Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !

Fumegatorul

#501

2016-03-19 07:05

Terminati cu aberatiile. Din momentul in care s-ar accepta formula sa se fumeze in baruri si cafenele, toate locatiile din Bucuresti se vor transforma in baruri si cafenele, indiferent de ce atilitate aveau pana in momentul respectiv. Adica pizzeria se va transforma in cafenea s.a.m.d. Romanul este un animal extrem de adaptabil cand vine vorba de a fenta regulile.


Musafir

#502

2016-03-19 07:07

Am semnat cu toate ca nu mainfumez de mai bine de 1 an .Dar totusi cred ca aceasta lege este o ingradire a derepturilor un abuz la bunastarea morala a milioane de Romani.
Everyday is Black Friday UK

#503

2016-03-19 07:07

BULL SHIT FUMATORIILOR ROMANIA. Intrati si voi in randul tarilor civilizate, si intelegeti o-data ca fUmatul dauneaza celor din jur. Asadar, hai sictir si iesti afara frumusel la fumat, lasati-ne pe noi nefumatori sa ne bucuram de viata... trebuie sa spun, de aceasta data, bravo parlamentari.


Musafir

#504 Re: Re:

2016-03-19 07:08

#493: Maria - Re:  

 Cu ce te încurca pe tine daca Din 10 restaurante, cafenele, baruri, etc una singura va fi destinata fumătorilor? De ce sa fumez acasa când sunt deja spatii amenajate, bine aerisite destinate fumătorilor? Draga mea, se pare ca esti prost informata. In afara exista intradevar aceasta lege dar exista si spatii in care ai voie sa fumezi, destinate special fumătorilor, spatiu in care fundul tau de nefumator frustrat nu are ce sa caute.


Musafir

#505 Re: Re:

2016-03-19 07:08

#454: - Re:  

 Din parte mea ai parte de toata mila... iti meriti soarta cu varf si indesat. Nefumatorii se bucura de ghinionul vostru pentru ca nu ati stiut sa ii respectati pana acum. Copiii mei o sa creasca asa cum trebuie si daca vor sa se apuce de fumat e alegerea lor. 

Pe de alta parte trebuie sa iti reamintesc ca esti un needucat si un necioplit? 

 


Musafir

#506

2016-03-19 07:11

Cu siguranta ei au in cap ca peretii fiecarui bar sunt imbibati cu benzina..
Alina

#507 Doar o minte mediocra putea sa faca astfel se petiție.

2016-03-19 07:14

Dragii mei fumători , voi înloc sa vedeți aceasta ocazie ca un prilej bun de a renunța la acest viciu, de care pana si voi sunteți conștienți ca nu aduce nimic bun, strigați in sus si in jos ca sunteți discriminați. Vorbiți despre o tara săraca , care are nevoie de alte priorități , dar bani pt țigări exista? Restul țarilor de ce nu se simt discriminate si au știut sa se adapteze? De ce România trebuie tot timpul sa fie oaia neagră? Apoi va plângeți vai ca România este prost privită inafara. Asta din cauza voastră ca nu știți sa va adaptați . Va place sa trăiți in mocirla. Blamați statul ca nu sunt spitale , dar de ce nu sunt spitale? Pt ca România are prea multi oameni bolnavi. In majoritatea cazurilor România este pe primul loc la toate formele de cancer. Un om bolnav care fumează , fumatul nu face nimic altceva decât sa accelereze boala. Orice fel de boala. Blamați statul ca cei care s-au apucat acum 25 de ani de fumat de ce nu le scria nimeni pe pachete ca țigările sunt un drog si ca se moare. S a ajuns si la asta, s-a dat lege fiecare pachet sa fie inscripționat cu text si poze, si ce rezultat ? Lumea fumează mai departe. Nu contează in ce ordine statul aplica anumite legi, important este ca azi o lege maine o lege , si copii noștri poate vor prinde o Românie mai buna. 

P.s : Si eu am fost fumătoare , 8 ani am fumat si sincer am vazut aceasta ocazie ca un moment bun sa renunț la acest viciu blestemat. Asa trebuie sa vedeți si voi lucrurile. Fumatul nu este decât o obișnuința , face parte din tabieturile fiecărui fumător . Tot ceea ce trebuie facut, este sa substitui acest tabiet cu alte ocupații . Daca ai ambiție si vrei poti!


Musafir

#508

2016-03-19 07:16

Am semnat petitia ptr k este o nedreptate,tinand cont ca sunt foarte multi fumatori,se vand foarte multe tigari si ca firmele de tigari castiga multi bani,ar trebui sa li se permita fumatul in toate cafenelele,baruri si restaurante ,atat timp cat locul este bn delimitat.

Musafir

#509

2016-03-19 07:16

Pentru ca m-am saturat de atata ipocrizie si de atatea lucruri care se fac fara un pic de gandire inainte.

Musafir

#510 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: #332

2016-03-19 07:16

#393: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: #332 

 Dispari jegule  nu moare nimeni de foame , oricum patronii de bodegi dau minimul pe economie ca sunt niste cacati


Musafir

#511

2016-03-19 07:17

sint un fumator inrait ma inervez daca nu fumez

Musafir

#512

2016-03-19 07:17

Deoarece lucrez in domeniu alimentatiei , fac parte din grupul de nefumători si totuși mi se pare ca aceasta lege este discriminatorie , unde este democrația si liberă alegere de ați trai viața după bunul .plac .In curând vom fi obligați prin lege niici sa mai respiram ca doar asta nea mai rămas .

Musafir

#513

2016-03-19 07:21

Pentru ca vrem sa fumam in spatii delimitate

Musafir

#514

2016-03-19 07:21

Deoarece sunt fumatoare si nu este drept sa trebuiasca sa fumez inafara locatia

Musafir

#515 Re: ...

2016-03-19 07:22

#464: Gesica - ... 

 Ieși in pula mea cu copilul la cofetărie, la locul de joaca, la restaurant nu la pub sau cafenea tâmpita lumii. Copiii nu au ce cauta in pub-uri, baruri si cafenele ca mâine ne interziceți sa bem si o bere din cauza ca va plimbați voi cu progeniturile voastre pe acolo. Hai sa fim serioși si sa nu exageram cu civilizatia asta ca in tari super evoluate cum sunt Olanda sau Danemarca ai voie sa tragi inclusiv un joint in unele baruri fără grija copiilor. Locul copiilor este la școala, la joaca in parc, acasă, la cofetărie, la ore de sport si nu intr-un bar sa orăcăie ca descreierații. Dacă voi nefumatorii si posesorii de odrasle va aduceți copiii sa polueze fonic pana si o cafenea sau un bar unde omul își plătește liniștea si plăcerea noi fumătorii ( animale si viciați) de ce am suporta aceasta impertinenta? Deja unii oameni nu se mai suporta de impresii si aere de nefumător ca nu mai aveți loc de fumatori sa va tarați odraslele in cârciuma. Hai sictir ipocritilor!!!


Musafir

#516

2016-03-19 07:23

Cafenelele si barurile au fost facute in scopul fumatului si nu mi se pare corect a fi interzis scopul principal
Adnana

#517 Re: Re: legea CORECTA

2016-03-19 07:24

#385: ELA INCO - Re: legea CORECTA 

 Aproape ca-mi vine sa vomit...!
Ma-ntreb, de ce nu se semneaza o petitie online si pentru legea pensiilor pentru parlamentari?! (Sau asta nu va deranjeaza!?)

ami

#518 Re: Suntem oameni ! nu ne discriminati

2016-03-19 07:25

#492: cristi -  

 Nu te supara exista localuri unde ai spatiu special, draga nefumatorule , daca pe mine ca fumator ma obligi sa ies afara.. ca sa ai tu aer curat..... tu de ce nu ai putea sa mergi unde nu este fum si asa ar fi toata lumea multumita. Nu e vorba ca ne este lene, nu fumez ca sa va fac voua nefumatorilor rau.... fumez pt ca vreau!Pt ca nu vreau sa ajung la 120 de ani cum traiti voi nefumatorii. Suntem egali in drepturi ca si tine...platim aceleasi taxe si  impozite,  indiferent daca fumezi sau nu, ideea e ca se face prea mare discriminare! Tu daca vrei sa bei o cafea de ce nu o bei afara? ca mie numi place mirosul de cafea... sa se faca lege. ti-ar conveni?

fumatorulpasiv

#519 O lege fffffffffffffffffffffoooooooooooooaaaaaaaaarrrrteeeeeeeeee buna

2016-03-19 07:26

in alte tari cum se poate interzice si la noi nu ? cei care sunt impotriva legii sa va vedeti de treaba  si iesiti afara in frig respectati pe cei de langa voi care nu fumeaza 

Adnana

#520

2016-03-19 07:27

Aproape ca-mi vine sa vomit...!
Ma-ntreb, de ce nu se semneaza o petitie online si pentru legea pensiilor pentru parlamentari?! (Sau asta nu va deranjeaza!?)

Cristi

#521 Re: Re:

2016-03-19 07:29

#414: - Re:  

 De ce sa ies eu afara sa fumez? De ce nu s-a adoptat cea mai simpla lege si anumea delimitarea spatiilor. Localele care nu respecta legea inchise. In rest,aceasta lege mi se pare o discriminare la fel ca orice alt fel de act de discriminare existent pe lumea asta. 

fumatorulpasiv

#522 Re: Re: Suntem oameni ! nu ne discriminati

2016-03-19 07:29

#518: ami - Re: Suntem oameni ! nu ne discriminati 

 nu alegi tu unde sa mearga nefumatorul daca traiai in alta tara unde este interzis din anii 90 nu erai asa tare asa ca stai in frig 

Cristi

#523 Re:

2016-03-19 07:31

#501: Fumegatorul -  

 Bai omule dar chiar nu imi pasa,tu intelegi? Eu nu vreau sa te oblig pe tine sa imi inhalezi fumulu,dar nici eu sa fiu limitat de drepturi. Cea mai buna varianta este delimitarea spatiilor. Si atunci sa va vad ce mai comentati.

fumatorulpasiv

#524 Re: Re: Re: Suntem oameni ! nu ne discriminati

2016-03-19 07:31

#522: fumatorulpasiv - Re: Re: Suntem oameni ! nu ne discriminati 

 

In Europa, au fost luate masuri minore de restrictie impotriva fumatului prin anii 80, insa doar dupa ce California si New York-ul au interzis de tot fumatul, statele Europene au inceput sa ia in considerare aceasta idee. Acum, fumatul in baruri si restaurante este interzis aproape in toate statele. Codase sunt Romania, Cehia si Austria.

Hotararea Irlandei, din anul 2004, de a interzice total fumatul a luat prin surprindere o lume intreaga. Toate statele vecine se intrebau cum vor reusi irlandezii sa se opreasca din fumat in puburile lor colorate si pline de viata, in care lumea mergea acolo tocmai ca sa bea si sa fumeze. Surpriza a fost insa si mai mare cand au realizat ca irlandezii au acceptat aceasta masura a guvernului fara sa se opuna. Poate si pentru ca au gasit o noua placere in a fuma afara... Ministrul Sanatatii din acea perioada, Michael Martin, a remarcat ca interzicerea fumatului a dat nastere unui un nou tip de dating. Barbatii si femeile profitau de “pauza de tigara” ca sa cunoasca oameni noi.

 

daca traiai acolo cred ca te spanzurai din anii 80





Musafir

#525

2016-03-19 07:33

Pentru ca suntem tratati cu rautate. Lumea nu este facuta numai pentru nefumatori. Sau drogati, violatori, samd care au drepturi!!!