Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !

MV

#1051 Pentru ca

2016-03-19 15:09

Pentru ca nici sa bei n-ai voie în spatii publice asa nici sa fumezi n-ai voie în spatii publice închise. Simplu. 

ciprian

#1052 Re:

2016-03-19 15:10

#567: -  

 Ai dreptate....doar ti se pare ! Atata, pentru ca in rest nu aveti dreptate, ar trebui sa va bucurati ca cineva incearca sa puna capat acestui viciu si sa nu mai muriti de TBC si alte boli cauzste de tigari....sunt destule altele :)


Musafir

#1053

2016-03-19 15:14

Pentru legea asta este o prostie!
ciprian

#1054 Re: Re: Re:

2016-03-19 15:15

#596: - Re: Re:  

 Tu esti sigur ca ai citit cum trebuie ce am scris eu?

Te cam contrazici :/


Musafir

#1055

2016-03-19 15:15

Deoarece ma simt discriminata. Nefumătorii aveau localuri în care nu se fuma, dar noi nu avem asa ceva (fumătorii). Dacă nefumătorilor le era lene sa caute pe internet local unde nu îi deranja fumul meu și al altora, nu înseamnă că trebuie să fim noi discriminați. Printre cele mai multe scuze am auzit ca "nu pot ieși cu copilul sa mănânc din cauza fumătorilor". Fără supărare, dar scuza asta este absurda, ca multe alte scuze ale lor, cum este "nu puteam sa vad în club, din cauza fumului" răspuns, du-te în hangover unde este interzis fumatul și sigur mai sunt și alte cluburi la fel (nu am stat sa caut). În cafenea, pub și club nu ai ce cauta cu un copil, iar cei tineri care se plâng de pub-uri și cluburi am zis mai sus. Ar trebui făcuta o lege sa existe localuri de toate felurile, care sa accepte doar fumători sau nefumători!

Musafir

#1056

2016-03-19 15:17

Sunt fumător si vreau sami savurez cafeaua cu o țigară.

Musafir

#1057

2016-03-19 15:18

Sunt de accord cu tot ce scrie in ea!

Musafir

#1058

2016-03-19 15:19

In primul rand sunt fumator si in al doilea rand consider ca alimentele din ziua de azi sunt mult mai daunatoare (tot felul de conservanti si potentiatori de arome-otravuri) decat fumatul dar despre asta nu vorbesc domnii legiuitori, nu se iau masuri impotriva procesatorilor. Ma gandesc daca nu cumva fumatul este benefic pentru sanatate.... in ziua de azi sunt multe studii comandate si rezultatul este dupa cum vrea cel care a comandat studiul. Poate a-ti auzit de Initium si Codex Alimentarius (http://www.farmacianaturii.ro/sfaturi/semnal-de-alarma/codex-alimentarius-initium/).

Musafir

#1059

2016-03-19 15:21

Vreau sa fie respectate drepturile tuturor..
si a fumatorilor....pana si puscariasi au mai multe drepturi decat cei care muncesc si platesc taxe in tara asta.
Ciprian

#1060 Re: Re: Re: Re: Re: Re: interzis minorilor

2016-03-19 15:21

#1027: M - Re: Re: Re: Re: Re: interzis minorilor  Sa stii ca oamenii se nasc fara sa vorbeasca si cu creierul gol(tabula rasa), fara dorinta de a invata, fara nevoia de a citi, munci. Toate aceste componente "adaugate" tin de natura noastra sociala. Si fumatul le fel. Sigur, fumatul este daunator si nu aduce nici un beneficiu vizibil dar si sexul este la fel daca e "pe baza de anticonceptionale", doar o "chestie" sociala. 

 

MV

#1061 Normal

2016-03-19 15:21

Ziceți mersi ca au spus spatii publice închise. Dar dacă va spuneau ca nu aveți voie sa fumați în aer liber la plimbare la fel cum eu nu pot sa beau o bere în parc după o alergare? Atunci ce ați mai fi spus?? 

wcked

#1062

2016-03-19 15:22

Ma fratilor, ce libertati va sunt incalcate? Nu ma intelegeti gresit, si eu sunt fumator, si chiar unul inrait, dar sunt 100% pro legii acesteia. E o lege care este aplicata de mai multi ani in toate tarile civilizate si nimeni nu a concluzionat ca i s-au incalcat  drepurile, eu sunt student in Londra si sincer rad de nu mai pot cand vad ce scriu astia despre reactiile romanilor la aceasta lege. Stii cum suntem numiti? "Stupid monkeys" ca cica suntem prea idioti sa intelegem ca asa ceva e normal si este peste tot in lume. Acum, ceea ce ai facut tu aici este foarte bine, o petitie pentru construirea unor locuri special amenajate pentru fumat. Dar faptul ca scrii ca legea asta este proasta iti distruge toata petitia. Acum, gandirea de roman probabil nu o sa fie de acord cu mine, dar in sfarsit suntem si noi vazuti cu mai putin dispret pentru ca ne civilizam cum e si normal. Si eu am facut o petitie la mine la universitate pentru loc de fumat, dar in ea am scris doar partea cu iesitul afara in frig, pentru ca acolo ai totala dreptate, dar atat, pentru ca legea este perfect normala. Si ce sa vezi, cu doar 150 de semnaturi au facut, pentru ca nu m-am apucat sa injur persoanele care au dat legea si sa zic ca e o prostie legea asta sau asa mai departe. Treziti va fratilor ca suntem panaramele europei si voi insistati in chestia asta...

wcked

#1063 Re: Normal

2016-03-19 15:23

#1061: MV - Normal 

 Bravo frate, in sfarsit cineva mai deschis la minte, oamenii care au viciul bauturii ce sa mai zica? pentru ei e interzis de mult treaba asta.

Ciprian

#1064 Re: Re:

2016-03-19 15:23

#1052: ciprian - Re:   TBC nu faci de la tigari. TBC e o afectiune virala. 

 

MV

#1065 Re: Re: Normal

2016-03-19 15:24

#1063: wcked - Re: Normal 

 Eu nu zic de viciul băuturii. Ci o simpla bere care e interzisa. 

Alex

#1066 Re: Ce este mai daunator?

2016-03-19 15:25

#1019: Andrei - Ce este mai daunator? 

 Du-te ma in pizda matii de cacat pishat de om ! Accepta dracu sa fumezj afara si taci dracu din gura ! Cum dracu reusiti aa faceti ma imputitii dracu legea asta despre altceva ?!? Si ba pishatule, vad ca esti ultimul rasist si homofob si un jeg de om, de ce sa iti accept eu tie ma tigarea in nasul meu, ba jegule?

Du-te in mortii matii de cacat!

wcked

#1067 Re:

2016-03-19 15:25

#1059: -  

 Si ce drept iti este incalcat? Daca ai avea voie sa fumezi, si toti patronii de baruri te-ar da afara pentru ca au dreptul sa isi selecteze clientela, ce drept ar fi incalcat? Nu te obliga nimeni sa mergi intr-un loc inchis, nu iti interzice nimeni sa fumezi la tine in casa, doar in spatii publice cum e in toata lumea, si nimeni nu s-a plans de asa ceva, mai si ganditi inainte sa scrieti...


Musafir

#1068

2016-03-19 15:26

Chiar daca m-am lasat de fumat nu sunt de acord cu aceasta lege aberanta si nesimtita !

Musafir

#1069

2016-03-19 15:27

Legea nu aduce nici un beneficiu in lupta impotriva poluarii. Sunt de acord cu spatii specaile pentru fumatori dar asa, restrictiva complet, e o aberatie.
Alex

#1070

2016-03-19 15:29

Drepturile romanilor sunt incalcate cand ne pun sa platim taxe in tara chiar daca lucram afara, aia inseamna sa ti se incalce dreptul, sa nu poti sa iei alocatie pentru copii? desi platesti dari? Hai mai fiti seriosi, nu o lege perfect normala este problema, ci exact gandirea asta de oameni inapoiati, ai mai vazut pe undeva asa ceva? Nu ca romanii sunt unici, stiu doar sa dea din gura fara sa gandeasca inainte. Vai de voi


Musafir

#1071

2016-03-19 15:30

Nu mai sunt fumător.
Deja sunt 5 ani de când am trecut pe electronică.
Electronica îmi satisface dependența de nicotină, fără însă a mă intoxica cu monoxid de carbon și gudron.
Legea interzicerii fumatului, îmi pare o aberație.
Orice minoritate are drepturi pe care și le apără.
Dacă ar fi să ne luăm după datele oficiale, peste 26% din populația țării noastre fumează.
Ori, chiar nu îmi pare normal ca părerea unui sfert din populație să nu conteze.
Sincer vorbind, uneori și pe mine mă deranjează fumul. Prefer totuși să stau în fum alături de oameni cu care să am ce discuta, decât cu nefumători mândri de isprava lor...
wcked

#1072 Re: Re: Re: Normal

2016-03-19 15:31

#1065: MV - Re: Re: Normal 

 Am folosit cuvantul viciu ca sa incerc sa fac oamenii astia sa realizeze comparatia. Nu ma astept sa priceapa ceva, dar da, ai dreptate


Musafir

#1073

2016-03-19 15:32

ar trebui ca parlamentari nostir sa ia masuri cu alceva nu cu fumatul eu nu fumez dar nu mi se pare normala aceasta restrictie ... ocupativa de spitale de drumuri de alceva .

Musafir

#1074 DRe:

2016-03-19 15:33

#1071: -  

 Dar daca vine la tine un barman si iti spune iesi afara ca nu imi place fata ta iti este incalcat vre-un drept? Iti spun eu, nu, pentru ca au dreptul sa isi selecteze clientela, inca o data va zic, legea asta e de ani de zile in toate tarile civilizate, si se gasira romanii sa ajunga la concluzia ca incalca drepturi legea asta

 


Musafir

#1075

2016-03-19 15:34

Pentru că sunt un fumător înrăit. PUNCT