Salvati-ne vietile! Montati separatoare pe drumurile din tara.


Musafir

#101 Re:

2016-05-16 08:42

#10: -  

 Cred ca ar trebui facuta si o plangere penala pentru ucidere din culpa...împotriva celor de la CNADNR sau cine administrează acel sector de drum.

Infracțiunea este clar prevăzută de art. 192 din Noul Cod Penal...este si forma agravată.


Musafir

#102

2016-05-16 08:49

Complici la aceste decese sunt cei care au proiectat si avizat acea bordura separatoare care de fapt este trambulina. Raspund ei pentru vietile pierdute din cauza incompetentei ? Apoi de ce s-au desfiintat radarele fixe ? Merg zilnic pe dn 1 in zona baneasa si in trafic intalnesc multi dementi care circula cu 120 km/h iar altii care fac flash-uri cand sunt radare ca sa nu ramana fara carnet acesti potentiali criminali. Vai de noi ca popor...

Musafir

#103

2016-05-16 09:01

Este necesar!

Musafir

#104

2016-05-16 09:12

Doresc drumuri mai sigure pentru toti participantii la trafic.

Musafir

#105

2016-05-16 09:27

- Pentru ca, imi pasa de viata mea si a altora.
- Pentru ca, s-a demonstrat, montarea acelor separatoare, este cat se poate de benefica (din punct de vedere, salvare vieti). Este relevanta, in acest sens, montarea intre Tancabest si Ciolpani.
- Pentru ca, nu mai suport hotia (banii pentru aceasta masura, au ajuns in buzunare, nu in separatoare).
- Numai astfel, se pot tine in frau, toti bezmeticii de pe sosele.
- Daca nu se poate cu separatoare de ciment, propun a se folosi un gard separator, format din toti politistii de la circulatie, care au fost dovediti corupti sau indiferenti la ce se intampla pe sosele si sunt destui! Li se pot adauga, edili locali si politicieni de rang inalt, la fel de vinovati.

Musafir

#106

2016-05-16 10:01

pentru ca imi pasa si sunt revoltata de indolenta, incompetenta si nesimtirea celor care au deciziile in...mana!!!!

Musafir

#107

2016-05-16 10:29

Pentru ca imi pasă...!

Musafir

#108

2016-05-16 10:37

de neconceput. Ar trebui modificata si legislatia rutiera in sensul in care celor carora le sunt deschise dosare penale pentru ucidere din culpa, sa nu mai aiba dreptul de a conduce pe drumurile publice cel putin pentru o anume perioada de timp, in functie si de gravitatea accidentului si culpa faptuitorului.....asta asa ca o masura ...complementara....sa i zicem.....altfel toti acesti inconstienti nu vor avea de nimic a se teme....pacat de acea femeie si de viata ei irosita degeaba....Dumnezeu sa o odihneasca in pace. Flavius

Musafir

#109

2016-05-16 10:52

pentru ca trebuie.

Musafir

#110

2016-05-16 11:12

Pentru ca daca noi nu ne grupam sa obtinem ceva, cei care au fraiele tarii nu fac nimic. Ei nu sunt interesati de noi desi datorita votului nostru au ajuns acolo unde sunt si drept recompense isi bat joc de popor si de tara asta minunata.

Musafir

#111

2016-05-16 17:01

Va multumesc pentru initiativa!
Dan Boanta
Autorul acestei petitii

#112 Re:

2016-05-17 07:56

#105: -  

 Multumim pentru sustinere


Musafir

#113

2016-05-17 14:34

Pentru siguranta noastra, a tuturor.

Musafir

#114

2016-05-17 21:19

Pentru noi si copii nostri cu care mergem zilnic in masina.

Musafir

#115

2016-05-18 05:45

Este o actiune care se impune urgent pentru a reduce nr de accidente.

Musafir

#116

2016-05-23 09:27

Buna ziua! Consider că este un gest de responsabilitate! Dacă vrem sa schimbăm într-adevăr ceva, nu putem astepta ca mereu altcineva să se implice si să rezolve speța respectivă; e important să fac/faci/facem ceva concret

Musafir

#117

2016-05-26 16:53

Racnim de atata timp pentru a se largi benzile de mers, a se monta separatoare, pentru inasprirea amenzilor pentru viteza si alcool. Este de necrezut numarul mare al accidentelor. Stop. Vrem ca banii nostri sa fie folositi pentru a ne pune in suguranta!

Musafir

#118

2016-05-26 18:53

Sunt sătul să văd câți oameni mor din cauza unor idioți. Trec pe DN1 între Otopeni si București de cel putin 6 ori pe săptămână. Am prins toate evenimentele neplăcute de pe pod de la IKEA din ianuarie 2016 pana acum, la sfarsit de mai 2016.

Musafir

#119

2016-05-26 20:57

Am semnat aceasta petitie,deoarece sunt multi " adormiti " la volan ca sa spun asa si in plus sunt pe DN 1 in fiecare zi pe portiunea Aeroportul Baneasa si otopeni. Am vazut multe accidente pe acel tronson. Mai ales in zilele de Vineri!!

Musafir

#120 Re: Reclamatii la CNADNR Si Politia Rutiera

2017-03-07 08:31

#73: - Reclamatii la CNADNR Si Politia Rutiera 

 Ma numesc Eugen Cuteanu, pensionar 80 de ani si ocuiesc in bloc 10-16 Bl.Take Ionescu.

Va rog foarte mult, luati in seama reclamatia mea, legata de blocarea trotuarului din

fata "Hotel Do" , care se afla la capatul strazii fosta Buftea, colt cu Take Ionescu.

Recurg la acest gest deoarece sesizarile facute si de altii , celor de la hotel in acelas

sens, se pare ca nu au avut succes, motivandu-se ca sunt masini straine ! Batranii,  

mamele cu carucior si copil, sunt obligati sa ocoleasca intreaga parcare , care a luat din spatiu rezervat trotuarului.  Propun sa sugerati personalului de la primire, a acestui hotel , sa atraga inca de la sosirea

solicitantilor veniti cu masina, sa pastreze , la stationare , distanta cuvenita .

Cu multumiri  , Prof.univ.dr.Eugen Cuteanu

 

Maria

#121 Re: Reclamatii la CNADNR Si Politia Rutiera

2018-07-17 10:35

#73: - Reclamatii la CNADNR Si Politia Rutiera 

Buna ziua, sunt locuitor al municipiului Piatra Neamt si vreau sa precizez ca drumurile pe care circul sunt pline de gropi .Ieri in data de 16.07.2018 sotul meu si-a spart cauciucul la masina pe Strada Bistritei(in dreptul zonei industriale )Piatra Neamt ,Jud Neamt .Str Petru Movila din Piatra Neamt aceeasi situatie ...gropi ...un canal deja e decopertat de ciment ...din care sar bucati mari de ciment cand trec masinile peste el.

Ce se poate face ? Cu taxele suntem toti la zi ca altfel suntem pedepsiti aspru... cum facem sa avem un crampei de civilizatie macar pe drumuri .