VREM SA PUTEM LUCRA!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția VREM SA PUTEM LUCRA!


Musafir

#1

2016-02-11 09:17

Semnalam zilnic ca nu functioneaza sistemul, dar lucrurile raman tot asa. Medici si pacienti suntem in culmea nervozitatii. Doriti sa ne omorati cu zile, domnilor guvernanti?

Musafir

#2

2016-02-11 09:37

Asa nu se mai poate! Vrem sa lucram nu sa ne enervam!

Musafir

#3

2016-02-11 09:49

TOTUSI SUNT MEDIC NU INFORMATICIAN SA REZOLV IMBECILITATILE ALTORA!!!

Musafir

#4

2016-02-11 09:54

Este o bataie de joc permanenta, ce denota ce sisteme falimentare se pun in functiune permanent.

Musafir

#5

2016-02-11 09:54

Nu se mai poate.
Vrem sa fim medici.

Musafir

#6

2016-02-11 10:07

nu putem sa ne desfasuram activitatea. pacientii asteapta,noi asteptam,iar lucrurile , in loc sa se reglemanteze merg din ce in ce mai rau. toata activitatea, in sistemul de sanatate ,este blocata: incepand de la medicul de familie ,trecand prin farmacii si terminand cu spitalele. ni se spune ca totul e bine, noi nu vrem sa muncim,nu dorim controlul activitatii prin SIUI.dar SIUI-ul e mort.

Musafir

#7

2016-02-11 10:21

pt ca si noi, medicii si farmacistii, sa putem lucra in conditii normale

Musafir

#8

2016-02-11 10:24

pentru ca se lucreaza foarte greu,pacientii nu inteleg pt ce se sta asa de mult la usa mf,sunt plimbati de la o farmacie la alta;consider ca este o lipsa de respect din partea celor care coordoneaza acest sistem fata de pacienti si fata de medici

Musafir

#9

2016-02-11 11:03

pentru  ca nu putem lucra normal ,este strigator la cer


Musafir

#10

2016-02-11 12:44

Pentru ca sunt de acord cu continutul ei!

Musafir

#11

2016-02-11 12:51

pentru ca sunt zile de infarct si pentru mine si pentru pacienti !!!

Musafir

#12

2016-02-11 12:54

Pur si simplu nu se mai poate,am ajuns la limita rabdarii si noi medicii si pacientii...

Musafir

#13

2016-02-11 12:59

Siui deficitar grav.

Musafir

#14

2016-02-11 13:18

Aceste disfunctionalitati ale SIUI provoaca neplaceri nu doar medicilor si farmacistilor ci si pacientilor care se "lovesc" de blocajele SIUI peste tot: la medicul de familie, in ambulatoriul de specialitate (policlinici), la spital, la laboratoare, la farmacii. Pana la urma este vorba despre respectarea drepturilor pacientilor (de a avea acces la servicii medicale), pe de-o parte, iar pe de alta parte respectarea dreptului nostru ca profesionisti de a munci conform unui contract pe care l-am semnat cu CNAS.

Musafir

#15

2016-02-11 14:59

Este un chin in fiecare zi sa lucrezi in SIUI ,tot timpul se blocheaza ,iar noi platim erorile!!

Musafir

#16

2016-02-11 16:00

Nefuncționarea SIPE mă împiedică în exercitarea profesiei de medic. Înmânarea rețetei electronice pacientului se face după terminarea consultației și durează câteva secunde, atunci când SIPE funcționează. Astfel, tot timpul programului de consultații este în folosul pacienților. În momentul în care SIPE nu funcționează deloc trebuie să aloc un timp suplimentar pt. a respecta prevederile pct. 10, din Ord. 1211/943/2015 ce modifică art. 1 alin(3)-(5) din Anexa 36 la Ord. 388/2015. Cea mai rea situație este însă atunci când SIPE funcționează deficitar, cu timpi mari de așteptare și sunt ținută împreună cu pacienții în așteptarea procesării rețetei care după timp îndelungat de procesare nu se finalizează cu posibilitatea tipăririi rețetei și procesul trebuie reluat chiar și de 10 ori fără obținerea rețetei tipărite. Acest timp mare de așteptare este după ce consultația a fost încheiată pentru pacientul aflat în cabinet, cu cardul său în cititor și astfel nici pacientul care așteaptă rețeta nu poate fi consultat mai mult decât până la momentul în care redactez prescripția și trebuie doar să i-o dau, nici următorul pacient nu poate fi consultat atât timp cât în cititor nu poate fi introdus un alt card. Acest timp pierdut la toate consultațiile care se încheie cu rețetă electronică, 5 zile lucrătoare consecutiv, în cazul lunii februarie 2016 și alte numere de zile în lunile anterioare, de la introducerea cardului, plus alte nefucționalități ale SIUI, DES și CEAS-UM din fiecare primă jumătate de lună, de 10 luni, de la introducerea cardului ne transformă într-un mod negativ pe medic și pacienți. Acest interval de 10 luni de la introducerea cardului, în care zilnic apar probleme nelegate de profesia de medic, pe care trebuie să le rezolv, inclusiv nenumărate carduri blocate pentru care trebuie să sun uneori și de 10 ori la două numere de la CJAS, alternativ, până răspunde o funcționară suprasolicitată de numărul de carduri pe care trebuie să le deblocheze folosind aceeași aplicație care are timpi mari de așteptare și pentru funcționarii CJAS, a determinat amplificarea neîncrederii pacienților în medic, acest lucru ducând până la eșec terapeutic și deasemenea neutilizarea medicului integral conform pregătirii sale profesionale în folosul pacienților, transformarea medicului în responsabil pentru starea de rău a pacienților, învinovățirea medicului de către aceștia și în final obținerea unor pacienți stresați, neîncrezători în sistemul medical și a unui medic descurajat, învinovățit, în fața mulțimii de pacienți singurul responsabil de nefuncționarea programului informatic pe care CNAS mă obligă să-l folosesc fără a-mi da și posibilitatea s-o fac. În plus, oboseala psihică și fizică de 10 luni, din cauza nefuncționalității sistemului pe care sunt obligată să-l folosesc, mă împiedică să citesc literatură medicală atăt cât aș vrea, în afara programului de cabinet, condiție pentru a putea fi un medic bun. Partea cea mai rea este că mi-am pierdut speranța că problemele tehnice ale sistemului vor fi remediate deoarece nu sunt recunoscute de CNAS ca fiind adevărate. Dr. Aura Istrate, Galați

Musafir

#17

2016-02-11 16:28

Aceasta nu e informatizare, e bataie de joc, nu mai suportam nici noi nici pacientii. Vrem sa lucram, sa ne facem meseria.

Musafir

#18

2016-02-11 16:35

Am semnat petitia ca forma rapida si civilizata de protest, in timp ce ma gandesc la alte forme de protest, mai "vizibile" (si eventual care sa implice si pacientii !!!) si la fel de civilizate !

Musafir

#19 Bataie de joc fara limite

2016-02-11 16:39

Un sistem de 10 milioane de euro care nu functioneaza corespunzator. Este strigator la cer. 


Musafir

#20

2016-02-11 16:58

Ma duc cu frica la cabinet,intrebandu-ma daca ma va valida roata norocului-SIUI-in fata pacientilor.

Musafir

#21

2016-02-11 17:19

Am semnat această petitie ptr.ca le dau dreptate 100% colegilor mei .Problemele informatice exista de multa vreme,cam de cand a fost implementata reteta electronică. Situația s-a agravat mult insa,dupa introducerea cardului. Ei nu-si pot desfasura activitatea in condiții normale si nu-si pot recupera munca si timpul pierdut. In urma numeroaselor sesizari din partea medicilor de familie, autoritatile din Sănătate au ramas ori indiferente,ori,mai.grav,au invinovatit medicii de aceste disfuncționalități.

Musafir

#22

2016-02-11 17:19

Pentru ca noi chiar vrem sa lucram si sa nu mai punem pacientii pe drumuri

Musafir

#23

2016-02-11 17:22

pentru că m-am săturat să stau cu orele pe la ușa medicului de familie și la cozile din farmacie. Acest sistem a bulversat total raportul pacient-medic și pacient-farmacist.

Musafir

#24

2016-02-11 17:25

De ce nu putem lucra in conditii normale, civilizat ,fara sa intindem la maxim nervii pacientilor si ai nostri?

Musafir

#25

2016-02-11 17:33

Pt ca nu vreau sa mor de infarct miocardic sau accident vascular cerebral din cauza nervilor pe care mi-i fac zilnic cu acest sistem defect, defect, defect! Pt ca vreau sa vorbesc din nou cu pacientii mei, in loc sa stau cu nasul in laptop, rugandu-ma la Sfantul SIUI sa-mi valideze reteta si serviciul!