Morometii la subiectul 3 la bac

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Morometii la subiectul 3 la bac

Trezirea

#1576 Re: Re: Viitorul Romaniei ....da frate ce gandire

2016-07-06 12:41

#1565: GANDIREA INCA NU NE-A FOST FURATA - Re: Viitorul Romaniei 

 Si ce legatura are?Cand iti zic roman interbelic clar se refera la perioada publicarii si nu timpul cand are loc actiunea........daca ne luam dupa ce zici tu inseamna ca Frank Herbert care a scris Dune este din viitor...sau daca Caragiale scrie o piese de teatru pentru 2016 inseamna ca e opera contemporana?


Musafir

#1577 Re:

2016-07-06 12:43

#1575: -  

 Pentru ca nu sunt in stare sa interpreteze o cerinta..la fel ca si evaluarea nationala...cerinta este destul de clara.


Musafir

#1578

2016-07-06 12:54

Voi sunteti prosti tare ma baieti.... =_= Cand cineva spune roman interbelic, se subintelege ca e PUBLICAT in perioada interbelica. V-ati facut de tot rasul si ati demonstrat cat de tampita e generatia asta. Bravo!

Salcam

#1579 HAHA.

2016-07-06 13:00

acum gata ... daca juma de turma a scris gresit facem petitie ... :))) tipic,nu inteleg un lucru e chiar atat de greu sa ganditi?Cand s-au facut operele s-a si spus ce fel de tip sunt dar cine dracu sa mai scrie un cuvant in plus? ca consumati pasta la pix...Nu era doar o opera de scris .. dar naaa cine sa gandeasca?:))

Succes la toamna poate pica Morometii .. :)))))

Vasilica ilie M

#1580 Daca citeai Morometii...

2016-07-06 13:14

La subievtul III cerea sa se scrie un eseu despre un roman interbelic, si cum in mod normal atunci cand incepi sa scrii un eseu despre un roman incepi prin a prezenta unele date despre acel roman cum ar fi ce fel de roman e, in ce an a aparut, ca e interbelic/postbelic s. a.  

Asa ca cei care ar fi citit Morometii ar fi inceput eseul prin a spune ca este un roman posbelic si si-ar fi dat seama de grejala, prin urmare nu-mi ramane sa cred dacat ca cei care au inceput si sustinut petitia sunt o mare de semianalfabetii care nu-si cunosc propia conditie si refuza sa recunoasca crudul adevar.   

Doamne ajuta.

Salcam

#1581

2016-07-06 13:28

Defapt e mai simplu sa dai vina pe altu cand tu esti mai prost decat noaptea...e ceva normal la romani sa dai vina pe altu cand nu stii ce-ai mai putea face.. vineri poate si vezi la biologie ca fac petitie iar .. :)))

Random

#1582

2016-07-06 13:39

Actiunea romanului se petrece in perioada interbelica iar subiectul III nu specifica decat "un eseu de 600-900 de cuvinte in care sa prezinte tema si viziunea despre lume si viata intr-un roman interbelic". Daca cerinta ar fi fost macar corecta "un eseu de 600-900 de cuvinte in care sa prezinte tema si viziunea despre lume si viata intr-un roman APARUT IN PERIOADA interbelica" atunci sunt sigur ca nu ar mai fi fost confuzii. Gafa este facuta de minister nu de elevi, cat pentru romanul scris de Marin Preda, "Morometii", acesta este si roman psihologic (personajul Ilie Moromete are parte de un conflict interior) cat si un roman APARUT postbelic cu actiunea in perioada interbelica. Ca roman psihologic, exista numeroase manuale si carti scrise de profesori ce agreaza acest lucru, cat si site-uri precum "Scribd" care sustin acest lucru. 

Roxana

#1583 milogii dracu

2016-07-06 14:13

cum sa te gandesti ca Morometii e interbelic? :))))))

In primul rand ca romanul a fost scris dupa perioada interbelica si doar actiune volumului 1 se petrece in perioada interbelica, actiunea volumului 2 se petrece in perioada postbelica:))

Roxana

#1584 Re:

2016-07-06 14:15

#1582: Random -  

 doar actiunea primului volum se petrece in perioada interbelica, volumul 2 se petrece in perioada postbelica :)))))))


Musafir

#1585 Re: Re: Re:

2016-07-06 14:16

#1183: - Re: Re:  

 nu ma așteptam la o astfel de ..atitudine ..și la un astfel de răspuns..bravo ..sper ca te simți mai bine 

Mihai Creanga

#1586 Si Morometii credeti ca au stiut ? :D

2016-07-06 14:21

Eu as risca sa semnez, numai de curiozitate. Credeti ca unul care nu stie care romane sunt interbelice, a stiut sa faca un comentariu la Morometii demn de citit sau punctat ? :D

Gladiol

#1587

2016-07-06 14:38

Interbelic mă prenadezarilor!

nu interbelit!

Tei

#1588 Re: HAHA.

2016-07-06 14:39

#1579: Salcam - HAHA. 

 Daca pica Morometii in toamna pe cat vrei sa facem pariu ca o sa scrie Ion sau Enigma? :) 


Musafir

#1589

2016-07-06 14:42

Am semnat această petiție deoarece am crezut că subiectul 3 include și romanul Moromeții deoarece la început acțiunea se petrece în perioada interbelică.
adrianor456

#1590 atentie la neatentie

2016-07-06 14:44

Din moment ce in cerinta se cerea "un roman interbelic" clar trebuie sa scrii o analiza asupra unui roman publicat intre cele doua razboaie. Daca cerinta prezenta formula "un roman cu actiune interbelica" puteai scrie si Morometii. Nu inteleg ce atata tevatura? De ce ai scrie Morometii cand "Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi" este mult mai usoara si accesibila. Revenind, greselile se platesc asa ca nu va mai plangeti atat si puneti mana si invatati.

Bucifal

#1591

2016-07-06 14:53

Dacă nu sunteti in stare să înțelegeți clasificarea temporală, antebelic, interbelic, postbelic, nu e neaparat vina voastră.

Profesori cu diplome luate pe la strungărie, pe la colțul strazii, învățământ la distantă, Spiru Haret, FEG .....si multe alte escrocherii, au dus la acest deznodământ.

voi doar sunteti niște victime, prost crescute, inculte, pline de tupeu manelistic.

INIȚIATORUL prezentei petiții, este un dobitoc .

 


Musafir

#1592

2016-07-06 15:30

Băi nene, ce petitie vreți voi?! Din atatea romane interbelice, voi l-ați ales pe singurul postbelic, Moromeții de Marin Preda. bagați-vă mințile-n cap, trebuia sa învățați, nu știați că vine BAC-ul?

Musafir

#1593

2016-07-06 15:51

Prafi sunteti ma 

!

#1594

2016-07-06 15:52

Dragii mei , romanul a fost declarat un roman postbelic de la aparitia celui de`al II -lea volum ;) . Asa ca nu o mai ardeti aiurea ...cititi si critica literara si o sa fiti lamuriti ! 


Musafir

#1595

2016-07-06 16:26

Eu am scris Capra cu trei iezi , nu iau 3 puncte da macar sunt Boss.

Carmen

#1596 mdea.....

2016-07-06 16:36

 Da! Aveti dreptate! Morometii publicat in anul 1955 si 1967 este un roman interbelic(interbelic=intre cele doua razboaie mondiale, Al 2 lea terminandu-se in 1945). Pe bune? Si Enigma Otiliei( publicata in 1938) in ce categorie ar trebui sa o incadram? Antebelic??... pentru ca actiunea din roman are loc in anul 1909, inainte de razboi...

In orice comentariu, in mod normal, trebuie scrisa de ce perioada apartine romanul respectiv. E primul lucru cu care incepi: " Romanul "A" scris de "B", publicat in anul "C", apartine perioadei "D".

Aveati 4 romane de invatat: 3 interbelice("Ion", "Enigma Otiliei" si "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi") si 1 postbelic("Morometii"), iar voi tocmai pe asta l-ati ales?

 Nu trebuie sa fii neaparat prost ca sa faci o astfel de greseala( desi este cam inadmisibila pentru cei care au invatat). Sa fii prost inseamna sa nu iti recunosti greseala si sa te dai de ceasul mortii sa se accepte ca Morometii sa fie considerat interbelic.

Asumati-va greselile si cu asta basta! Bacul e si in toamna!


Musafir

#1597

2016-07-06 16:41

Deja au fost corectate lucrarile la aceasta ora.Speram ca o sa fie bine si ca s-a punctat macar intre 5-15 puncte :)
Hater

#1598 Vai de mortii vostrii

2016-07-06 16:47

Imi e rusine de halul in care au ajuns generatiile tinere, pe langa sistemul educational. Intr-adevar e stricat si are nevoie de o reconstructie, dar nu puteti da vina pe el pentru halul in care ati ajuns, sa credeti ca totul vi se cuvine si sa faceti petitii si tot felul de lucruri atunci cand gresiti ceva. Examenul asta e un nimic fata de ce urmeaza, iar cand o sa dati piept in piept cu viata nu o sa mai puteti sa faceti petitii online sa schimbati ceva.

 

P.S: Traim in era informatiei unde totul este la un click distanta. Daca vi se pare ca scoala nu va invata nimic, ce va opreste sa invatati singuri? Penibili... 


Musafir

#1599

2016-07-06 17:22

Deoarece persoana care a facut subiectul trebuia sa specifice ce inseamna roman interbelic, si anume daca se refera ca a fost scris in cea perioada sau daca actiunea se petrece in acea perioada.
Robert

#1600 Re:

2016-07-06 17:45

#1578: -  

 Cand spui roman Sci-fi se subintelege ca e roman scris in viitor? Bineinteles ca nu.E scris in prezent cu actiunea in viitor, de aici a aparut confuzia. Nu a fost clar precizat daca actiunea sau publicarea romanului trebuie sa fie in perioada interbelica.Si mie mi sa parut logic sa fie si morometii,e doar o diferenta de 10 ani intre 1955(anul publicarii) si 1945(anul terminarii razbuiului) ceea ce este nesemnificativ. Nu a influentat romanul scrierea romanului cu nimic. Plus ca nu mi se pare normal ca pierd 3 puncte doar pentru ca nu am stiut anul publicarii romanului, nu e examen de istorie si chiar daca ar fi fost, pentru un an gresit as fi pierdut maxim 0,5 puncte. E o idiotenie sa clasifici romanele dupa razboaiele mondiale cand toate au fost realist obiective/subiective. Ce conteaza ca a fost publicat cu 10 ani mai tarziu? Scrierea lui a inceput probabil in perioada interbelica.