Petitie pentru pastrare a rezultatului "3" la en matematica

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie pentru pastrare a rezultatului "3" la en matematica

ELEV

#226 Re: hai sa lasam rautatea

2016-06-29 19:01

#116: - hai sa lasam rautatea 

 NU e vorba de "rautate"!!!DUMNEZEULE!E vorba de corectitudine!Si eu am dat examen azi.Am facut totul perfect.Daca se vor lua ambele variante, ma voi simti ca un gunoi bun de nimic.Stii de ce?!Pentru ca am fost "pusa in aceeasi oala" cu unii copii ce , din diferite motive, nu au stiut.Nu spun ca "sunt prosti", dar nu e mereu vorba de toceala...va laudati toti ca ati fost la nu stiu ce olimpiade....GHICI CE?!Multi alti copii au fost, doar ca ei au raspuns corect.Ar fi o mare nedreptate sa se ia ambele in calcul...NU mi se pare corect ca un copil ce nu a fost atent sa ia aceeasi nota cu un copil care a dat importanta testului.Daca sunt toti copiii vostri atat de "buni, studiosi si isteti", cum se face ca NU stiu sa interpreteze o diagrama de clasa a5a?!!Si cu argumentul dvs-cum ca sunteti "peste 30000"- va bazati pe politica "sunt prosti, da' multi?" NU II PASA NIMANUI cati sunteti.NOUA NE PASA DE ARGUMENtE, NU DE NUMERE!

 Va sugerez sa luati un loc si sa incetati sa ne numiti "oameni rai" fiindca am raspuns corect unui exercitiu.Va multumesc!

Si noi avem dreptul de a ne revolta, cand o greseala clara este punctata ca fiind corecta!!!!

#227 Re:

2016-06-29 19:07

#14: -  

 


Musafir

#228

2016-06-29 19:10

Am semnat pentru pastrarea rezultatului 3 e la matematica

Musafir

#229 Re:

2016-06-29 19:13


Musafir

#230

2016-06-29 19:14

Pentru corectitudine!!!
Anonimus

#231 Re:

2016-06-29 19:14

#7: -  

 Ba nu...  nu este o nedreptate! Ce sa iti fac daca nu esti in stare sa dai raspunsul corect! Era evident ca e 3!

Anonimus

#232 Re: Re: hai sa lasam rautatea

2016-06-29 19:19

#226: ELEV - Re: hai sa lasam rautatea 

 Imi place atitudinea ta si sunt 100%deacord cu tine! Nu e corect sa le dea punctaj celor ce nu au scris corect! Imi pare Rau pentru ei ,dar trebuia sa fie mai atenti! Ghinion pentru ei...  ce pot sa zic!


Musafir

#233

2016-06-29 19:24

Imi place de Gheghe,l-as fute.

Musafir

#234

2016-06-29 19:28

Nu mi s-ar parea corect sa se puncteze si alt raspuns fata de cel corect. Pana la urma este un exercutiu usor dupa parerea mea si mi s-a parut destul de clar formulat
ELEV

#235 Re:

2016-06-29 19:33

#206: -  

 Daca ar gandi mai multi asa...


Musafir

#236

2016-06-29 19:36

Romania ar trebui sa invete sa nu-si mai alinieze cetatenii la nivelul cel mai de jos ! Sa-i lasam pe cei mai buni dintre noi sa se afirme. O vor face in beneficiul lor si totodata al nostru, al tuturor ! Doar asa vom putea avansa !
ELEV

#237 Re: Re:

2016-06-29 19:38

#212: - Re:  

 Spuneti ca toti care au respuns corect au pus la nimereala?!NU prea cred.Si eu am dat examen azi si am facut totul bine.NU mi se pare corect deloc ceea ce incercati sa faceti.O multime de copii chiar au raspuns corect din cauza faptului ca si-au folosit creierul si logica.Rezolvarea e unica.Atat logica, cat si cunostintele matematice ajuta in egala masura la rezolvarea exercitiului.Inainte sa jignesc in stanga si in dreapta, as verifica daca "mediocri" se scrie cu doi de "i"...

ELEV

#238 Re:

2016-06-29 19:43

#36: Un elev din clasa a VIII - a -  

 SPUI CA-SI BAt JOC DE VOI?!DAR DE  NOI?!De noi, cei care am raspuns corect fiindca am gandit logic si ne-am folosit creierul, de noi nu si-ar bate joc daca ar da ambele variante drept "corecte"?!Eu nu m-as simti in regula sa stiu ca nu merit o nota si ca o cersesc prin intermediul unei petitii.Daca formularea a fost asa de "neclara si ambigua", cum se face ca vor exista elevi cu 10 curat?!Eu am rezolvat tot...nu poti spune ca am pus la nimereala pt ca am rezolvat absolut tot.Era nevoie sa-ti folosesti logica si o mica particica din creier.Nu mai injurati in stanga si in dreapta ca sa fiti avantajati....asta nu va schimba cu nimic situatia.3 ramane

3 SI 8

#239

2016-06-29 19:48

De ce ati facut aceasta petitie? Va incurca pe voi in vreun fel la punctaj? NU, nu va incurca...ci va mananca ingamfarea ca ati facut o prostie de exercitiu si de aceea vreti sa vi se acorde numai voua punctajul ca sa pareti voi destepti si tocmai demonstrati contrariul...SUNTETI NISTE PROSTI!!!! De ce? Pentru ca cei care au scris ca raspunsul este 8 nu au stat sa descopere capcana pentru ca nu sunt detectivi... EVALUAREA NATIONALA EXISTA PENTRU A TESTA CUNOSTINTELE ELEVILOR SI PENTRU A-I REPARTIZA LA LICEU IN FUNCTIE DE CE STIU... liceul ne asigura un viitor si viitorul nu se bazeaza pe descoperirea capcanelor, CI PE CUNOSTINTE!


Musafir

#240 Re:

2016-06-29 19:48

#18: -  

 10 nu se ia niciodata ,,pe degeaba”, mai ales la examene, daca asta e nota la care ar ajunge unii copii in urma reevaluarii. Corectez si stiu ce spun. Pentru 10 muncesti cu adevarat. Daca intervine rautatea inaintea ratiunii, asta este incalificabil pentru noi toti. Ma refer aici la toti cei care pretind ca cifra 8 ar fi un raspuns incorect, in conditiile date. Departajarile ar trebui sa se faca pe nivel de cunostinte, nu dupa noroc, asa cum se intampla atunci cand asemenea formulari nefericite nenorocesc copii care au muncit din greu. In plus, cei care au scris cifra 3 si se stiu foarte buni, nu au motiv sa se teama de ,,prostii” care au mers pe cealalta varianta sugerata clar de text, nu-i asa?

Ministerul a gresit si trebuie sa isi asume asta. Este foarte important. Face parte din educatie.

 


Musafir

#241 Re:

2016-06-29 19:48

#9: -  

 Cred ca ar trebui sa va mai abțineți puțin la toate comentariile astea.Cred ca dacă din întâmplare copilul vostru ar fi pus 8 in lic de "3" ați fi fost de acord cu petiția.Asa ca mai lăsați părerile astea intelectuale

3 SI 8

#242 Re:

2016-06-29 19:52

#236: -  

TE AFIRMI PRIN CE? PRIN FAPTUL CA DESCOPERI CAPCANE? ASTA NU ARE IMPORTANTA ATAT TIMP CAT CUNOSTINTELE SUNT ZERO! CONTEAZA MULT MAI MULT SI E MULT MAI VALOROS CE AI FACUT LA SUBIECTUL 3 DECAT LA UN RAHAT DE EXERCITIU PENTRU CA CE AI FACUT LA 3 SE BAZEAZA PE CE STII..DACA NU AI FACUT DECAT EXERCITIUL ALA INSEAMNA CA ESTI UN NIMIC!

 


Musafir

#243 Re: Re: Re:

2016-06-29 19:52

#200: #Claudia - Re: Re:  

Pai unii pur si simplu nu se pot pune in locul altora

Ana

#244 Re: Re: Re:

2016-06-29 19:52

#110: - Re: Re:  

 la voi notele incep de la 0 si se termina la 8?! Bravo ! 


Musafir

#245 Re:

2016-06-29 19:55

#239: 3 SI 8 -  

 Oricum unii nu înțeleg asta

Adrian Claudiu

#246 Re:

2016-06-29 19:59

#8: -  

 Cei care nu au rezolvat corect acest subpunct nu au cum lua 9:50. Ar insemna ca au rezolvat corect celelalte doua subpuncte cu adevarat grele, de la geometrie ! Or eu cred ca cei care se plang de ambiguitate sunt cam de nota 7, nicidecum de 9:50. A le considera raspunsul gresit,8, ca fiind corect ar fi aberant. Un fel de AMNISTIE, pastrand proportiile... Va rog sa semnati petitia saca nu vreti amnistii !

RezPisa

#247 Re: Re: Re:

2016-06-29 20:07

#237: ELEV - Re: Re:  

 ai tot respectul meu pentru gandirea pe care o ai in clasa a VII-a.nu conteaza ce zic cei care sustin petitia si ce motive invoaca,e un singur raspuns corect.daca majoritatea copiilor din gimnaziu ar avea gandirea ta,poate nu ne-am situa pe ultimele locuri la testarile Pisa.


Musafir

#248

2016-06-29 20:08

Ca sa fie cu adevarat innobilata munca intelectualului care si-a batut joc de atatia copii, a mai scris si o legenda absolut neinspirata. Daca raman lucrurile asa, sa nu va mirati ca nu se va mai pune pret pe cunostinte, iar cei care cu adevarat muncesc si sunt batjocoriti asa, vor pleca de vor manca nori. Deja au gustul amar al primului examen la care au rezolvat impecabil ceea ce a fost cu adevarat foarte greu si mai slab notat (paradoxal, nu-i asa?), iar pentru mai putin, sunt pusi la zid. De ce ar mai sta? Oricum, sunt ,,prosti”,nu? Mai bine pleaca sa faca matematica pentru altii, iar noi sa ramanem cu desteptii care tin de 5 puncte,doar pentru ca nu inteleg ca si ceilalti sunt cel putin la fel de buni. Nu trebuie sa plateasca nimeni pentru greselile Ministerului. Chiar nu vedeti ca ne invrajbim intre noi pentru greselile altora?

Rasp..3

#249 Era si normal ca' raspunsul sa fie 3....notele sunt de la 1la 10 ..nu de la 0 la 8

2016-06-29 20:11

Raspuns corect 3

goblins

#250 Re:

2016-06-29 20:12

#25: -  

 Conteaza in primul rand ce au facut la celelalte probleme? Se lupta pt ca au facut ceva mai mult decat altii si nu vor sa isi piarda locurile la liceu in favoarea unora care in realitate meritau mai putin. Exercitiul era simplu,cautam scuze la altii pt greseli facute de noi. De ce nu isi asuma greseala? De ce cautam sa ii scuzam pe cei ce au gresit? Restul nu au avut acelasi exercitiu?aceleasi emotii ?