Morometii astia.

Eu am terminat acum clasa a 12a, am dat luni bac-ul la romana. Desi nu am fost incantata de subiect, as fi preferat liric,m-am descurcat. Am abordat subiectul cerut. Nu am scris Morometii, am scris Ultima noapte. Poate nu iau cele 30 de puncte, poate iau 25. Asta este, nu trebuie sa aiba toti nota maxima. Inainte sa se comenteze aiurea, in necunostinta de cauza: nu mi-am petrecut anii de liceu invatand incontinuu, ba chiar deloc. Uram literatura romana si faptul ca mi se impune ce sa citesc. Iubesc sa citesc, dar nu ce vor altii, nu ma intelegeti gresit. Uram faptul ca bac-ul la romana nu iti stimuleaza gandirea logica, ci capacitatea de memorare. Nu am fost atenta la ore, pot spune ca din 10 ore am fost atenta la 2. Cu toate astea, am realizat ca se apropie bacul si am inceput sa invat. Nu cu mult timp inainte, acum doua saptamani m-am apucat. Si totusi m-am descurcat binisor, daca nu, chiar bine, pot spune. Eu am depus un minim de efort pentru romana. 

Nu mi s-ar parea normal sa se puncteze, oricum nu se va puncta, ar fi o alta ineptie. Dar de ce sa imi ia mie locul la facultate unul caruia daca ii ceri mere, el iti da pere? De ce?


Musafir

#1518

2016-07-05 19:15

Actiunea romanului se desfasoara in perioada interbelica
bitchplease!

#1519 nu se poate asa ceva...

2016-07-05 19:16

 Si eu am dat bacul, nu foarte demult, acum 6 ani. Dar deja petitia asta e mult peste... hai sa fim corecti. Vreti sa fiti o generatie de oameni maturi si vreti sa va fie luate parerile in seama. Dar nu asa!! Asumati-va cand gresiti!! E prea de tot... la naiba cu literatura romana daca si "Morometii" mai e interbelic... atunci "Ion" ce dracu' mai e??? Hai sa o lasam balta cu asta... mai aveti o sansa in toamna...

Greseala e greseala,fratilor

#1520 Re:

2016-07-05 19:21

#1478: Sascha -  

 Formularea a fost aceeasi in fiecare an. Greseala e greseala,nu sustin ca a fost facuta intentionat ca doar asta au invatat. Dar greseala se plateste din pacate sau din fericire. E vorba de corectitudine. 

Niciodata nu s-a cerut un roman cu actiunea intr-o anumita perioada de timp,cel putin nu in ultimii 10 ani din cate stiu eu. Scuzele se gasesc usor,toata lumea se ascunde dupa degetul intins spre Minister si spre cei care au facut subiectele,dar e mai greu sa iti recunosti greseala vad. 

Pentru cei care au gresit din emotii : sincer imi pare rau pentru voi,fara sarcasm. Nu doresc nimanui asta,dar se intampla din pacate. Greseala e greseala. Cumva o sa se rezolve.

Pentru cei care n-au pus mana pe carte in anii de liceu si acum vin cu pretentii : De-aia ne ducem dracu',ca aveti voi gura mai mare decat aia care chiar au ceva in cap.

Bine ca veniti cu paragrafe luate de pe net aiurea legate de ce tip de roman e Morometii,dar pe carte 4 ani n-ati pus mana. 

Nu mie ar trebuie sa-mi fie rusine ,ci voua,dar tot astia care incearca sa mai miste ceva in tara asta pica de prosti. Na,daca am stat ca prostii,ca scarbele in casa sa invatam si n-am mers sa ne frecam de altii prin cluburi sau mai stiu eu pe unde isi petrece tinerimea 'cool' timpul,ce dracului sa stim noi. Nimic.

 


Musafir

#1521 Deea

2016-07-05 19:26

Deci dragi copilasi fara creieras, eu cand am dat bacul acelasi subiect l-am avut si nu s-a plans nici naiba de problema cu romanul. De ce? pentru ca pe atunci noi mai invatam ceva. Acum sunteti doar o generatie de copilasi cu capul bagat adanc in facebook si fustele pitipoancelor incat habar nu aveti ce aveti de invatat. Vai si amar de capul vostru. Sa va plangeti stiti dar sa invatati nema. Rusine sa va fie. Invatati in pana mea si lasati dreacu clubareala ca de sunteti asa spalati pe creier. Sa nu va puncteze cu nimic ca meritati sa picati pe capete poate puneti mana si invatati prostilor.

Gheorghidiu

#1522 Re: Re: Re: Re:

2016-07-05 19:27

#1517: D. - Re: Re: Re:  

 Si eu m-am aflat in aceeasi situatie. N-am fost fana literaturii,dar cand e vorba de invatat,mai ales ca e viitorul tau in joc,inveti,frate.

Sustin ideea cu facultatea. Hai ca nu toti care au scris Morometii au scris pentru ca numai asta stiau sau din diverse alte motive. Au fost si unii cu emotii si ii cred. Si eu am avut. Dar te aduni,nu scrii ineptii. Si exact astia care scriu ineptii de drag ajung in facultati si nu fac nimic,cand altii si-ar fi dorit sa intre acolo si ar fi invatat pe rupte,ar fi facut ceva constructiv pentru ei si pentru nenorocita asta de tara.

Dar deh,n-ai loc de atat de multa 'democratie' exprimata prin petitii fara sens.

 

abc..

#1523

2016-07-05 20:08

Mai oameni buni, ok am inteles cu emotiile si cu restul, dar totusi sa incepeti o petitie pentru asa ceva? Daca voi in loc sa invatati perioadele, niste amarati de ani acolo, stati prin cluburi sau pe afara e strict problema voastra, dar nu incepeti sa faceti tam tam pentru ceva ce trebuia sa stiti. 

Stefan

#1524 Re: INTERBELIC

2016-07-05 20:09

#2: Bogdan - INTERBELIC 

 Sper ca asta e o gluma:)))

Nume

#1525 Da.....si Eminescu a scris "Iarna pe ulita"

2016-07-05 20:13

Va e rau de tot. Ala care a facut petitia ar trebui sa mai treaca pe la scoala. Nu se lasa spatiu inainte de semele de punctuatie ci doar dupa (considerand ca ai fost mate-info daca te plangi ca ai scris "Morometii"). 

Si "Morometii" se scrie intre ghilimele pentru ca este nume de roman, roman post-belic!

Daca scrii acum o carte despre ...."Cum au migrat dinozaurii" si actiunea se intampla acum milioane de ani, asta inseamna ca e scrisa atunci? 

"Confuzia" aia cu cand s-a intamplat si cand a fost scris trece dupa cateva momente. Plus ca din 3 romane posibile era imposibil sa nu stii macar unul, da na unii sunt penibili rau de tot.