Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !

fumatorulpasiv

#526 Re: Re:

2016-03-19 07:34

#523: Cristi - Re:  

 delimitarea spatiilor cu o cusca de sticla .........mai bine va puneti o punga pe cap

Nimeni

#527 Re: Doar o minte mediocra putea sa faca astfel se petiție.

2016-03-19 07:35


Musafir

#528

2016-03-19 07:38

Ce prostie e asta lăsați-ne sa fumam sunteți nebuni

Musafir

#529

2016-03-19 07:38

nu merge cafeaua fara tigara !

Musafir

#530

2016-03-19 07:38

Nu sunt fumator dar sunt de acord ca macar in cafenea sa se poata permita fumatul

Musafir

#531

2016-03-19 07:39

Da. Mie unul mi-i se pare corect ceea ce se afla mai sus. Nimeni nu întreaba pe nimeni dacă e buna legea sau nu, ci se decide așa peste noapte ca dintr-o data sa nu se mai fumeze. După ce atatia ani a fost acceptata Țigară si acasă si in public acum sa decis ca nu se mai poate...sa fim seriosi. Fără acele taxe plătite la stat pe țigări riscam sa se mai scumpească ce? Ca da bineînțeles se va face o gaura in buget. In concluzie toți avem drepturi si păreri, iar părerea mea este sa te dai mai încolo dacă te deranjează fumul, ce sa îți povestesc cetățene nefumător pana acum nu tea deranjat deci cred ca nici de acum încolo nu ai sa mori

Musafir

#532

2016-03-19 07:41

E o lege aberanta, restrictiva si nu imbunatateste nici macar pentru o secunda calitatea vietii cuiva.Fanaticii se exlud!

Musafir

#533

2016-03-19 07:41

Vrem un loc pentru fumatori? Sau noi suntem scursurile societatii? Sa se amenajeze locuri de fumat nu sa fim aruncati afara ca pe niste caini!!

Musafir

#534

2016-03-19 07:41

Pentru ca nu văd normal ca fumătorul să fie egal cu neguțătorul doar în plată impozitelor și taxelor.iar apoi discriminat.
bianca16

#535

2016-03-19 07:41

Am semnat aceasta petitie deoarece nu sunt acord cu aceasta lege in mare parte,unde se duc banii pe amezile saracilor copii,oamenilor care fumeaza pe o banca..Ar fi bine sa se dea lege pentru spaga la doctori ca nu iti face nimic pana nu ii bagi bani in buzunar si te mai ia si  la misto, sa se investeasca in spitale. Romania se duce pe rapa


Musafir

#536

2016-03-19 07:43

Aseara am fost intrun pub pe centru vechi si a fost foarte aiurea iesind afara in frig ca sa fumez
nefumatordecacat

#537 huoo

2016-03-19 07:44

prostu/proasta care a inceput petitia asta spune ca aceasta lege e discriminatorie. pai faptul ca nefumatorii trebuie sa va accepe mirosu de cadavaru cand ajung acasa nu este discriminatoriu?


Musafir

#538

2016-03-19 07:45

E revoltator din punctul meu de vedere,am un bar care si asa mergda destul de greu,acum e complet gol,domnii nefumatori nu asi fac nicicum semnalata prezenta!

Musafir

#539

2016-03-19 07:45

Sunt impotriva discriminarii! Oamenii au drepturi egale! Daca un nefumator isi poate savura cafeaua la caldurica si confort, acelasi drept am si eu-fumatorul, dar in spatii speciale doar pentru fumatori( Cafeneaua Tutungiilor). Sunt impotriva cenzurii! O lege care -i protejeaza pe unii si loveste in ceilalti, e o lege fara cap!!! Inainte eram educati: chistocurile le stingeam in scrumiera. Acum toate chistocurile vor umple gaurile de pe strazi, acolo unde nu intram sub incidenta legii asteia.

Musafir

#540

2016-03-19 07:45

Pt ca ma simt discriminata. Respect nefumatorul si nu ma deranjeaza sa nu fumez acolo unde el mananca ceafa de porc, bea ca un porc sau poate dimpotriva serveste o salata si o cafea fara cofeina. Insa, sa nu ma pot duce 10 m mai sus, intr o locatie destinata exclusiv mie, fumator vicios, unde sa pot bea o cafea, cu cofeina evident, e o discriminare. Si nu, tu nefumatorule, nu trebuie sa intri acolo, ca ai alaturi locul tau curat. Si atunci, cu ce te deranjeaza ?

Musafir

#541

2016-03-19 07:46

Nefumatorii nu sunt obligați sa între în cafenele unde se fumează, nici fumătorii nu intră acolo unde nu sunt scrumiere pe masă!Și dacă tot au făcut legea să scadă taxa!

Musafir

#542

2016-03-19 07:46

Ca fumator ma simt discriminat .

Musafir

#543

2016-03-19 07:48

pentru ca aceasta lege este incorect formulata si foarte discriminatorie.

Musafir

#544

2016-03-19 07:50

Pentru ca mi se pare discriminatorie, abuziva aceasta lege. Fumatorii sunt tratati ca niste paria ai societatii. De ce ? E alegerea noastra daca fumam sau nu. De ce nu sunt marginalizati nefumatorii, alcoolicii, hotii, mincinosii, lenesii, consumatorii de droguri sau alte substante nocive, prostituatele, proxenetii, evazionistii, excrocii etc ??????? Toti facem parte din aceeasi societate. Si atunci, ma repet: DE CE ??????????? Prin aceasta lege ni se ia dreptul de a socializa, de a duce viata pe care vrem sa o traim, ne lipseste de o placere la care are dreptul orice fiinta umana. In plus, nu agresam pe nimeni, nu luam si nici nu cerem de la nimeni nimic, nu privam pe nimeni de nimic. Si ar mai fi de spus multe...... dar ma opresc aici.


Musafir

#545

2016-03-19 07:50

Pentru ca autorul are dreptate. Cenzura nu duce la nimic bun. Educatia e cea care ne face mai buni din toate punctele de vedere, cenzura de orice fel ne inraieste.
Am fost fumatoare inraita si acum nu mai fumez din doua motive: primul poate parea absurd dar nu mai vreau sa mai dau statului roman atat de multi bani degeaba si al doilea e ca tigarile de pe piata sunt atat de nocive pentru ca ei le-au facut sa fie atat de nocive. De cand au schimbat hartia si au facut toate tigarile sa aiba acelasi gust de mahoarca am inceput sa tusesc. Nu stiu ce contin dat contin altceva decat tutun. Am facut si proba, am fumat din tutunul bunicului meu si nu am mai tusit........ Deci spun clar nu cenzurii de orice fel si discriminarii de orice fel.

Musafir

#546 Re: huoo

2016-03-19 07:51

#537: nefumatordecacat - huoo 

 tu ca si nefumator nu mergi in baruri,de ce te caci pe tine??in baruri si cafenele trebuie lasati cetatenii fumatori sa fumeze,ei nu sunt cu nimic mai prejos ca si dv nefumator!!


Musafir

#547

2016-03-19 07:51

Ca si fumator, Ma simt discriminat.

Musafir

#548

2016-03-19 07:53

Nu sunt fumator dar consider ca toți oamenii sunt egali si plătim aceleasi taxe la stat.sunt de acord cu legea anticipat insa e prea aspră pentru fumători.Sa aibe măcar dreptul de a fuma in cafenele si baruri oricum au ventilatie si oricum ar dă faliment barurile si cafenelele daca nu ar fi fumatori pentru ca majoritatea persoanelor sunt fumatoare si se relaxează si cheltuie mulți bani pe țigări...oricum majoritatea din nefumatori nu o sa fie prin baruri sau cafenele ca mulțime asa cum sunt cei fumatori.si mult mai multe argumente.sunt nefumatoare dar sunt OM si suntem egali...

Musafir

#549

2016-03-19 07:53

Come on ppl...

Musafir

#550

2016-03-19 07:53

Sunt fumator