Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !


Musafir

#551

2016-03-19 07:54

Pentru ca sunt fumătoare și vreau ca în cafenele și baruri sa ai voie să fumezi
George 43
Musafir

#552

2016-03-19 07:55

M-am saturat de o tara unde conduc oameni fara scrupule, oameni care au fost alesi sa reprezinte interesele celor care i-au ales, nu interesele personale. Sa verifice legalitatea firmelor din tara, sa vada cum se respecta drepturile angajatilor, pentru ca noi, angajatii care muncim la patroni avem doar obligatii, nu avem si drepturi (concedii de odihna, bonuri de masa, dreptul de a merge la tratament cind sintem bolnavi).Trebuie sa muncim, ca sa isi faca cei mari concediile in strainatate, pe cind noi (angajatii) , nu beneficiem nici macar de banii de concediu.
Va multumesc.


Musafir

#553

2016-03-19 07:58

Este o discriminare atata timp cat vanzarea tigarilof este legala.

Musafir

#554

2016-03-19 07:59

Pentru ca nu doresc sa fiu discriminata.
Robert

#555

2016-03-19 08:00

Nu e nimic mai sanatos ca si tigara after... mai astept legea sexului fara penetrare... si munca fara salarizare... in rest totul e ok...  


Musafir

#556

2016-03-19 08:03

Dupa parerea mea era mai bine daca tot au interzis fumatul in locurile publice, trebuiau sa interzica si consumul de alcool, fiindca mi se pare mult mai daunator decat fumatul ( vezi bataile desfasurate in baruri, discoteci, stradale, accidente de masini, consumul de alcool in institutii publice....),bineinteles astea nu pot fi constatate decat de cei care gandesc cat de cat nu dau copy-paste la ce fac altii. Ce sa facem daca s-a hotarat ca este mult mai civilizat sa vezi femeile fumand pe strada? Daca Uniunea Europeana a hotarat ca asta este civilizatie, cu mintea lor putina cei care ne conduc si culmea se plimba prin aceasta Uniune nu au constatat cat de penibila este aceasta lege.

Musafir

#557

2016-03-19 08:04

Este cea mai mare prostie la care s-au gandit alesii nostri cand in tara asta sunt alte lucruri mai importante de facut

Musafir

#558

2016-03-19 08:04

Pentru ca sunt fumator , si mi se pare ca ceea ce se intampla e o discriminare impotriva noastra , a fumatorilor

Musafir

#559

2016-03-19 08:04

existam cu bune si cu rele

Musafir

#560

2016-03-19 08:05

Deoarece legea antifumat este discriminatorie...

Musafir

#561

2016-03-19 08:05

Pentru ca nu mi se pare normal ca atât timp cât tigarile sunt legale să fiu discriminat fara sa mi se ofere o alternativa.Desi acasă fumez doar pe terasă,in baruri si restaurante trebuie sa pot utiliza spatiul,separat,la fel ca si nefumatorii.
Anky

#562 Re: legea CORECTA

2016-03-19 08:06

#15: robert - legea CORECTA 

Inhalezi prostia altora??!! Frumoasa exprimare!Despre asta vorbeam cand spuneam mentalitate comunista! 


Musafir

#563

2016-03-19 08:07

sunt altele de rezolvat in tara asta.....

S-a vrut...ce s-a vrut?ca de fumat se tot fumeaza......

Puteati face pachete speciale cu reduceri la plasturii antifumat...

Musafir

#564

2016-03-19 08:08

Vrem sa fumam in cafenele restaurante ,de asta platinm accize la tigari mai mari de patru ori decat costul tigarilor,nu vreau sa fiu umilit sa fumez in frig si ploaie. Cum se respecta drepturile detinutilor,puscaria nu este loc public,ale homosexualilor ale transexualilor a minoritatilor ,vreau sa se respecte si drepturile fumatorilor,contribuie si ei la bugetul statului cu sume imense.si
din buget traiesct toti .


nil

#565

2016-03-19 08:10

İn turcia nu se fumeaza in spatiile inchise. Cine vrea sta pe terasa ,afara , fara sa comenteze. Dau acest exemplu pt ca vizitez frecvent aceasta tara şi merg mereu in baruri şi cafenele.Este asigurata incalzire chiar şi pt spatiile exterioare pt confortul clientului si culmea! sunt mereu pline de clienti.Nu ınteleg de ce atata tam tam ca ar fi discriminare. Nimeni nu are dreptul de a-i intoxica pe cei din jur fara voia lor. Asta e adevarata discriminare. Fumatorii au voie sa fumeze şi nefumatorii au "dreptul" sa suporte aerul toxic. Toata lumea va gasi in final o cale de a-si satisface viciul fara a dauna altora asa cum s-a intamplat in toate tarile in care s-a interzis. Pana la urma in baruri şi cafenele mergem sa socializam nu sa fumam. Fumati acasa şi intoxicati-va familia şi copiii daca vi se pare ceva normal sa tragi din tigare cu nefumatori in jur. Cat despre delimitarea spatiilor, asta s-a mai incercat şi nu a ajutat cu nimic.İn toate tarile civilizate este interzis fumatul, aici insa este "discriminatoriu şi barbar".Romania este bineinteles mereu codasa la toate in Europa. Cum altfel cand poporul se opune civilizarii.


Musafir

#566

2016-03-19 08:10

Vreau ca fumatul sa fie permis in cafenele,baruri si cluburi

Musafir

#567

2016-03-19 08:11

Am semnat aceasta petiție fiindca mi se pare o discrimare la adresa fumătorilor,si nu este corect.

Musafir

#568 Re:

2016-03-19 08:12

#566: -  

 Uite ca nu o sa mai fie permis si o sa fumati afara


Musafir

#569

2016-03-19 08:12

Pentru ca nu sunt de acord sa mi se refuze dreptu de a sta la o cafenea sau intr-un club fara sa pot fuma. Mai ales iarna mi se pare bătaie de joc.

Musafir

#570

2016-03-19 08:12

Segregare!!!

Musafir

#571

2016-03-19 08:12

Legea trebuie sa fie pentru ambele parti.

Musafir

#572 Re:

2016-03-19 08:14

#9: -  

 ai perfecta dreptate. eu ca si fumatoare detin un singur raspuns la doua intrebari adresate farte des  de catre familie, prieteni sau cunoscuti, acestea fiind "de ce fumezi?" si "de ce nu te lasi de fumat?", raspunsul meu este " cand o sa fiu fericita atunci nu o sa mai fumez". in concluzie stresul si lipsa satisfactiilor in tara in care traim sunt ce mai mare problema a romanilor de toate varstele, nu numai in randul tinerilor sau adultilor, care aduce dupa sine altele mai mici cum ar fi "viciosii" fumatori, alcoolici, drogati, hoti (pt ca e foarte greu sa ai un nivel atat de inalt de demnitate in cat sa n-o faci cand ai ocazia si "te roade un vierme-n burta" cum era o replica intr-un vechi film romanesc). asa ca dragii mei rezolvati problemele importante ale acestei tari, pt ca nu din  cauza fumatorilot  nu merge "treaba" bine.


Musafir

#573

2016-03-19 08:15

Delimitarea spațiilor pentru fumători este corecta si nu discriminează pe nimeni .Esti fumător atunci vei fuma in spațiile delimitate cu ușa de sticla sau glisantă ,iar ne fumători vor avea spațiul aerisit
Panda

#574 Panda

2016-03-19 08:15

Stiu ca multi vor arunca cu pietre dar retineti ca o persoana nefumatoare este mult mai dispusa la imbolnavire decat una fumatoare daca inhaleaza fumul. Nu sunt fumator si pot sa spun ca ma deranjeaza enorm fumul celui care fumeaza langa mine intr-un local .. la serviciu .. chiar si pe scara blocului si in lift oameni buni :(

Solutie: parerea mea este ca ar trebui sa oblige cafenelele care permit fumatul sa doteze incaperea cu aparate de filtrare a aerului. Amenda sa primeasca doar daca dupa masurarea cu un aparat sa depaseasca anumite limite. Dupa va fi simplu: ai aparat? aici se fumeaza!


Musafir

#575

2016-03-19 08:17

Din punct de vedere economic , legea asta nu are nici un fel de logica. Horeca in Romania inseamna aproximativ 800.000 de angajati si daca 10% din horeca intra in faliment sunt cam 80.000 de oamnei care raman fara loc de munca. Statul roman este obligat sa plateasca aprox. 100 de euro lunar ajutor de somaj , adica aprox 8.000.000 de euro lunar.. Oare statul isi permite sa piarda acesti bani? Asta este unul din foarte multe exemple care pot fi date legat de aceasta lege imbecila. Vrem sa fim ca in strainatate dar oare de ce in Germania sunt baruri unde fumatul este permis?