Stop internarii copiilor in spital fara parinti!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Stop internarii copiilor in spital fara parinti!


Musafir

#251

2016-04-29 05:48

Am semnat aceasta petitie pt ca vreau ca scumpii nostri copilasi sa nu mai sufere stand singuri in spital ,fara mama.....eu stiu cum e sa stai in spital cu copilul...nici nu mi as imagina cum ar fi sa stea singur cu branula in mana etc.......!!!! Sper sa se schimbe cv

Musafir

#252

2016-04-29 05:58

Cel putin pana la varsta de 6 anisori , autoritatile ar trebui sa ne lase sa stam cu ei in spital. Haideti sa luam atitudine , numai impreuna vom reusi .

Musafir

#253

2016-04-29 06:06

Nu sunt inca mama dar sunt matusa, si nu as fi acceptat asa ceva nici in ruptul capului, ba mai mult daca ar fi sa fim uniți intre noi romanii si mamele acestea ce au trecut prin asa ceva, oricât ar fi de sărace , ca nu trebuie sa ai stare financiară sa denunți, daca toate ar fi depus plângere la poliție săi la protecția copilului ce avem noi in țara pt a putea denunta... Altfel ar sta situația...daca lumea ar stii sa își ceara drepturile...daca romanul ar trece de mentalitatea "lasa ca asta este ce puteam sa ii fac..." Sau pur si simplu le bagă bănuții in buzunar benevol medicilor...atunci poate am reuși sa schimbam ceva. Eu nu am trăit in ultimii ani in țara dar am ajuns in ianuarie la spital de urgentă cu mama mea ce făcuse o criza ciudata de epilepsie,plângeam si eram speriata ca nu ma bagă nimeni in seama si ca va trebui sa dau bani....dar in același timp eram perfect conștienta ca nu urma sa dau un leu la nimeni si ca daca unu îndrăznea sa insinueze asa ceva in secunda doi il denuntam... Si nu am dat si nu a trebuit sa recurg la asa ceva...dar daca toată lumea ar accepta sa fie firmi pe poziții ar fi altfel situația. Mi se rupe sufletul pt copilașii aceștia care trebuie sa treacă prin asa ceva...

Musafir

#254

2016-04-29 06:13

Am semnat aceasta petitie dupa multe povesti groaznice auzite din randul mamicilor la ceea ce se petrece in Spitalul de boli infectioase.Pentru sustinerea emotionala a copiilor bolnavi.
Bafta.

Musafir

#255

2016-04-29 06:18

Este timpul sa me respectam copiii si sa nu I lasam fara parintii lor langa ei in spital, acolo unde au cea Mai mare nevoie de ei. Sunt studii efectuate in urma cu mai mult de 50 de ani in care se demonstreaza efectul negativ al privarii de mama (persoana de ingrijire): din punct de vedere emotional si pana la regresie de varsta. (vezi John Bowlby)

Musafir

#256

2016-04-29 06:20

Nu numai la Sibiu se întâmplă așa ceva, eu am stat cu copilul în diverse spitale din țară, și am văzut multe nereguli (lipsa coșului galben, asistente medicale care fac injecții fără mănuși, copiii care se jucau cu pampers folosiți și depozitați pe hol) dar și abuzuri. Pe mine nu au reușit să mă scoată niciodată din sala de tratament când urma să o înțepe pt că îmi cunosc drepturile, dar majoritatea mămicilor acceptau să iasă și își lăsau puiul înăuntru chiar și pentru 45 de minute să i se pună o branulă... Rușine cadrelor medicale din România, doar "plicul" îi mai îndulcește sau amenințarea cu presa. Trist!


Musafir

#257

2016-04-29 06:24

E si vina parintilor care se supun sistemului acesta cu legi si reguli absurde!

Musafir

#258

2016-04-29 06:25

O internare in spital este o experienta traumatizanta in sine, dar sa mai si desparti copilul de mama, tocmai cind are nevoie mai mult de suportul matern, este inuman!

Musafir

#259

2016-04-29 06:26

Felicitari celor care au curajul sa faca ceva si nu astepta sa faca altii pt ei, orice parinte care a trecut prin asemena oroare este obligat sa ia atitudine pt el , copilasul lui si alti copii!Nu inteleg cum e posibil asa ceva!!!

Musafir

#260

2016-04-29 06:33

Si eu sunt mama .Si ceea ce am citi cum sunt tratați acei copilași este revoltător.Ce fel de sistem este acesta care funcționează in anu 2016 este de ne-descris ,traumatizant. Nu pot concepe cum ii amenința pe acei părinții sa si lase singur copilu in spital.Ma repet este foarte socant ceea ce se petrece in acel spital de la Sibiu.

Musafir

#261

2016-04-29 06:34

Mi se pare abuziv aceasta practica. Cum indraznesc sa conditioneze sanatatea copiilor?

Musafir

#262

2016-04-29 06:46

Pentru mine este ceva de neconceput...!!! Nu am cuvinte.Ce am citit si ce am auzit.

Musafir

#263

2016-04-29 06:47

Orice părinte cred că ar semna petiția.

Musafir

#264

2016-04-29 06:50

Felicitări celor care au avut această inițiativă !
Chiar trebuie făcut ceva în acest sens .
Va stau la dispoziție în orice demers !

Musafir

#265

2016-04-29 06:50

Copilul are nevoie de sustinere parentala, mai ales cand este bolnav, de aia platim nu!?

Musafir

#266

2016-04-29 06:54

Am trecut si eu prin experiente mai mult sau mai putin asemanatoare .Am baietii mari acum dar amintirle ma dor chiar si acum dupa atatia ani si nu stiu, daca ar mai fi sa o iau de la capat, as mai avea atata rabdare cu unele asistente si doctorite care parca uita ca sunt si ele oameni si parinti ...

Musafir

#267

2016-04-29 07:14

Am semnat această petiție din mai multe motive :
- Este inadmisibil să desparți copiii de părinți mai ales cand sunt bolnavi si au nevoie de mult mai multă atenție si afecțiune
- Am 3 copii si am trecut prin situația de a refuza internarea pe acest considerent
- La serviciul urgențe infecțioase nu se dau informațiile complete , sunt foarte evazivi si in loc sa înțeleagă anumite situații , blamează părinții si ii consideră inconștienți de decizia de a refuza internarea doar pentru ca nu pot rămâne cu copiii
- Sper la ceva mai bun si am încredere c-o să se schimbe ceva
Felicitări pentru inițiativă !

Musafir

#268

2016-04-29 07:20

Am avut neplacuta experienta de a avea fetita de 2 ani internata acolo, singura, 5 zile. Putem afla informatii despre ea doar la telefon.....cand raspundea cineva. Nu este normal!!!


Musafir

#269

2016-04-29 07:28

Pentru ca , mamele trebuie sa fie alaturi de copiii lor si invers.

Musafir

#270

2016-04-29 07:33

Pentru ca avem constiinta, cei care nu o au trebuie treziti din somnul greu al ignorantei.

Musafir

#271

2016-04-29 07:48

Ptr ca si eu am avut baietelul internat in spital si nu am fost lasata langa el .
Este foarte dureros sa nu poti fi alaturi de copilasul tau in asemenea situati .Este o trauma atat ptr copilas cat si ptr parinti.

Musafir

#272

2016-04-29 07:50

i-mi cer milioane de scuze dar nu am putut citi pana la capat,sunt pur si simplu SOCATA,suntem mai rau ca animalele,pana si ele au suflet

Musafir

#273

2016-04-29 07:56

Incredibil asa ceva!!! Cum pot lasa copilasii fara mamele lor??? Am semnat pt ca ma gandesc la sufletul ala de copil. Neajutorat si mic.

Musafir

#274

2016-04-29 07:59

Nu e posibil asa ceva!!! Cum sa ii negi unei mame dreptul de a-si alina copilul cand e bolnav? Nu exista psihologi in spitale, ei sunt de acord cu aceasta practica? Sper din suflet sa se gaseasca o rezolvare cat mai repede, iar cei vinovati sa fie trasi la raspundere.

Musafir

#275

2016-04-29 08:03

Revoltator, n-am cuvinte... Nu se poate sa nu putem schimba situatia.