Petitie pentru pastrare a rezultatului "3" la en matematica

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie pentru pastrare a rezultatului "3" la en matematica

M.M.

#301 Re: Re: Re:

2016-06-30 16:16

#256: - Re: Re:  

 Nu e si 8 . De ce nu si 9 , sau si 10 si tot asa?

Ce facem aici , este examen sau balci?

 

 

M.M.

#302 Re: Re:

2016-06-30 16:20

#271: Guest - Re:  

 Nu , nu mi se pare important ca parintii sa se imbete cu apa rece si sa-si invete copii hoti de mici.....


Musafir

#303

2016-06-30 16:29

cerinta a fost ambigu... eu am pus raspunsul 3 dar nu stiu daca ministerul il va lua corect....
M.M.

#304

2016-06-30 16:32

Eu cred ca parintii care isi iau puii in brate sub pretextul neclaritatii subiectului , nu fac decat sa le dea apa la moara , sa se imbete cu apa chioara.Probabil si ei , parintii sunt la fel de ilogici.Probabil intrebati de copii , au raspuns si ei gresit si acum se simt lezati ca nici ei n-au stiut si vor se se scoata.Ce daca copii de 10 au gresit , unde de scrie ca un copil de 10 trebuia automat sa stie si acest exercitiu? Ce ei au doua capete ? Te pomenesti ca plangaciosii astia sunt din seria celor care au terminat clasele I - VIII  cu 10 pe linie si ar fi o jignire?

M.M.

#305

2016-06-30 16:34

Lasati-o asa cum a cazut , inghititi galusca si ...... ciocul mic!

Plangaciosii sa se abtina , sa caste ochii pe viitor.

Gabicek

#306 Re: Re:

2016-06-30 16:59

#101: Misu - Re:  

 Super tare aceasta replica

Meka

#307 Re:

2016-06-30 18:33

#2: Dan -  

 Vaiiii, saracutii de ei...fulgi de nea...trebuie tinuti in puf copilasii. Acum ce sa-ti povestesc, toata lumea isi apara copii care in anul 2016 ei sunt victimele sistemului pentru ca ii "ametesc" vai de ei...daca nici o deductie atat de simpla nu pot sa faca atunci de ce ne mai miram? Unii copii cum de si-au dat seama? E o nedreptate sa se puncteze ambele variante intrucat cei care au stiut si au gandit vor fi la acelasi nivel cu cei care "au ametit"

M.S

#308 Nici nu trebuie semnat asa ceva

2016-06-30 19:16

Graficul e mai mult decat bine explicitat si ar fi o prostie ca cei din inspectorat sa schimbe baremul din cauza ca unii nu stiu sa se uite pe un amarat de grafic.Ce vi se pare "neclar"???Ca nu au pus si raspunsul exercitiului intre paranteze???Eu sunt un elev care am terminat clasa a 12-a si nici nu am de gand sa semnez ca imi dau seama ca acel exercitiu a fost corect.Daca era cu adevarat gresit chiar o faceam.


Musafir

#309 Re: Re:

2016-06-30 19:53

#266: - Re:  

 Sunt elevi de nota 10 care au scris 3

 

FFC

#310 Re: Re:

2016-07-01 05:09

#3: Gabriela Dima - Re:  

 Bieții copii au avut si ei emotii dar cacatul asta de minister al invatamant i-a mai si indus in eroare 

Logicianul

#311 Invatati, invatati si iar invatati....

2016-07-01 05:40

Copii si parintii au uitat logica... Notele se acorda de la 1 la 10, in nici un caz de la 0 la 8..... Iar a doua observatie: in dreapta, scrie clar: Numar elevi si este culoarea albastra....... DECI nu este nimic incomplet sau eronat.


Musafir

#312 Re: Invatati, invatati si iar invatati....

2016-07-01 05:44


Musafir

#313 Dasta Romania este asa...

2016-07-01 06:08

Cum poti zice tu,in calitate de parinte ca rezultatul este 8 si sa mai si semnezi petitia ???Daca la varsta de 35-40 de ani inca nu sti sa te uiti pe un grafic atunci imi pare rau sa zic,dar acel om este un animal care nu stie decat sa manance,sa doarma si iar sa manance.Dasta s-a ajuns in stadiul asta...pt ca  in loc ca respectivul sa invete carte acel om a stat in fata calculatorului si a tras cu pustile prin jocuri...

Ana Bidica

#314 Re: Re:

2016-07-01 09:00

#271: Guest - Re:  

 Mi se pare destul de important ca elevii de 10 sa aibă capacitatea de a intelege o diagrama care era destul de clar formulată. Legenda spunea clar ca porțiunea hasurata reprezintă numărul elevilor, deci asta înseamnă ca axa ordobatelor reprezintă numărul elevilor. Lăsând la o parte legenda, sistemul de notare in România este de la 1 la 10, nu de la 0 la 8. Unde este  neclaritatea? 

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-07-01 15:23



Musafir

#316

2016-07-01 15:42

Mi se pare o jignire la adresa tuturor oamenilor din tara asta care fac si au facut matematica. E imposibil sa se accepte o varianta care nu este corecta doar pentru ca sunt anumiti elevi nemultumiti. Ai gresit un exercitiu iti asumi, inveti ceva din asta si te pregatesti mai bine. Nu era necesar sa fie trecute axele x0y. Aceste axe sunt necesare pentru interpretarea unui grafic, dar in examen era o diagrama. Toti cei ce fac scandal sa se informeze mai intai si sa vada ca diagramele se citesc dupa legenda care era in cerinta. Cum poti spune ca 3 elevi au luat notele 5,9 si 10 cand diagrama asta trebuie sa fie reprezentarea grafica a unei functii. Inainte sa semnati petitii documentati-va putin sa intelegeti despre ce e vorba. E mai simplu sa gasim un tap ispasitor si sa sarim ca oile pentru a scapa de raspundere. Nu este corect ca intr-un barem oficial la un examen de matematica sa se accepte o solutie gresita doar ca sa multumim lumea. Nota este in functie de munca depusa asa ca de ce sa ne batem joc de cei care au stiut? De ce sa piarda ei locul la un liceu pentru cineva care a profitat de pe urma unui scandal?