Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !


Musafir

#401

2016-03-19 03:55

Vreau sa se fumeze in cafenele si cluburi
Eu

#402

2016-03-19 04:00

Eu sunt de acord cu aceasta lege,lucrez intr- un loc unde fumatul era permis si eu fiind nefumatoare fumam pasiv si eu,o data cu fiecare client care isi aprindea tigara.Pe langa faptul ca uneori mi se facea ff rau de la fumul de tigara,hainele imi puteau a scrumiera.Acum poti respira aer curat !!


Musafir

#403

2016-03-19 04:00

Daca sa dat aceasta lege, RESPECTATIO. este cea mai buna lege care se putea dadea. Pentru viitorul copiilor vostrii


Musafir

#404

2016-03-19 04:02

Fiindca sunt total de acord cu cele spuse mai sus !! Oameni buni , interziceți prostituția, cerșitul, furatul , înșelătoria, violența, nu un viciu care nu face rau ca lucrurile ce le-am enumerat acum.. in fine , traim in Romania , o tara condusa de lingăi şi de ale Iohannis , nume ce nu l-am auzit până mai alarteieri !

Musafir

#405

2016-03-19 04:14

Mi se par absolut reale argumentele insirate de cel care a scis petitia. Da, sa fie separati fumatorii de nefumatori, sa aiba toata lumea posibilitatea de a alege in ce local - sau ma rog, in ce incapere al unui local intra. Acum 20 - 25 -30 - 40 de ani fumau medicii in spitale in camera de garda, la "circa", se fuma in toate restaurantele chiar si in cinematografe in timpul filmului, si nici pe departe nu ai auzit aprope zilnic, de o noua inbolnavire de cancer in anturajul tau. Este nevoie sa se ajunga la un compromis ... eu cred ca aceasta lege a fost votata atunci, cand parlamentarii fumatori erau tocmai la o tigara :)
KSI

#406

2016-03-19 04:15

Voi toti va plangeti acum ca nu mai puteti fuma, dar pana acum nu v-ati gandit macar o data la cel de langa voi care nu fumeaza. Locuiesc intr-un oras destul de mic (45mii locuitori) in care nu a existat nici un bar, restaurant, cafenea sau local in care sa nu se fumeze sau sa fie loc amenajat pana acum. Asta pentru ca patronii prefera sa primeasca clienti de tot felul doar pentru a baga in buzunar un ban in plus. Daca le-ar da cineva de ales patronilor de cafenele, baruri, restaurante etc sunt sigur ca 90% ar alege sa se fumeze! Asta ar insemna sa ne intoarcem la ce a fost pana acum si inca o data n-o sa mai tina nimeni cont de nefumatori. 

Problema la voi fumatorii este ca nimic altceva nu conteaza atata timp cat trageti dintr-o tigara. Sunt atatea mame inonstiente care fumeaza in timpul sarcinii sau in preajma copilului fara sa le pese ca acel copil se poate imbolnavi din cauza ei.

Gasiti o solutie de mijloc! De exemplu o camera separata de local, cu mese pe un picior inalt doar pentru fumat si nu servit mancare sau bautura. Dupa ce terminati tigara sa va intoarceti la masa cu tot restul grupului. 

 


Musafir

#407

2016-03-19 04:17

RUSINE pentru cel care a facut aceasta mizerie de petitie


Musafir

#408

2016-03-19 04:35

Pentru ca n-o sa Mai iasa nimeni la o cafea Sau intru-Un bar cu aceasta lege. Nu este normal.
Ella

#409

2016-03-19 04:45

 Oameni buni.. cred ca aici este vorba de inconstienta... FUMATUL este interzis în orice locație. . în TOATE locațiile? ? pai dacă este interzis în toate locațiile eu propun sa stăm acasă și sa le permitem celor ce sunt nefumatori sa se bucure de absolut toate locațiile. Ex: cluburi, pub-uri, cafenele, pana și în sălile de jocuri Cum ar fi casele de pariuri nu se poate fuma. . NU zic sa nu respectam și nefumatorii. . și cred ca oricine întreg la minte ar spune asta. .. dar aceasta lege își bate joc de drepturile omului făcând diferențe intre oameni .. deci.. despre ce vorbim.. asta e deja comunism.. nu mai e deloc democrație. . sa le fie rușine celor care au dat aceasta lege.. Pentru ca sunt niște bravi. . era mult mai necesara o lege prin care sa fim delimitati fumătorii de nefumatori prin separeuri special amenajate pentru fiecare.. dar nah.. tara arde și baba se piaptănă!  felicitări dragilor! !


Musafir

#410

2016-03-19 04:47

Sunt impotriva acestei legi,atata timp cat traficul si consumul de droguri in locuri publice este trecut cu vederea.asta e,cu adevarat,un lucru nociv,care distruge,cu adevarat,rasa umana.

Musafir

#411

2016-03-19 04:52

O lege facuta ca in romania intii o facem si dupa aceea gindim ce am facut. Nu poti interzice fumatu in masina de servici ca atunci le interzici soferilor de camion sa mai lucreze sau sa ajunga la timp la destinatie.

Musafir

#412

2016-03-19 05:02

Fumez de 21 de ani !!! Nu am nici o problema de sanatate , daca am sa consider ca trebuie sa ma las de fumat vreau sa hotarasc eu cand sa o fac. Nu am nevoie sa hatarasca statul pentru mine atata timp cat tot el ma taxeaza pt acest ,,viciu " - ( eu ii spun placere ) !!!

Musafir

#413

2016-03-19 05:03

Pt ca sunt fumatoare si nu mi se pare corect cu legea asta

Musafir

#414 Re:

2016-03-19 05:10

#3: -  

 si apropo, aceasta lege a intrat in vigoare in majoriatea statelor din ue cu multi, multi ani in urma, deci nu e cum zici ca "la roman" e mai usor asa. Si eu sunt fumator si sincer aceasta lege este corecta, fumul pasiv este foarte nesănătos si mi se pare normal ca nefumatorii sa nu fie obligati sa stea in fumul nostru , cand noi putem pur si simplu iesii afara sa fumam.


Musafir

#415

2016-03-19 05:12

bag pl in legea lor de cacat :))

Musafir

#416

2016-03-19 05:16

Libertatea mea se oprește acolo unde e încălcată libertatea celuilalt. Când eu merg la o cafenea și vreau să beau o cafea și să povestesc ceva și vine unu cu o țigare lângă masa mea și fumează până mă afumă, cui face rău? Mie sau lui? Normal că mie pentru că eu respir ce fumează el, așa că mie mi se contrânge dreptul de a trăi mai mult din cauza alegerilor tale. Dacă vrei să fumezi în cafenele să fie locuri special amenajate pentru fumători și pentru nefumători asta da, dar nu să spunem că e discriminare. Vă simțiți lezați că nu puteți fuma, păi ziceți săru'mâna, poate vă și lăsați. Ziceți că aveți copil, atunci de ce fumați? Vă scurtați viața cu bună știință ca să rămână fără unul din părinți. Priviți "discriminarea" din punctul de vedere al unui viciu care face rău. "Discriminarea" dumneavoastră rănește mult mai multe persoane, decât pe dumneavoastră. Revoluție a fost și când a fost tragedia din colectiv și tot de aici vine și legea, pentru că poporul a vrut schimbare, a vrut să nu se mai întâmple ceea ce s-a întâmplat si cum majoritatea cafenelelor, pub-urilor, etc se pot aprinde de la un scrum de țigară, tuturor le convine să stea mai nefumați 2 ore decât să nu iasă vineri seara la un pahar de vorbă.O zi bună." Prostia de lege" cum o numiți este undeva la 50%/50%, dar atâta timp cât există puteți să plătiți pe propria răspundere dacă doriți să încălcați.
#155

#417

2016-03-19 05:21

Sunt ferm convinsă ca guvernul ăsta cu parlamentarii din el habar n-au de ce majoritatea tinerilor fumeaza ! Deoarece din cauza lor si a salariilor de că*cat parintii noștrii sunt slugii in strainatate doar pentru a avea ce sa ne puna pe masa si sa poata sa ne trimita la scoala! Cine ne da noua inapoii totii anii in care am fost lipsiti de parinti? Ce rau face un fum de tigara intr-o cafenea? Sa faca ei cafenele,restaurante,cluburi pt fumatori si nefumatori daca tot au bagat legea asta! Romania ,saraca țară.... 


Musafir

#418

2016-03-19 05:24

Exact pentru motivele. Aratate de voi mai sus.omul merge intrun bar sa se relaxeze la unpahar sau o cafea si se stie bine ca acestea se asociaza cu o tigara.

Musafir

#419

2016-03-19 05:26

Asta nu este democratie!
Mihai

#420 Re: Re: Re: Re: Re: legea CORECTA

2016-03-19 05:30

#235: - Re: Re: Re: Re: legea CORECTA 

 Și faci tu consumație ca nefumator. De ce sunt aproape toate barurile și cafenele goale?


Musafir

#421

2016-03-19 05:30

Sunt fumator

Musafir

#422

2016-03-19 05:30

Sunt nefumator, nu inchizitor!

Musafir

#423

2016-03-19 05:31

Pentru ca legea e intradevar o aberatie si ma simt discriminata. Pentru ca spatiul public si privat a devenit acum doar al nefumatorilor. Pentru ca e o lege care incalca libertatea de alegere a omului. Pentru ca vor sa ne forteze sa ne lasam de fumat prin excludere din societate , pentru ca daunam sanatatii nefumatorilor nu pentru ca cineva ar da doi lei pe noi.pentru ca acum a mai aparut un motiv ca oamenii sa se invrajbeasca si sa separe in doua tabere, etc.

Musafir

#424

2016-03-19 05:31

Deoarece m-i se pare o discriminare! !! Locuiesc în Berlin ,iar aici fumez oriunde în afară de restaurante, dar în toate barurile se fumează! !!

Musafir

#425

2016-03-19 05:34

Discriminare!!!!!!!!!