Pledoarie pentru Educația Muzicală în școală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Pledoarie pentru Educația Muzicală în școală


Musafir

#26

2016-01-13 22:58

Educatia muzicala trebuie sa isi castige locul pe care il merita in scoala...

Musafir

#27

2016-01-13 23:57

Fără muzica e ca si cum nu am avea suflet.Sa nu-i lăsam pe cei ce nu corelează susurul izvorului,foșnetul frunzelor,adierea vântului cu sunetul muzicii,sa ciopleasca in arta!


Musafir

#28

2016-01-14 08:07

Mie mi-a placut sa fac muzica la scoala. Ar fi pacat sa lipseasca din programul scolar.

Musafir

#29

2016-01-14 12:42

Majoritatea persoanelor asculta muzica in viata de zi cu zi. Cred ca e necesara o cultura muzicala elementara care se formeaza in scoala, prin intermediul orelor de educatie muzicala.

Musafir

#30

2016-01-14 17:31

Pentru că trebuie să se știe că muzica , dintre toate artele , are rolul de a sensibiliza sufletul omului , de a-l face mai bun . Dacă orele de ansamblu coral se fac din pasiunea profesorului dirijor , dacă orele la clasă se fac din două în două săptămâni , atunci cum vom forma viitorii melomani , viitorii spectatori pentru cei ce termină un liceu de muzică sau un conservator ?! Este dureros ce se întâmplă , se va ajunge la dezumanizare totală !!!

Musafir

#31

2016-01-14 18:33

Pentru ca sunt de acord cu argumentele.

Musafir

#32

2016-01-14 18:47

MUZICA ESTE O COMPONENTA PRINCIPALA IN CULTURA GENERALA A UNUI ELEV.
Mariana

#33 "Un popor fara cultura este un popor usor de manipulat" I. Kant

2016-01-14 19:23


Musafir

#34

2016-01-14 20:20

Deoarece muzica, alaturi de desen formeaza si completeaza educatia copiilor nostri!!

Musafir

#35

2016-01-14 20:56

Educatia muzicala este o ora de relaxare pentru elevi, intre multele ore stresante si incordate pentru ei. Transformam elevii in niste roboti care nu mai stiu sa zambeasca si sa se bucure de copilarie.

Musafir

#36

2016-01-14 21:43

Sunt prof. de Educatie muzicala si nu sunt de acord cu scoaterea anumitor ore de muzica din programa elevilor, deoarece consider ca sunetele vocale si instrumentale, arta muzicala, contribuie si ajuta dezvoltarea armonioasa a copilului. Pe de alta parte nu concep ca sa trec pe langa elevii mei si sa fiu nevoita sa le spun ca nu mai facem ora de muzica, fara a putea sa le motivez cauza...Fac parte din profesorii dedicati acestei meserii, imi place sa-mi vad elevii fericiti ca le cant si sa-i pot auzi cantand, sa facem auditii muzicale, sa vizionam impreuna spectacole muzicale si sa-i indrum la serbarile scolare.


Musafir

#37

2016-01-15 07:16

Elevii nu pot fi privati de dreptul la cultura generala , educatia muzicala este liantul la baza altor materii .
Sa luam in consideratie faptul ca la inceput a fost doar cuvantul si apoi sunetul !

Musafir

#38

2016-01-15 07:26

Mult-mult succes la noi toți!

Musafir

#39

2016-01-15 07:29

Fiindca am simtit de multa vreme cum se submineaza devenirea copiilor , frustrandu-i de singurele discipline care antreneaza creativitatea, promoveaza armonia inerrelatiilor umane, cultiva sensibilitatea in relatia cu mediul si activeaza disponibilitatile interioare care confera echilibru fiintei umane:
EDUCATIA MUZICALA SI EDUCATIA PLASTICA

Musafir

#40

2016-01-15 07:53

Copiii nostri, aflati astazi in scoli, au dreptul sa invete sa se bucure de singura dintre arte care trezeste emotiile cele mai intense. Ei trebuie sa beneficieze in primul rand de cultura muzicala predata in scoala.

Musafir

#41

2016-01-15 08:04

Eu cred ca muzica ajuta laeducatia unui copil si la o crestere armonioasa a acestuia din punct de vede

Musafir

#42

2016-01-15 08:04

Buna ziua .Am semnat aceasta petitie,deoarece este inadmisibil ca muzica,ca si materie sa fie considerata in continuare,,cenuseareasa" invatamantului romanescDin mai multe surse am aflat ca in Germania unul din trei cetateni ,cunosc un instrument muzical.
Nu mai trebuie sa mentionez ca muzica modeleaza caracterele,statisticele spun ca din mediul artistic,media infractionalitatii este aproape de zero.Trebuie sa sustinem predarea orelor de educatie muzicala neconditionat,Muzica este si izvorul traditiilor si obiceiurilor noastre,a identitatii noastre nationale.Fara orele de muzica o sa ajungem sa mergem la colindat in limba engleza.Nu se poate asa ceva .Sustin cu tarie modificarea planului cadru cu cel putin doua ore de educatie muzicala pe saptamana.

Musafir

#43

2016-01-15 09:22

In multe tari din occident Muzica are rol esential in formarea copiilor.Nu va bateti joc de aceasta disciplina!

 


Musafir

#44

2016-01-15 12:38

O societate moderna trebuie intotdeauna sa aiba la baza principii clare si un puternic fond cultural.

Musafir

#45

2016-01-15 17:26

Muzica este "poezia sufletului"...ea atinge "coarda" cea mai sensibila dinlauntru elevului.Muzica de calitate (si in special cea corala) il inalta spiritual, il cultiva, il innobileaza, ii modeleaza caracterul...
Pledez, asadar, pentru studiul eductiei muzicale in scoli !


Musafir

#46

2016-01-15 17:51

Fac apel la toti cei care au copii si carora le pasa de viitorul acestora si de viitorul acestui popor. Ganditi singuri, fara a va lasa infulentati de nimeni. Aduceti in memorie eroii nostri, martirii nostri, talentele noastre, reprezentantii culturii si stiintei ROMANESTI.

Musafir

#47

2016-01-15 18:54

Fara muzica viata ar fi o greseala!

Musafir

#48

2016-01-15 18:55

Deoarece vreau sa devin profesoara de muzica, si cred ca ar fii o mare greseala sa fie reduse orele de muzica pentru ca, copii au nevoie de o ora pe saptaman sau chear mai multe !!

Musafir

#49

2016-01-15 19:15

Pentru ca e benefic pentru fiecare sa aiba o cultura muzicala.Muzica ne inalta sufletul,ne face mai buni.

Musafir

#50

2016-01-15 19:54

Muzica este graiul universal al sufletului!Ce poate fi mai frumos,decat sa faci mii de inimi sa vibreze la unison?Va rugam, nu ne ingraditi dreptul de a trai,e ca si cum o floare care nu are aer,apa sau caldura se ofileste,asa si talentul unui copil nedescoperit.De ce sa nu scoatem la iveala un ghiocel care zace in zapada inghetat de vreme?