NU CIANURI LA ROSIA MONTANA

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția NU CIANURI LA ROSIA MONTANA


Musafir

#26

2013-09-30 05:32

sa lasam ceva si copiilor nostril-poate se vor descoperii alte tehnologii de extragere care sa nu prezinte risc.

Musafir

#27

2013-09-30 11:04

Urmasii nostri sunt mai de pret decat castigurile unora din aceasta afacere(fie ele locuri de munca, bani publici adunati din impozitarea firmelor, etc) si mai apoi Dumnezeu ne-a dat un pamant curat pe care sa-l pastram intr-o stare cat mai pura.

Musafir

#28

2013-09-30 11:51

sapastram aurul regelui decebal pentru copii nostri

Musafir

#29

2013-10-02 19:22

vreau un mediu natural, prietenos,curat si nealterat

Musafir

#30

2013-10-03 20:02

Comentariul meu ar fi de prisos. S-au spus prea multe pro si contra in chestiunea asta. e suficient ca ma opun. motivele sunt mult prea multe...

Musafir

#31

2013-10-05 17:13

Ce nu au reusit dea lungul secolelor: tatarii,hunii, turcii, Imperiul Roman, cele 2 razboaie mondiale si toti care au rivnit bogatiile acestei tari, au reusit guvernantii romani de dupa 1990. Au nenorocit aceasta tara, iar romanii si copii nostri nu mai au nici prezent si nici viitor. Singura lor sansa:pribegia.Nu a fost nevoie de un al treile razboi mondial..., ne-au cucerit prin tradatorii autohtoni. Pacat de romani si de Romania, o tara minunata si bogata cu un popor saracit si dus la marginea prapastiei, de unde sunt impinsi in josssss...... fara sperante de intoarcere la demnitatea minima...
V.

#32 Cimitirele s-au umplut

2013-10-05 17:22

Oamenii mor de foame si de boli datorita lipsurilor, iar guvernantii nostri au dat toate bogatiile tarii pe o "para chioara" (pentru stat) si mita consistenta pentru ei. Se va intoarce roata cit curind....daca exista un Dumnezeu, iar romanii sunt oameni credinciosi.

Musafir

#33

2013-10-06 15:33

Nu sunt de acord cu exploatarea de la Rosia Montana.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-10-07 06:49



Musafir

#35

2013-10-07 16:15

CE MAI LASAM URMASILOR??????????

Musafir

#36

2013-10-08 15:13

Dupa cate am inteles exploatarea cu cianura ar fii distrugerea acelei zone si aurul am inteles ca ar fii exploatat cam 16 ani ok si dupa aceea ce fac aia de acolo unde se muta ??? ca apa va fii contaminata pamantul contaminat nu va mai creste nici iarba acolo deci?? mai bine faceti un bordel ceva sau apucati va de crescut vite sau orice care ar aduce bani frumosi dar nu distrugeti zona aia pentru o amagire aurul ala e blestemat lasati rosia montana asa cum a lasato dumnezeu sau exploatati fara cianura pur si simplu cum sa facut pe timpul romanilor daca ei asa au putut extrage aurul noi nu putem tot asa ca noi avem si utilaje mult mai complexe decat romanii deci nu otraviti apele si frumusetea de acolo pentru o mana de oameni sa se care de acolo daca nu vor sa faca referendum ca restul tarii nu vor sa otraveasca zona aia si sunt si alti oameni mai saraci si mai amarati decat cei de acolo dar numai ca in zonele lor nu au aur pe ceilalti nu ai vedeti ???si cu toate astea s-au descurcat au vandut piatra si alte alea piei de animale lapte branza carne etc nu au murit de foame

Musafir

#37

2013-10-08 15:48

vreau ca nepotii mei sa aiba parte de ce a mai ramas din tara asta din natura ei si chiar din oamenii ei,dupa ce ca 20 de ani am mancat toate porcariile refuzate de cei care ne poarta atata de grije dupa ce ne-m uitat la toate porcariile si am citit toate prostiile scrise.mi se rupe inima de cei fara locuri de munca de acolo dar cred ca asa cum s-au descurcat pana acum ovor face si de acum inainte.

Musafir

#38

2013-10-08 23:11

nu mai vrem bani pt unii si otrava pt altii!

Musafir

#39

2013-10-12 15:30

. aurul rosiei montana este afacerea bogatilor lumii care nu se mai satura de averi
. este afacere care merge pina la cele mai inalte niveluri politice de ambele parti ... romania ... canada

. popoarele sint calcate in picioare de cismele tot mai mari si mai grele din picioarele marilor puteri ale lumii

. viorica iovan


Musafir

#40 . ruga catre Dumnezeu

2013-10-12 15:43

. Doamne, fa o minune pe acest Pamint!
. fa sa rugineasca aurul sa nu mai scormoneasca nimeni acest pamint!

. viorica iovan

Musafir

#41

2013-10-12 17:49

. fa Doamne aurul sa rugineasca sa nu mai scormoneasca nimeni pamintul pentru el!

. viorica iovan

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-10-12 17:52



Musafir

#43

2013-10-16 16:55

Directorul general al Institutului Geologic al Romaniei a fost demis in urma prestatiei din fata comisiei speciale,cind fara echivoc a transmis imposibilitatea acceptarii extractiei pe baza de cianuri....deci ,rand pe rand cei care pot impiedica exploatarea pe baza de cianuri,sunt redusi la tacere...saraca Romanie,oare ce mai urmeaza,pe cine sa mai votam,toti ne vand cum ajung la putere,vai de noi.

Musafir

#44

2013-10-17 21:58

D-LE PONTA EXISTA SUTE DE MILIOANE DE EURO PT PROIECTE PE AGRICULTURA INVATATI-NE CUM SA-I LUAM...NU VINDETI TARA FIINDCA O SA DA-TI SOCOTEALA CU VANZAREA TOTI POLITICIENII CORUPTI...

Musafir

#45

2013-10-17 22:04

fraierii care primesc banii de la Chevron zic sa spui da pt minerit?????care minerit magarilor corupti ...au inchis toate minele de la noi si aducem carbune din polonia si ungaria....mergeti voi in mina coruptilor..

Musafir

#46

2013-10-17 22:12

AFARA DIN ROMANIA...AICI NU ESTE O TARA BANANIERA DOAR CA AVEM O MAIMUTA CA PONTA LA CONDUCERE...DAR SCAPAM NOI DE EL...MICHIMAOSUL ROMANIEI
Clujean

#47 Nu dormiti !!!

2013-10-20 09:36

Romani, din 1990 incoace, guvernantii au pus pe butuci industria, agricultura, iar acum au ochit ultima rezerva ce ne-a ramas. Resursele minerale. Cu orice riscuri si cu urmari inimaginabile ei vor sa le concesioneze strainilor pt. un pumn de arginti. Vom deveni sclavi in propria tara, cu buzunarele goale. TREZITI-VA ROMANI !!!

Musafir

#48

2013-10-20 17:16

Buna ziua,nu sunt de acord cu exploatarea,n-eau sapat destul sufletele timp de 20 ani acum vin strainii sa ne sape si pamantul si chiar nu vom avea nici un benefici,ba da,cel dezastruos in viitorul copiilor nostri,cel mai greu raspuns care ni-l va cere Dumnezeu,va fi ce-am facut pt copii nostri,si ce facem,pt ei.Daca ne-ar pune cineva mancare otravita dinainte,nu am manca dar ne hranim cu otrava de la tv.Domnul sa ne lumineze pe toti sa vedem adevarul!

Musafir

#49

2013-10-21 11:02

NU TREBUIE SA NE VINDEM SUFLETUL PENTRU 30 DE ARGINTI.

Musafir

#50

2013-10-30 05:56

eu cred ca santem in plin razboi macro economic
dusmanul mondial , incearca sa isi aduca pe gratis din tari unde coruptia a atins cote maxime , toate bogatiile de care aceste tari nu se pot bucura
singurul lucru care ai incurca sant oamaneii care isi dau seama de asta
dar ei vor sa treaca peste capetele noastre prin cei ce chipurile conduc tara in numele nostru , dar pentru interesele lor