Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !

Marian Godina

#1026 Re: Re: Mai ducetiva dracu de drogati

2016-03-19 14:42

#1020: 'smoke - Re: Mai ducetiva dracu de drogati 

 ba terminatule , bagatias coliva in mormantu lu mata aia saraca din care ai iesit tu , oligofrenu pulii mele , datias muie la tot neamu si gasiteas in sant futut de cristos . Cum imi interzici tu mie muist oparit sa fumez unde vreau ? Rastigniteas pe crucea matii !

M

#1027 Re: Re: Re: Re: Re: interzis minorilor

2016-03-19 14:42

#269: nefumatorii sunt nesimtiti - Re: Re: Re: Re: interzis minorilor 

 Nu prea ințeleg de ce e el tâmpit și de la țară, probabil într-un univers paralel, aceste două aspecte au vreo legătură unul cu altul. În altă ordine de idei, fumatul e nesănătos. Și, din păcate, nu doar pentru cei ce fumează ci și pentru cei de lângă. Nu e un mod de viață, e o alegere. Pentru că te naști cu plămâni sănătoși, fără dorința de a fuma. Nu ești dependent de țigară, încă. Însă, o conjunctură nefericită te face să te apuci de fumat. Nu mă înțelege greșit, nu am absolut nimic cu fumătorii-mulți dintre oamenii cu care ies în oraș fumează, părinții mei fumează și nu mă deranjează deloc fumul de țigară. Nu îi blamez. Unii s-au apucat din lipsă de ocupație, alții din dorința de a se simți mai deosebiți pe terasă, cum menționează domnul de mai sus-dar mai bine mă abțin să comentez acest aspect, s-ar putea să îmi spuneți că sunt tâmpită. Oamenii din jurul meu, cei care fumează, sunt oameni inteligenți, unii aș spune că au făcut această alegere pentru că sunt ușor influențabili, dar e alegerea lor. Mă întristează să văd cu câtă pasiune aprind uneori țigara. Pentru că îmi doresc să văd în ei niște exemple pentru cei din jur. Țigara a devenit o slăbiciune pentru ei chiar dacă ei susțin sus și tare că se pot lăsa oricând-e ca o dietă:de luni mă apuc de sală, zic.. toți. Dar, revenind la fumat, după cum ziceam, cred că există un trigger pentru toți fumătorii, nu același pentru toți, dar e ceva acolo ce îi determină să fumeze. Deci, e o alegere a fiecăruia. Hai să învățăm să trăim cu alegerile noastre. Vreau să fumez, ok? Hai să mă gândesc bine, sunt dispus ca peste douăzeci de ani să mă simt un pic vinovat pentru cancerul bronho-pulmonar al unuia dintre prietenii mei? ”Nu, că doar a fost alegerea lui să stea cu mine la țigară. Și oricum nu doar fumul meu l-a inhalat.” Așa să fie? Bună întrebare. Când prietenii mei fumători doresc să fumeze, nu o să mă victimizez sau să mă dau la o parte că nu îmi convine fumul. Pentru că suntem prieteni, le accept alegerile. Dar voi, fumătorilor, de câte ori ieșiți cu prietenii nefumători și rezistați fără să fumați 2-3 ore, la cafea, doar pentru prietenii voștri nefumători? Chiar aștept un răspuns la întrebarea asta și îi felicit sincer pe cei ce acționează așa. E un pas înainte. Vreți spații delimitate pentru fumători și nefumători. Cum o să ieșim în grup, dacă o parte fumează, o parte nu? Aa, știu răspunsul. O să mergem toți la fumători. Știm toți că așa este. Deci, delimitarea spațiilor nu va funcționa. În plus, cum să separi oamenii în fumători și nefumători? E ca și cum mi-aș limita anturajul doar la nefumători pentru că aleg să nu fumez. Ori eu nu asta doresc. Doresc ca cei ce fumează să se bucure de viciul lor în spațiul lor personal. Nu mă bucur că trebuie să iasă în stradă ca să fumeze, nu mă bucur că trebuie să stea în frig sau în călduri toride, dar, din nou, e alegerea lor. În loc să iasă 5 minute la țigară, îi invit să savureze cafea cu mine, în cafenea, vorbind despre toate subiectele posibile-avem o singură viață și sunt atâtea lucruri de făcut și de descoperit încât timpul poate fi ocupat cu atât de multe lucruri frumoase. Da, vă relaxează să fumați, înțeleg. Dar fumul acela care voi credeți că e inofensiv, că doar ”miroase urât”, e mai mult de atât. Fumul din țigară conține compuși cancerigeni, mai ales cel emanat de capătul care arde. Nu au fost de ajuns imaginile urâte de pe pachetele de țigări ca să reduceți consumul de țigări, poate nu va fi de ajuns nici această lege, dar realitatea e că nu ok. Fumatul nu e ok. Realizezi că stând constant lângă tine când fumezi, riscul meu de a dezvolta cancer pulmonar crește cu 30%? Nu comentez corectitudinea legii, dar în momentul în care decidem să facem o petiție împotriva ei să ne gândim bine care ne sunt argumentele. Pentru că, sincer, nu am citit până acum ceva convingător. Barurile nu sunt goale. Da, sunt mai puțini oameni, pentru că aceia care fumează și se simt discriminați simt nevoia să epateze, să demonstreze că dacă ei nu mai ajung în baruri, acestea vor falimenta. Cumva trebuie să obținem un câștig din asta, nu? Cei inteligenți, care înțeleg conceptul de ”fumat pasiv”, merg în oraș ca și până acum, iar când doresc să fumeze își iau cafeluța și ies frumos afară. E civilizat. E normal. Barurile nu sunt goale. Încă ceva, părinții care fumează, nu sunt obligați de legea asta să își intoxice copii. Ci, mai degrabă, sunt obligați să își revizuiască prioritățile. E simplu. Ce îmi doresc mai mult? Să fumez sau să stau cu copilul meu într-un aer curat, să ne jucăm, să învățăm împreună? Răspunsul spune tot despre noi ca oameni. Voi rări fumatul și mă voi limita la a fuma în balcon, într-un spațiu aerisit, eventual când copilul meu nu va fi acasă. Da, mai rar. Dar poate e mai bine așa. Și în modul acesta, în câțiva ani, destul de mulți probabil, vom fi mai civilizați și vom învăța că nu are cineva ceva cu noi, că nu se dau legi tâmpite ca și cum nu ar fi altceva de făcut și că pur și simplu trebuie să ne adaptăm. Și, nu în ultimul rând, înainte să zică din nou cineva că acum comentăm și până acum am tăcut..Tocmai asta este ideea. Că am tăcut. De ce am tăcut oare? Dacă voiam neapărat să vă facem vouă probleme, făceam, ghici ce, petiții. Dar am preferat să stăm în banca noastră, poate pentru că nu avea rost, poate pentru că mulți nu înțelegeam cât rău face fumul de țigară. Acum, voi sunteți supărați pentru că se dorește normalitatea. O normalitate care nu corespunde cu idealul vostru. Îmi pare rău, dar cum zicea cineva mai sus, să fiți sănătoși și cu plămâni curați!


Musafir

#1028

2016-03-19 14:42

Vreau să fumez in baruri cluburi sau in spațiile delimitate pt.fumatori nu să stau afară in frig pt.a fuma.Vreau să am aceleași drepturi ca oricare cetățean liber nu să fiu hăituit de i s u, m i s u sau ori care alta instituție.

Musafir

#1029

2016-03-19 14:43

sunt fumatoare si nu ciumata


Musafir

#1030 Re: Re: Re: Mai ducetiva dracu de drogati

2016-03-19 14:44

#1026: Marian Godina - Re: Re: Mai ducetiva dracu de drogati 

 iti interzice statul! protejandu-ma pe mine, nefumator..de fumul tau nociv

Anonim

#1031 Re: Re: Re: Re: Re: legea CORECTA

2016-03-19 14:45

#486: Boby Mutu - Re: Re: Re: Re: legea CORECTA 

 Pentru ca in Romania nu se face nimic pentru populatie, in Romania nu se mai face nimic...  Inainte sa dai exemplu de un stat mai bine te-ai interesa... In Irlanda oameni o duc mult mai bine decat la noi... In Irlanda s-a incercat sa faca ceva bun ... De asta si cetatenii nu se revolta la o astfel de lege ... Irlanda nu e un bun exemplu ... Inainte sa faci un comentariu intereseazate.


Musafir

#1032 Re: Re: Re: Re: Re: Re: legea CORECTA

2016-03-19 14:47

#1031: Anonim - Re: Re: Re: Re: Re: legea CORECTA 

 Faptul ca nu voi mai mirosi ca in tutungerii, este un lucru foarte bun, pe care statul roman il face pentru mine!


Musafir

#1033

2016-03-19 14:49

Pt ca mi se pare discriminator..Oricum accizele care provin din tigari erau enorme..si sper ca statul Roman sa le simta lipsa...alte tari pot..consider ca noi inca nu putem
Dada

#1034

2016-03-19 14:50

Mi se par amuzante comentariile ilustrilor oameni de mai sus(sau jos, depinde de unde te uiti la comentarii), evident niste agramati, care exclama drepturile omului, ca nu pot ei fuma la cafea! Plecati un pic din tara asta in alte locuri decat in Spania la capsuni si ve-ti avea un dus cu apa rece! 


Musafir

#1035 Re: Re:

2016-03-19 14:51

#1001: mar - Re:  te duci cu copilul unde nu se fumeaza...e simplu.. ai de ales..in schimb fumatorul nu are de ales

 


Musafir

#1036

2016-03-19 14:51

sunt tarfa care fumeaza la seriviciu

Musafir

#1037

2016-03-19 14:52

Întâi sa elimine chimicalele din alimentație , sa aibă grija de sănătate si învățământ si apoi mai vedem cu fumatul !!! Mâncam chimicale care sunt interzise in toată Europa ,....

Musafir

#1038

2016-03-19 14:53

Voi posta aceasta petitie si pe grupul Liga Fumatorilor! Daca ne unim fortele, cresc sansele de reusita!

Musafir

#1039

2016-03-19 14:55

E absurda legea .muncim pentru bani care ne cumparam tigari fiecare om alege daca fumeaza sau nu e alegere libera

Musafir

#1040 Re:

2016-03-19 14:56

#22: -  

 Sunt curioasa...la nuntii o sa ramana mirii singuri la masa in sala? Sau o sa iasa pe terasa cu invitatii???

Dezastru mai mine s-ar gandi la un viitor mai bun pt. oamenii ... 

Sunt fumatoare....si nu vreau sa ma ascund ca si in adolescenta de parintii .. 

Ar fi ideal ca sa fie localuri pt. fumatori si localuri pt nefumatori,asa fiecare om i-si alege unde doreste sa intre si sa se simta bine.  

Mai bine s-ar gandi ca munca noastra sa fie platita ca dincolo...si pe urma sa puna legile lor in aplicare.

Lom

#1041

2016-03-19 14:56

Am o grămadă de prieteni care sunt fumători de week-end,  la o băutură.  De acum nu vom mai ieși în localuri ci vom umbla acasă la unul și altul, exact ca pe vremea lui Ceaușescu. Adio libertate!


Musafir

#1042 Re:

2016-03-19 14:58

#1041: Lom -  

 Adica in weekenduri, cand ies si eu, nefumator prin baruri... nu voi mai fi obligat sa iti inhalez tie fumul, si sa imi dau toate hainele la spalat cand ajung acasa. Ce comunism..........


Musafir

#1043 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-03-19 15:00

#972: - Re: Re: Re: Re:  

 Pai și tu de ce îmi interzici modul meu sănătos de viață? 


Musafir

#1044 Re:

2016-03-19 15:01

#1034: Dada -  

 Agramat. Veți 


Musafir

#1045

2016-03-19 15:04

Pentru ca mi se pare o incalcare a libertatii omului. Din moment ce sunt legale, cum draq sa primesc amenda ca fumez intr un anume loc???? Avem drepturi EGALE...deci, trebuie sa avem spatii pt fumatori, oriunde am merge.

Musafir

#1046

2016-03-19 15:04

Pentru ca legea mi se pare aberanta!

Musafir

#1047

2016-03-19 15:05

Libertatea de a alege liber este fundamentul democratiei.

Musafir

#1048

2016-03-19 15:07

Iohanis sa prostit are grija fumatorilor nu a infrastructuri!!!!

Musafir

#1049

2016-03-19 15:07

pentru ca nu are sens dc sa nu fumez in localuri
Anonim

#1050 Re:

2016-03-19 15:08

#3: -  

 Este cineva obligat sa iti inhaleze tie fumul ? Daca doresti sa fumezi , mergi afara si revi . Unii oameni n au bun simt