Stop internarii copiilor in spital fara parinti!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Stop internarii copiilor in spital fara parinti!

ada.cazan

#126

2016-04-28 11:40

este inuman sa separi un copil de mama lui cand este bolnav


Musafir

#127

2016-04-28 11:41

Am stat si eu de mai multe ori in spital cu copiii si nu îmi pot imagina cum ar fi putut supraviețui fără mine! Este inuman!

Musafir

#128

2016-04-28 11:47

este pur si simplu nefiresc ca un pui mic sa fie internat singur in spital,mai ales cand asta e perioada cand are cea mai mare nevoie de parinti!este pur si simplu inadmisibil


Musafir

#129

2016-04-28 12:06

Un copil mic trebuie sa fie acompaniat in permanenta de parintii sai sau de un tutor legal. Nu se poate lasa un copil singur nici acasa, nici la spital ! La cresa/gradinita sunt persoane abilitate sa aiba grija de copii. Spitalele noastre nu au un asemenea "serviciu". Un copil nu este un obiect care se pune pe o etajera, sau care se leaga de pat !!! Psihologic copilul sufera sau cel putin e debusolat cand nu este cu parintii sai, cu atat mai mult cu cat e flamanzit, maltratat, ne-bagat in seama.... Si e TIMPUL sa luam in considerare suferinta copiilor in Romania !!
Paulina

#130 Re:

2016-04-28 12:10

#1: -  

 Sunt de părere ca trebuie internați copii cu mamele lor in spital,deoarece eu l-am avut doar 2 zile la infecțioase si l-am scos traumatizat,se trezea noaptea si plângea,dădea din mâini si din picioare de plângeam de mila lui, mi-a prescris pediatra lui sirop de linistire deoarece a suferit copilul un şoc


Musafir

#131

2016-04-28 12:32

Nepotul meu este în această situație.A fost internat fără mămică lui

Musafir

#132

2016-04-28 12:36

Pentru ca sunt mama si mi s ar rupe sufletul sa mi stiu puiul bolnav, printre straini, legat si bruscat. Este inuman.

Musafir

#133

2016-04-28 12:40

Am sute de internari cu copilul,dar nu l-as fi lasat vreodata singur.... Si de doua ori operat!!!! Am platit uneori mai mult ca la hotel si conditiile le stiti.... Daca la un 38,2 temperatura,asistenta sefa de pe sectia chirurgie iti zice.."supozitor novocalmin",2 seri la rand..iti dai seama cam ce interes e in spitale... Eu ina peste tot unde am fost m-am internat cu el...,dar nici nu mi s-a zis pe undeva ca nu as avea voie.... Doar ca am platit spitalizare desi dormeam in pat cu el sau chiar pe scaun!!!! Dar ii eram alaturi si nu i se administra zilnic novocalmin!!! Sanatosi sa fie toti copiii si parintii alaturi de ei!!!!

Musafir

#134

2016-04-28 12:51

Am semnat aceasta petitie ptr ca sunt revoltata sa citesc asa ceva, ma revolta enorm sa stiu ca niste copilasi bolnavi raman pe deasupra singuri cu niste straini intr.un spital unde nici insotit nu m.as duce de groaza, dar niste bieti copilasi... Daca aceasta stire este adevarata sper ca se iau masuri urgente.

Musafir

#135

2016-04-28 12:53

Sunt de acord ca părinții sa stea cu copiii in spital. Stiu din experiența că este foarte important. Am stat cu doi din ei destul de mult timp.

Musafir

#136

2016-04-28 12:55

Ultima internare, alaturi de fiul meu, a durat 6 luni. Daca nu m-ar fi lasat sa stau langa el, am fi murit amandoi, separat. A trait 2 ani si 8 luni, si nu am fost despartiti mai mult de 4-5 ore max, o data la 2-3 sapt, cand trebuia sa plec de langa el, dar statea sotul in locul meu. Acum e ingeras, dar am stat langa el cat de mult am putut. I-am daruit toata dragostea mea. Multumesc lui Dumnezeu pentru fiecare clipa alaturi de el!
Sunt si parinti care isi abandoneaza copiii in spitale...deci in extrema cealalta....oricum, e dreptul parintelui de a fi in permanenta langa copil. Iar cine ingradeste acest drept ar trebui pedepsit.

Musafir

#137

2016-04-28 13:06

Pentru sănătatea copiilor noștri.

Musafir

#138

2016-04-28 13:11

Pentru ca sunt parinte si mi se pare normal sa fiu alaturi de copilul meu intr-un moment dificil si totodata pentru ca am un copil traumatizat datorita faptului ca nu am stat alaturi de el la o procedura medicala. A trebuit sa incepem terapie si inca nu am trecut peste.

Musafir

#139

2016-04-28 13:27

Pentru a putea fi langa puiutul meu daca se va imbolnavi. Nu contest buna pregatire sau rabdarea asistentelor cu bebelasii. Insa copii sunt multi, personal insuficient (cam pe toate sectiile) si efectiv eu ca mama nu pot dormi linistita acasa, stiind copilul departe de mine si bolnav. As vrea sa stiu despre starea sanatatii lui. Evolutia bolii lui. Daca mananca daca doarme... adica cam orice se intreaba zi de zi o mama. Sa stau langa el, sa ii veghez somnul, sa ies din salon doar cand vine medicul sa il consulte sau asistenta sa administreze tratamentul. Nu sunt o paranoia careia ii este teama sa isi lase copilul la locuri de joaca, gradinita sau excursii. Insa cand este bolnav.....efectiv nu ma vad departe de copilul meu.

Musafir

#140

2016-04-28 13:28

Si in suceava e la fel. Am ajuns in seara de revelion cu fetița la urgente,au vrut sa o interneze,dar singura, fara mine, am refuzat desi ii era foarte rău ( avea rotavirus) m-au jignit asistentele si medicul de garda,dar nu am vrut sa îmi las copilul de 1 an jumate,singur in spital,mai ales ca inca alăptam. Am plecat spre Iași la un spital privat unde am găsit condiții așa cum ar trebui sa existe si in spitalele de stat. Nu se poate ca o mama sa fie nevoita sa își lase copilul singur in spital. Rușine celor care conduc aceasta tara.


Musafir

#141

2016-04-28 13:41

Copii trebuie internați cu parintiiiii!!! Nu singurii

Musafir

#142

2016-04-28 13:43

Pentru ca a sta alaturi de copil, in perioada de recuperare, este un drept legal si moral!

Musafir

#143

2016-04-28 13:48

Nu pot sa comentez nimic, mi-ar iesi numai biiip-uri si am pretentia ca sunt o persoana civilizata.

Musafir

#144

2016-04-28 13:54

Am trăit o astfel de experienta când am fost internata la 5 ani cu scarlatina, asistenle tipau tot timpul la noi si ne făceau injectiile cu moldamin când eram încă adormiti.A fost cea mai rea experienta pe care am avut-o cu spitalele si pana azi mi-e frica de internarea intr-un spital romanesc.

Musafir

#145

2016-04-28 13:59

Pentru ca este un ABUZ, este innaceptabil ca in Romania azi sa se intample asa ceva!

Musafir

#146

2016-04-28 14:01

Deoarece am un copil de 3 ani jumătate si nu l-as interna singur, nu l-as putea lăsa acolo singur, nu pot sa admit asa ceva. Este peste măsură asa ceva.

Musafir

#147

2016-04-28 14:12

Pentru că nu sunt de acord ca să fie internat copilul intr-un spital singur fără unul din parinti

Musafir

#148

2016-04-28 14:14

Pentru ca nu sunt de acord sa imi las copilul singur in spital....:(

Musafir

#149

2016-04-28 14:17

Pentru ca nu mi se pare omenesc sa lasi un puiut de om fara mama lui, in conditiile in care el este bolnav, ca deaia se afla in spital, speriat fiind de situatie, neintelegand ce se intampla cu el, si singura lui alinare, siguranta, incredere in acele momente, fiind doar mama lui!! Sper ca cineva sa si bage in seama si sa rezolve problema asta!!

Musafir

#150

2016-04-28 14:23

M-am mutat in Sibiu de aproximativ 1 an si jumatate. De loc sunt din Gura Humorului judetul Suceava dar am locuit in Iasi timp de 10 ani. Acum am o fetita de 1 an si 4 luni (eram insarcinata cand m-am mutat). Am citit pe diverse grupuri si in presa ce se intampla la spitalul de boli infectioase din Sibiu. Este ingrozitor. Multumesc lui D-zeu deocamdata nu a fost cazul sa am nevoie sa stau internata cu fetita. Am semnat petitia si sustin aceasta cauza pentru ca este absolut inadmisibil ca un copil sa fie internat in spital fara mama lui. Sper ca impreuna sa putem schimba ceva pentru ca asa ceva doar in Sibiu se intampla. In cate orase am locuit nu am pomenit. Din pacate intreg sistemul sanitar din Sibiu lasa de dorit. De aceea am ales sa aduc pe lume copilul la Iasi. Stop nesimtirii si traumatizarii copiilor!